5

Leszek Żebrowski:

Trzeba się samodzielnie uczyć i myśleć krytycznie, a nie ślepo wierzyć w wikipedię i publikacje mentalnej komuny. Wychwalanie Gwardii Ludowej, Armii Ludowej i "Polskiej" Partii Robotniczej (która nie była przecież ani polska, ani robotnicza) musi się spotykać z odpowiednim odzewem. Tak samo jak kalumnie wobec AK i NSZ, że te organizacje nie walczyły z Niemcami a mordowały Żydów!

Oni odwracają wszystko do góry nogami, wybielając się przez zrzucanie win swych antenatów na polskich niepodległościowców. Część z nich (i to pokaźna) bardzo dobrze wie, jak było. Z domu i z partii to przecież wynieśli.

A zatem - komunie i ich naśladowcom (na ogół bardzo nieudolnym) oraz ich popłuczynom do wiadomości. To są wasze prawdziwe korzenie... Już od 1945 r. zrzucacie swoje winy na AK, NSZ i w ogóle tzw. "reakcję".

Wytykajcie to wszędzie, przy każdej okazji tow. tow. Leszkowi Millerowi,

Włodzimierzowi Cimoszewiczowi, Markowi Belce, Dariuszowi Rosatiemu, Joannie Senyszyn, Włodzimierzowi Czarzastemu i całej reszcie.

Nie odpuszczajcie! Nas broni prawda, oni zaś stale żyją kłamstwami i propagandowymi plugastwami. Tzw. Polska Ludowa wytworzyła zakłamany obraz polskiej historii, gdzie pospolity bandyta i morderca Żydów stawał się... "bohaterem", a prawdziwych bohaterów wrzucali do cmentarnych dołów.

----------

"ZASTANAWIALIŚMY SIĘ NAD TYM, ŻE BYŁEM W ORGANIZACJI, KTÓRA MIAŁA WALCZYĆ Z NIEMCAMI A MORDOWALIŚMY POLAKÓW I ŻYDÓW ALE MÓWIONO NAM, ŻE WALKA Z REAKCJĄ [AK] I NSZ JEST WAŻNIEJSZA NIŻ WALKA Z NIEMCAMI, BYŁA TO TAKA OPINIA PARTII [PPR] ALE CICHA".

(Kpt. AL Andrzej Flis „Maksym”, dowódca „kadrowego oddziału im. T. Kościuszki”, następnie szef sztabu i dowódca „I Brygady AL im. Ziemi Lubelskiej”).

2

Ppor. Mieczysław Gągorowski „Mietek”

„...skorzystawszy w 1949 r. z dobrodziejstwa amnestii, po wyjściu z więzienia powraca na drogę zbrodniczej działalności przeciw Polsce Ludowej. Wykazał, że żadne środki natury represyjno-wychowawczej nie są w możności odwieźć go od drogi walki z ustrojem Państwa Polskiego i dlatego jedyną karą dla skazanego jest kara śmierci”.

Nasz Bohater urodził się 01.01.1922 roku w Warszawie. Był synem Józefa i Jadwigi z Dolmanów. Maturę zdał w Liceum im. gen. Sowińskiego w Warszawie w 1940 roku. Pracę w konspiracji rozpoczął w Stronnictwie Narodowym od lutego 1940, w trakcie tajnych kompletów nauczania. Od 1942 znalazł się w NOW/AK. Był uczestnikiem powstania warszawskiego, walczył na Woli, Starówce i w Śródmieściu. Dokładnie walczył w AK - Grupa "Północ" - zgrupowanie "Róg" - batalion NOW / AK "Gustaw" - Oddział Specjalny "Juliusz" (dawny pluton 1908 z kompanii "Alicja" batalionu "Antoni” - na Starym Mieście tzw. "Tygrysy Woli”). Po kapitulacji powstania trafił do więzienia - oflagów w Bergen-Belsen i Lubece. W styczniu 1946 powrócił do kraju przez „zieloną granicę” i kontynuacja pracę w konspiracji w komórce mikro-foto przy prezydium Stronnictwa Narodowego.

W kwietniu 1946 roku został aresztowany i skazany na 6 lat więzienia, zwolniony w 1949 na mocy amnestii. W 1951 wznowił działalność konspiracyjną w tzw. Punkcie Informacyjnym podlegającym Radzie Politycznej Stronnictwa Narodowego na emigracji.

