0

@Tasde jeżeli szukasz fantasy do posłuchania, to polecam przede wszystkim do słuchania cykl Archiwum Burzowego Światła Sandersona (na Audiotece do kupienia za rozsądne pieniądze w abonamencie), ew. Cykl Demoniczny Petera V. Bretta (to jest prawie wszędzie dostępne chyba) - szczególnie z uwagi na lektora Filipa Kosiora, który dużo dodaje książkom. Jeżeli natomiast szukasz czegoś baaardzo długiego i bardzo klasycznego w stylu LOTR, to masz "Koło Czasu" Roberta Jordana na Storytel, ale całość Ci zajmie pewnie z rok, a niektóre z książek są dość dłużące (szczególnie na dalszym etapie, ale z kolei ostatnie 3 kończone już przez Sandersona są spoko) plus mnie osobiście irytowały postacie kobiece. Historia natomiast monumentalna i warta poznania.

2

@TR3YWAY i niech odejdzie za 20 mln, nie stać nas na wywalony w kosmos kontrakt dla gościa, który ostatnie 2 sezony grał niecałe 58% możliwych minut, a najbliższy sezon zapowiada się w tym aspekcie jeszcze gorzej.

edit. gdyby Araujo się zgodził na wysoki kontrakt płatny przez % rozgranych minut, to spoko, ale wiadomo, że on sam jest świadomy że ma słabe zdrowie i się nie zgodzi.

0

@Rhaan No jest. 219 mln w 8 lat, tj. jakieś 27/8 mln rocznie ma marginalny wpływ na naszą sytuację finansów publicznych. Dziesiątki miliardów rocznie natomiast mają wpływ ogromny. Więc kompletnie nie rozumiem "grzania" przez media i polityków, a także ludzi tak małego i mało znaczącego tematu, który powinien być zostawiony prokuraturze i "żyć własnym życiem", kiedy to przez politykę fiskalną ostatnich lat jest dużo większych i istotnych dla naszego państwa problemów.

1

PiS przez 8 lat wywaliło m.in. na sam program 500+ 263 mld - spoko, wyjebmy jeszcze więcej, robimy 800+!
PiS obciążył na lata budżet programem BK 2% - w 2024 r. to będzie 941 mln zł - spoko, zróbmy może jeszcze kredyt 0%!
PiS przez 8 lat wywalił 219 mln na jakiś Fundusz Sprawiedliwości, żeby sobie robić lokalne kampanie wyborcze - AFERA TYSIĄCLECIA xD

Jak może w tym kraju być dobrze, jak robimy afery z "groszowych" spraw w kontekście budżetowym, a tam gdzie naprawdę zostały przepieprzone miliardy, to jeszcze oni chcą te głupoty podkręcać...

1

@Kgorecki2500 Giacomo Conti i Bytom dla mnie...ale raczej każdy ma preferencje wynikające w dużej części z życia zawodowego.

6

La Liga została rozwiązana?


1

Ligę się wygrywa wyjazdami z Getafe, Mallorcą, Granadą, Rayo, Valencią, Bilbao czy Gironą, plus nie traci się u siebie punktów z Granadą, Villarreal czy Gironą. W tych meczach przegraliśmy mistrzostwo, nie meczami z Realem. Jeżeli Real wygra jednak ligę z dorobkiem 109 lub więcej punktów, to przyznam wam wtedy rację, że z takim Realem nie mieliśmy szans. Nikt jednak w historii tyle nie zdobył, co oznacza, że musimy patrzeć tylko na siebie, wygrywać z każdym od kogo jesteśmy lepsi, nie tracić frajerskich punktów, a wtedy mistrzostwo za mistrzostwem będzie znowu wpadać, niezależnie od gry i składu Realu.

0

Priorytetem powinna być jednak sprzedaż niesprzedawanego de Jonga. Wywalenie go nawet za 30 mln euro uwolni bardzo nasz budżet.

