- Strona główna
- La Rambla
La Rambla
Witaj na La Rambla
Witamy na La Rambla, gdzie dyskusje toczą się całą dobę! La Rambla to dział stworzony specjalnie dla zarejestrowanych Użytkowników FCBarca.com. Zapraszamy do rejestracji oraz dyskusji nie tylko o Barcelonie i nie tylko o piłce nożnej. W tym dziale obowiązuje regulamin serwisu FCBarca.com, który znajdziecie tutaj.
La Rambla
Online: 895 Culés
Gorące dyskusje
Batys
2
Macie już zaplanowane urlopy? Jakiś ciekawy kierunek?
102 odpowiedzi
Kgorecki2500
1
-Świadek każde z pytań skwitował milczeniem - powiedział rzecznik prokuratury Piotr Antoni... » Czytaj dalej
47 odpowiedzi
Rastafarnianin
1
Stanowski swoje zrobił, nabił wyświetleń i wpakował go na mine XDA teraz niech sie koleś... » Czytaj dalej
28 odpowiedzi
Media
Sonda
Której reprezentacji, do której powołany został zawodnik Barcy, kibicujesz?
Komunikat
Polecający
Ładowanie...
Historia komentarza
Ładowanie...
Online: 895 Culés
16
100% racji ma Koeman - mam ideantyczne spojrzenie na to co dzieje się w Barcelonie.
Przyjmujemy gigantyczne nowe ciężary ekonomiczne sprowadzając pilkarzy, których za 2-3 lata tutaj nie będzie, a jednocześnie zapominamy że Barcelona osiągająca sukcesy na arenie międzynarodowej to był zgrany zespół - jak mamy być zgrani jeśli co sezon będą przychodzić lub odchodzić na zmianę piłkarzy u schyłku kariery, którzy jeszcze dzięki swojej jakości mają status bardzo ważnych zawodników.
Uważam, że obok Pedriego, Gaviego i reszty młodych piłkarzy powinni grać piłkarze, z którymi latami będą wypracowywane automatyzmy - wtedy by był rozwijany cały zespół zarówno na płaszczyźnie indywidualnej jak i grupy. Setki milionów poszły na tymczasowe rozwiązania biorąc pod uwagę także pensje - rozwijanie całego zespołu by było najtańszą opcją, lecz wybrano inaczej.
0
@JarekS no nie taki lewy ma doswiadczenie i uczy gaviego czy oedriego taki kapitan gundogan do za busiego ktory radził to też swietny mentor pk wielu znakomitych trenerach.Musi być miedzy mlodymi a starszymi równowaga a nie malolaty.Gavi jest mlodziutki musi miec wzorce.
1
@JarekS Logika i marzenia to jedno, realia to drugie.
Niestety, w obecnej sytuacji finansowej ciężko planować długofalowo. Barca jest zmuszona na choćby częściowe przestawienie na na myślenie "tu i teraz", żeby poprzez natychmiastową próbę osiągania jak najlepszych wyników sportowych, generować dodatkowy przychód.
0
@Borneo Nie zrozumiałeś co napisałem - nikt nie kwestionuje jakości Gundogana czy Lewego oraz faktem jest że mogą mieć bardzo pozytywny wpływ na rozwój młodych zawodników. Jest to jednak inwestycja klubu która nie ma znaczenia w perspektywie budowania zespołu na lata bo za 3, 5 czy 10 lat ich w klubie nie będzie. W poważnych klubach wpływ doświadczonych zawodników na młodych jest traktowany jako dodatek, nie najważniejsza cecha. Przykładowo w Realu, Bayernie czy City w pierwszej kolejności przy budowie zespołu brana pod uwagę jest perspektywa długoletnia, potem balans sportowy kadry, a na samym końcu pozytywne cechy weteranów, które mogą sprawić że młody piłkarz będzie lepszy.
Dzieje się tak z prostego względu - ma to małe znaczenie ze szkoleniowego punktu widzenia - co jest lepsze - 5 lat wspólnej gry z kolegą z zespołu czy rada Lewgo żeby Gavi nie piłk coca-coli. Zachowajmy umiar w hajpowaniu dobrych rad weteranów. Mają pozytywny wpływ, ale to nic przy temacie rozwoju całego zespołu pod kątem zgrania, taktycznym czy mentalnym.