Ponownie został aresztowany 28.11.1951 i skazany na karę śmierci. Rozprawa odbyła się 25.04.1952 roku przed WSR w Warszawie. Na ławie oskarżonych zasiedli także Adam Mirecki, Władysław Lisiecki, Aniela Gliniak i Sylwester Szok. Sąd w składzie: przewodniczący – ppłk Mieczysław Widaj, sędziowie – kpt. Jerzy Drohomirecki, por. Jan Paramonow, prokurator wojskowy – mjr Mieczysław Bogucki.

Sentencja wyroku: „...skorzystawszy w 1949 r. z dobrodziejstwa amnestii, po wyjściu z więzienia powraca na drogę zbrodniczej działalności przeciw Polsce Ludowej. Wykazał, że żadne środki natury represyjno-wychowawczej nie są w możności odwieźć go od drogi walki z ustrojem Państwa Polskiego i dlatego jedyną karą dla skazanego jest kara śmierci”.

9.07.1952 NSW utrzymał wyrok w mocy, a decyzją z 17.10.1952 Bierut nie skorzystał z prawa łaski. Wyrok wykonano 24.10.1952 w więzieniu mokotowskim przez rozstrzelanie, wraz z W. Lisieckim i A. Mireckim. Grób symboliczny znajduje się w Kwaterze na Łączce Cmentarza Wojskowego.


https://scontent.fktw5-1.fna.fbcdn.net/v/t39.30808-6/271094369_10158774119328237_2575369855774520458_n.png?_nc_cat=100&_nc_rgb565=1&ccb=1-5&_nc_sid=730e14&_nc_ohc=8-nnR8E901wAX-DrM3S&_nc_ht=scontent.fktw5-1.fna&oh=00_AT8eWgqxoZMgvh4xFjNOL7NuqJwIJUdiqHPmF3zU0hdiTA&oe=61DCB677

0

Kombatanci Narodowych Sił Zbrojnych. Od prawej: Witold Meissner ps. "Zbieg", Jerzy Bogusławski ps. "Tatar" z żoną, Roman Dżalik, wraz z Michałem i Kubą, oraz Ksiądz Kustosz. Sanktuarium w Kałkowie 1988 r.


https://scontent.fktw5-1.fna.fbcdn.net/v/t39.30808-6/271440506_10158781470298237_7989525661869269873_n.jpg?_nc_cat=109&ccb=1-5&_nc_sid=730e14&_nc_ohc=7eIdJFkIe0sAX-vJxhR&tn=L_4SNJDyfAAVdHtB&_nc_ht=scontent.fktw5-1.fna&oh=00_AT9NrDjydiUcMhWEvBAfQJ6A05eVckzYh7bcvNpLW66kag&oe=61DBE7E7

0



Polskie obywatelstwo dla tego pana za patriotyzm.

4

"Bogu posłuszeństwo, Narodowi wierność, a Polsce synowskie oddanie. Czwarte pokolenie ruchu narodowego roznieci brzask w światło nowego dnia, wówczas polski nacjonalizm zdejmie brzemię miecza walki i stanie się twórczym wkładem w życie zbratanych narodów wolnego świata."

- Testament Narodowego Zjednoczenia Wojskowego.

Na zdjęciu kpt. Jan Morawiec ps. "Remisz"/ "Rębacz", oficer Narodowego Zjednoczenia Wojskowego.

https://scontent.fktw5-1.fna.fbcdn.net/v/t39.30808-6/271424264_10158781291453237_3005289185773840129_n.png?_nc_cat=103&_nc_rgb565=1&ccb=1-5&_nc_sid=730e14&_nc_ohc=Nrab6_JutD4AX9lYAvI&tn=L_4SNJDyfAAVdHtB&_nc_ht=scontent.fktw5-1.fna&oh=00_AT8oXGS_pchAoabX5v7p3F7ROaeT2byew8sTe2FZaZ5OtQ&oe=61DC20C7

6

Władysław Ulanowski „Warta”

Nasz Bohater urodził się w 1921 w Janowie Lubelskim. Był synem Mateusza. Z zawodu był fotografem.

W okresie okupacji niemieckiej był żołnierzem AK, był łącznikiem między strukturami AK a NSZ i Stronnictwem Narodowym. Po zakończeniu wojny nadal w konspiracji, był dowódcą oddziału Pogotowia Akcji Specjalnej (PAS) Narodowych Sił Zbrojnych w Lublinie.

Został aresztowany w 1945, prawdopodobnie latem, tak jak inni jego koledzy z NSZ. Bez wątpienia przeszedł ciężkie śledztwo. Sprawa jego została włączona do aktu oskarżenia grupy 23. osób związanych z NSZ Okręgu Lubelskiego.

