Majkel34
Dołączył/a: luty 2016
10 obserwujących
12 obserwowanych
Której reprezentacji, do której powołany został zawodnik Barcy, kibicujesz?
Komunikat
Polecający
Ładowanie...
Historia komentarza
Ładowanie...
3
29 stycznia 1919 roku na konferencji pokojowej w Paryżu Roman Dmowski wygłosił pięciogodzinną mowę, w której przedstawił postulaty polskiej delegacji. Przemowa miała znaczny wpływ na kwestię odrodzenia Polski po I wojnie światowej.
"Szedł bez notatek i map. Przemawiał na zmianę po francusku i angielsku. Dopiero w trakcie przerwy doniesiono mu mapy. Był znakomicie przygotowany i potrafił odpowiedzieć na każde pytanie i co jest istotne, wiedział, co należy powiedzieć i jakie zająć stanowisko. W jego wypadku wizja Polski wiązała się z wizją Europy środkowo-wschodniej i tego jak ona ma wyglądać" – prof. Krzysztof Kawalec, autor biografii Romana Dmowskiego.
2
https://jbzd.com.pl/obr/2238760/familiada?utm_source=fb&utm_medium=fb&utm_campaign=fb&type=image
Wygrało hahahah
4
Maria Kobierzycka-Maciąg „Baśka”
"Maria Kobierzycka-Maciąg ps. „Majka”, „Baśka”, „Grażyna” urodziła się w 1922 r. w rodzinie ziemiańskiej. Rodzice posiadali majątek ziemski Dąbrówka pod Drzewicą, na ziemi opoczyńskiej. Przed wybuchem II wojny światowej ukończyła gimnazjum. W 1940 r. wstąpiła w szeregi Armii Krajowej. Została sanitariuszką w oddziałach AK na ziemi piotrkowsko-opoczyńskiej. Od 1943 r. związała się z Narodowymi Siłami Zbrojnymi. Została żołnierzem w oddziale Władysława Kołacińskiego ps. „Żbik”. Brała udział w akcjach zbrojnych z bronią w ręku i uzyskała awans do stopnia kaprala. Została odznaczona Krzyżem Walecznych. Razem z oddziałem weszła w skład Brygady Świętokrzyskiej NSZ, z którą przeszła cały szlak bojowy, aż do Czech. Tam została skierowana na przyspieszone kursy radiotelegrafisty, dywersyjny oraz spadochronowy (teoretyczny).
Maria Kobierzycka, jako łączniczka, została zrzucona do kraju w nocy 13/14 lutego 1945 r. w pierwszej grupie skoczków pod dowództwem por. Bogusława Denkiewicza ps. „Bolesław”. Grupa omyłkowo została zrzucona na zaminowany teren w okolicy Dwikozów i uległa rozproszeniu z powodu braku umiejętności sterowania spadochronami. Po wylądowaniu „Baśka” nawiązała kontakt z kpt. Mirosławem Ostromęckim ps. „Majewski”, „Mirski”, z którym rozpoczęła współpracę. Razem wyjechali do Warszawy, do jednego z mieszkań konspiracyjnych na Kolonii Staszica. Stąd Maria przez radiostację przekazywała meldunki o sytuacji w Polsce do Pragi.
W dniu 1 października 1945 r. ubecy zrobili nalot na dzielnicę, przeszukując mieszkanie po mieszkaniu, i aresztowali kpt. „Majewskiego” i „Baśkę”. W październiku 1946 r. przed Wojskowym Sądem Rejonowym w Warszawie odbył się proces 11 żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych. Wyrokiem komunistycznego sądu na karę śmierci skazano Mirosława Ostromęckiego, Marię Kobierzycką i Władysława Drypsa. Po apelacji kara śmierci zasądzona wobec Marii Kobierzyckiej została zamieniona na karę dożywotniego więzienia. Maria przeszła przez stalinowskie więzienia w bydgoskim Fordonie i w Inowrocławiu. Na wolność wyszła w 1955 r. Podobnie jak większość byłych żołnierzy NSZ miała problemy ze znalezieniem pracy.
