Majkel34
Dołączył/a: luty 2016
10 obserwujących
12 obserwowanych
Której reprezentacji, do której powołany został zawodnik Barcy, kibicujesz?
Komunikat
Polecający
Ładowanie...
Historia komentarza
Ładowanie...
0
@michal26 bliźniaczy dla nazizmu.
Ten sam pień ideologiczny. Tu i tu socjalizm. Tu i tu walka. Walka ras i walka klas.
1
@michal26 Cccp - cep cepa cepem pogania.
8
https://jbzd.com.pl/obr/2193164/cccp
Piękna rocznica.
21
@Kgorecki2500 no niespecjalnie.
16
Dzisiaj zmarła w wieku 97 lat w Poznaniu por. Maria Pajzderska ps. "Marysia" - łączniczka i sanitariuszka Narodowej Organizacji Wojskowej i Armii Krajowej, uczestniczka powstania warszawskiego w Batalionie Gustaw-Harnaś.
W latach 90-tych pełniła funkcję sekretarza Okręgu Wielkopolska Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych.
Bohaterka wydanej w 2019 roku książki Małgorzaty Buczek "A u nas świeci słońce...".
Odznaczona m.in. Orderem Krzyża Niepodległości II klasy, Warszawskim Krzyżem Powstańczym i Krzyżem Narodowego Czynu Zbrojnego.
Cześć Jej Pamięci!
https://scontent.fktw5-1.fna.fbcdn.net/v/t39.30808-6/270016687_10158763008533237_8294326941569774293_n.jpg?_nc_cat=100&ccb=1-5&_nc_sid=730e14&_nc_ohc=PVfFUwNldBUAX9Ohn-V&_nc_ht=scontent.fktw5-1.fna&oh=00_AT8GF5dINVZqWmWWb31V-4TWqK5Kd9D-NXlSwxYkMCNN2A&oe=61CBC909
6
Fragment wspomnień komendanta NSZ Okręgu Bałtyk, majora Mariana Kozłowskiego o wigilii Bożego Narodzenia roku 1943.
… A gdy zabrakło domu i rodziny …
O, karabinie w Świętą Noc …!
-Towarzysz Tyś mój jedyny… !!!
Był dzień niezwykły – Wigilia … należało przygotować Wieczerzę. Nasi kochani gospodarze, gdy się dowiedzieli, że chcielibyśmy ten niezwykły czas przeżyć wśród nich przyjęli to z radością i prześcigali się w propozycjach jak to urządzić. Ponieważ cały nasz oddział składał się z ludzi tzw. „spalonych”, jasnym było, że wszystkich należało potraktować jak jedną polską rodzinę. My Polacy wówczas byliśmy jakby wysepką, oazą, otoczoną przez wrogi żywioł. Razem z gospodarzami ułożyliśmy Wigilijne menu. Z wielką radością dowiedzieliśmy się, że nie zabraknie ryby, kapusty z grzybami, klusek z makiem, kompotu z suszonych owoców. – My tułacze nawet nie marzyliśmy, że spożyjemy tak bogatą Wieczerzę Wigilijną wśród ludzi, którzy dla nas byli jak najbliższa rodzina. Do pomocy przydzieliłem odpowiednią ilość ludzi. Z utęsknieniem czekaliśmy ukazania się pierwszej gwiazdki na mroźnym wieczornym niebie … jak przed wojną w domu… Zabłysła! … niezależnie od biegu historii … niezależnie od tej masy nienawiści, jaka osiadła w sercach ludzkich … niezależnie od niewyobrażalnego ogromu ludzkich cierpień… Wzruszeni zgromadzili się wszyscy w najobszerniejszej izbie. Zasiedliśmy do stołu. Krótko zabrał głos gospodarz z żoną życząc nam i sobie, by ta Wigilia była ostatnią w czas wojny. Ja zabrałem głos niejako z urzędu. Do życzeń dołożyłem, by następna była już w wolnej Polsce. Życzyłem przetrwania okupacji i szczęśliwego spotkania się z naszymi rodzinami. Większość obecnych płakała, gdyż nie mieli już rodzin lub były zdziesiątkowane a domy spalone… Przypomniały mi się słowa poety: „… A ojcem jest mu Niebios Pan, a matką Ziemia miła, – Co go zbożami swoich pól, jak mlekiem wykarmiła… – A domem jest mu cały świat! – Bez granic i bez końca…!!” Rzeczywiście domem nam był cały świat, szczególnie dla nas Polaków. Ojciec mój i brat najmłodszy są więźniami Obozu w Oświęcimiu i czy żyją jeszcze…? …!! Gdzie w tej chwili są pozostali moi trzej bracia i siostra…?… !! Przy czyim stole spędzają Wigilię, owe święto rodziny polskiej? Kto otrze łzy mojej biednej samotnej Matce, która spędza tę Świętą Noc gdzieś przy gościnnym polskim stole nie wiedząc nic o losie swoich synów i córki…?…!!
Pod koniec tej niezwykłej partyzanckiej Wigilii ktoś zaintonował kolędę „Bóg się rodzi…”- tak, lecz w jakich okolicznościach… Wszyscy myśleliśmy w tym momencie – oby nigdy więcej w takich, jak te…
2
https://jbzd.com.pl/obr/2192089/dosc-wojny-polsko-polskiej
Dokładnie.
