2

@Kuczek Czy ta strona jest anty-muzułmańska? Nie, mam prawa wierzyć w tego samego Boga co zdecydowana większość Polaków.

2

@Avada Kedavra Jeżeli nazywasz to spamem to ewidentnie niczym się nie różni od Twojej odpowiedzi.

0

@kenneth99 To o tego "Grzesia" chodzi?

2

Życie po śmierci ciekawi większość ludzi jakie jest w islamie to tego dzisiaj się nie dowiecie. Za to dowiecie się jak wygląda pochówek muzułmanina, także jak wygląda modlitwa. Zapraszam do lektury

#Ciekawostka numer 5

Śmierć dla muzułmanów jest częścią życia i stanowi przejście dla rzeczywistości pozaziemskiej.
"My nie daliśmy nieśmiertelności żadnemu człowiekowi przed tobą [...]. Każda dusza zakosztuje śmierci”
Osoba umierająca przebywa zazwyczaj w towarzystwie najbliższych i wspominają wszelkie dobro, którym Bóg obdarzył osobę umierającą w całym jej życiu.
Zgromadzeni proszą Allaha o miłosierdzie i odpuszczenie grzechów.
Należy pamiętać, żeby zwrócić twarz osoby umierającej w stronę Mekki i powtarzać muzułmańskie wyznanie wiary ("Nie ma bóstwa innego niż Bóg. Mahomet jest posłańcem Boga”).
Natychmiast po śmierci należy rytualnie obmyć zwłoki i wszelkie czynności poprzedza wypowiedzenie basmali (krótkiej formuły modlitewnej, która brzmi: Bi-smi l-Lahi r-rahmani r-rahim („W imię Boga miłosiernego i litościwego”)). Oznacza to, że do obmycia zwłok dopuszczeni są tylko muzułmanie.
Ciało owija się w białe płótno, które oznacza całkowite oddanie Bogu. W krajach gdzie obowiązkowa jest trumna to powinna być jak najprostsza. Przygotowane do pochówku zwłoki przenosi się do meczetu lub – najczęściej – bezpośrednio na cmentarz, gdzie odmawiane są specjalne modlitwy.
Modlitwa pogrzebowa jest krótka, odmawiana na stojąco bez obowiązujących pod czas rutualnych modlitw - pokłonów. Najczęściej składa się ona z czterech części, oddzielanych wezwaniem Allahu Akbar („Bóg jest wielki!”).
Po pierwszym wezwaniu odmawia się pierwszą surę Koranu, Al-Fatihę. Po drugim następuje uwielbienie Boga, które można wyrazić słowami następującej modlitwy: „Chwała Bogu, Pierwszemu i Ostatniemu, Jawnemu i Ukrytemu, Bogu Wszechmogącemu. [...] Chwała mu na tym i na tamtym świecie.”
Kolejna część modlitwy pogrzebowej, w którą wprowadza wypowiedziane po raz trzeci wezwanie Allahu Akbar, dotyczy zmarłego. Może ona brzmieć następująco: „Boże przebacz mu! Boże, zaprawdę on jest Twoim sługą i synem sługi Twojego, synem Twojej Wspólnoty! [...] Boże nie pozbawiaj nas nagrody za niego i nie wiń nas za jego czyny!”.
Ostatnie, czwarte wezwanie Allahu Akbar oznacza zaproszenie do modlitwy spontanicznej, którą uczestnicy uroczystości pogrzebowych odmawiają w milczeniu.
Modlitwę pogrzebową kończy przekazanie sobie wzajemnego pozdrowienia pokoju: As-salamu alejkum wa rahmatu Allah („Pokój i Miłosierdzie Boże niech będą z Wami”.
Grzebanie zmarłych jest zadaniem mężczyzn. Również w grobie kładzie się zmarłego tak, aby leżał na prawym boku z twarzą zwróconą w kierunku Mekki.
Następnie wszyscy uczestnicy pomagają zasypać grób, recytując przy tym fragment Koranu: „Z ziemi was stworzyliśmy i sprawimy, iż do niej powrócicie i z niej was wyprowadzimy po raz drugi”.
Rodzina zmarłego zobowiązana jest do czterdziestodniowego odmawiania Koranu i wspierania w tym czasie potrzebujących.
Groby muzułmanów powinny być bardzo skromne. W tradycji muzułmańskiej nie ma zwyczaju ozdabiania ich kwiatami. Nie zapala się także lampek i świec.
Odwiedzanie grobów ma bardziej przypominać o własnej śmierci niż wyrażać pamięć o zmarłych.

„Kto często myśli o własnym grobie, ten znajdzie w nim rozkosze nieba. Natomiast, kto o nim zapomni, ten znajdzie w nim otchłań piekła”. - Al-Ghazali

Wesołych świąt moi mili!

0

@LuisSalvano Żyj dalej sobie w swojej bańcę mydlanej.
Miłość i wyciszenia ducha znalazłem już dawno.

13

@LuisSalvano Naprawdę myślisz, że im się Twoja "historia" podoba?
Przecież to jest typowe podjudzanie największego "głupka" w towarzystwie, żeby robił coś głupiego i nie śmieją się z tego co zrobił, tylko z niego.
Obyś zrozumiał kiedyś to.

