1

Dla tych którzy może jeszcze nie słyszeli, o 19 w swoim pierwszym ćwierćfinale imprezy ATP 1000 Indian Wells Hubert Hurkacz zagra ze swoim idolem i legendą tenisa Rogerem Federerem. Transmisja w Polsacie Sport.

2

Przewodniczący hiszpańskiej komisji wyborczej nakazał prezydentowi Katalonii Quimowi Torra zdjęcie w ciągu 48 godzin z budynków publicznych wszystkich niepodległościowych flag i żółtych wstążek (które symbolizują wsparcie dla katalońskich więźniów politycznych). Określił wieszanie tego typu symboli jako działania "partyzanckie".



Hiszpanie nawet nie zdają sobie sprawy jak bardzo strzelają sobie takimi akcjami w kolano i zwiększają wsrod niezdecydowanych poparcie dla Niepodległej Katalonii.

0

Hiszpański prokurator wnioskuje o 9! lat więzienia dla Katalończyka, który brał udział w blokadzie autostrady podczas prowokacyjnego posiedzenia rządu Hiszpanii w Barcelonie. Duch Franco czuwa...

10

Minister Spraw Zagranicznych Hiszpanii Josep Borrell odwiedził dzisiaj Szwajcarię i powiedział: "Szwajcarzy są bardzo dziwni, bo przeprowadzają referenda".


Ten kraj jest memem i coraz bardziej współczuję Katalończykom takich centralnych (okupacyjnych) władz.

1

Kataloński Parlament powołał Komisję śledczą do spraw nieprawidłowości i korupcji Hiszpańskiej Monarchii. "Nie akceptujemy króla, który nie szanuje naszych praw. Filip V był pierwszym a Filip VI powinien być ostatnim Burbonem rządzącym Katalonią" powiedział Josep Costa poseł partii Junts per Catalunya.

0

Zdecydowanie Katalonia. Piękne wybrzeże i plaże na Costa Brava, do tego Girona, Tarragona, no i oczywiście Barcelona. Osobiście polecam jeszcze klasztor na Montserrat.

0

Właśnie o ten mecz mi chodziło. Liczę że obronimy tytuł w tym roku :)

0

Jak u siebie to jestem spokojny, bo Hertha w Berlinie już robiła niespodzianki w tej edycji :)

0

U siebie czy w Berlinie?

4

Dzisiaj w Katalonii miał miejsce strajk generalny, zwracający uwagę na pokazowy proces więźniów politycznych i chęć niepodległości regionu. Komitet Obrony Republiki zablokował kilkadziesiąt dróg, linii kolejowych i niektóre stacje metra w Barcelonie. W największych miastach regionu odbyły się także wielotysięczne manifestacje i przemarsze. W Gironie w finalowym przemarszu przez centrum miasta wg policji wzięło udział 70 tysięcy osób!


Tak na marginesie to Girona ma niecałe 100 tysięcy mieszkańców.

58

Kapitan Girony Alex Granell zadedykował dzisiejsze historyczne pierwsze zwycięstwo na Bernabeu Katalońskim Więźniom Politycznym.

3

W Barcelonie kończy się właśnie demonstracja pod hasłem "L'Autodeterminacio no es delicte" przeciwko rozpoczętemu w poniedziałek w Madrycie pokazowemu procesowi katalońskich więźniów politycznych i wzywająca do uszanowania prawa Katalonii do samostanowienia.


Według najnowszych szacunków wzięło w niej udział 500 tysięcy osób!!!

