- Strona główna
- La Rambla
La Rambla
Witaj na La Rambla
Witamy na La Rambla, gdzie dyskusje toczą się całą dobę! La Rambla to dział stworzony specjalnie dla zarejestrowanych Użytkowników FCBarca.com. Zapraszamy do rejestracji oraz dyskusji nie tylko o Barcelonie i nie tylko o piłce nożnej. W tym dziale obowiązuje regulamin serwisu FCBarca.com, który znajdziecie tutaj.
La Rambla
Online: 1238 Culés
Gorące dyskusje
Batys
2
Macie już zaplanowane urlopy? Jakiś ciekawy kierunek?
102 odpowiedzi
Kgorecki2500
1
-Świadek każde z pytań skwitował milczeniem - powiedział rzecznik prokuratury Piotr Antoni... » Czytaj dalej
46 odpowiedzi
Rastafarnianin
1
Stanowski swoje zrobił, nabił wyświetleń i wpakował go na mine XDA teraz niech sie koleś... » Czytaj dalej
28 odpowiedzi
Media
Sonda
Której reprezentacji, do której powołany został zawodnik Barcy, kibicujesz?
Komunikat
Polecający
Ładowanie...
Historia komentarza
Ładowanie...
Online: 1238 Culés
1
Jako że w głośnym orzeczeniu Sądu Najwyższego USA dot. aborcji jeden z sędziów zasugerował ponowne rozpatrzenie analogicznych innych spraw dot. 13 poprawki, jak prawo do międzyrasowego małżeństwa, czy prawo do antykoncepcji, demokraci postanowili temu zapobiec i wczoraj wnieśli projekt ustawy gwarantującej prawo do antykoncepcji. 96% republikanów zagłosowało na NIE, ustawa została odrzucona. Przecież to nie tak że oni chcą kontrolować ludzi, tu chodzi o obronę życia, czego nie rozumiesz?
0
@jordus100 ale chyba jest normalnie antykoncepcja w USA to o co chodzi? Tylko nie mówmy o tym że jeszcze państwo miałoby refundować antykoncepcje...
0
@barcelonaLM ale były próby zakazania jej przez niektóre stany i dlatego była rozprawa sądowa w SN, która ustanowiła precedens że nie można takiego prawa uchwalić. natomiast jak widać na przykładzie aborcji jest to rozwiązanie z dykty, które może odwrócić 9 ludzi i warto by było normalnie zapisać takie prawo, SZCZEGÓLNIE że jeden sędzia zasugerował że trzebaby to też wziąć pod lupę i może anulować, tak jak roe vs wade niecały miesiąc temu.
0
@jordus100 Z tego co kojarzę, to ten głośny wyrok dotyczący aborcji oddał prawo decydowania o podobnych sprawach do gestii władz stanowych. Jeśli tak jest to o jakiej kontroli tu mowa? Decentralizacja władzy to chyba plus dla obywateli którzy pośrednio mogą lokalnie decydować o ważnych dla nich sprawach wybierając sobie władze stanowe.
0
@maroon Większej głupoty dawno nie słyszałem. No tak bo prawo do stosowania antykoncepcji to wcale nie podstawowe prawo człowieka i jakiś wysoce religijno ekstremistyczny stan powinien mieć możliwość jej zakazania, tak jak to zrobiono w Coneccticut swojego czasu. Zarąbisty "plus dla obywateli". Ja wiedzę że niektórzy w imię samorządności chętnie oddaliby swoje prawo do życia.
0
@jordus100 Sam piszesz o kontroli. A czymże innym jak nie kontrola jest narzucanie praw temu wysoce religijno ekstremistycznemu stanowi przez władze federalne jak nie kontrolą? Zresztą to tak samo może działać w drugą stronę. Jakieś skrajnie prawicowe władze federalne mogłyby narzucać prawo stanom liberalnym. Wtedy też byłyby głosy o kontroli.
0
@maroon chłopie nie brnij bo żeś się odkleił totalnie :D chcesz nazwać prawo do zażywania substancji medycznych kontrolą? to nie wpływa w najmniejszym stopniu na wolność innych ludzi a zakaz godzi w wolność osobistą. zresztą jak już tak mocno idziesz to co, proponujesz w całym kraju samorządność totalną? w jednym stanie niewolnictwo ok a w drugim nie?
0
@jordus100 Nie zamierzam dyskutować na poboczne tematy. Zauważyłem tylko,że sam zacząłeś pisać o kontroli. Skoro ktoś oddaje prawo do decyzji w ręce obywateli to gdzie tu widzisz kontrolę?
0
@maroon myślę że nikt nie powinien mieć prawa do odebrania ludziom prawa do samostanowienia, wolności osobistej, wyboru partnera itp. to bardzo niebezpieczny kierunek, bo dokładnie ten sam argument można zastosować w niewolnictwie. po co zakazywać, niech obywatele zdecydują. no żyjemy w cywilizacji, tak nie można. a zawsze się trafi jakiś odklejony stan w ekstremistycznymi rządami czy to lewicowymi czy prawicowymi, prawo federalne ma z założenia bronić obywateli tego stanu przed odebraniem im podstawowych praw.
0
@jordus100 Ale to tak samo może działać w drugą stronę. Obecny układ polityczny akurat ci pasuje ale gdyby prawo federalne ustanawiała skrajna prawica, to mogłaby wówczas narzucać ograniczenia liberalnym stanom. I tak samo byś wówczas pomstował, że chcą ich kontrolować. Tak ogólnie to mi to zwisa i powiewa jak oni tam w tych Stanach sobie kształtują prawodawstwo. Uważam tylko, że wszelka decentralizacja władzy jest dla obywateli korzystniejsza.
0
@maroon w jaką drugą stronę? nie, obecny układ polityczny mi wcale nie pasuje bo nie są w stanie zagwarantować ludziom podstawowych praw. zapewnienie podstawowych praw człowieka nie jest żadnym narzucaniem tylko podstawą współczesnej cywilizacji. nie możemy pozwolić jakiemuś stanowi na zalegalizowanie niewolnictwa, zakazania międzyrasowych małżeństw, zakazania rozwodów itp. to są rzeczy które godzą w wolność jednostki.
0
@jordus100 Dobra - skoro znaleźliśmy punkt wspólny to proponuję zakończyć tą dyskusję. Masz zupełną rację - "NIE MOŻEMY pozwolić jakiemuś stanowi na..." Podobnie jak NIE MOŻEMY mu zakazać. Nawet pośrednio wykorzystując do tego celu czynne prawo wyborcze, bo ja takowego w odniesieniu do USA nie posiadam.
0
@maroon możemy zakazać, jak najbardziej, od tego jest cała konstytucja i całe prawo federalne. przynajmniej jeśli chcemy mieć ucywilizowane państwo, w którym ludziom żyje się dobrze. to są podstawy zachodnich wartości.
0
@jordus100 My w Polsce (a przynajmniej ja) możemy zakazać coś w USA. Chyba mnie nie zrozumiałeś do końca. Ja nie mam takiej mocy sprawczej więc szkoda twej fatygi aby mnie do tego przekonywać.
0
@maroon mówię ogólnie jako obywatele współczesnego państwa i pokazuję jaka patologia się zaczęła szerzyć w usa, oczywiście my na to wpływu nie mamy ale trendy zza oceanu lubią trafiać do nas, zresztą pis skrzętnie się tym zajmuje.
0
@jordus100 Jakoś nie zauważyłem aby PIS był skłonny decentralizować władzę. Raczej ida w odwrotnym kierunku.