La Rambla

Witaj na La Rambla
Witamy na La Rambla, gdzie dyskusje toczą się całą dobę! La Rambla to dział stworzony specjalnie dla zarejestrowanych Użytkowników FCBarca.com. Zapraszamy do rejestracji oraz dyskusji nie tylko o Barcelonie i nie tylko o piłce nożnej. W tym dziale obowiązuje regulamin serwisu FCBarca.com, który znajdziecie tutaj.

La Rambla

Online: 765 Culés

12

Dzisiaj tłusty czwartek. Ciekawostki: Słodkie pączki zaczęto wypiekać dopiero w XVI wieku, wcześniej w karcie menu dostępne były tylko tłuste i pikantne.

U naszych zachodnich sąsiadów (Niemcy) dzień ten nazywany określa się nazwą "Weiberfastnacht" (wiadomo, że brzmi brzydko, bo to w języku niemieckim). Oprócz pączków, głównym posiłkiem jest tu ciasto drożdżowe.

We Włoszech obchodzi się "tłusty wtorek", dzien przed Środą Popielcową (ostatni dzień karnawału). Jako, że potem następuje okres Wielkiego Postu, w tzw. Martedi Grasso zjada się do woli wszelkiego rodzaju słodycze.

Pamiętajcie, że podczas tłustego czwartku kalorie się nie liczą i są na to badania! :D
To jakie macie plany, ile planujecie zjeść pączków? Ja pewnie jak co rok - 2. ;)

Kilka oznaczeń, ale zapraszam każdego do pochwalenia się swoim celem lub wynikiem - jeśli czytacie to już po konsumpcji. ;)
@Sulimo @IronSanHybrid @Encore @clyde @Kurkmen @michal26 @Zoker @MesQueUnClub_87 @MesQueUnClub96 @Bykunn

0

@Ojciec5tkidzieci Kilka lat temu, na projekty edukacyjne w gimnazjum, przygotowywaliśmy temat o dawnych tradycjach. Mało już z tego pamiętam, ale czy kiedyś przypadkiem nie nadziewano pączków słoniną?

0

@Witekk10 Przede wszystkim w starożytnym Rzymie nadziewano pączki słoniną. Tam obchodzono "tłusty dzień" - było to pożegnanie zimy i powitanie pory wiosennej.

1

@Ojciec5tkidzieci dzięki za oznaczenie :D akurat ta tematyka jest mi bliska :D

« Powrót do wszystkich komentarzy

Media

Sonda

Której reprezentacji, do której powołany został zawodnik Barcy, kibicujesz?