Była jedną z założycielek Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego, działała w NSZZ „Solidarność” i organizacjach kombatanckich. W 1993 r. została odznaczona Krzyżem Narodowego Czynu Zbrojnego, a w 1994 Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Maria Kobierzycka-Maciąg ps. „Baśka” zmarła w 2007 r., została pochowana na warszawskich Powązkach w asyście kompanii honorowej Wojska Polskiego."
https://www.nsz.com.pl/maria-kobierzycka-maciag-ps-baska/
https://scontent.fktw5-1.fna.fbcdn.net/v/t39.30808-6/271077991_10158774351693237_386950252170616102_n.png?_nc_cat=104&ccb=1-5&_nc_sid=730e14&_nc_ohc=19QO61Uem_0AX_FXoYD&_nc_ht=scontent.fktw5-1.fna&oh=00_AT-gGhzF-A6VE4tCkaba543HlJtEYd6GB2MKDvw099WR7w&oe=61F759D3
3
Kiedy w 1954 r. karierę zaczynał Elvis Presley, w naszym kraju żołnierze podziemia narodowego toczyli bój na śmierć i życie z bolszewickim okupantem.
Jedną z najdłużej działających struktur podziemia antykomunistycznego był oddział Mariana Borysa „Czarnego”. Komendant Rejonu „Karaś”, wywodzący się z XVI Okręgu NZW, działał na terenie powiatu Kolno oraz częściowo Ostrołęka, Łomża, Grajewo i Pisz.
„Czarny” urodził się w 1927 r. w Zabielu (pow. kolneński). Był żołnierzem Armii Krajowej, a od 1948 r. walczył o niepodległą Polskę w ramach Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. W KP NZW „Łużyca”- „Łuków”, opracowywał dane dotyczące działaczy komunistycznych i konfidentach reżimu , dokumentował rozkazy Hieronima Rogińskiego „Roga”. Jako jeden z najbardziej zaufanych partyzantów „Roga” brał również udział w kilkudziesięciu akcjach zbrojnych. Po śmierci chor. Rogińskiego przejął dowództwo nad oddziałem.
12 sierpnia 1954 r. w okolicach wsi Zaskrodzie, pow. Kolno, zginął w walce z funkcjonariuszami UB.
Marian Borys"Czarny" z lewej , obok z prawej Stanisław Śledzik ps "Huragan"
https://scontent.fktw5-1.fna.fbcdn.net/v/t39.30808-6/272301568_10158815623293237_7844927770255082168_n.jpg?_nc_cat=103&ccb=1-5&_nc_sid=730e14&_nc_ohc=tNqkWOk_MGgAX-xrrnq&_nc_ht=scontent.fktw5-1.fna&oh=00_AT_ya9xTZHjRlU671WlntEMpPCQPTj04mNK_9LzNd16Wig&oe=61F773B8
14
Leszek Żebrowski:
Według Janiny Ochojskiej Niemcy to "ludzie o szlachetnych sercach, wrażliwi na cierpienie innych". Czy naprawdę tacy byli?
Ochojska to ta od obrzydliwych wyzwisk w stosunku do obrońców naszej wschodniej granicy.
Z listów żołnierzy niemieckich z grudnia 1941 r., przechwyconych przez wywiad ZWZ wynika, że od samego początku wiedzieli o ludobójstwie i mieli z tego ogromne pożytki, wysyłali do domów paczki nawet z postrzelanymi, pokrwawionymi ubrankami dziecięcymi. No i ta szczególna, niemiecka wrażliwość na cierpienie innych: "trzeba być twardym".
