La Rambla

Witaj na La Rambla
Witamy na La Rambla, gdzie dyskusje toczą się całą dobę! La Rambla to dział stworzony specjalnie dla zarejestrowanych Użytkowników FCBarca.com. Zapraszamy do rejestracji oraz dyskusji nie tylko o Barcelonie i nie tylko o piłce nożnej. W tym dziale obowiązuje regulamin serwisu FCBarca.com, który znajdziecie tutaj.

La Rambla

Online: 1598 Culés

0

"Wolna wola człowieka czy siły niezależne od niego - co decyduje przede wszystkim o ludzkim losie? "
Matura 2015
Jakbyście odpowiedzieli na to pytanie?

konto usunięte

0

@justfootball W tym przypadku wydaje się, że łatwiej będzie uzasadnić tezę, że siły od niego niezależne. Przynajmniej sam bym ją wybrał.

1. Król Edyp - Edyp chcial zmienić swój los i zapobiec przepowiedni, ale nie mógł tego zrobić, bo nad jego losem czuwało fatum. Co by nie zrobił, przeznaczenie i tak musiało się wypełnić. Musiał zabić swojego ojca i sypiać z własną matką. Bez względu na to, co robił, przybliżał się do wypełnienia. Nie mógł w żaden sposób temu zapobiec, bo jego los został zaplanowany na długo przed narodzinami.
2. Lalka - Wokulski. W tym przypadku siłami niezależnymi jest miłość do Izabeli Łęckiej, która omamiła bohatera i sprawiła, że podejmował on nieracjonalne decyzje. Warto też zwrócić uwagę na przechadzkę Wokulskiego po Paryżu, gdy ma wrażenie, że przy budowie Paryża działała jakaś tajemnica siła.
3. Warto zwrócić też uwagę na mitologię, chociażby w micie o wojnie trojańskiej, to bogowie ustalają przebieg i zwycięzców. Widać to chociażby w walce Hektora z Achillesem, gdy bogowie decydują, który z nich wygra, a tak naprawdę z góry przepowiadają, że Achilles i tak poniesie śmierć, a Troja upadnie.
4. Dzieje Tristana i Izoldy. Oni też wypijają miłosny napój i są połączeni miłosnym uczuciem, pomimo że tego nie chcą.

1

@justfootball @NeroTFP A ja na każdy temat rozprawki w szkole odpowiadałem pół na pół. Zawsze pisałem, że to zależy i podawałem argumenty w dwie strony. Polecam, bo łatwiej znaleźć odpowiednią ilość argumentów w ten sposób.

konto usunięte

0

@KamQiX Niemniej łatwo można się zagubić, co widzę po tym, jak maturzyści piszą te rozprawki. Trzeba być ostrożnym w podzielaniu zdania. Jasne, można napisać tezę, że czasami jedno, a czasami drugiej. Ale moim zdaniem nie ma potrzeby, bo do danego zdania jest tak potężna liczba argumentów, że zdecydowanie łatwiej jest postawić konkretną tezę.

Osobiście uważam, że tak jest łatwiej. Argumentów jest tona. Tym bardziej, że zawsze dołączony jest fragment tekstu, więc znalezienie dwóch argumentów na potwierdzenie swojego zdania, to w sumie bułka z masłem.

Tym bardziej, że do tego tematu dołączony był fragment Lalki, a do tego odniesienie do całej powieści. A fragment ewidentnie wskazywał na siły niezależne. Tak samo jak cała powieść. Wolną wolę wybierało zdecydowanie mniej osób, bo jednak Wokulski nie miał wolnej woli :D

Wiele w sumie zależy od tego jaki jest fragment i czy ewentualnie trzeba się odwołać do lektury obowiązkowej. Ona w sumie determinuje tezę, jaką postawimy :D

Pojawienie się np. fragmentu "Króla Edypa" w zasadzie załatwia sprawę, bo w przypadku Edypa trudno byłoby mówić o wolnej woli.

0

@justfootball miałem to na maturce. „Ja Ibra” I „Harry Potter” I jazda :D

0

@NeroTFP @justfootball sądzę nawet że i nasz Wiedźmin może służyć jako przykład. Przeznaczenie i takie rzeczy :) Jako coś co mimo wszystko sterje naszym życiem.

konto usunięte

1

@baczmus Jasne. Przykładów jest wiele. Z filmów przecież też można wybierać. A w filmie chociażby "Wehikuł czasu". Wiedźmin, Harry Potter i Gra o Tron to popularne odniesienia maturzystów. Gra o Tron naprawdę fajnie się sprawdza :D

« Powrót do wszystkich komentarzy

Media

Sonda

Której reprezentacji, do której powołany został zawodnik Barcy, kibicujesz?