3

@Odesseiron Kaczka po smoleńsku już jest, to czas na kaczkę po wiedeńsku.

0

@Szczupakinho Mój kolega nazywa "niemieckim burdelem" taki kolor wnętrza.

0

@Odesseiron Haluksy ma.

0

Ten Mitrut to jest asłuchalny i to co najmniej do kwadratu.

0

Możliwe spoilery dot. serialu Wiedźmin.

Jestem świeżo po zakończeniu pierwszego sezonu nowej produkcji od Netflixa.
Produkcję oceniam na 7/10.
Co bije w oczy to na pewno zawiłe linie czasowe. Z siódmego odcinka przenosimy się do pierwszego.
Jako, że jest to serial nie dało się tego uporządkować? Skupić się na Yenn (jest najstarszą postacią), później rozwinąć wątek Geralta, a ostatecznie dodać Ciri, żeby to wszystko miało ręce i nogi.
Rozumiem, że jest to na podstawie opowiadań Sapkowskiego, ale na potrzeby serialu powinno to być uporządkowane.
Serial raczej pod względem poziomu będzie rosnący.
Pozostaje czekać na następne sezony.

0

@Eto'o9 R10 Kolega dobrze Ci odpowiedział.
Ominęło Cię kilka ciekawych dyskusji.

0

Jako, że nadchodzi nowy rok, czyli nowe postanowienia to poseł Dziambor dał dobrą radę.
https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=2169091450064120&id=1971966879776579
Korzystajcie póki możecie.
Dobrej nocy życzę, a Ci co to czytają o poranku to miłego weekendu życzę.

0

@Mario96w Mam wrażenie, że ludzie mierzą zamiary na siłę, aniżeli siłę na zamiary jeżeli chodzi o Wiedźmina.

1

@RobsonPL "Znowu widzę Ciebie przed swoimi oczami
Znowu zasnąć nie mogę, owładnięty marzeniami
Wszystko poświęcam myśli, że byłaś kiedyś blisko
Kiedy czułem Ciebie obok, wtedy czułem, że mam wszystko"
I tak dalej, i tak dalej.

3

@Michael24


Zdecydowanie.

1

@kerouac Tak wypieszcza, że zepsuli zakończenie największego aktualnie serialu. Dwa lata pracy na taki chłam.
Netflix robi dużo produkcji, często te produkcje są średnie albo słabe.
Disney też ma mieć po 100mln budżetu na sezon, ale oni mogą sobie na to pozwolić, Netflix niestety nie. I czy to sprawia, że na jakiś serial ma się lepiej patrzyć? Wątpię i zaprzeczam.
@nieprzysiadalnosc Udany sezon, większy budżet, lepsze efekty, lepsze stroje i aktorzy się rozwijają.

6

@kerouac Pod jakim względem? Budżetu na sprawdzoną i popularną produkcję? Bo GoT z początku też nie zachwycał.

3

@kerouac To z GoT ma tyle wspólnego, że jest to ten sam gatunek.
Dwie całkowite inne produkcje.
A co do efektów specjalnych to dziwne, żeby lepiej nie wyglądało jak jeden odcinek GoT miał taki budżet jak cały sezon Wiedźmina.

5

@Arkon Polski system nauczania jest tak zepsuty, że to trzeba by było zburzyć i na nowo stworzyć.

7

Trzeci odcinek Wiedźmina, ale klimat. Czapki z głów.

1

@Xwowrak Donos jest najdzielniejszym obowiązkiem obywatelskim.

4

@robsesh Jakbym słuchał krytyków to Joker nie znalazłby się w top10 filmów tego roku.
Więcej wart jest opinia zwykłego człowieka, aniżeli "wielkiego krytyka internetowego".

2

@Colon To, gdy biegnąc za autobusem i kierowca autobusu postanawia się zatrzymać.
Piękna rzecz.

7

@Rewolucja123 Jakby głowa szła razem z umiejętnościami to by zagrał w topowym klubie (dłużej i lepiej niż w PSG).

1

@Kubsoleon @Socjopata kilka tysięcy komentarzy do przestudiowania masz.

1

@Lares Inni poszli do przodu, a nasze klubu dalej żyją w jakiejś bańcę mydlanej.

0

@nadachu Przypomina mi się sytuacja z któregoś meczu ligowego, gdzie wystarczyłoby wyciągnąć nogę przez Messiego, a by odebrał piłkę. Nie zrobił tego i poszła groźna kontra.
A ludzie będą mówić i tak "Przecież Messi musi grać, bo wtedy czuje się najlepiej, bo tak mówi."

4

@nadachu Jak Messiego można jakkolwiek wytłumaczyć z jego małego ruchu. Tak Suarez? To jest niewytłumaczalne. Ani nie daje wielkiej przewagi w ofensywie, a na dodatek nie pomaga w defensywie.
A dopóki Messi będzie w składzie ktoś będzie musiał biegać za dwóch.

6

@nadachu Trudno nie zabiegać drużyny, która w defensywie gra tylko 9 zawodnikami.
Brak dwóch zawodników tworzy za duże dziury.

Media

Sonda

Której reprezentacji, do której powołany został zawodnik Barcy, kibicujesz?