Jak Barcelona może szukać pieniędzy z uwzględnieniem FFP:
1. Frenkie de Jong - zostało ok. 23 mln euro amortyzacji, ale nawet przy sprzedaży za 30 mln euro, to mamy w budżecie 7 mln + zejście z pensji ok. 37,5 mln brutto rocznie, tj. 44,5 mln do wydania (amortyzacja + pensja roczna). Tylko jaki frajer kupi takiego gracza z takim wynagrodzeniem? Chyba tylko Arabia Saudyjska.
2. Ferran Torres - zostało ok. 30 mln amortyzacji, pensja ok. 10 mln brutto rocznie. W zasadzie sukcesem byłoby tutaj otrzymanie oferty w wysokości 30 mln i po prostu zejście z pensji, ale to "tylko" 10 mln w budżecie do wydania, a ciężko będzie kogoś w to miejsce w takich pieniądzach sprowadzić. Moim zdaniem niesprzedawalny w tym okienku, może za rok będzie łatwiej.
3. Ronald Araujo - tutaj zakup był na tyle tani 6 lat temu, że amortyzacja jest właściwie pomijalna, albo jej już w ogóle nie ma. Pensja ok 7 mln euro rocznie brutto. Oferty rzędu 40 mln dadzą więcej do wydania ok 47 mln euro. Idealny moment na sprzedaż by był, gdyby nie kontuzja, stąd 40 mln, a nie 55/60.
4. Pedri - tutaj stosunkowo tani zakup, amortyzacji zostało 5/6 mln, 2 lata kontraktu, pensja ok 9,5 mln brutto, idealnie by się składało na sprzedaż, ALE te kontuzje sprawiły, że na dzień dzisiejszy nie wierzę w oferty powyżej 25/30 mln euro, a to trochę mało by było, bo w budżecie uwolni ledwo 30/35 mln tylko.
5. Andreas Christensen - bez amortyzacji, 2 lata kontraktu, do sprzedania pewnie za 30 mln, 9 mln brutto rocznie, 39 mln do budżetu, nie tak źle.
6. Jules Kounde - amortyzacja ok 30 mln, pensja 13,5 mln brutto, przy sprzedaży za cenę zakupu (50), 43,5 mln w budżecie.

Niestety, teraz La Liga chyba bierze pod uwagę budżet na 3 kolejne sezony a nie tylko aktualny, co przy braku zwiększenia przychodów, sprawia, że te kwoty ze sprzedaży trzeba by trochę bardziej rozbić (na 3 lata). I tak:
1. FdJ: [(3x37,5)+7]/3 = 39,83 mln
2. FT: [(3x10)+0]/3 = 10 mln
3. RA [(3x7)+40]/3 = 20,33 mln
4. P [(3x,9,5)+20]/3 = 16,16 mln
5. AC [(3x9)+30]/3 = 19 mln
6. JK [(3x13,5)+20]/3 = 20,16 mln

Transfer Nico Williamsa, zakładając 12 mln euro brutto pensji i 58 mln za transfer, daje 23,6 mln rocznie. Oczywiście przy zasadzie 1/1. Taką wartość samemu daje nam jedynie FDJ, a i starczy jeszcze być może na Stanislava Lobotkę. Poza tym sprzedaż Araujo, Kounde lub Christensena wydaje się do rozważenia, bo finansowo wyglądają podobnie, ale ze względu na słabe zdrowie, to Araujo byłoby oddać najlepiej, bo Kounde się amortyzuje cały czas i będzie budżetowo wart więcej za rok.
Ferran i Pedri to potencjalnie za małe korzyści, żeby na razie coś na nich zarobić porządnie, może za rok będzie lepiej?

0

@Matheu12 no właśnie nie, Jaceaerys był dla mnie "gwiazdą" tego odcinka właśnie, a fatalnie wypadła niezdecydowana i nieporadna Rhaenyra. Alicent też słabo w tym odcinku.

0

@jakub1906 bo on jest niesprzedawalny...tak samo jak Ferran czy Fati. Pora przestać żyć w alternatywnej rzeczywistości.

0

@DLFCB Real - City 3:3 w tym roku.

