0

@lucca87 Nie sądzę, że na wypadek kontuzji Messiego powinniśmy kupić Lautaro Martineza lub Timo Wernera. Raczej należało nie wypożyczać Alenyi, bo to najbardziej podobny do Argentyńczyka zawodnik w zespole.

0

@tbas Dopóki jest Griezmann, nie potrzeba nam topowej dziewiątki. Raul Jimenez/Sebastian Haller wystarczą. Szkoda pieniędzy na Lautaro, Wernera i innych.

0

@tbas Suarez w następnym sezonie będzie miał 34 lata i ciężką kontuzję kolana za sobą. Podobne problemy zmusiły Carlesa Puyola do zakończenia kariery. Barcelona przyszłości to Barcelona bez Suareza i trzeba planować kadrę bez niego. Griezmann - Messi to wystarczający duet napastników na ten moment.

0

@lucca87 Jeśli nie zauważyłeś, naszym trenerem jest Quique Setién, który preferuje ustawienie 3:1:4:2 w posiadaniu. Griezmann pełni rolę lewego napastnika.

2

Jeśli chodzi o środkowego napastnika, nie chcę, aby dopóki w klubie są Griezmann i Suarez Barcelona ściągała jakąś topową dziewiątkę. Szkoda pieniędzy na transfer, szkoda pieniędzy na pensje. Moje dwa wymarzone transfery - obok sprzedaży Luisa - to Dani Olmo na prawe skrzydło/prawe wahadło i Raul Jimenez lub Sebastian Haller jako rezerwowi napastnicy - opcje z ławki.

3

@Colon Nie ma być, ale jest! Dla każdego trenera na świecie. Cel to dobra gra i wygrywanie.

6

Wciąż można tu przeczytać, że wysokie posiadanie piłki jest ogólnie nieopłacalne oraz, że wszyscy od tego odchodzą. Tymczasem, jeśli spojrzy się na dane, od razu widać, że nie tylko średni procent posiadania piłki topowych drużyn w trwającej dekadzie 2011-2020 jest dużo wyższy niż był w dekadzie 2001-2010, ale także że te wartości (przypominam: w przypadku topowych drużyn) ciągle rosną, zwłaszcza w Premier League.

Tyle tylko, że moim zdaniem takie parametry jak liczba podań oraz posiadanie piłki określają jedynie styl gry poszczególnych drużyn i są zaledwie wynikiem taktyki, a nie jej esencją oraz podstawowym założeniem. Nie można ocenić, czy czyjaś gra jest dobra, czy zła na podstawie tych wartości.

Można grać świetny futbol, mając 25% posiadania piłki i można grać świetny futbol, mając 75% posiadania piłki. Liczy się bowiem to, co robi się w obrębie posiadania (i zarazem: braku posiadania).

Nie będziemy mieli w czasach Quique Setiena dużo większego średniego posiadania piłki niż podczas ery Ernesto Valverde. Wartość zmieni się o kilka procent. Podstawową różnicą będzie to, jak gramy w posiadaniu piłki - właśnie tej dobrej gry w posiadaniu brakowało nam przez ostatnie miesiące i lata.

0

@kubusnitecki To znaczy, że w rewanżu wygramy 4:0

0

Moim zdaniem Fati zasłużył chociaż na tę jedną notę wyżej. Miał za zadanie zapewniać szerokość na prawym skrzydle i czekać aż ktoś z zagęszczonego środka uruchomi go podaniem. Z piłką nie zrobił nic szczególnego, ale bez piłki grał świetnie. Wprowadził element zaskoczenia, bo tak groźnego prawego skrzydła Barcelona nie miała od dawna. W każdej akcji był punktem odniesienia drużyny. Bodaj ani razu nie dał się złapać na spalonym, co przy jego zadaniach nie było takie oczywiste. W pierwszej połowie to sytuacje z jego strony były największym zagrożeniem. Nawet jeśli nic z nich ostatecznie nie wynikło - to one były jedną z największych zmian w stosunku do gry ofensywnej za Valverde, gdzie często na prawym skrzydle nie było nikogo.

0

@Janiama Robert Lewandowski ma w zwyczaju powiadać, że dopiero Jurgen Klopp oraz Pep Guardiola zaczęli przekazywać mu informacje, które w pełni rozwinęły go piłkarsko. Co do zasady Polak niczego nie żałuje, ale w rozmówce z Romkiem Kołtoniem na niezawodnej Prawdzie Futbolu rzekł, że żałuje, iż trenerzy w Polsce nie przekazywaliby mu tej wiedzy wcześniej, na etapie juniorskim, bo może byłby teraz w jeszcze lepszej pozycji. Może więc lepiej, oprócz posiadania wiedzy zdobytej dzięki konkretnym doświadczeniom, poszperać trochę w internecie, poznać różne szkoły, uaktualnić kwalifikacje, co zapewne robi @pax ?

0

@Q55 W jaki sposób wyrobiłeś sobie ten gust?

1

@Janiama Pax stwierdził, że popełniasz grube błędy w rozumieniu rzemiosła piłkarskiego. Odpowiedziałeś mu, że nie popełniasz żadnych błędów. Teraz dodajesz, że masz 100% racji. Pozwoliłem Ci wykazać się swoją wiedzą i z życzliwą ironią poprosiłem, abyś wyłożył nam absolutnie podstawowe kwestie taktyczne z wczorajszego meczu. Nie zrobiłeś tego.