W dniu 28 stycznia 1946 roku całą grupę aresztowanych żołnierzy NSZ przewieziono z więzienia na Zamku w Lublinie do aresztu na ulicy Rakowieckiej w Warszawie, gdzie byli ponownie przesłuchiwani.

Słynny „Proces 23. członków NSZ” odbył się przed Wojskowym Sądem Okręgu Warszawskiego w dniach od 14 lutego do 19 marca 1946 roku. Przewodniczył składowi sędziowskiemu ppłk Alfred Janowski. Sędziami w tym procesie byli mjr Marian Bartoń i kpt. Władysław Sobiech, a oskarżycielami publicznymi mjr Antoni Trela i mjr Czesław Szpondrowski. Por. Michał Sosnowski protokołował.

"Warta" został skazany na karę śmierci 19.03.1946 roku. Bierut nie skorzystał z prawa łaski.

Czerwona zaraza zamordowała naszego Bohatera 24.05.1946 roku. Dokładne miejsce jego pochówku jest nieznane (prawdopodobnie Służewiec). Grób symboliczny znajduje się na Cmentarzu Wojskowym w Warszawie w Kwaterze "na Łączce".

Źródła różne m.in. https://fkw.edu.pl/biografie-zolnierzy-nsz-z-lubelszczyzny/

6



Tego nie da się obejrzeć jeden raz.

1

0

Fajnie ten Polskiwał wygląda.

W zachodniej Europie już płonęłyby miasta ale u nas? Cisza.

3

Por. Lechosław Roszkowski „Tomasz”

"Lechosław Roszkowski urodził się 17 marca 1916 r. w Piotrogrodzie, czyli dzisiejszym Petersburgu. Studiował prawo na Uniwersytecie Warszawskim, później odbył aplikację prawniczą.

W czasie niemieckiej okupacji walczył w podziemiu w ramach Narodowej Organizacji Wojskowej, a od 1942 r. Narodowych Sił Zbrojnych. W 1944 r., po scaleniu NSZ z Armią Krajową został zastępcą szefa Służby Oświatowo-Wychowawczej Komendy Głównej NSZ-AK.

Brał udział w powstaniu warszawskim, w trakcie walk został ciężko ranny. Po kapitulacji stolicy zbiegł z transportu jenieckiego.

Ponownie w konspiracji, był szefem kolportażu przy Oddziale Propagandy Komendy Głównej NSZ-AK, a następnie Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. Z czasem powierzano mu kolejne funkcje – szefa łączności a później kierownika komórki personalnej Oddziału Organizacyjnego KG NZW.

Do kwietnia 1945 r. pełnił obowiązki szefa Oddziału Organizacyjnego. Do jego zadań należała też organizacja Okręgów Pomorskiego i Kieleckiego NZW oraz struktur Pogotowia Akcji Specjalnej w tych okręgach.

Od sierpnia 1945 r. pełnił funkcję szefa Oddziału Organizacyjnego KG NZW. Od lutego 1946 r. wchodził w skład komisji wojskowej przy Prezydium Stronnictwa Narodowego.

W kwietniu 1946 r. został aresztowany przez UB. Po trwającym 1,5 roku śledztwie, w listopadzie 1947 r. Wojskowy Sąd Rejonowy w Warszawie skazał go na trzykrotną karę śmierci.

Por. Lechosław Roszkowski ps. „Tomasz” został stracony 15 stycznia 1948 r. w więzieniu mokotowskim. Symboliczny grób znajduje się na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie w Kwaterze „Na Łączce”.

W 1992 r. Wojskowy Sąd Okręgowy w Warszawie unieważnił wyrok z 1947 r.

Por. Lechosław Roszkowski był odznaczony m.in. Srebrnym Krzyżem Zasługi".

Źródło: https://prawy.pl/4689-por-lechoslaw-roszkowski-ps-tomasz.../

Dodam tylko, że: W Powstaniu Warszawskim był w oddziale: Okręg Warszawski Armii Krajowej - I Obwód "Radwan" - Podobwód "Sławbor" - odcinek wschodni "Bogumił" - batalion "Miłosz" - 2. kompania. Oddział walczył na Śródmieściu - Południe. "Tomasz" był ranny w głowę 11.08.1944 r. na ul. Wiejskiej.

https://scontent.fktw5-1.fna.fbcdn.net/v/t39.30808-6/271122712_10158774092448237_4629137520866595862_n.png?_nc_cat=100&ccb=1-5&_nc_sid=730e14&_nc_ohc=TVHzfMK04Q4AX8BtTQU&_nc_ht=scontent.fktw5-1.fna&oh=00_AT8DG0hC_yamkYdfPUO6OjSMnlRxeAGcE6kd335OT1ck0Q&oe=61D8916F

2

2 stycznia 1939 roku zmarł Roman Dmowski - jedna z czołowych postaci polskiej polityki przełomu XIX i XX wieku, ideolog nacjonalizmu polskiego i współzałożyciel Narodowej Demokracji.
Dmowski od lat szkolnych udzielał się politycznie ("Zet", "Liga Polska").

