- Strona główna
- La Rambla
La Rambla
Witaj na La Rambla
Witamy na La Rambla, gdzie dyskusje toczą się całą dobę! La Rambla to dział stworzony specjalnie dla zarejestrowanych Użytkowników FCBarca.com. Zapraszamy do rejestracji oraz dyskusji nie tylko o Barcelonie i nie tylko o piłce nożnej. W tym dziale obowiązuje regulamin serwisu FCBarca.com, który znajdziecie tutaj.
La Rambla
Online: 1125 Culés
Gorące dyskusje
Batys
2
Macie już zaplanowane urlopy? Jakiś ciekawy kierunek?
102 odpowiedzi
Kgorecki2500
1
-Świadek każde z pytań skwitował milczeniem - powiedział rzecznik prokuratury Piotr Antoni... » Czytaj dalej
47 odpowiedzi
Rastafarnianin
1
Stanowski swoje zrobił, nabił wyświetleń i wpakował go na mine XDA teraz niech sie koleś... » Czytaj dalej
28 odpowiedzi
Media
Sonda
Której reprezentacji, do której powołany został zawodnik Barcy, kibicujesz?
Komunikat
Polecający
Ładowanie...
Historia komentarza
Ładowanie...
Online: 1125 Culés
0
Armia Rzeczpospolitej widziana oczami rosyjskiego analityka. Zwracam uwagę na liczbę żołnierza, który będzie w razie czasu W, będzie walczył na linii. Oficjalnie, na ten rok w Siłach Lądowych WP służy 60 tyś żołnierzy, a wg Nachimowa, na linii walczyć może ok. 45 tyś żołnierzy. To są siły, które mogą walczyć w wojnie hybrydowej, w jakichś lokalnych strzelankach, nie mogą one odeprzeć potencjalnej rosyjskiej inwazji. Rosyjska armia ma minimum milion żołnierzy pod bronią, kilkaset z nich walczy na linii, kilkuset kolejnych to rotacja, odwody i szkolenie. I okej, my nie możemy i nie będziemy mieć na stopie pokojowej miliona żołnierzy, ale nie mamy też rezerw. W razie czasu W musimy je szkolić od zera, a samo szkolenie trwa miesiące! Dodatkowo, gdzie infrastruktura dla poborowego, system mobilizacji (tzn przeszkolone procedury, jedzenie dla poborowego, miejsce do spania, szpej)? Nie mamy niczego takiego. Jeśli coś się stanie, mamy kilkadziesiąt tyś żołnierzy na linii, wątpliwą ilość w odwodach i do rotacji.
Dużo mówi się o NATO, ale nie wiemy w jakim kształcie będzie ono funkcjonować za kilka lat (np po zwycięstwie Trumpa) i znowu wraca też drugie pytanie. Nawet gdyby NATO za nami stanęło, kto w Europie ma rozbudowane siły lądowe i byłby w stanie rzucić je na front wschodni?
2
@aleksandrowielki Art. 5 paktu NATO nie był praktycznie testowany więc nie wiadomo do końca jakby wyglądało wsparcie dla naszego kraju, pewnie i tak przez jakiś czas byśmy musieli się bronić własnymi siłami, bo z dnia na dzień nie zostanie przerzucone całe możliwe wsparcie. Na taką realną ilość obecnie wojskowych pewnie by była kluczową obrona strategicznych punktów, na granicy nie byłoby szans zatrzymać agresora.
2
@negreanu właśnie. Trzeba podkreślić, że art.5 paktu, to najpierw zebranie członków, potem decyzja polityczna, a dopiero potem realne działania. Pierwsze tygodnie musimy wytrzymać sami, może z Bałtami. Dzisiaj? Nie sądzę, byśmy byli do tego zdolni.