2

Powiem wam szczerze, że takiego cyrku jak na tym pokazowym procesie katalońskich więźniów politycznych jeszcze nie widziałem. Dzisiaj przesłuchiwani byli były Wiceprezydent Katalonii Oriol Junqueras i Minister Spraw Wewnętrznych Joaquim Forn. Przytoczę tylko kilka najciekawszych punktów, ale cała dzisiejsza rozprawa mogłaby być skeczem kabaretowym. Prokuratorzy twierdzili, jakoby doszło do malwersacji funduszy publicznych przy organizacji referendum (co zdementował jeszcze w 2017 nawet minister finansów w rządzie Rajoya), oraz że 1 października 2017 Crida Nacional przy bierności Mossos(katalonskiej policji) nielegalnie okupowała lokale wyborcze. Warto zauważyć że organizacja ta istnieje dopiero od lipca zeszłego roku! Największym hitem był jednak dialog prokuratora z Fornem:

Prokurator: Czy wiedział Pan że 1 października zostało zniszczonych (devastados) 7 samochodów?
Forn: Zniszczonych?
P (z irytacją w głosie): Nie powiedziałem zniszczonych!

A tutaj jeszcze warty obejrzenia fragment przesłuchania O.Junquerasa:

0

Trochę taki odgrzewany kotlet z wczoraj

0

Podłączam się pod pytanie

9

Za niecałe 40 minut rozpocznie się proces Katalońskich więźniów politycznych oskarżonych o rebelię za organizację Referendum Niepodległościowego z 1 października. W ramach protestu Komitety Obrony Republiki blokują od rana około 10 dróg w całej Katalonii.
W nocy ktoś wyświetlał na gmachu sądu najwyższego w Madrycie gdzie odbędzie się proces, obrazki przemocy hiszpańskiej policji podczas Referendum: https://x.com/i/status/1095220268388286465

0

Potrzebni byli do tego aż więźniowie polityczni (jutro zaczyna się ich proces), ale najważniejsze że wreszcie to zrobili.

17

Zarząd Barçy postanowił wycofać wszystkie wyróżnienia przyznane przez klub dyktatorowi Franco. [Neurophate]

0

Hiszpański Sąd Najwyższy odmówił rezerwacji miejsc na sali sądowej dla przedstawicieli Amnesty International oraz Human Rights Watch w trakcie procesu katalońskich więźniów politycznych. Na prośbę tych organizacji o rezerwację odpisał tylko: "ustawcie się w kolejce do sali albo oglądajcie w telewizji.

0

Zgadzam się w 100%.

0

Nawet powiedziałbym że w ekstraklasie ;) Wszystko zależy od tego z jaką renomą jest zawodnik. U nas jest porównywalny budżet jak do AZS a jeden z Polaków zarabia coś koło 25k miesięcznie.

0

Niestety wygląda to na Północną.

4

Właśnie teraz rozpoczyna się transport katalońskich więźniów politycznych z więzienia Brians II w Katalonii do Madrytu przed procesem, który rozpocznie się pomiędzy 5 a 12 lutego. Są oni oskarżeni o "rebelię" za co grozi im kilkadziesiąt lat pozbawienia wolności. Madryt nie zgodził się na obecność podczas procesu międzynarodowych obserwatorów z ONZ, Parlamentu Europejskiego i Amnesty International. W social mediach natomiast rozpoczęła się wczoraj kampania mająca poprawić wizerunek hiszpańskiej władzy przed procesem Katalończyków pod hashtagiem #ThisIsRealSpain. Odpowiedź na nią przygotował jeden z Katalońskich aktywistów i można ją zobaczyć tutaj: https://mobile.twitter.com/sergipinkman/status/1091035831198994433

1

Siedzę trochę w tym temacie więc żaden problem ;)

2

1714 zdobycie Barcelony przez wojska hiszpańskie i koniec niepodległości

0

Oby tak dalej! #MocnoIga

0

Bardzo chciałbym żeby wygrał Rafa, ale patrząc obiektywnie to stawiałbym na Novaka.

0

To chyba wie każdy, bo było bardzo głośno po jej wygranym juniorskim Wimbledonie

1

W 1 rundzie Australian Open przeciwniczką Igi Świątek będzie Rumunka Ana Bogdan, a Kamil Majchrzak zmierzy się z rozstawionym z numerem 8 Keiem Nishikori

2

Byłeś szybszy o 4 minuty :)

Media

Sonda

Której reprezentacji, do której powołany został zawodnik Barcy, kibicujesz?