Modric ma 5-6 pomocników, których może uczyć - w Barcelonie nie ma tak wielu zawodników do nauki, a jak widzisz przez ostatnie pół roku Gavi zrobił gigantyczny regres pomimo wsparcia Lewego.
9
@bady48 litości - obecna sytuacja finansowa trwa już jakiś czas - jeden mniej wysokogotówkowy transfer rok temu i dzisiaj Barcelona nie miałaby problemów z FFP. Nikt nie kazał Barcelonie wydawać kiludziesięciu milionów na Torresa wiedząc że nie jest to gotowy piłkarz, nikt nie kazał Barcelonie płacić kosmicznych pieniędzy za Kounde, Raphinhię i Lewego - gdyby przyszło 2 z 3 to dzisiaj finanse jeszcze by się jakoś prezentowały bo bilans by był korzystny.
Z racji tego że Barcelony nie było stać na każdego... to za darmo Muani czekał na ruch Barcelony, Kamara za darmo czekał na ruch ze strony Barcelony, a dogadani za grosze byli Fresneda i Doue. Jedynie Christensen przyszedł z piłkarzy pasujących do Barcelony, a i tak na początku musiał przekonać do siebie Xaviego. W tym okienku Ndicka czy Kamada byli za darmo. Była i jest gigantyczna ilość piłkarzy, która mogła pomóc Barcelonie i w 100% pasować profilem piłkarskim do systemu Xaviego - podjęto złe decyzje transferowe - Bellerín, Alonso, czy Kessie to żart, a nie okazja rynkowa. Nikt nie podważa jakości Gundogana czy Lewego, ale na litość boską jest wielka liczba piłkarzy, którzy oprócz nich byli forsowani do Barcelony jak Nevesy i inne wynalazki - sprowadzając takich piłkarzy przepalamy pieniądze, tracimy czas naszych talentów oraz nie rozwijamy zespołu jako całości. Real zagra 2 sezony tym samym składem i może wracać do walki o LM, a my co sezon będziemy sprowadzać kluczowych piłkarzy i to jeszcze nie pasujących do naszego systemu gry.
Koeman dobrze zauważa że co z tego że Oriola Romeu profilem pasuje do Barcelony jeśli jest to rozwiązanie tymczasowe - przypominam rok temu za darmo był dostępny Kamara, jak kończyliśmy sezon Christensen nawet nie dostał szansy na pivocie, Nico nie jest brany pod uwagę, Marc Casado nawet nie dostał szansy żeby się pokazać - gdzie tutaj widzisz myślenie przyszłościowe Barcelony? Talenty są marnowane, okazje rynkowe są niewykorzystane, a staramy się sprowadzać tymczasowe rozwiązania zamiast podejmować jedyne słuszne decyzje.
0
@JarekS tzn tak bierz pod uwagę ze lewy mimo słabszej dyspozycji jest najwiekszym strzelcem w la liga i pokonał nr 1 na swiecie benzeme w swoim debiutującym roku.Gundogan to doswuadczenie facet gea na 3 pozycjach.Fe 2 osoby zwiekszaja zainteresowania sponsorow innych zawodnikow gwarantuja jakość.Ma to wpływ na podpusane umowy ktire wyciagna barce i dadza w orzyszlosci leoszy sklad.Dobrze ze lewy mowi gaviemu ucz się jez bo w zespole sa rózni zawodnicy z roznych krajow.Dobrze ze mowi nie pij Coli bo bedzie grał dlużej.My nue mamy pueniedzy na mlode gwiazdy jestesmy w okresie przejsciowym.Kupujemy to na co jest nas stać przy zachowaniu balansu.Po za tym w wywiadzie lewy o xavim mówił ze jeszcze nie poprawia zawodników na poziomie aż takich szxzegółw jak guardiola.Zarowno Gundogan jak i lewy są po przeszkoleniu Guardioli mogą im detale przekazywać.Jeden w srodku drugi w polu karnym.
