- Strona główna
- La Rambla
La Rambla
Witaj na La Rambla
Witamy na La Rambla, gdzie dyskusje toczą się całą dobę! La Rambla to dział stworzony specjalnie dla zarejestrowanych Użytkowników FCBarca.com. Zapraszamy do rejestracji oraz dyskusji nie tylko o Barcelonie i nie tylko o piłce nożnej. W tym dziale obowiązuje regulamin serwisu FCBarca.com, który znajdziecie tutaj.
La Rambla
Online: 992 Culés
Gorące dyskusje
Kgorecki2500
9
GTA w pudełku ale bez płyty? 350 zł Panie Rockstarze, co tylko sobie zarządasz Panie... » Czytaj dalej
74 odpowiedzi
Ilka
3
Jak zapatrujecie się na chodzenie w takie upały w centrum miasta, po galeriach itp. bez koszulek... » Czytaj dalej
44 odpowiedzi
Kozinho.
0
Kurakao wyszło z grupy, a nas tam nawet nie ma xDDD E: Dobra, to nie kurakao, ale też beka
13 odpowiedzi
Media
Sonda
Której reprezentacji, do której powołany został zawodnik Barcy, kibicujesz?
Komunikat
Polecający
Ładowanie...
Historia komentarza
Ładowanie...
Online: 992 Culés
3
Tak przed meczem, bo dawno nie było.
Tego dnia (21 lutego) 1574 r. miała miejsce koronacja Henryka Walezego na króla polski. Był to pierwszy elekcyjny król w Rzeczypospolitej.
"Henryk Walezy został koronowany w katedrze wawelskiej na pierwszego elekcyjnego króla Polski. Zwycięstwo nad głównym rywalem, arcyksięciem Ernestem Habsburgiem, brat francuskiego króla odniósł w 1573 roku na sejmie elekcyjnym. Został ogłoszony królem Polski i Litwy 11 maja 1573 roku.
Przed koronacją elekt musiał zaprzysiąc tak zwane artykuły henrykowskie, określające główne zasady ustroju Rzeczypospolitej, a więc także zakres jego władzy. Zwłaszcza niektóre punkty, takie jak zapewnienie w państwie tolerancji wyznaniowej, budziły jego zastrzeżenia. Dodatkowo Henryk złożył szereg osobistych przyrzeczeń, w tym przymierze Polski z Francją i utworzenie floty na Bałtyku. Ich spis – pacta conventa – został zaprzysiężony razem z artykułami.
Henryk Walezy był najkrócej panującym władcą Polski w czasach nowożytnych. Po 5 miesiącach spędzonych nad Wisłą, w czerwcu 1574 roku, uciekł do Francji, by zostać królem we własnym kraju. Do końca życia uważał się jednak za polskiego monarchę."
Źródło: ciekawostki historyczne [fb]
Ja od siebie dodam, że kiedyś spotkałem się z tekstem, w którym to opisane było, że Henryk Walezy przybywając na Rzeczyspolitej był w szoku z powodu higieny mieszkańców RP. W takiej Francji kąpiel brano raz na tydzień, albo też dwa. Popularne było noszenie peruk, które przyczyniały się do rozwoju wszawicy. Na ziemiach Rzeczypospolitej jednak panowały inne obyczaje i kąpiel była stosowana częściej. ;)
0
@Ojciec5tkidzieci A co to ma wspólnego z Barca?
0
@Ojciec5tkidzieci cywilizacja na terenach francji upadła z Cesarstwem Rzymskim.
2
@FCBparasiempre Tutaj się pisze na każdy temat, nie tylko ten związany z Barcą. ;) Więc nie rozumiem Twojego pytania.
0
@Ojciec5tkidzieci No ale przed samym meczem? :)
0
@FCBparasiempre Większy sens przed meczem, niż w trakcie.
Poozniej mogłbym zapomnieć. :)
1
@Ojciec5tkidzieci Ale też to się szybko skończyło. Zresztą porównując np. ilość łaźni na terenach Polski w epoce średniowiecznej a nowożytnej, to widać znaczny spadek, który stopniowo się powiększał. Wszystko jest wynikiem czarnej śmierci i uznania, że otwarcie porów osłabia odporność na choroby, przez nie przedostaje się zaraza.