Żołnierze frontowi pisali do rodzin, że trwa "przesiedlanie" Żydów na wschód. Zapewniano im następujące warunki: "Fachowo wyrażamy się, że każdy z nich otrzymuje jeden metr kw. ziemi. Co dzień rozstrzeliwuje się tysiące".
Bardzo dobrze wiedzieli, w czym biorą udział i całkowicie to akceptowali. Wtedy jeszcze nie było mitycznych "nazistów". Bo to byli Niemcy. Po prostu.
https://scontent.fktw5-1.fna.fbcdn.net/v/t39.30808-6/272658544_489290362557761_8036434675896428620_n.jpg?_nc_cat=110&ccb=1-5&_nc_sid=730e14&_nc_ohc=BHeYJr7UEukAX-tCyih&_nc_ht=scontent.fktw5-1.fna&oh=00_AT_x3HVYHY5G0ATW7O_DJLPB2P3S9x2ehRFAs12Rn9C9aQ&oe=61F627A9
0
26 stycznia 1911 roku urodził się Adolf Moczulski ps. "Tadeusz Złoty", porucznik Wojska Polskiego, powstaniec warszawski.
W 1939 roku udało mu się zbiec z niewoli sowieckiej, co prawdopodobnie uratowało go od śmierci w Katyniu.
Trafił do konspiracji - został dowódcą Oddziału II "Wachlarza".
W Powstaniu Warszawskim walczył na Mokotowie w Pułku "Baszta".
Ciężko ranny w nogi 25 września 1944 roku, umieszczony w szpitalu powstańczym, z którego został wzięty do niewoli niemieckiej.
Odznaczony Orderem Virtuti Militari oraz Krzyżem Walecznych.
https://scontent.fktw5-1.fna.fbcdn.net/v/t39.30808-6/272054016_5192122370811696_5120156031387472556_n.jpg?_nc_cat=107&ccb=1-5&_nc_sid=730e14&_nc_ohc=ecrUeqoi8SQAX-V1N_F&_nc_ht=scontent.fktw5-1.fna&oh=00_AT-0FCsPBPWD1Kw9tHKilGA86neM-k6LtAD2BEox5i4Unw&oe=61F6B177
Red is Bad.
1
Stoimy na straży porządku oraz służby Narodowi. Jesteśmy przeciwko tym, którzy próbują zaprowadzić w naszej Ojczyźnie chaos i anarchię. Działania destabilizujące życie Narodu powinny być obce każdemu prawemu Polakowi.
(Zdjęcie z archiwalnego wydania przedwojennej gazety "Wielka Polska")
https://scontent.fktw5-1.fna.fbcdn.net/v/t39.30808-6/268972401_10158812954198237_2400116598628241465_n.jpg?_nc_cat=110&ccb=1-5&_nc_sid=730e14&_nc_ohc=UXDKYYXH6t4AX_txThB&_nc_ht=scontent.fktw5-1.fna&oh=00_AT_P4YbMq-AV83n221mw8qEVsvno8N0Q-zlhnO1PrBSU2A&oe=61F4CB4E
4
24 stycznia 1921 roku urodził się Tadeusz Zawadzki „Zośka"
Harcmistrz, komendant warszawskich Grup Szturmowych, podporucznik Armii Krajowej.
Poległ 20 sierpnia 1943 r. podczas akcji na niemiecką strażnicę graniczną w Sieczychach.
"Jak kamienie przez Boga rzucane na szaniec..."
Red is Bad.
0
Barca jak do tej pory prezentuje piękny i skuteczny futbol.
1
@CuleNaZawsze1899 a Korwin to lewak.
4
Wiadomości TVP to najbardziej rzetelne dziennikarstwo. Pierwsza klasa.
0
@jacobFCB zniszczył Sradka.
0
Murem za Olgierdanotv.
3
Kocham La Ramblę!