2
@JarekS Ciekawa wypowiedź, według mnie czasami jest takie wrażenie, że niektórzy byli sprowadzeni bardziej, żeby kogoś ściągnąć a nie do końca był pomysł na gracza przez co nie odnosił sukcesów w grze. Bez Torresa dalibyśmy radę spokojnie, zresztą to jak Guardiola mówił, że nie będzie go zatrzymywał to znaczy, że nie widział w nim tak mocnego potencjału, żeby go rozwijać, w przeciwnym razie przekonałby go do zostania albo starał się mocno o to.
0
@JarekS Zawsze łatwo oceniać sytuację post factum. Kogokolwiek by nie wymienić, przy specyfice Barcy i jej stylu, nie ma gwarancji, że odpali. To, że ktoś pasuje na setkę nie oznacza, że się sprawdzi, bo presja, bo wielkość klubu i trybun, bo oczekiwania, psychika, itp.
Każdy transfer to jedna wielka niewiadoma, a co gorsze, cały czas dostosowuje się piłkarzy do stylu, nie do końca bacząc na nieustannie i dynamicznie zmieniające się otoczenie, próbując dostosować styl do trendów i zmian w futbolu (fizyczność, szybkość, charakter, zaangażowanie).
Chwilę temu gdzieś czytałem, że Bastian Schweinsteiger obwinia Gaurdiolę o jakość gry niemieckiej kadry. Wg niego zatraciła swój charakter oparty o waleczność, siłę, nieustępliwość do ostatniego gwizdka, bawiąc sie w "pykanie" na kształt tiki-taki.
0
@Borneo Z punktu widzenia budowy zespołu na kolejne lata to są nic nie znaczące kwestie. Rozumiem że dla Ciebie ważniejsze jest żeby Kessie lub Alonso siedzieli na ławce niż w klubie nawet za darmo byli piłkarze pasujący profilem do systemu Xaviego (np. Casado czy Nico).
Sam Gundogan czy Lewy jeszcze mogą być w zespole, ale problemem jest wiele zawodników, których można sklasyfikować jako przypadkowych przechodniów. Przeceniasz też wpływ Lewego na sponsorów Barcelony - Lewy to była gwiazda Bundesligi, a nie Premier League. W wielu kampaniach to Gavi i Pedri są twarzami Barcleony zatem nie hajpuj niepotrzebnie. Nawet przy sprzedaży koszulek nie ma tak że jest Lewy i długo nic - jest 5 piłkarzy na zbliżonym poziomie sprzedaży: Gavi, Lewy, Pedri, Araujo i Dembele. Przyjście Lewego do Barcelony było fajnym efektem marketingowym przez pierwsze 2 miesiące i tyle - dzisiejsza Barcelona ma wiele gwiazd i gwiazdeczek.
0
@JarekS ważne jest też tu i teraz klub jest zadłużony i zespol jest motorem do wyciagniecia klubu.To jest teraz mega istotne.Klub musi mysleć i na teraz i na przyszlisc aby byli spknsorzy na przyszlisc nikt malolatami nic nie ugra jak nue będa mieli ludzi ktorzy bedąbiegać inteligentnie ustawiać się inteligetnie i pokazywac mlodym gdzue maja byc ustawieni......Mbie starsi sporo nauczyli.Nie orzeceniam lewego gole go bronia jest najlepszych w lidze.Też jestem za sprzedanue torresa garcie Alonso i Roberto nie sa na Barce moze kessie.Teszta piwinba zostać poza tym czasem trzeba sorawdzic kilku aby znaleźć 1.Nie wypalahą ani dridzy hak Coutinho ani tani jak demir gwarancji nie masz.Barca to ekstremalnie trudny klub.Z uwagi na mało przestrzeni i czasu.