0

@Death_voice zatrzymujesz Raphinhie = nie ma Nico. Proste.

0

@Kidd Hiszpanki biorą igrzyska.

0

@Gaz skończcie z tym pieprzeniem. Za dobrą sumę sprzedajesz piłkarzy w zdrowych i jako tako w formie, a nie fizyczne wraki. Real na przestrzeni lat oddawał Ozila, Moratę, Casemiro, Varane'a, Ronaldo etc. w perfekcyjnym momencie i zarobił grube pieniądze na tym, dzięki czemu mógł sobie pozwolić na drogie transfery w ich miejsce. My z kolei eksplatujemy piłkarzy ile się da, a jak zostaje fizyczny wrak, to nagle liczymy, że inne kluby zmienią się w Caritas i będą rzucały milionami...otóż nie robiły tego dotychczas i nie zaczną tego robić. Czas na ich sprzedaż za poważne pieniądze na razie minął.
Jedyny piłkarz, którego moglibyśmy sprzedać za większe pieniądze, a nie jest nam niezbędny to Raphinhia i miejmy nadzieję, że jakoś to zrobimy w tym okienku.

10

W ostatnich 2 sezonach zagraliśmy 76 meczów w La Liga, 16 meczów w LM, 4 mecze w SPH, 8 meczów w CdR i 2 mecze w LE. Odrzućmy te mecze CdR, w których często w początkowych fazach i tak grają rezerwy.
Daje to łącznie 98 meczów. Jest to 8820 minut do rozegrania.
Ile minut w tych meczach zagrał Ronald Araujo? 5090 minut.
Daje nam to 57,70% możliwych do rozegrania minut, tj. przybliżając na 3 mecze rozegrane w 2 kolejnych musi pauzować. Ciężko mówić w takim przypadku o tym, że taki zawodnik jest kluczowy i niezbędny, ciężko też opierać projekt z myślą, że w kluczowych momentach będzie dostępny, bo statystyki pokazują, że tak nie będzie.
To co wyżej napisałem z 2 tygodnie temu jeszcze przed kontuzją...nadchodzący sezon nie zapowiada się na lepszy, ale jeszcze na gorszy pod tym względem.

5

@PJ777 W ostatnich 2 sezonach zagraliśmy 76 meczów w La Liga, 16 meczów w LM, 4 mecze w SPH, 8 meczów w CdR i 2 mecze w LE. Odrzućmy te mecze CdR, w których często w początkowych fazach i tak grają rezerwy.
Daje to łącznie 98 meczów. Jest to 8820 minut do rozegrania.
Ile minut w tych meczach zagrał Ronald Araujo? 5090 minut.
Daje nam to 57,70% możliwych do rozegrania minut, tj. przybliżając na 3 mecze rozegrane w 2 kolejnych musi pauzować. Ciężko mówić w takim przypadku o tym, że taki zawodnik jest kluczowy i niezbędny, ciężko też opierać projekt z myślą, że w kluczowych momentach będzie dostępny, bo statystyki pokazują, że tak nie będzie.