0
@tbas chyba nie :D
0
22 lutego 1937 roku zmarł Henryk Rossman, filister Korporacji Akademickiej Welecja, adwokat, radca prawny, jeden z czołowych działaczy obozu narodowego.
https://scontent.fktw5-1.fna.fbcdn.net/v/t39.30808-6/271938252_10158797891903237_18881909187830759_n.jpg?_nc_cat=102&ccb=1-5&_nc_sid=730e14&_nc_ohc=UeBCOeMCEU4AX-xkD-o&_nc_ht=scontent.fktw5-1.fna&oh=00_AT8tR39jCBD6xvOWe1pvC2_IKGwNGE44XmohU-uFG-THSA&oe=61F0A1A6
8
22 stycznia 1863 roku wybuchło Powstanie Styczniowe!
Największy w XIX wieku polski zryw narodowy, który w ogromnym stopniu wpłynął na dążenia niepodległościowe następnych pokoleń Polaków.
Red is Bad.
2
"To też zamiast rzucić się w wir , tworzyć partię, ubiegać się o teki ministerialne, zużywać najlepsze siły w zdobywaniu mandatów wyborczych, weszliśmy na drogę żmudną i bardzo długą, drogę samotnej, cichej pracy organicznej. Celem tej pracy od podstaw było przeobrażenie w opinii Narodu wielu błędnych poglądów, wychowanie człowieka, wprowadzenie do życia publicznego moralności i idealizmu."
- "Ogniwo", pismo wydawane na emigracji przez Narodowe Siły Zbrojne.
4
Nie rozumiem tych relacji z "Wiadomości". Po co nakręcać oglądalność telewizji na poziomie tej z Korei Północnej?
Lepiej obejrzeć dobry film, przeczytać książkę.
3
@busquets5 skierują Cię do Choroszczy.
8
https://jbzd.com.pl/obr/2222668/elo
I wszystko :D
1
Antoni Struniawski "Huragan", "Nil"
Nasz Bohater urodził się 04.12.1929 roku w Jarnutach, pow. Ostrołęka.
Był uczniem szkoły mechanicznej w Ostrołęce. Po wojnie został żołnierzem Narodowego Zjednoczenia wojskowego (NZW). Brał udział w likwidacji oficera sowieckiego mjr. Tarasowa. W 1948 roku znalazł się w oddziale PAS Komendy Powiatowej "Podhale" NZW pod dowództwem por. Zbigniewa Żwańskiego "Nocy". W październiku 1949 roku został przekazany do oddziału Jana Kmiołka "Wira".
26.01.1949 "Huragan" miał wiele szczęścia. Razem z Wacławem Chojnowskim "Osełką" wpadli w zasadzkę UB i KBW zorganizowaną w gospodarstwie Stanisława Gołębiewskiego we wsi Zamiączka (gm. Długosiodło, pow. Ostrów Mazowiecka). Poległ "Osełka", a Antoniemu udało się oderwać od pościgu. Niestety szczęście, tak jak dla tysięcy Wyklętych, nie trwało długo.
30.05.1951 roku agent PUBP z Ostrowi Mazowieckiej o pseudonimie "Czas" wydał naszego Bohatera. Tego samego dnia na leśnej drodze, pomiędzy wsiami Borowe i Kamianka, poległ w walce z grupą operacyjną KBW.
Napisane na podstawie książki pod redakcją Kazimierza Krajewskiego: "Powiat Ostrów Mazowiecka w pierwszej dekadzie rządów komunistycznych".
https://scontent.fktw5-1.fna.fbcdn.net/v/t39.30808-6/271118633_10158774185513237_3094738382388834900_n.png?_nc_cat=100&_nc_rgb565=1&ccb=1-5&_nc_sid=730e14&_nc_ohc=it5RySE0bdsAX8cEZEF&_nc_ht=scontent.fktw5-1.fna&oh=00_AT-ZFRZ6ss6YlB-30tX6WGNcO6bOT0jHoJ7ZTCOuYpE5aw&oe=61E9F8EF
3
@deyna2018 ciemne włosy, ciemne oczy, szczupła ale nie chuda.