2
Leszek Żebrowski:
To już był piąty rok Powstania Antykomunistycznego. 24 grudnia 1948 roku. Piękne życzenia z okazji Świąt Bożego Narodzenia w organie Narodowego Zjednoczenia Wojskowego "Naród w walce". Jeszcze nadzieja nie umarła, jeszcze żyła!
https://scontent.fktw5-1.fna.fbcdn.net/v/t39.30808-6/269744157_468919521261512_5469230134932533957_n.jpg?_nc_cat=104&ccb=1-5&_nc_sid=730e14&_nc_ohc=_6h1rPn9nH8AX8gQzAH&_nc_ht=scontent.fktw5-1.fna&oh=00_AT_ZKO4fpwYkantYppZh68NfMsskwi_O5tZXcBVYDN42ug&oe=61CAB97D
0
Stop rodzynkowaniu serników.
1
@Agonus jutro, jak dożyję.
0
@ElTomas potem tytka i 0,7 na lepszy nokaut :D
0
@IronSanHybrid a potem odwodnienie.
0
Najpierw jabłko a potem herbata.
1
@gumaz polewam kierowniku.
0
Kto się już renderuje panowie? Jesteśmy w tym razem i jedziemy z tematem :D
4
@JonSnow politykę sobie dzisiaj odpuśćmy.
3
Zjem jeszcze. Co mi tam.
0
Dobry karpik nie śmierdzi błotem wcale.
0
Ale z Ciebie kawaler!
1
https://jbzd.com.pl/obr/2190772/wigilijny-nastroj
Już za parę godzin :D
2
Życzę wszystkim Cules wesołych świąt. Szczęścia, uśmiechu i wiary w lepsze jutro!
0
@Mateusz_Kryczka tu nie ma co dyskutować nawet. Jest to ktoś, kto może zdradzić tajemnice państwowe. Likwidacja powinna nastąpić już jakiś czas temu. Ale jak państwo z dykty to i służby z dykty.
0
https://jbzd.com.pl/obr/2189494/zamienil-siekiere-na-kij
O to to to.
2
https://yt3.ggpht.com/-WmkH2l0XzKb8MRzlCnwSS4AhhrpvYXm4YfMVjq7zTOaVjW1KeRxNzCxA-y0NB8TcHJpMmzfjWXz_N0=s696-nd-v1
Mistrzostwo :D
4
Wiktor Gruszczyk „Groźny”
"Groźny" urodził się 28 marca 1927 roku w miejscowości Biery pow. Bielsko. Był synem Franciszka i Emilii.
W czasie II wojny światowej Śląsk Cieszyński został anektowany do III Rzeszy stając się jej integralną częścią. W 1944 roku został przymusowo wcielony do najbardziej znienawidzonej niemieckiej formacji wojskowej Waffen-SS. Pod koniec wojny dostał się do amerykańskiej niewoli, z której został zwolniony 04.01.1945 i powrócił do kraju.
Kiedy okupacja z niemieckiej zmieniła się na sowiecką nadal pozostawał w ukryciu obawiając się represji ze strony nowej władzy.
29 marca 1946 roku przyłączył się do Zgrupowania Oddziałów Partyzanckich VII Okręgu Śląskiego Narodowych Sił Zbrojnych pod dowództwem kpt. Henryka Flame „Bartka”. Został zaprzysiężony na członka NSZ. Brał udział w akcjach aprowizacyjnych na terenie powiatów cieszyńskiego i bielskiego, a także w akcjach na działaczy PPR-u. W czasie jednej z akcji został ranny w nogę. Zaczął się wtedy ukrywać w rodzinnym domu w stodole, we wnęce za deskami, w której spędził 6 miesięcy i która z czasem rozrosła się do rozmiarów dobrze wyposażonego bunkra.
06.12.1946 roku Gruszczyk został w kryjówce ujęty przez UB, które spaliło bunkier, a w nim zapas amunicji i mundurów.
Został skazany 02.01.1947 na karę śmierci, przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Katowicach na sesji wyjazdowej w Bielsku. Skład sędziowski to: Mieczysław Janicki, Bolesław Kardasz, Jan Szepielewicz.
Wyrok wykonano 15.01.1947 roku w Bielsku. Oczywiście rodziny nie powiadomiono.
W chwili śmierci miał 19 lat.
Jego szczątków do dziś nie odnaleziono.
https://scontent.fktw5-1.fna.fbcdn.net/v/t39.30808-6/263804847_10158727086048237_4957779899808405184_n.png?_nc_cat=104&_nc_rgb565=1&ccb=1-5&_nc_sid=730e14&_nc_ohc=m3VAWcpa4QcAX9ojFhN&_nc_oc=AQnnR52tNUJa_It2hsEQ8tgoECjZWs3k4tasW3wDw0il3FT03t9RAAbDjoA431wq2t0&tn=L_4SNJDyfAAVdHtB&_nc_ht=scontent.fktw5-1.fna&oh=00_AT9W6Yfyh-6F-dHXHgoLcjLMubIqN82WmsFRynfksiPe0A&oe=61C93316
0
Duda lex sed lex.
4
Tvp wytyka kłamstwa Tvn. Złoto xD
0
@Dertinho Hitlerowcy najchętniej właśnie nacjonalistów do obozów wysyłali.
0
To jest zabawne już.
1
Dążymy do bycia drugą Białorusią. Państwo z dykty, wywiad z dykty przede wszystkim. Gość, który zdezerterował i ujawnia tajemnice państwowe powinien już rozmawiać z naszymi agentami.
Nie myślałem, że zaznam w życiu komuny...