La Rambla

Witaj na La Rambla
Witamy na La Rambla, gdzie dyskusje toczą się całą dobę! La Rambla to dział stworzony specjalnie dla zarejestrowanych Użytkowników FCBarca.com. Zapraszamy do rejestracji oraz dyskusji nie tylko o Barcelonie i nie tylko o piłce nożnej. W tym dziale obowiązuje regulamin serwisu FCBarca.com, który znajdziecie tutaj.

La Rambla

Online: 1450 Culés

14

Dla wszystkich panikarzy spamujących LR informacjami o koronawirusie.

"Ekspert ds. chorób zakaźnych z dwudziestoletnim stażem dr. Abdu Sharkawy z Toronto uważa, że panika wywołana przez koronawirusa może być gorsza niż sama choroba." "Nie boję się Covid-19. To, czego naprawdę się boję, to utrata rozumu i fala strachu, która napędza spiralę paniki i popycha całe masy społeczeństwa w obłęd gromadzenia nieprzyzwoitych ilości i zasobów wszystkiego, czym spokojnie dałoby się wypełnić schron w postapokaliptycznym świecie.
Boję się na myśl o maskach higienicznych, które skradziono z oddziałów ratunkowych szpitali i klinik, gdzie są one faktycznie potrzebne pracującemu na miejscu personelowi medycznemu. Zamiast tego są noszone na lotniskach, w centrach handlowych i kawiarniach, utrwalając jeszcze atmosferę strachu i napędzając poczucie nieufności i podejrzliwości wobec innych." (Np. ataki na ludzi chińskiego i azjatyckiego pochodzenia we Włoszech.)
Boję się, że nasze szpitale zostaną przytłoczone, gdy zacznie się do nich zgłaszać każdy, kto uzna, że ​prawdopodobnie tego nie ma, ale mimo to zbadać się i upewnić przecież nie zaszkodzi, bo nigdy nie wiadomo. Podczas gdy ci z niewydolnością serca, rozedmą lub zapaleniem płuc i udarami zapłacą najwyższą cenę za przepełnione poczekalnie, w których zawsze brakuje lekarek i pielęgniarzy.
Martwię się, że lęk przed pandemią ograniczy handel, zaszkodzi współpracy w biznesie, w wielu obszarach i sektorach, ostatecznie doprowadzając do globalnej recesji.
Ale najbardziej boję się tego, jaki komunikat wysyłamy w obliczu zagrożenia naszym dzieciom. Zamiast rozumu, racjonalności, otwartości i altruizmu zachęcamy je, by wpadały w panikę, stawały się lękliwe, podejrzliwe, reakcyjne i samolubne.
Błagam was wszystkich. Powściągajcie strach rozumem, panikę – cierpliwością, niepewność – wiedzą i edukacją. Mamy okazję dowiedzieć się wiele na temat higieny, zdrowia i nauczyć się metod ograniczania rozprzestrzeniania się niezliczonych chorób zakaźnych w społeczeństwie. Wspólnie stawmy czoła temu wyzwaniu w duchu solidarności, współczucia i cierpliwości. A nade wszystko niezawodnie stawiajmy na prawdę, fakty i wiedzę przeciwko domysłom, spekulacjom i katastrofizmowi."

źródło - Abdu Sharkawy, Facebook.com.

0

@Stoiczkow Tutaj ludzie piszą w kontekście futbou - a jest ku temu powód, Włosi już w zasadzie zawiesili cały sport.

Co do tego gościa, to nie wiem byc może ma racje. Jednak ja jednoczesnie widziałem wielu epidemiologów, którzy wręcz wzniecali panike. Poczekajmy, zobaczymy.

konto usunięte

1

@Stoiczkow no jak ten ekspert zobaczył by jak wygląda np Polska służba zdrowia to mógłby coś innego mówić:p

1

@Stoiczkow Ile ekspertów, tyle opinii:
Z powodu koronawirusa zmarło już ponad 1350 osób. Profesor Gabriel Leung, jeden z wiodących epidemiologów, stwierdził, że 2019-nCoV może dotknąć nawet 2/3 światowej populacji.

Epidemia koronawirusa może rozprzestrzenić się na około 2/3 populacji świata, jeżeli wymknie się spod kontroli – przekonuje wiodący epidemiolog profesor Gabriel Leung, którego słowa cytuje The Guardian. Wcześniej Światowa Organizacja Zdrowia wydała komunikat, z którego wynikało, że niedawne przypadki pacjentów z koronawirusem, którzy nigdy nie odwiedzili Chin, mogą być jedynie „wierzchołkiem góry lodowej”. Jak podaje The Guardian, wielu ekspertów uważa, że każdy zarażony jest w stanie przenieść chorobę na 2,5 inne osoby. Jeśli te założenia są zgodne z prawdą, mogłoby to spowodować niezwykle trudną sytuację. Liczba zarażonych mogłaby wówczas oscylować w granicach 60-80 proc. populacji.



„Gigantyczna liczba”

– Sześćdziesiąt procent światowej populacji to gigantyczna liczba – powiedział Leung w wywiadzie dla The Guardiana. Ekspert pracował m.in. przy opanowywaniu epidemii SARS, której wybuch nastąpił w latach 2002/2003. Leung zwraca uwagę na to, że główny problem stanowi skala „narastającej światowej epidemii”, a priorytetem jest ustalenie czy kroki podjęte przez Chiny w celu zapobiegania rozprzestrzenianiu się wirusa się sprawdziły. Jeśli wnioski będą pozytywne, zdaniem eksperta inne kraje powinny pomyśleć o podjęciu podobnych działań. – Załóżmy, że te sposoby działały. Ale jak długo będziesz zamykać szkoły? Jak długo możesz zablokować całe miasto? Jak długo możesz trzymać ludzi z dala od centrów handlowych? – mnożył pytania ekspert.– Czy 60-80 proc. światowej populacji się zarazi? Może nie. Może to nastąpi falami – zastanawiał się specjalista.

« Powrót do wszystkich komentarzy

Media

Sonda

Której reprezentacji, do której powołany został zawodnik Barcy, kibicujesz?