5
17 stycznia 1854 roku w Bystrzejowicach Pierwszych urodził się Jan Ludwik Popławski ps. "Wiatr" – jeden z głównych twórców idei narodowej.
"Tylko wzgląd na interes narodowy powinien decydować o charakterze działalności politycznej w ogóle i w poszczególnych wypadkach."
https://scontent.fktw5-1.fna.fbcdn.net/v/t39.30808-6/271974923_10158799080648237_4767860083751353992_n.png?_nc_cat=100&ccb=1-5&_nc_sid=730e14&_nc_ohc=LwnXvgCuk2AAX-XezEV&_nc_ht=scontent.fktw5-1.fna&oh=00_AT9KoxEei4V9-mQbsd7Lz8mNjw2ne8LXpt7T5p37i5Rtyw&oe=61EAB13B
1
Ekologicznie :D
2
15 stycznia 1907 roku urodził się Janusz Kusociński, legenda polskiej lekkoatletyki. mistrz olimpijski.
Aresztowany i zamordowany przez Niemców w Palmirach w czerwcu 1940 roku.
Pasmo sportowych sukcesów mistrza przerwał wybuch II wojny światowej. Kusociński będący kapralem rezerwy zgłosił się ochotniczo do wojska by bronić Warszawy. Został dwukrotnie ranny. Za swoją walkę odznaczony Krzyżem Walecznych.
Po kapitulacji stolicy działał w konspiracji, był członkiem Związku Walki Zbrojnej.
Pod pseudonimem "Prawdzic” związał się z konspiracyjną organizacją wojskową "Wilki”.
Aresztowany przez Gestapo, pozostał nieugięty do końca.
Zginął rozstrzelany w pobliżu Palmir, w Puszczy Kampinoskiej, w ramach akcji AB, mającej na celu eksterminację polskiej inteligencji.
Wraz z nim rozstrzelano m.in Tomasza Stankiewicza - wicemistrza olimpijskiego z igrzysk w Paryżu w 1924 w kolarstwie oraz Feliksa Żubera - lekkoatletę, uczestnika olimpiady w Amsterdamie w 1928 r.
Red is Bad.
7
Klęska wrześniowa, jaką poniósł naród polski w 1939 r. spowodowana została przewagą militarną dwóch wrogich nam sąsiadów: hitlerowskich Niemiec i komunistycznego Związku Sowieckiego, bowiem państwa te zadecydowały o rozbiorze Polski na mocy zawartego układu z sierpnia 1939 r. Przegrana wojna z Niemcami nie świadczyła o poddaniu się okupantowi niemieckiemu, zatraceniu ducha woli dalszej walki i wiary w odzyskanie utraconej wolności i niepodległości, bo naród polski ma w swoich genach zakodowane zdolności do organizowania się przeciw przemocy w okresach dla niego trudnych i zdawałoby się beznadziejnych.
Więcej na - https://www.nsz.com.pl/z-kart-historii-wywiadu-qzachodq.../
3
Leszek Żebrowski:
Jak to z ową rzekomą kolaboracją Brygady Świętokrzyskiej NSZ było? Jeśli to byli zdrajcy, to dlaczego jednostki terenowe AK do końca podawały Brygadzie swoje hasła, dla bezpiecznego poruszania się? A może z Niemcami AK też wszystko uzgadniała? Zaraz się różni samozwańczy znaFFcy kompetentnie wypowiedzą.
https://scontent.fktw5-1.fna.fbcdn.net/v/t39.30808-6/271920330_481585203328277_3661076666671799020_n.jpg?_nc_cat=108&ccb=1-5&_nc_sid=730e14&_nc_ohc=hNEsscCg4AEAX8kE1Oq&tn=L_4SNJDyfAAVdHtB&_nc_ht=scontent.fktw5-1.fna&oh=00_AT-sL8q4RhYc0OQgzio5drHCkejrAgQffrLeofnRHBpizQ&oe=61E5BDF8
3
Henryk Olczak „Lew”, "Postrach"
Nasz Bohater urodził 24.08.1918 roku w Ostrowi Mazowieckiej.