1
@bady48 No właśnie problemem jest to, że są sprawdzani piłkarze nie pasujący "na setkę" zatem już na dzień dobry ta wypowiedź traci sens. Przy każdym transferze masz większe lub mniejsze ryzyko, ale jeśli trener zgłasza zapotrzebowanie na piłkarza o określonym profilu pasującym do jego systemu gry i otrzymuje kogoś calkowicie innego, kto ostatecznie jest niepotrzebny taktycznie to nie mówmy, że transfer może być niewiadomą bo nie trzeba szklanej kuli aby wiedzieć że będzie wtopa.
Ja przy każdym piłkarzu który trafiał do Barcelony wypowiedałem się jak będzie wyglądała jego gra w Barcelonie i w 100% przypadków nie pomyliłem się z prostego względu - patrzę czy profil piłkarski danego piłkarza pasuje do Barcelony. Jeśli prześledzisz moje komentarze przy transferach Barcelony od kiedy jestem na tym portalu po dzień dzisiejszy jeszcze się nie pomyliłem co do żadnego piłkarza.
To jest kluczowa kwestia - w Barcelonie za dużo transferów przeprowadzanych jest z układów, zobowiązań, przysług lub ze względu na ego danego dyrektora, który chce mieć sukces sprowadzenia "swojego" piłkarza.
@negreanu zgadza się - masz rację - wiele osób uważa że Barcelona 3 okienko z rzędu dokonuje nieprzemyślane ruchy, często szukając piłkarzy na siłę.
@Borneo po co mi to piszesz - ja znam niuanse - mam inne zdanie na ten temat, które bazuje na moim doświadczeniu.
0
@JarekS ale możliwe że powoli to się zmieniał bo Gundo Inigo czy choćby walka o Fresnede a oni pasują
0
@JarekS Zgadzam się, układy, układziki, doprawione ego tego czy tamtego. Laporta dokłada swoje, obecna dyrekcja ma jeszcze inne pomysły, nawet nie do końca spójne w ramach samej dyrekcji. a trener prezentuje zupełnie inny punkt widzenia i zgłasza zapotrzebowanie na kogoś innego, kogo pewnie nie dostanie.
Fakt, te transfery często przypominają układanie puzzli tworzących różne wzory, z różnych pudełek, różnych rozmiarów, które nigdy do siebie nie będą pasować (taki choćby przytoczony przez Ciebie Neves "pachnący" zobowiązaniem Laporty wobec Mendesa).
Gratuluję "nosa", aczkolwiek Tobie "łatwiej", bo przewidujesz na podstawie analiz i charakterystyk, będąc człowiekiem spoza "układu"..:-)
Udanego weekendu!
0
@JarekS nie rozumiesz zasadniczej kwestii ważne jest tu i teraz tak jak i przyszlość w Barcelona na dlugi i ograniczenia.Musi mieć nazwiska.
1
@krol211 Przepraszam bardzo a czym różni się Inigo Martinez od Oriola Romeu? Obydwaj są solidnymi ligowcami, obydwaj mają statystyki wpisujące się w profil pozycji w Barcelonie. Pytanie czy są to statystyki wystarczające aby w razie konieczności grać w pierwszym składzie w ważnych meczach.
Zobacz sobie statystyki kluczowe dla SO Christensena: https://fbref.com/en/players/1cb49278/scout/365_m1/Andreas-Christensen-Scouting-Report oraz Martineza: https://fbref.com/en/players/3fc45c73/scout/365_m1/Inigo-Martinez-Scouting-Report
Co możesz wyciągnąć z tych statystyk? Porównaj sobie tabelkę Passing czy Pass Types - z punktu widzenia systemu gry Xaviego to nawet nie są piłkarze siedzący przy tym samym stole. Jeśli 8 lat młodszy Evan Ndicka ma podobe liczby do Martineza, ale ze względu na wiek jest bardzo rozwojowy i podobnie do Christensena sprzed 1-2 lat jest przed eksplozją formy to nie mówmy że kadra budowana jest przyszłościowo. Ndicka to była i tańsza i bardziej przyszłościowa opcja.
