- Strona główna
- La Rambla
La Rambla
Witaj na La Rambla
Witamy na La Rambla, gdzie dyskusje toczą się całą dobę! La Rambla to dział stworzony specjalnie dla zarejestrowanych Użytkowników FCBarca.com. Zapraszamy do rejestracji oraz dyskusji nie tylko o Barcelonie i nie tylko o piłce nożnej. W tym dziale obowiązuje regulamin serwisu FCBarca.com, który znajdziecie tutaj.
La Rambla
Online: 1480 Culés
Gorące dyskusje
Kozinho.
8
@Bykunn chooopie, to może niech sobie odrazu założy stryczek na szyję :d
72 odpowiedzi
partymaker
0
Pytanie do osób posiadających PPK. Jaki procent wynagrodzenia oddajecie? Jeśli się nie mylę to... » Czytaj dalej
29 odpowiedzi
Rastafarnianin
1
Stanowski swoje zrobił, nabił wyświetleń i wpakował go na mine XDA teraz niech sie koleś... » Czytaj dalej
31 odpowiedzi
Media
Sonda
Której reprezentacji, do której powołany został zawodnik Barcy, kibicujesz?
Komunikat
Polecający
Ładowanie...
Historia komentarza
Ładowanie...
Online: 1480 Culés
7
Kolejna garść faktów i ciekawostek.
#5 - SZWAJCARIA 1954
Termin: 16 czerwca - 4 lipca 1954 (19 dni)
Liczba zespołów: 16
Mecze: 26
Gole: 140 (średnia na mecz 5,38)
Stadiony: 6
Miasta-gospodarze: 6 (Berno, Bazylea, Genewa, Lozanna, Lugano, Zurych)
Mistrz świata: RFN ( Niemcy Zachodnie )
Finał: RFN – Węgry 3:2
0:1 - 6' Puskas
0:2 - 8' Czibor
1:2 - 10' Morlock
2:2 - 18' Rahn
3:2 - 84' Rahn
Mecz o 3 miejsce: Austria – Urugwaj 3:1
Król strzelców: Sándor Kocsis (Węgry) – 11 goli
Uczestnicy: Anglia, Austria, Belgia, Brazylia, Czechosłowacja, Francja, Jugosławia, Korea Południowa, Meksyk, Niemcy Zachodnie, Szkocja, Szwajcaria, Turcja, Urugwaj, Włochy, Węgry.
Fakty:
- Turniej rozegrano w 50-lecie FIFA. Wybór Szwajcarii nie był więc przypadkowy, bo tam mieści się siedziba tej organizacji. Szwajcaria jako kraj neutralny nie była zniszczona w czasie II wojny światowej.
- Niemcy pierwszym mistrzem, który przegrał mecz (3:8 z Węgrami w fazie grupowej).
- Turniej o najwyższej w historii średniej strzelonych bramek (140 w 26 meczach – 5,38 na mecz).
- W ćwierćfinale Austria-Szwajcaria 7:5 padł rekord goli w jednym meczu (12).
- Do eliminacji zgłosiło się 45 reprezentacji, ale 6 zgłoszeń FIFA odrzuciła, a 3 drużyny wycofały się bez rozegrania meczu (w tym Polska).
- Pierwszy raz z mistrzostw świata przeprowadzono transmisje telewizyjne.
- Pierwszy raz wszyscy zawodnicy mieli stałe numery na koszulkach.
- Debiutanci w finałach (3): Korea Południowa, Szkocja, Turcja.
- Po raz pierwszy cztery czołowe drużyny otrzymały medale (złote, pozłacane, srebrne i brązowe). - 26 sędziów, w tym 10 tylko liniowych.
– Niezwykle oryginalny system rozgrywek (jedyny raz w historii). W czterozespołowych grupach nie było meczów każdy z każdym: dwie drużyny były rozstawione i nie grały ze sobą, a tylko z dwoma pozostałymi, nierozstawionymi.W każdym meczu zakończonym remisem obowiązywała dogrywka 2x15 minut- także w fazie grupowej! Jeśli także po dogrywce był remis, to w fazie grupowej taki wynik uznawano za ostateczny, natomiast w ćwierć- i półfinałach miało być zarządzane losowanie.
– 3 drużyny awansowały do finałów bez gry w eliminacjach: obok gospodarza Szwajcarii i obrońcy tytułu Urugwaju, także Węgry po wycofaniu się z eliminacji Polski.
- Grano szwajcarskimi piłkami „Swiss World Champion”
Ciekawostki:
- Pierwszy raz w historii w wielkim finale spotkały się drużyny, które wcześniej grały ze sobą w tych mistrzostwach (Węgry – RFN najpierw 8:3, w finale 2:3).
- Niemcy zostały mistrzem świata nie grając z żadną drużyną spoza Europy. Są też jedynym w historii mistrzem, który w wielkim finale przegrywał już dwoma bramkami (od 0:2 do 3:2 z Węgrami).
- Niemcy rozpoczęły w 1954 roku niespotykaną serię - w kolejnych 15 turniejach (do 2010 roku włącznie) zawsze awansowały do czołowej ósemki.
- Węgrzy we wszystkich meczach, oprócz przegranego finału, strzelali minimum 4 gole (4 kolejne mecze z 4 golami na jednym mundialu - rekord mistrzostw świata).
- Były to jedyne mistrzostwa, podczas których wszystkie drużyny przegrały co najmniej jeden mecz.
- Korea Południowa, z powodu wojny z Północą, oba mecze eliminacyjne z Japonią rozegrała na jej terenie, w Tokio. Gracze Korei nie mieli przynależności klubowej, formalnie wszyscy byli żołnierzami.
- Dwaj niemieccy mistrzowie świata wywodzili się z Polski: Richard Hermann i Fritz Laband.
- Węgier Ferenc Puskas i Urugwajczyk Jose Santamaria zagrają razem na mundialu w 1962 roku w barwach Hiszpanii.
- Jedyny raz w historii jedna z grup składała się wyłącznie z drużyn europejskich (grupa 4 – Anglia, Włochy, Belgia, Szwajcaria). Podobny przypadek wydarzy się w 1978 roku, ale w 2 rundzie grupowej (grupa 1 - Holandia, Włochy, Austria, RFN).
- Brazylia pierwszy raz grała w żółtych koszulkach.
- Trenerem Brazylii był Zezé Moreira – jego brat, Aymoré Moreira w 1962 r. poprowadzi canarinhos do mistrzostwa świata na mundialu w Chile.
- „Bitwa w Bernie” to określenie ćwierćfinału Węgry-Brazylia (4:2), brutalnego meczu, w którym aż trzech zawodników zostało wyrzuconych z boiska. Interweniowała policja, a bijatyki przeniosły się po meczu do szatni.
- „Upalny bój w Lozannie” to z kolei określenie ćwierćfinału Szwajcaria-Austria (5:7). Prawdopodobnie żaden inny mecz w historii mundiali nie był toczony w tak wysokiej temperaturze – ponad 40 st.C.
- „Cud w Bernie” – to potoczne określenie finału, w którym Niemcy sensacyjnie pokonali „złotą jedenastkę” Węgier.
- Półfinałowy mecz Węgry-Urugwaj (4:2 po dogrywce) uważany jest za najlepszy w całej historii MŚ.
Pozdrawiam i życzę udanego wieczoru ;)
0
@dobryduch Się szwaby zmobilizowały.
0
@dobryduch Świetna robota