La Rambla

Witaj na La Rambla
Witamy na La Rambla, gdzie dyskusje toczą się całą dobę! La Rambla to dział stworzony specjalnie dla zarejestrowanych Użytkowników FCBarca.com. Zapraszamy do rejestracji oraz dyskusji nie tylko o Barcelonie i nie tylko o piłce nożnej. W tym dziale obowiązuje regulamin serwisu FCBarca.com, który znajdziecie tutaj.

La Rambla

Online: 1138 Culés

konto usunięte

0

Bezruch na la rambli, to może z grubej, egzystencjalnej rury wydechowej: bliżej wam do absolutyzmu moralnego, czy relatywizmu?

Dla nieznających powyższych pojęć, ale chcących zabrać głos - absolutyzm moralny zakłada istnienie uniwersalnych, niezmiennych wartości, bez względu na czas i miejsce. Najczęściej sprzyjają temu fundamentalizmy religijne, konserwatywne poglądy. Z kolei relatywizm, to nic innego, jak brak przekonania w istnienie standardowych reguł gry.

Mi osobiści zdecydowanie bliżej jest do relatywizmu.

1

@kerouac Zdecydowanie relatywizm

konto usunięte

2

@kerouac Pytasz mnie czy jestem Sithem? :P Ogólnie, wychodzę z założenia, że wszystko w życiu zależy od kontekstu, więc z definicji skłaniam się ku relatywizmowi.

konto usunięte

1

@kerouac Relatywizm jest dla psychopatów.

konto usunięte

1

@kerouac to ja stanę w opozycji - absolutyzm moralny. Wiąże się to z moimi chrześcijańskimi wartościami :)

2

@Filip_10 u mnie podobnie

konto usunięte

1

@Piotr89Sand Wiem, lubię oglądać koronę królów na haju.

@Misanthrope Witaj, młody Skywalkerze. Oczekiwałem cię.

2

@kerouac "Z kolei relatywizm, to nic innego, jak brak przekonania w istnienie standardowych reguł gry." Obecnie standardowych. Nie ma jedynej prawdy, czyli wszystko jest względne. Według mnie jest to bardzo mylące założenie. 2+2 to zawsze 4, a nie 4,5, czy może 5.

konto usunięte

0

@Stoiczkow Z tej strony rzeczywiście, ale chodzi o wartości, a nie stałe prawa fizyki itd. :)

2

@kerouac Ja być może mylnie utożsamiam relatywizm moralny z permisywizmem. Czyli w skrócie- hulaj dusza, piekła nie ma. Według mnie relatywizacja pewnych pojęć niechybnie prowadzi do podważania i kwestionowania wszelkich norm społecznych stworzonych w ramach ewolucji cywilizacyjnej. Oczywiście sam jestem konsrewatywnym liberałem, co też jest w pewnym wymiarze sprzecznością. Uważam jednak, że są pewne "świętości" naszej cytwilizacji. Twarde, racjonalne zasady prawa rzymskiego, moralność chrześcijańska, która również w pewnym stopniu na przestrzeni wieków ewolouwała, oraz oczywiście filozofia na gruncie nauki starożytnych Greków.
Sam nie czuję sie na siłach aby komukolwiek wmawiać, co jest dobre a co złe. Sam zapewane w życiu codziennym dokonuje różnych wyborów, które by można było róznie skategoryzować. Natomiast w sensie powszechnym uważam, że szczególnie relatywizm moralny jest niebezpieczny. Obecnie na świecie wiele uczelni wyższych przyjęło to założenie, co sprawiło, że masowo wspierają wszelkie socjalistyczne trendy, szczególnie w naukach społecznych, a nawet w ekonomicznych, (o zgrozo) biologicznych.

1

@kerouac Ps. Nie to, że jestem zagorzałym zwolennikiem absolutyzmu moralnego. Zwyczajnie przy takim wyborze bliżej mi do tej pierwszej opcji.

1

@kerouac Ps 2. Oczywiście popełniłem błąd (chyba z uwagi na wypitego drinka). Nauki ekonomiczne są jak najbardziej naukami społecznymi.

1

@Stoiczkow Myślę,że najbliżej to propablizm etyczny.

« Powrót do wszystkich komentarzy

Media

Sonda

Której reprezentacji, do której powołany został zawodnik Barcy, kibicujesz?