La Rambla

Witaj na La Rambla
Witamy na La Rambla, gdzie dyskusje toczą się całą dobę! La Rambla to dział stworzony specjalnie dla zarejestrowanych Użytkowników FCBarca.com. Zapraszamy do rejestracji oraz dyskusji nie tylko o Barcelonie i nie tylko o piłce nożnej. W tym dziale obowiązuje regulamin serwisu FCBarca.com, który znajdziecie tutaj.

La Rambla

Online: 1169 Culés

11

Pis ruszył z inicjatywą, żeby znów odbyło się referendum w sprawie uchodźców.

I w sumie jestem za tym, żeby na jesień przeprowadzić referendum w kilku sprawach. Głównie po to, żeby wytrącić politykom bzdurne tematy, które elektryzują społeczeństwo.

Uchodźcy/migranci
Aborcja do 12 tygodnia
Związki partnerskie
Zniesienie 800+
Religia w szkołach

Można by też dodać pytanie czy @Kessie powinien być nocnym moderatorem La Bamby.

@michal26 @Aragorn33 @Kgorecki2500 @mmaciass @Stinger_ @Starrk i kto tam zainteresowany zapraszam do dyskusji.

A dlaczego akurat podałem te tematy? Bo może oprócz migrantów reszta to mało istotne sprawy bez tak naprawdę wpływu na życie ludzi. Gdyby to w końcu ludzie rozstrzygnęli w formie referendum, to politycy na dłuższy czas przestali by kręcić gówno afery jako tematy zastępcze.

3

@Safrani o tym lepiej nie wspominać, lepiej nie

2

@Safrani "Można by też dodać pytanie czy @Kessie powinien być nocnym moderatorem La Bamby." Przecież wiadomo, że tak, kto jak nie ja lepiej rozumie zbanowanych?

1

@Kessie nikt inny się tak nie odnajduje w ciemnościach nocy.

1

@Kessie przy tak zadanym pytaniu zagłosowałbym na nie

1

@Safrani Referendum zawsze lepsze od parlamentarnych patoli.

0

@Safrani ja jestem zwolennikiem referendum. Ba! Uważam, że każdy powinien brać w tym udział, a powinno też być takie prawo, że jak więcej niż 50% uprawnionych zagłosuje, to dany przepis zostaje wprowadzony. Typu - 30 milionów uprawnionych do głosowania. Głosowało 20 milionów osób, to jak 75% głosowało "za", to dana ustawa ma zostać wprowadzona. Tzw. "większość bezwzględna". I tyle. Obowiązkowo.

No, ale czy mamy w sobie na tyle ikry demokratycznej, by sami politycy wyzbyli się tego elementu władzy.

Jestem za tym, by wprowadzić nawet coroczne referendum. Serio to nie jest Bóg wie jaki koszt. 5 pytań najważniejszych i tyle. No, ale mówię. IMO - nie dojrzeliśmy do tego

0

@michal26 ja też jestem zwolennikiem referendum. No, ale co rok? O co chciałbyś się pytać? O pewne rzeczy pytać nie można, bo ludzie nie mają pojęcia.

1

@Safrani to może być wszystko. Kwestia %PKB na zbrojenia, kwestia tematu służby zdrowia, kwestia reformy szkolnictwa, kwestia WIEKU EMERYTALNEGO, kwestia CPK, etc. Tego jest naprawdę sporo.

0

@michal26 żeby pytać o takie rzeczy, to najpierw trzeba mieć społeczeństwo obywatelsko świadome.
Weźmy wiek emerytalny. Przecież to jest konieczność jego zwiększenie. Przynajmniej w jakimś zakresie. A dziś by nie przeszło. PKB na zbrojenia? Ludzie poszli by głosować za lub przeciw czemuś, o czym nie mają pojęcia. Kilka lat temu NBP wraz z Uniwersytetem Warszawskim zrobiło badanie, z którego wyszło, że ponad 80% Polaków nie wie co to jest PKB, lub wie, ale ma złą wiedzę.

Także w naszym kraju, gdzie 40% Polaków w ogóle nie rozumie tego co czyta, a kolejnych 25% rozumie w niewielkim stopniu nie można pytać o tak istotne rzeczy.

0

@Safrani no kurde ciężko odmówić Ci racji.
Jesteśmy skazani na referenda wyłącznie w kwestiach światopoglądowych?

0

@michal26 niestety tak. To wszystko wina kolejnych rządów po 1989. Tak grzebali w systemie nauczania, że z każdym kolejnym ministrem poziom spadał.

0

@Safrani Ja jestem monarchistą (właśnie z powodu ogłupienia narodu), ale wierzę też, że ludzie są w stanie lepiej zdecydować, niż politycy, bo my klasy politycznej nie mają. I referenda mają sens wtedy, gdy decydujemy jako suweren, a nie jako "organ opiniotwórczy".

0

@michal26 monarchia to się sprawdza gdziekolwiek oprócz Bliskiego Wschodu? I czy istnieje gdziekolwiek? Pytam o taką monarchię, gdzie król ma rzeczywistą władzę, a nie jak w UK, czy Hiszpanii

0

@Safrani a demokracja sprawdza się tak naprawdę w krajach innych niż Szwajcaria i Skandynawia?

Upadek krajów zachodnich nie wziął się z niczego. W USA wybrali Trumpa na Prezydenta, mając jeszcze gorszą Kamalę do wyboru xD

To jest ten problem, że demokracja ma sens wtedy, gdy naród nie jest pod kontrolą mediów. U nas, jak i na świecie jest.

Musiałbym poszukać, w jakich krajach aktualnie monarchia ma najlepsze notowania. Niewiele ich zostało :(

Dobry byłby kompromis, czyli Król, który ma mieszankę kompetencji Premiera i Prezydenta, ale z zachowaniem narzędzi demokratycznych (czyt. Konstytucja np.)

0

@michal26 a jak byśmy tego króla wybrali? W demokratycznych wyborach?
Król dożywotnio, czy kadencyjnie? Jeśli dożywotnio, to sukcesja, czy demokratyczne wybory?
Co w sytuacji, gdy król zacznie tworzyć źle, szkodliwe prawo?

« Powrót do wszystkich komentarzy

Media

Sonda

Której reprezentacji, do której powołany został zawodnik Barcy, kibicujesz?