@bady48 Udanego weekendu :)
@Borneo ja to całkowicie dobrze rozumiem - jednak inaczej interpretuję to co widzę - wybraliśmy opcję tu i teraz bez opcji przyszłościowej. Barcelona ani radykalnie nie pozbyła się długów ani nie sprawiła że jest zespół bardziej przyszlościowy. Rok został z rozwojowego punktu widzenia stracony. Nie mamy więcej piłkarzy na kolejnych 10 lat od ostatniego letniego okienka, nie mamy zbalansowanej kadry, nie mamy nawet wszystkich zawodników do pierwszego składu. To są fakty, zatem nie pisz mi że ważne jest tu i teraz oraz przyszłość jeśli klub postawił tylko na tu i teraz. Nie wymienisz 15-16 zawodników z którymi Pedri będzie grał za 5 lat w Barcelonie zatem o czym my tu mówimy jeśli za 5 lat tech chłopak będzie wchodził w swój życiowy pik sportowy. W ten sam sposób zostały zmarnowane najlepsze lata Messiego - posiadaliśmy najlepszego piłkarza na ziemi, a nie potrafiliśmy wykorzystać tego w Europie.
0
@JarekS Prawda jest taka że Koeman może sobie gadać,a finanse i problemy zna Laporta.Kiedys Tobie pisałem że na bank Barcelona jeszcze będzie spłacać Messiego.Pytanie ile jeszcze pensji zamrożonych wisi na tym klubie.A prawda jest taka że jak nie mamy pieniędzy na mlode talenty za 18 mln ,to musimy brać za darmo starych wyzeraczy.
2
@martin43 a za darmo świetnych piłkarzy lub wielkich talentów nie można? Były świetne nazwiska do przygarnięcia, które dzisiaj dziesiatki milionów są warci każdy jeden. Nawet pensje by były sporo niższe. Kwestia wyborów.
0
@JarekS zawsze można stawiać na wychowanków a przykład Balde i Gaviego pokazał że warto
0
@JarekS czyli ktore transfery sa obecnie Twoim zdaniem nie trafione?bo ja np.uwazam,ze transfer Lewandowskiego byl nam bardzo potrzebny ale glownie ze wzgledow instytucjonalnych i uwazam,ze to bylo bardzo wazne dla wizerunku klubu.transgfer Gundogana uwazam juz teraz za najlpeszy sportow od kilku lat
0
@JarekS mysle,ze Torresa sprowadzali,bo on jest splacany w niskich ratach
0
@JarekS Niestety masz rację, ja jestem zdania że transfery Raphinhi, Lewandowskiego, Kounde i przede wszystkim Torresa były nietrafione/niepotrzebne.
Za Kounde mogliśmy spokojnie sprowadzić środkowego i prawego obrońcę o mniejszym prestiżu, ale większej przydatności, nie twierdzę że Kounde jest jakąś porażką, ale nie uważam też że był absolutnie niezbędny.
Raphinha ma inny profil niż potrzebuje Xavi, jego sytuacja przypomina mi Griezmanna, dobre statystyki, ale słaba, często fatalna gra.
Z Lewandowskim to już w ogóle wiadomo że był to głównie transfer wizerunkowy, a ja zdecydowanie byłem za tym aby przebidować z Aubameyangiem, De Jongiem i Depayem.
O Torresie to chyba pisać nie trzeba.
Inigo Martinez vs N'Dicka...to jest dopiero żarcik, przecież to jest idealna okazja żeby wprowadzać młodego na salony, Christensen ma 27 lat i jest podatny na kontuzje, w tej sytuacji chłopak o potencjale N'Dicki jak najbardziej stanowi dla niego konkurencję. Martinez myślę że sobie poradzi, ale nie jest dla Christensena żadnym rywalem, a jedynie zabezpieczeniem, a po jakiś 2 latach pożegnamy go za darmo.
Takich sytuacji było więcej, ja nadal uważam że Grimaldo przy odejściu Alonso i Alby byłby świetnym rozwiązaniem, dobry konkurent dla Balde, też 27 lat, czyli potencjalnie niewiele gry na swoim najwyższym poziomie, więc nie blokowałby Balde, który ma 19 lat, podczas gdy Alonso będzie jego zmiennikiem w ostateczności, a my będziemy obgryzać pazury patrząc na jego wyczyny.