La Rambla

Witaj na La Rambla
Witamy na La Rambla, gdzie dyskusje toczą się całą dobę! La Rambla to dział stworzony specjalnie dla zarejestrowanych Użytkowników FCBarca.com. Zapraszamy do rejestracji oraz dyskusji nie tylko o Barcelonie i nie tylko o piłce nożnej. W tym dziale obowiązuje regulamin serwisu FCBarca.com, który znajdziecie tutaj.

La Rambla

Online: 1108 Culés

23

Oto kolejny odcinek "Historii jednej fotografii"

24/80
https://i.imgur.com/aUB7p4b.jpeg

Na zdjęciu widzimy 8letniego Momcilo Gavricia, najmłodszego uczestnika I wojny światowej. Cała rodzina chłopca została zamordowana na początku 1914 roku przez żołnierzy austro - węgierskich. Chłopcu udało się przeżyć bo nie było go w domu, był u wujostwa. Momcilo został przyjęty do 6 Dywizjonie armii serbskiej i brał czynny udział w działaniach na froncie, między innymi był zwiadowcą oraz dostarczał korespondencję między oddziałami. Nim skończyła się wojna został awansowany do stopnia sierżanta. Po wojnie został wysłany do Anglii gdzie ukończył edukację, powrócił do Serbii gdzie poznał swoją żonę i żył do 1993 roku.

Więcej o małym bohaterze:



Wołam: @LS @MesQueUnClub_87 @MesQueUnClub96 @Roni/VEB @Ojciec5tkidzieci @patataj @baczmus @Colon @baster82 @FrankliN7

1

@Rastafarnianin W filmie "Król Petar" pojawia sie postać chłopca. No i nie jest to wystep epizodyczny. :)

0

@Ojciec5tkidzieci Film warty uwagi? :)

0

@FrankliN7 Jeżeli interesuje Cię film przedstawiający jak Serbowie walczą do końca o swój kraj to jest okej. Ale nie jest produkcja nadzwyczajna - momentami bardzo się przedłuża. (chociaż nie tak, jak "Unknown Soldier", który dot. wojny w Finlandii). Dla mnie "Król Petar" powinien trwać o 15 - 20 min. mniej.
Z pewnością lepsze to niż narodowe "dobro" 1920. Bitwa Warszawska, bo nie ma sceny jak ta z Urbańską w okopie, która dla mnie jest kretyńska. :D

Powiem tak, jeśli nie masz po co sięgnąć, a lubisz tematyką wojenną, to możesz sięgnąć po ten film. Nie jest to przesadzony, aż nadto propagandowy film o poświęceniu jak np. rosyjski "The Last Frontier" (Podolskiye kursanty), który stworzony został w celu kreowania tożsamości narodowej Rosjan przez kinematografię, ale nie jest to też "Szeregowiec Ryan", czyli zrealizowany z ogromnym rozmachem film wojenny. :D

Jeśli mogę polecić Ci jakieś filmy wojenne, które wyprodukowane są przez Serbów i Rosjan to polecam "Nieznaną bitwę" i "Balkan Line". W obu można zauważyć propagandowe podejście do omawianego tematu (zwłaszcza w tym pierwszym, bo to rosyjski film o II wojnie, ale oparty na faktach). Balkan Line natomiast jest według mnie zrealizowane z większym rozmachem i jest troszkę amerykański, tzn. masz grupkę bohaterów, którzy są mega kozakami w fachu wojennym. No i nie jest to tematyka II WŚ, a wojny w Serbii w 1994r. ;) Ah no i "Wybawca" z `98 roku (amerykański film, ale tematyka wojny w byłej Jugosławii).
Spoko też jest "1944" - to film estońsko - fiński. :)

P.S. Chyba już 5 raz edytuję, ale to ostatni raz. :D Każdy z tych filmów, poza "Wybawcą" powstał w lub po 2015 roku. :)

0

@Ojciec5tkidzieci Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Skoro ciężko przebrnąć to może faktycznie najpierw zainteresuję się podsuniętymi przez Ciebie propozycjami.

Tematykę wojenną bardzo lubię, lecz przez ostatnie lata czułem przesyt (chyba przez niektóre z naszych rodzimych, nie do końca satysfakcjonujących produkcji) i dawno nie widziałem nic naprawdę dobrego w tym klimacie, na pewno skorzystam :)

« Powrót do wszystkich komentarzy

Media

Sonda

Której reprezentacji, do której powołany został zawodnik Barcy, kibicujesz?