0

@Marcelinho99 Pozyjemy zobaczymy

0

@ranger3120 Nie do konca wiem jak to wygladało u Martina ale byc moze jest to na tej samej zasadzie

0

@tristan87 Nie kierowałem tego do ciebie. Czytałbys to z 10 lat i mam wrazenie ze i tak by to nie wystarczyło zebys zrozumiał powiesc jak nalezy.

1

@J4no Udajesz czy co? To ze w moim tekscie zawarłem elementy fandomu nie oznacza ze cały tekst to bezczelne kopiuj wklej. Równie dobrze mogłem zacytowac to z ksiazki ale poszedłem w tym przypadku na łatwizne.

A w drugim przypadku miałem dodac ze poza sródzieniem Mithril wystepował w Numenorze czego nie zrobiłem.

3

Gdyby ktos zastanawiał sie nad kupnem "Trylogi" Tolkiena to polecam wydawnictwo Amber. Nie tylko fajne ilustracje ale w Powrocie króla znajduja sie dodatki zawierajace sporo ciekawych informacji.

Ciekawostko jest ze Tolkien nie planował rozbijac Władcy na 3 ksiazki. Miała byc to 1 zawierajaca 6 ksiag. Dlatego m.in okreslenie tego trylogia nie jest do konca poprawne

0

@J4no Gotowy tekst buahaha. Dobre sobie.

0

@J4no Jesli bede chciał to podam.Jesli ktos inny o zródło po prosi to podam. Do dzis nikt o to nie prosił.

1

@J4no Kur chłopie cytat pochodzi z tej strony a dla twojej informacji Mithril poza sródziemiem wystepował tylko w Numenorze.

Pisałem to parokrotnie ze korzystam z fandomu ale w przeciwienstwie do pewnych uzytkowników nie robie stricte ctr +v.

1

@J4no Poeople of middlearth,Silimarilion,Lotr,Sauron Defeated etc.

Moze nie wiesz ale mam dostep do ksiazek starszych które w Polsce sie nie pojawiły a pojawia niebawem.

1

@J4no Nie wszystko. Ale tak to jest jak sie nie ma pojecia o czym sie mówi. Polski Fandom różni sie od tego Angielskiego. A i na Angielskim wszystkiego nie ma.

Nie rozumiem w czym ty masz problem ze pisze sobie o uniwersum korzystajac ze stron wszelakich i ksiazek. Mam prosbe wez sie nie udzielaj pod moimj postami.

@tristan87 Mówi chłop który jedynie co potrafi to pisac durne docinki w czyims kierunku :)

2

@Fenyx Nie jestem zbyt regularny bo mam sporo na głowie. Oznacze cie gdy cos wrzuce na temat uniwersum.

1

@J4no Nie chce mi sie szperac ale ludzie wiedza z jakich stron i ksiazek korzystam i nikt problemu nie robi. Żeby było zabawniej większosc rzeczy z postu pisałem z głowy a nie z fandoma. Tak dla twojej informacji.

1

@J4no Masz jakis problem? Nie kazdy wie o tej stronie i nie kazdemu chce sie tam wchodzic.

Postarałem sie strescic na tyle by ludzi zainteresowac i nie zanudzic i bynajmniej nie robie kopiuj wklej.

22

Khazad Dum lub Moriia jest to prawdawna siedziba i stolica krasnoludów w srodziemiu. Historia tej lokalizacji siega czasów jeszcze ery drzew gdy własnie wtedy według legendy obudził sie Durin I niesmietrelny i natrafiwszy na jeziolo kheled zaram ujrzał w odbiciu korone a nastepnie obrał to miejsce za swoja siedzibe zwana Khazad Dum. Moria to pejoratywna nazwa i oznacza Czarna jame a samo Khazad dum jest olbrzymia kopalnia. Krasnoludy wydobywały tam m.in kamienie szlachetne i inne precjoza ale największym skarbem ich królestwa był Mithril. Krasnoludy z Khazad dum prowadziły handel nie tylko ze swoimi pobratymcami ale takze z ludzmi z nad rzeki Anduiny.