Był żołnierzem ZWZ-AK w Obwodzie Ostrów Mazowiecka. W 1945 roku został żołnierzem Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. Był w oddziale Stanisława Zamęckiego "Zagłoby". Oddział działał w ramach Komendy Powiatowej NZW o kryptonimie "Olkusz", oczywiście na terenie powiatu Ostrów Mazowiecka. "Lew", w ramach "Olkusza", był także żołnierzem oddziału Pogotowia Akcji Specjalnej (PAS) "Fala". Był dowódcą drużyny. To tu został zaufanym człowiekiem ppor. Jana Turowskiego "Orlicza", który pełnił funkcję Komendanta Powiatu "Olkusz". Został jego adiutantem.
W październiku 1946 roku funkcjonariusze UB z Łomży aresztowali w Warchołach – Zarębach Krystynę Pakułównę – „Różyczkę” i Krystynę Kuleszównę (siostrę „Żbika” – Jerzego Kuleszy, szefa Wydziału IV KP „Olkusz”). Obie aresztowane należały do NZW. Podczas rewizji u „Różyczki” UB-owcy znaleźli maszynę do pisania. „Różyczka” nie wytrzymała „metod” śledczych i wskazała na „Grażynę” – Salomeę Zawistowską jako osobę, od której otrzymała maszynę (Salomea była narzeczoną "Orlicza", a sam "Orlicz" mieszkał w domu rodziców "Grażyny"). 26.10.1946 roku gospodarstwo państwa Zawistowskich zostało otoczone przez grupę operacyjną UB. W domu przebywał wówczas podporucznik „Orlicz”, który został aresztowany. Podczas rewizji znaleziono dokumenty organizacyjne, broń i maszyny do pisania. Aresztowana została również „Grażyna” – Salomea Zawistowska oraz adiutant Komendanta Powiatu „Lew” – Henryk Olczak, nasz dzisiejszy Bohater.
Proces odbył się przed Wojskowym Sądem Rejonowym w Warszawie (sesja wyjazdowa) w Ostrowi Mazowieckiej, który 13.01.1947 roku skazał na śmierć ppor. „Orlicza” oraz „Lwa” – Henryka Olczaka. Oskarżycielem był ppor. Marian Ryba, później w PRL m.in. gen. brygady oraz prezes PZPN. W kilkadziesiąt godzin później, obu skazanych oraz dwóch innych, prawdopodobnie z WIN, zamordowano w nocy w lesie nieopodal wsi Koziki. Ciała zostały wrzucone do leśnego wykrotu i przysypane kilkoma workami piasku przywiezionymi przez UB-owców na miejsce egzekucji. W kilka tygodni później Irenie Surdukowskiej, narzeczonej „Lwa” – Olczaka udało się uzyskać od znajomego funkcjonariusza UB informacje na temat lokalizacji miejsca pochówku.
Ciała obu Bohaterów zostały pochowane na cmentarzu w Andrzejewie.
Na zdjęciu od lewej ppor. Jan Turowski "Orlicz", a dalej nasz dzisiejszy Bohater Henryk Olczak "Lew".
https://scontent.fktw5-1.fna.fbcdn.net/v/t39.30808-6/271118889_10158774174003237_6702910585161230233_n.png?_nc_cat=102&_nc_rgb565=1&ccb=1-5&_nc_sid=730e14&_nc_ohc=DrmnhS9GCdYAX_REQ8X&_nc_ht=scontent.fktw5-1.fna&oh=00_AT_4n3UaaFvWEU6-Z2h0Bc4k9phAEjv7PG4EqvLzY-6sRg&oe=61E4BA64
0
Nasze skoki to więcej niż dramat...