La Rambla

Witaj na La Rambla
Witamy na La Rambla, gdzie dyskusje toczą się całą dobę! La Rambla to dział stworzony specjalnie dla zarejestrowanych Użytkowników FCBarca.com. Zapraszamy do rejestracji oraz dyskusji nie tylko o Barcelonie i nie tylko o piłce nożnej. W tym dziale obowiązuje regulamin serwisu FCBarca.com, który znajdziecie tutaj.

La Rambla

Online: 1718 Culés

4

Ciekawostki La Liga 8# Tytuł: "Człowiek Langusta"

W 1902r. 2 lutego w Barcelonie na świat przyszedł Josep Samitier Vilalta w skrócie Jose Samitier.
Karierę zaczynał w juniorskim Internacional. Jednak już jako 17 latek w 1919r. zadebiutował dla Barcelony. Co ciekawe jako premię za podpisanie kontraktu zażyczyl sobie (i dostał) świetny zegarek oraz trzyczęsciowy garnitur. W Barsie grał też wtedy jego kolega z dzieciństwa -Sagibarba. Podczas ówczesnych wakacji w kurorcie Cadaques, Samitier nazywany też "El Sami" grał w piłkę z Sagibarbą i Salvadorem Dalim!!! Tak tym samym który pomógł przy stworzeniu lizaków Chupa Chups. Samitier stał się Messim swoich czasów, Blaugrana trenera Jacka Greenwella miala takze takie legendy w klubie jak:

Paulino Alcantara, Ricardo Zamora, Felix Sasumag i Ferenc Platko. W latach 1919-1933 wygrał z Barcą:

-12 Campionat De Catalunya,
-5 Copa Del Rey,
- 1-pierwszy tytuł La Liga.

Z Alcantarą tworzyli duet tak wspaniały jak 20 lat później miał tworzyć duet: Di Stèfano&Puskas.

Niestety jak to mieli w zwyczaju w tamtych latach piłkarze, odchodzili do największych wrogów swojego byłego klubu. Tak "El Sami" poszedł grać do Realu Madryt po sporze z kierownictwem Barcelony.
I tak zaczął grać dla dla Realu, grał krótko bo do 1934r. I wygrał:
- 1 La Liga
- 1 Copa De España.

Po wybuchu Hiszpańskiej wojny domowej grał jeszcze w OGG Nice 1936-1939r. Do Barcy wrócił w 1944r. I wygrywał jako trener kolejno:

Drugi tytuł La Liga, Copa Del Generalisimo i Copa De Oro Argentina. Mimo dużej przyjaźni z Di Stèfano, przyjaźni z wrogiem Katalonii a więc i Barcy -Franciso Franco to jemu zawdzięczamy transfer Kubali. Laszlo był kuszony przez Real i miał nawet podpisać z nim kontrakt ale do akcji wkroczyl Samitier i zakontraktowal jedną z największych legend klubu.
Zmarł w Barcelonie 4 maja 1972r.
W Barcelonie strzelił podobno 333 goli co czyni go 3 najlepszym strzelcem klubu. Ustępuje Messiemu i Alcantarze.


Nasz piękny duet: Samitier-Alcantara
https://goo.gl/images/yYuExe

Samitier:
https://goo.gl/images/5JWZ4w

Nazywali go langusta bo był szybki i zwinny niczym jaszczurka :)

« Powrót do wszystkich komentarzy

Media

Sonda

Której reprezentacji, do której powołany został zawodnik Barcy, kibicujesz?