Jednak prawdziwy rozwój Khazad dum miał dopiero nastapic a stało sie to w drugiej erze za sprawa poprowadzenia szlaku z Ost in edhil z Eregionu a wówczas zaczał sie handel z utalentowanymi kowalami z eregionu m.in Celebrimborem. Na znak przyjazni wykuto brame zachodnia która w czasach spokoju pozostawała otwarta na gosci.  Pokoj sie jednak skonczył w momenciw gdy Celebrimbor przejrzał zamiary Saurona co rozpoczeło wojne między elfami a Sauronem. Większosc pierscieni krasnoludzkich odzyskał Sauron ale nie ten który posiadał Durin III z Morii a legenda mówi ze ten konkretny pierscien otrzymał od kowali elfów a nie od samego Saurona. Krasnoludy z Morii w pore zamkneły brame gdyz Sauron miał chrapke nie tylko na pierscien ale takze złoża z khazad dum. Co nie kazdy wie ale krasnoludy z Morii walczyły u boku elfów i ludzi w czasie ostatniego sojuszu.

Niestety czasy swietnosci mijały a populacja miasta malała a krasnoludy niestety zaczeły kopac zbyt głeboko co zakonczyło sie obudzdeniem Zguby Durina jedynego znanego Balroga,który przetrwał wojne Gniewu. Po roku Moriia opustoszała i zamieszkały ja gobliny i inne plugawe stwory. Pierscien jednak wciaz był w rekach krasnoludów na wygnaniu.

To był jednak dopiero poczatek bo Gobliny a dokładniej Azog plugawy zabił Throra który wszedł do miasta co zapoczątkowało wojne miedzy orkami a krasnoludami co finalnie zakonczyło sie bitwa pod Anazulbizar gdzie m.in Dain Zelazna stopa zarznał Azoga przed brama Morii. Straty wsrod krasnoludów były tak duze ze nie było sensu próbowac zasiedlic khazad dum i walczyc ze Zguba Durina.

Gobliny ponownie sie namnożyły w Morii a większosc z nich wyruszyła potem do bitwy pieciu armii gdzie przewodził nim Bolg syn Azoga. Jakis czas potem Balin spróbował odzyskac utracone królestwo lecz on także poległ i pochowano go w grobie w komnacie mazarbul.

Niedługo potem Moriia przechodziła druzyna pierscienia a Gandalf i Balrog runeli w otchłan Khazad dum.
W czasie 4 ery Moriia prawdopodobnie ponownie została zasiedlona przez krasnoludy co sugeruje chociażby ten o to cytat "na miejscu zburzonej (...) bramy w Minas Tirith Krasnoludy wykuły nową, z mithrilu i stal"

Mithril w srodziemiu wystepował tylko w Morii.
To tyle jesli chodzi o sama historie Khazad Dum.


Jesli chodzi o położenie to stolica znajdowała sie pod Górami Mglistymi pod trzema szczytami Celebdil,Caradhras i Fanuidhol. Natomiast po obu stronach Morii miały swój poczatek rzeki Sirannon i Celebrant. Jesli chodzi o przeprawe po ladzie to tutaj w głównej mierze przeprawiało sie przez przełecz czerwonego rogu. A co do jeziora to było zasilane przez Sirannon.

Do Morii mozna było dostac sie przez brame wschodnia lub zachodnia a dla nielicznych poinformowanych było jeszczs tajemne wejscie przez nieskonczone schody.

@Szreko @Fenyx

0

@J4no Czesto korzystam ale posiłkuje sie tez innymi zrodłami

4

@Szreko @Fenyx Jesli jestescie zainteresowani to koło wieczora wrzuce obszerny post o Khazad dum.

1

@MatPL Nie tylko poprawnosc a niekompetencja i głupota showrunerów takze którzy nie maja pojecia o uniwersum :(

0

@TheNekro94 To bedzie gniot niestety bo Showrunerzy to ameby.

