La Rambla

Witaj na La Rambla
Witamy na La Rambla, gdzie dyskusje toczą się całą dobę! La Rambla to dział stworzony specjalnie dla zarejestrowanych Użytkowników FCBarca.com. Zapraszamy do rejestracji oraz dyskusji nie tylko o Barcelonie i nie tylko o piłce nożnej. W tym dziale obowiązuje regulamin serwisu FCBarca.com, który znajdziecie tutaj.

La Rambla

Online: 1154 Culés

konto usunięte

8

Nasi dziadkowie byli truci ołowiem.
Nasi rodzice mieli azbest i PFOA (teflon).
My i nasze dzieci mają szczęście załapać się na mikroplastik.

TL;DR:
- Mikroplastik wykryto właściwie już wszędzie, we krwi, płucach, sercu, mózgu, łożysku, jądrach, a nawet w spermie.
- Mikro/nanoplastik przenika do mózgu poprzez nerwy węchowe podczas wdychania. Zaburza on pracę neuronów i może wpływać np. na pamięć i ogólną pracę mózgu.
- W połowie analizowanych blaszek miażdżycowych znaleziono mikroplastik. Jego obecność zwiększa ryzyko poważnych chorób sercowo-naczyniowych
- Mikroplastik wykryto w każdej badanej próbce ludzkiego nasienia. U zwierząt wiązał się z niższą liczbą plemników.
- Łożyska z ciąż przedwczesnych zawierały o 50% więcej mikroplastików, co sugeruje możliwy wpływ na poród przed terminem.
- Dowody są na razie korelacyjne, bo nie ma jeszcze ustandaryzowanych metod pomiaru mikroplastiku w tkankach. Danych jest jednak coraz więcej i ciężko nie widzieć tutaj bezpośredniej przyczynowości. Potrzeba więcej badań, regulacji i lepszych technologii.


1

@ifoa strach pomyslec ile plastiku w jajkach nosimy

1

@ifoa zgadza się. Niestety postęp nigdy nie wygląda tak że nagle z nikąd znajduje się idealne rozwiązanie. Ołów czy azbest też kiedyś się wydawały niezbędne. Teraz wiemy lepiej. W czasach młodości naszych rodziców plastik to był prawdziwy game changer, wszyscy się zachwycili. Teraz już wiemy lepiej ale jeszcze nie do końca wiemy jak to ogarnąć. W końcu i z tym sobie poradzimy

konto usunięte

1

@Bykunn Problemem nie jest sam postęp, ale to, że firmy produkujące te trujące substancje mają generalnie gdzieś zdrowie ludzi. DuPont przez dekady wiedział z wewnętrznych badań, że substancje pochodne od teflonu są trujące. Pierwsze badania mieli już w 1961 roku, kolejne duże badania w latach 70, a mimo to walili wszystko do rzek, uciszali ludzi i naukowców, tworzyli sprzeczne badania itd.

*zakłada aluminiową czapeczkę* założę się, że z mikroplastikiem już jest podobnie, ale nikt z tym nic nie robi na szerszą skalę.

No i niestety, z plastikiem jest podobnie jak z azbestem czy teflonem, że środowisko samo się nie oczyści, bo te związki praktycznie nie biodegradują. Z azbestem jest o tyle lepiej, że to są punktowe "skażenia". Teflon
jest łatwiej zastąpić w zdecydowanej większości jego zastosowań. Plastik - tu niestety skala jest o niebo większa i sporo produktów na ten moment jest nie do zastąpienia.

« Powrót do wszystkich komentarzy

Media

Sonda

Której reprezentacji, do której powołany został zawodnik Barcy, kibicujesz?