0

Kontuzja Araujo mocno komplikuje plany Barcelony - nie można za bardzo go teraz sprzedać (a jeżeli byśmy chcieli, to jest właściwe okienko do tego), dawanie nowego (wysokiego) kontraktu dla zawodnika, który pewnie 3 sezon z rzędu rozegra coś w okolicach 60% możliwych minut mija się z celem. Ciężki "orzech" do zgryzienia, bo niestety przez te częste urazy moim zdaniem nie zasłużył na wysoki kontrakt jakiego oczekuje, bo potencjalnie może się za chwilę posypać jak Umtiti.
Ferrana czy de Jonga nikt po prostu nie chce na rynku i nie są to niestety opcje na sprzedaż. Ferrana musielibyśmy sprzedać min. za 30 mln, żeby budżet wyszedł na "0", a w przypadku de Jonga przeszkodą jest przede wszystkim astronomiczna pensja.
Pedri również przez kontuzje nie jest zawodnikiem, za którego otrzymamy satysfakcjonującą kwotę na poziomie 50-60 mln.
Z tego też względu jedynym piłkarzem na którym jako tako możemy zarobić jest Raphinhia, ale ten nie chce się ruszyć do Arabii, a tutaj sens sprzedaży jest jedynie przy kwocie bliskiej 75-80 mln (zostało ok 35 mln "amortyzacji").
Resztę wartościowych zawodników chcemy zatrzymać lub jest to mało wartościowy "szrot" w aspekcie ekonomicznym. Do dyskusji ew. pozostaje sprzedaż Christensena i Kounde, ale raz, że mają dużo lepsze zdrowie od Araujo, dwa Christensen przez wiek nie jest tak wiele warty rynkowo co Araujo, a po trzecie Kounde to jednak prawy obrońca, a jego sprzedaż by oznaczała konieczność znalezienia pewnie drogiego zastępcy, czyli zysk z operacji mały, chyba że Cancelo udałoby się tanio zakupić.
Przez te wszystkie aspekty ciężko widzę tak potrzebne nam transfery w osobach Nico Williamsa i Stanislava Lobotki.

0

po 4 odcinku 2 sezonu House of the Dragon myślałem, że akcja nabierze większego rozpędu, ale cóż, znowu odcinek (5) gdzie mało co się działo. Na plus Jacaerys, który mam nadzieję dostanie trochę inną (większą i dłuższą) historię niż w książkach, bo z tych wszystkich "wariatów" wydaje się potencjalnie najlepszym kandydatem na przyszłego króla Westeros. W ogóle wolałbym, żeby takie prequele przyjmowały wersję historii alternatywnej, a nie podążanie punkt po punkcie niczym nas nie zaskakując.

1

Najlepsze w tym jest to, że wygrali 6,5/7 meczów (bo jedna dogrywka jednak była). W 2012 wygrali 6/8 meczów, a w 2008 wygrali 5/6 meczów.
Z drugiej strony z tych turniejów z nich nie przegrali meczu.

1

Hiszpania wraca na tron!!! Oby to był początek historycznej dominacji jak w 2008 roku, zarówno dla Hiszpanii, jak i Barcelony! Mamy to!!!!

0

i mamy to!!!!!!!

0

po krótkim rogu trzeba było uderzać.

0

przynajmniej de la Fuente nie popełnił błędu z meczu z Niemcami i nie wprowadził Ferrana.

9

Typowy mecz Barcelona vs Getafe dzisiaj. Kibice na całym świecie wreszcie zobaczą, z czym na codzień musimy się mierzyć.

0

@GeneralXavi Kibice Barcelony są za Hiszpanią, a madrytczoki za Anglią. Proste.

0

Ja przed EURO obstawiałem 2 bramki Yamala w finale. Mam nadzieję, że dowiezie dzisiaj! :)
https://www.fcbarca.com/la-rambla/dyskusja-14463477#comment-14463477

1

@tomek8756 przejął samograja po Aragonesie.

4

@Worny Gavi to akurat jest przez wszystkich uwielbiany ze środowiska Barcelony. Nasz przyszły prawdziwy kapitan, bo od czasów Puyola nie mieliśmy takiego materiału na kapitana.

2

@Kgorecki2500 UEFA to nie Cartias. Mieli mu dać finał, żeby im za miesiąc spieprzył do Arabii Saudyjskiej? Za dużo w niego zainwestowali. Musi teraz wybrać - albo sędziuje teraz na TOP poziomie przez 4 lata i ew. dostaje finał za 4 lata, albo idzie do Arabii za pieniędzmi i finału EURO nie dostanie nigdy. Jego wybór.

0

@Culer9002 tutaj niestety większość to nie kibice Barcelony już. Wielka Barcelona = Wielka Hiszpania i na odwrót. Zawsze tak było. Tak jak EURO 2008 wpłynęło na kolejne lata świetnej gry Barcelony, tak EURO 2024 zadziała podobnie. Kolejny sezon będzie znowu historyczny.

Media

Sonda

Której reprezentacji, do której powołany został zawodnik Barcy, kibicujesz?