3

Patrzac jak obecnie robi sie seriale i co wyprawia Amazon dla dobra fanów Tolkiena nie powinno sie ekranizowac Silimarilionu.

Po pierwsze jest to za duzy kaliber i film musiałby miec ze 4 czesci.

Po 2 juz widze Luthien,która zagra jakas Azjatka i Afro Berena...

Moze przesadzam ale patrzac na kompromitacje Amazonu mam duzo obaw o potencjalnego Silimariliona i inne potencjalne ekranizacje.

Lepiej zajac sie grami. Remaster Wojny na północy lub jakis rpg osadzony w czasie przed i w trakcie pierwszej ery.

1

@MesQueUnClub_87 Po tym co wyprawia Amazon mam mieszane uczucia. Nie chciałbym ani filmu ani serialu bo mam obawy ze bedzie to samo co w przypadku Ring of power

0

@Uukasz_93 Powiedz mi czy był jakis argument by nie przedłuzyc po takim sezonie? U nas piłkarze moga grac i do 40 i jakos wygladaja. Niestwty poczatek załosnie słaby ale pewnie sie rozkrecj

3

Lech zrobił jedyna dobra rzecz w sezonie ze prawdopodobnie ugra faze grupowa LK i nieco podbije ranking nasz.

Ale poza Velde Ishakien i Skórasiem w tej druzynie brakuje wszystkiego. Od zaangazowania po umiejetnosci a konczac na motoryce...

Jeszcze te kontuzje.. Nie wiem czyja to wina ale ktos spieprzył przygotowanie fizyczne tego zespołu

2

Amaral... Dajcie juz Souse bo nie wyczymie. Mocny zjazd portugalczyka w tym sezonie. Oby z czasem sie rozkrecił ale obecnie wolałbym ogrywac Afonso.

1

@Luciano99 Ale po co? Mam wrzucic pw jak @Vitoo prosił o tego typu porade? Znalazłbym kilka innych podobnych prosb.

2

@Rust_Cohle Podrzuciłbym ci screena z pw ale szkoda mi czasu tracic na ciebie.

@Vitoo prosił przed chwila a wczesniej kilku innych uzytkowników wiec zrobiłem to o co prosili a moze jeszcze inni podłapia. Wiec badz łaskaw i nie udzielaj sie w tej sprawie kiedy nie masz o tym pojecia

5

Z cyklu kto pytał

Dostaje sporo pytan w jakiej kolejnosci czytac Tolkiena wiec o to przedstawie 2 drogi.

1 Dla tych poczatkujacych
Hobbit
Lotr
Silimarilon
Beren i Luthien
Dzieci Hurina
Upadek Gondolinu
Niedokonczone opowiesci
Atlas Srodzienia
Encyklopedia Roberta Fostera

2 Wersja dla chcacych isc w miare chronologicznie wzgledem osi czasu

Silimarilon+Encyklopedia Fostera
Beren i Luthien
Dzieci Hurina
Upadek Gondolinu
Hobbit
Lotr
Niedokonczone opowiesci

0

@barcelonaLM Co by nie mowic ma dobry gust

0

@Rust_Cohle Lechowi tez sie nie uda.

1

Jak komicznie by to w tym sezonie nie brzmiało ale teraz trzeba kciuki za Lecha trzymac. Dobrze by było miec 2 druzyny w LK zeby ranking podbic.

Niestety po tej zenadzie z wrocławiem gdzie powinni min 2 bramki strzelic jestem pesymistycznie nastawiony.

Mentalnie ta druzyna nie istnieje a trener tez chyba nie wie jak to zmienic.

Remis lub wygrana biore w ciemno. Raków obecnie jest duzo lepszyn i bardziej zbalansowanym zespołem.

Rutkowski ucz sie...

1

@draxidox Najpierw niech ten rakow chociaz raz zagra na poziomie LE wtedy pogadamy. Mozna krytykowac Lecha czy Legie ale oni chociaz grali szczebel wyzej

Media

Sonda

Której reprezentacji, do której powołany został zawodnik Barcy, kibicujesz?