Nie zgadzam się z tym, że taktyka to kwestia, którą w pełni mogą zrozumieć tylko byli piłkarze. W Polsce raczej brak jest byłych piłkarzy, którzy mają coś w tej materii do przekazania (jeśli nie są trenerami), a za edukację i najciekawsze materiały w internecie odpowiadają głównie o dziwo ci, którzy nie mogą pochwalić się żadnym doświadczeniem związanym z zawodowym futbolem. Rozumiem, że odczuwasz potrzebę komentowania bieżących spraw tu na forum i bardzo to doceniam, że jesteś aktywny (tu nie ma satyry, jakby @Q55 pytał), ale dla dobra wszystkich mógłbyś przestać powtarzać w co drugim komentarzu, że czujesz się bardziej kompetentny niż każdy inny użytkownik La Rambli.

0

@Q55 Nie czujesz mojej satyry. :>

0

@Janiama Żeby nie było, nie kpię z Ciebie, ale z Twojego zdziwienia, kiedy uż. @pax słusznie zauważył, że nie zawsze masz rację, a wręcz często się mylisz. Trochę pokory.

3

@Janiama Czytałem ten wpis, ponieważ czytam wszystkie Twoje posty, ale mam wrażenie, że stać Cię na dużo obszerniejszą analizę. Zaproponowałem poruszenie tych wątków:

"Dobrze by było, gdybyś w szczególności skupił się na grze z piłką w posiadaniu (zarówno po wznowieniu gry z piątki, jak i odzyskaniu piłki), grze bez piłki w niskim, średnim i wysokim pressingu, przejściu z ofensywy do defensywy (kontrpressingu), przejściu z defensywy do ofensywy, stałych fragmentach i roli Sergiego Roberto, Ansu Fatiego oraz Antoine'a Griezmanna. Co - według Ciebie - zmieniło się w stosunku do taktyki preferowanej przez Ernesto Valverde?"

Jeśli można, prosiłbym, abyś się odniósł. Z góry dziękuję i pozdrawiam.

2

Kolego @Janiama, z szacunkiem oraz podziwem odnoszę się do Twojej kariery piłkarskiej i wszystkich zasług dla polskiego oraz światowego sportu. Zauważyłem wcześniej, iż napisałeś, że "nie popełniasz błędów w rozumieniu rzemiosła piłkarskiego" (nie jestem fanem tego określenia, ale niech będzie). Chciałbym więc, abyś z tego tytułu przedstawił podstawowe założenia taktyczne Barcelony Quique Setiena, które można było zaobserwować podczas wczorajszego meczu. W sensie: które mogli zaobserwować ludzie z takim doświadczeniem jak Ty, a nie przeciętny użytkownik La Rambli. Dobrze by było, gdybyś w szczególności skupił się na grze z piłką w posiadaniu (zarówno po wznowieniu gry z piątki, jak i odzyskaniu piłki), grze bez piłki w niskim, średnim i wysokim pressingu, przejściu z ofensywy do defensywy (kontrpressingu), przejściu z defensywy do ofensywy, stałych fragmentach i roli Sergiego Roberto, Ansu Fatiego oraz Antoine'a Griezmanna. Co - według Ciebie - zmieniło się w stosunku do taktyki preferowanej przez Ernesto Valverde? Twoja wiedza powinna zostać służyć edukacji, a nie napince. Z góry dziękuję i pozdrawiam.

0

@Veil5ide @Lord_Vader Tak, muszę go tu wybronić.

1

@Lord_Vader Dane z whoscored.com. Ufam im bardziej niż statystkom La Ligi.

0

@KamQiX @granto @amanter Dane z whoscored.com.

Znacznie bardziej ufam tej stronce niż statystkom LaLigi.

130

Busquets - 145 celnych podań.
Granada - 130 celnych podań.

Gość zniszczył system. Zawsze był najlepszy.

2

Ah, ależ by się przydał Dani Olmo na to prawe wahadełko.

0

@Jordi10 Spokojnie, niedługo wróci Frenkie.

10

Setien w sześć dni zlikwidował wszystkie strukturalne problemy Barcelony. Taktycznie - miazga. Nie byliśmy tak dobrze przygotowani pod tym względem od czasów Tito Vilanovy. Jestem teraz w stu procentach przekonany, że domagając się zwolnienia Valverde od połowy sezonu 17/18 miałem rację.

Puig za Rakitica i lecimy po zwycięstwo. VAMOOOOS!

0

@bixmix Przypatrz się dokładniej na ustawienie.

2

Roberto jako inverted-full back, Messi na dziewiątce, Fati na wahadle, brak płaskiej linii... Bardzo duże zmiany w taktyce od początku!

11

Nazwiska nieistotne - ważne, jaką rolę Setien przydzielił Vidalowi i Rakiticowi. Valverde ustawiał ich bardzo płasko w stosunku do Busquetsa, niemalże w tej samej linii i za to był krytykowany. Setien prawdopodobnie spróbuje wykorzystać ich między liniami, nieco bliżej bramki, jak się to robi w klasycznym 4:3:3.

CZYSTA KARTA dla Quique.

Vamos!

0

24

"Jeden z zawodników - nie powiem który - powiedział, że szkoda, iż Setien tak późno trafił do klubu. Drużyna wygląda lepiej i zaczyna marsz po tytuły" [Carles Aguilar z Barça TV]

https://mobile.twitter.com/charlyplanter/status/1218204877484064771

4

@beznicku1000 Bez jaj, Alba nie dałby rady grać na takiej pozycji. Nie licząc może umiejętności do zagrania płaskiej piłki w drugie tempo, Alba to dość przeciętny piłkarz, jak na Barcelonę. Nie ma dryblingu, nie ma łatwości w prowadzeniu piłki, jest w dużej mierze niechlujem. Stworzony, by być przyklejonym do linii bocznej.

Media

Sonda

Której reprezentacji, do której powołany został zawodnik Barcy, kibicujesz?