- Strona główna
- La Rambla
La Rambla
Witaj na La Rambla
Witamy na La Rambla, gdzie dyskusje toczą się całą dobę! La Rambla to dział stworzony specjalnie dla zarejestrowanych Użytkowników FCBarca.com. Zapraszamy do rejestracji oraz dyskusji nie tylko o Barcelonie i nie tylko o piłce nożnej. W tym dziale obowiązuje regulamin serwisu FCBarca.com, który znajdziecie tutaj.
La Rambla
Online: 731 Culés
Gorące dyskusje
Aragorn33
13
Widziałem @Kgorecki2500, że Ty się cieszyłeś z odebrania orderu. Na taki efekt liczyłeś? Bo... » Czytaj dalej
58 odpowiedzi
Lanosss
29
Mogła ją do pralki wrzucićhttps://x.com/sknerus_/status/2068604836636151973
21 odpowiedzi
Arkon
1
Odchodząc od polityki- jakie smaki lodów lubicie? Z tych, nazwijmy to sklepowych, uwielbiam... » Czytaj dalej
31 odpowiedzi
Media
Sonda
Której reprezentacji, do której powołany został zawodnik Barcy, kibicujesz?
Komunikat
Polecający
Ładowanie...
Historia komentarza
Ładowanie...
Online: 731 Culés
2
Polskie podziemie narodowe oprócz pism, gazetek centralnych i lokalnych, których łącznie ukazało się około 100 tytułów, wydawało wiele książek i podręczników o różnej treści, od tematyki politycznej, poprzez prawną, ustrojową, aż po gospodarczą. Jednakże szczególnie interesujący nas w tym materiale jest stosunek obozu narodowego wobec obu totalitaryzmów- niemieckiego, oraz sowieckiego. Narodowe Siły Zbrojne były niezależne ideologicznie i wolne od jakichkolwiek obcych i zewnętrznych wpływów. W polskim podziemiu niepodległościowym NSZ wytworzyły własną koncepcję państwa, program polityczny, gospodarczy i oświatowy. To właśnie obóz narodowy stworzył najbardziej radykalny antyniemiecki program, który zakładał oparcie naszej zachodniej granicy na Odrze i Nysie Łużyckiej, oraz całkowite podporządkowanie niemieckiego przemysłu wojennego, powojennej gospodarce Polski. Najlepiej radykalizm tego programu oddaje sformułowany w 1942 roku cel jaki stawiały sobie Narodowe Siły Zbrojne, które uważały iż "…naród niemiecki (...) winien być pozbawiony wszystkich zaborów, dokonanych przez tysiąclecie i być w pełni rozbrojony (...). Bezwzględnym obowiązkiem Narodu Polskiego jest prowadzenie wojny z Niemcami aż do pełnego zwycięstwa, aż armia nasza stanie na szańcu Bolesławów, aż polski sztandar zawiśnie w Berlinie, a maszyny niemieckie zaczną w Polsce pracować dla naszej potęgi." Koncepcja ta została zawarta przez Lecha Karola Neymana w broszurze pt. Szaniec Bolesławów. Neyman był także autorem kilku innych prac takich jak: Likwidacja niemczyzny, Problem wyznaniowy na Ziemiach Odzyskanych, Szlakiem Chrobrego, a wiosną 1944 ukończył studium pt. Polityczne podstawy polskiego programu morskiego. Głównym punktem programu obozu narodowego była koncepcja dwóch wrogów- hitlerowskich Niemcy, oraz komunistyczny Związek Sowiecki, z których żaden nie jest gorszy, lub lepszy. Dla narodowców oboje byli numerami jeden. Właśnie ta bezkompromisowość w walce stała się podstawą późniejszych (niestety trwających do dziś) fałszywych oskarżeń, oraz czarnej mitologizacji podziemia niepodległościowego. Podstawą do badań nad historią szeroko pojętego ruchu narodowego, w tym Narodowych Sił Zbrojnych jest sięgnięcie do samych źródeł, czyli ich prasy, która najlepiej obrazuje bezkompromisową walkę o wolną i niepodległą Polskę, z każdym wrogiem, który jej zagrażał.
0
@Majkel34 nareszcie jakieś wartościowe informacje, piąteczka mordo!