La Rambla

Witaj na La Rambla
Witamy na La Rambla, gdzie dyskusje toczą się całą dobę! La Rambla to dział stworzony specjalnie dla zarejestrowanych Użytkowników FCBarca.com. Zapraszamy do rejestracji oraz dyskusji nie tylko o Barcelonie i nie tylko o piłce nożnej. W tym dziale obowiązuje regulamin serwisu FCBarca.com, który znajdziecie tutaj.

La Rambla

Online: 1423 Culés

6

Elżbieta Kozanecka "Basia", "Barbara"

Elżbieta Kozanecka "Basia" urodziła się 08.08.1928 we wsi Czerniewo, gm. Radzanowo. Była córką Adama i Janiny.

W czasie okupacji niemieckiej była kurierem Armii Krajowej.

W latach 1947-1948 była początkowo współpracowniczką i łączniczką, a od maja 1948 żołnierzem antykomunistycznego Narodowego Zjednoczenia Wojskowego (NZW) na terenie powiatów Płock, Płońsk i Sierpc. Nosiła pseudonimy "Basia", "Barbara". Walczyła z komunistycznymi władzami w szeregach zbrojnego oddziału NZW pod dowództwem por. Franciszka Majewskiego ps. „Słony”, a następnie pod dowództwem sierż. Wiktora Stryjewskiego ps. "Cacko".

Poległa w walce we wsi Gałki (gm. Bodzanów, pow. Płock) 08.02.1949 roku. Oddział został otoczony przez Urząd Bezpieczeństwa i KBW na skutek donosu jednego z mieszkańców. "Basia" otoczona przez grupę operacyjną, nie chciała dostać się w łapy UB. Razem z L. Peczyńskim „Władkiem” wybrali honorową śmierć, wysadzili się granatem.

Ciekawostką jest to, że "Basia" jest jedną z głównych Bohaterek filmu "Kochankowie z lasu" Arkadiusza Gołębiewskiego.

Cześć i Chwała Bohaterom !!!

https://scontent.fktw5-1.fna.fbcdn.net/v/t1.6435-9/178645971_10158313799143237_6389798335696252267_n.png?_nc_cat=104&ccb=1-3&_nc_sid=730e14&_nc_ohc=6w-loONaCFwAX_0JO-5&_nc_ht=scontent.fktw5-1.fna&oh=5e667b7ffafdb5df828dd1f657b1b071&oe=60CC5716

« Powrót do wszystkich komentarzy

Media

Sonda

Której reprezentacji, do której powołany został zawodnik Barcy, kibicujesz?