La Rambla

Witaj na La Rambla
Witamy na La Rambla, gdzie dyskusje toczą się całą dobę! La Rambla to dział stworzony specjalnie dla zarejestrowanych Użytkowników FCBarca.com. Zapraszamy do rejestracji oraz dyskusji nie tylko o Barcelonie i nie tylko o piłce nożnej. W tym dziale obowiązuje regulamin serwisu FCBarca.com, który znajdziecie tutaj.

La Rambla

Online: 1168 Culés

konto usunięte

6

36. dzień Powstania Warszawskiego

Jeszcze niedawno głównym punktem walk było Stare Miasto. Teraz jego miejsce zajmuje Powiśle i przylegająca do niego część Śródmieścia, gdzie Niemcy starają się przełamać obronę powstańców.
Ich natarcie przynosi sukcesy w postaci zajęcia budynku Państwowego Zakładu Ubezpieczeń Wzajemnych przy ul. Kopernika, gdzie powstańcy w zasadzie nie stawiali większego oporu. Przemocy okupanta ulegają także ul. Sewerynów, Oboźna, Leszczyńska. Na ostatniej z nich dokonuje się dramat oddziału por. Tadeusza Malinowskiego ps. "Pobóg" - 150 AK-owców ginie w okrążeniu.
Nie powiodła się także obrona Elektrowni Miejskiej, której załoga zmuszona była do wycofania się. Kpt. Stanisław Skibniewski zarządził odwrót dopiero po wyczerpaniu możliwości walki i zapasów amunicji. Znakomitym podsumowaniem dla postawy powstańców są słowa gen. von dem Bacha, który zanotował: "Polacy walczą jak bohaterowie".
Dowódca załogi Powiśla, mjr Błaszczak, postanowił rozpocząć ewakuowanie ludności do innych części Śródmieścia, obawiając sie, iż Powiśle może nie być w stanie bronić się przed Niemcami na dłuższą metę.
Śródmieście jest ostro bombardowane przez niemieckie lotnictwo.
Tymczasem walki rozgorzały w rejonie kościoła św. Krzyża i dawnego budynku Komendy Policji. Ruiny pozostały w rękach powstańców, którzy odparli natarcie żołnierzy nieprzyjaciela.
Na Czerniakowie siły powstańcze organizuje płk Jan Mazurkiewicz ps. "Radosław". Ul. Książęca zostaje zabezpieczona, co umożliwia stabilne połączenie Czerniakowa ze Śródmieściem.
Z kolei na Mokotowie warte odnotowania są wypady powstańców dowodzonych przez por. Aleksandra Tyszkiewicza, którzy nacierają na wroga na ul. Puławskiej. Odnoszą oni lokalne sukcesy.

Chwała walczącej Warszawie!
Chwała Bohaterom!

1

@Slazmi ten kto wydał rozkaz rozpoczecia powstania warszawskiego ma krew na rekach mieszkancow warszawy taka prawda

konto usunięte

0

@nammah Ja nie byłbym taki kategoryczny w ocenie. A o prawdę spierają się historycy już od lat. Ale, oczywiście, masz prawo do swojej oceny :-)

« Powrót do wszystkich komentarzy

Media

Sonda

Której reprezentacji, do której powołany został zawodnik Barcy, kibicujesz?