W czasie I wojny światowej aktywnie działał na rzecz odzyskania niepodległości przez Polskę, podróżując m.in. do Rosji, USA, Włoch, Francji, czy Szwajcarii i przedstawiając dobitne argumenty na rzecz odrodzenia państwa polskiego.

Red is Bad.

1

Możecie mi już dodawanę śpiewać. Jest po mnie xD

2

Ludziska!

Do siego roku, abyście każdego dnia znajdywali pozytywy, które będą pomagały Wam iść dalej.
Wszystkiego co najlepsze!

0

@Nazio87 od wczoraj owszem.

0

@semafor zgadzam się. Mnie chodzi o to, że Bury jest powodem nagonki na wyklętych ze względu na to, że jest odsetek niejednoznacznych moralnie. Bury jest dobrą kartą w tej grze. Niejednoznaczny.

2

Leszek Żebrowski: "Bury" nie był mordercą.


3

@semafor określanie go zbrodniarzem zostało dawno zmasakrowane przez Leszka Żebrowskiego. Polecam zrobić research.

9

30 grudnia 1949 roku komuniści zamordowali strzałem w tył głowy kapitana Romualda Rajsa "Burego".

Na pokazowym procesie sądowym powiedział:

„Ja jestem Polak i katolik, a wy jesteście pieski stalinowskie!”

0

@Bobo25 wszystko :D

4

Wynik negatywny na szczęście!

0

@Rekin_bialy zaszczepiony dwukrotnie. Zauważyłem pewną zależność. Jestem gotów stwierdzić, że to wszystko jest złośliwe. Na zachodzie po 70-80 procent wyszczepionych i lockdowny. A tu przed sylwestrem ślą bez powodu na test i bum nie wyjdziesz mimo że nic się nie dzieje.

0

Od kiedy to wysyłają na testy na Covid, gdy przyjdzie się z bólem złamanej przed rokiem ręki?

4

29 grudnia 1944 roku Niemcy zrównali z ziemią Pałac Saski.

Wysadzenie w powietrze Pałacu Saskiego uważa się za symboliczny koniec niemieckiej operacji niszczenia stolicy po Powstaniu Warszawskim.

W centralnej części Pałacu znajdował się Grób Nieznanego Żołnierza.

Dziś, kiedy Pałacu Saskiego już nie ma, wymowa grobu jest szczególnie dobitna.

0

https://jbzd.com.pl/obr/2194033/pep

Pep przyjdzie i gramy tiki takę.

0

Jestem z antify.

2

Stanisław Thiel ps. "Przemysław", powstaniec wielkopolski i oficer Narodowych Sił Zbrojnych.

Thiel był dowódcą frontu południowego Powstania Wielkopolskiego w Ostrzeszowie, oraz uczestnikiem wojny polsko - bolszewickiej. W czasie II wojny światowej włączył się w nurt pracy niepodległościowej i został członkiem Narodowej Organizacji Wojskowej. Jako przeciwnik scalenia NOW z AK, w połowie 1942 roku wszedł w skład Narodowych Sił Zbrojnych. Objął wówczas dowództwo Inspektoratu Ziem Zachodnich. Działał pod pseudonimem „Przemysław”.

https://scontent.fktw5-1.fna.fbcdn.net/v/t39.30808-6/270130485_444165537181739_8897013750206571012_n.jpg?_nc_cat=109&ccb=1-5&_nc_sid=8bfeb9&_nc_ohc=Az3CkqnJiTkAX-_7x5V&_nc_ht=scontent.fktw5-1.fna&oh=00_AT9qOvbiS94yzy4QeOOR14uMoz8F3QexSeChITTWz4yOrg&oe=61CF269A

7

12

"Nie możesz zniszczyć polskiej świadomości narodowej ani Polaków na polu bitwy, ale jeśli dasz im władzę, sami się zniszczą" - Bismarck

Coś w tym niestety jest.

Media

Sonda

Której reprezentacji, do której powołany został zawodnik Barcy, kibicujesz?