- Strona główna
- La Rambla
La Rambla
Witaj na La Rambla
Witamy na La Rambla, gdzie dyskusje toczą się całą dobę! La Rambla to dział stworzony specjalnie dla zarejestrowanych Użytkowników FCBarca.com. Zapraszamy do rejestracji oraz dyskusji nie tylko o Barcelonie i nie tylko o piłce nożnej. W tym dziale obowiązuje regulamin serwisu FCBarca.com, który znajdziecie tutaj.
La Rambla
Online: 1125 Culés
Gorące dyskusje
Batys
2
Macie już zaplanowane urlopy? Jakiś ciekawy kierunek?
102 odpowiedzi
Kgorecki2500
1
-Świadek każde z pytań skwitował milczeniem - powiedział rzecznik prokuratury Piotr Antoni... » Czytaj dalej
47 odpowiedzi
Rastafarnianin
1
Stanowski swoje zrobił, nabił wyświetleń i wpakował go na mine XDA teraz niech sie koleś... » Czytaj dalej
28 odpowiedzi
Media
Sonda
Której reprezentacji, do której powołany został zawodnik Barcy, kibicujesz?
Komunikat
Polecający
Ładowanie...
Historia komentarza
Ładowanie...
Online: 1125 Culés
5
Kiepskologia
Czyli nowa seria na La Rambla.
#1 https://www.fcbarca.com/la-rambla/dyskusja-14999980#comment-14999980
Okil Khamidov w jednym z making off powiedział, że chciał aby Polsat umożliwił mu zrobienia czegoś w stylu “kiepscy po kiepskich”, gdzie tłumaczył by o co w danym odcinku chodziło i jakich metafor użyto. Taki program nigdy nie powstał, a jako fan uniwersum postanowiłem stworzyć takową serię. Zobaczymy czy się przyjmie, narazie wypuszcze parę “odcinku” pilotażu, zobaczymy jaki będzie odzew. Analizował będe odcinki chronologicznie, pomijane będą te, które niewiele prezentują. Mam nadzieję, że w ten sposób przybliżę lub przypomnę państwu nieco rzeczy z tego jakże wybitnego dzieła :)
Będą spoilery.
Numer i tytuł odcinka:
3. Kiepscy – zboczeńcy
Fabuła: Ferdek jak zwykle wykorzystuje babkę do swoich głupkowatych pomysłów. Tym razem sprawdza jej językiem czy baterie są naładowane. W tym momencie wchodzi Halinka, domagając się od niego przeczyszczenia komina i wytrzepania dywanu. Po jej wyjściu do Kiepskich przychodzi sprzedawca, który informuje Ferdka o wygraniu nagrody (wyjazdu na “Jajorke”), do którego wystarczy tylko podpisik. Widząc dziurawe skarpetki Ferdka pyta go “a co by było jakby tu przyszła dajmy na to Claudia Schiffer (dla młodszej widowni - to taka modelka, bardzo popularna w latach 90). Ta niestety jednak nie przychodzi do Ferdka zbyt często, ale nie szkodzi, bo owy sprzedawca handluje właśnie skarpetkami i ma rozwiązanie tej sytuacji. Rozchylając płaszcz pokazuje wiele par skarpet informując, że jedna para to jeden los do wygrania wycieczki. Ferdek przyglądając się skarpetom Ferdek mówi “ale jaja (...) taki fioletowy (...) jak na mnie to za duże”. Całej sytuacji przygląda się Edzio, który posądza Ferdka o romans z mężczyzną (F: Przegiął pan pałe, E: Pałe? Ludzie ludzie sam widziałem, Kiepski romans ma z pedałem). Obawiając się jednak reakcji Ferdka, Edzio rozpowiada jedynie o grasującym zboczeńcu i romansie z mężczyzną nie podając danych Ferdka. W kolejnej scenie do Kiepskich przychodzi człowiek z firmy “Wyciorex” przepychającej kominy. Listonosz po raz kolejny przygląda się części sytuacji i słysząc zaproszenie Haliny (“to niech pan posuwa tym wyciorem”) rozpowiada o romansie Pani Halinki. Wracający do domu Ferdek mocno wkurzony dowiaduje się od pracownika, że zatkany komin to efekt spalenia w piecu zaginionego zwierzaczka. Sam Ferdek przyznaję, że różnymi rzeczami palił (w tym peruką babki) ale nie zwierzakiem. Final odcinka jest taki, że ludzie zebrani na osiedlu chcą stratować “zboczeńca” sprzedawcę z pierwszej części. Ferdek w zamian za wytrzepanie dywanu postanawia “ewakuować” człowieka.
Znaczenie: Odcinek to nic innego jak pokazanie życia plotki. Widząc daną sytuację, która ma dwuznaczny wydźwięk, niektóre osobniki postanawiają “dopisać” brakującą część historii, tworząc z niej spójną, aczkolwiek nieprawdziwą całość. Taka sytuacja jest dalece niebezpieczna, ponieważ w realnym świecie sytuację z odcinka mogłyby się mieć poważne konsekwencje ( konflikt rodzinny, lub samosąd na “zboczeńcu”).
Współcześnie przekaz odcinka można również odnieść do tzw. fake newsów, które rozpowszechniane są w celach głównie politycznych. Takie newsy ukazują tylko część kontekstu sytuacji, przy jednoczesnym wzbudzeniu określonego efektu jakim jest reakcja (zazwyczaj negatywna) społeczna.
W odcinku pokazano też dwie stereotypowe postacie na które warto zwrócić uwagę:
Sprzedawca - typowy “wciskacz” marketingowiec. Najpierw podpisik, potem mowa o produkcie. Jak tylko Ferdek mówił coś o produkcie, ten zmieniał temat na nierealne korzyści (Jajorka, dziewczynki, tańce i drinki). Jest to typowa manipulacja klientem, charakterystyczna w wielu branżach, w której liczy się wynik na często zmanipulowanym kliencie.
“Wyciorex” - który został przedstawiony jako…. hmm bardziej homo homosapiens, czyli takiego przedstawiciela swojej społeczności, który mówi cienkim, nieco piskliwym głosem, zachowując się bardzo zniewieściale, tworząc permanentnie kontekst erotyczny (“przeczyszczanie dziurki wyciorem”, podrywanie Waldusia, czyszczenie komina w dość jednoznacznej pozycji), jest to oczywiście dość krzywdzący stereotyp ale dość powszechny w tamtych czasach, ale to w końcu serial w krzywym zwierciadle
@pikass14