0

@papryk13 gdzie info że Bellingcham wypada?

1

@stool raczej koszulka z rokiem zakończenia kontraktu

0

@Lionel_Messi10 bez przesady, to że była wpadka z Botafogo to nic nie znaczy, PSG zmiażdży Inter.

0

@Deathwing112 bo to są amatorzy

0

Suarez tragiczne ruchy xd chłop bez kolan

1

@sergio5 nawet teraz dobra rakieta, a nie jakaś onlyfansiara o imieniu Fati xd

0

@Mixtape na oddziale stabilnie widzę

2

@turhiay no chyba nie xddd

0

@JordiAlbion no i nie wiem czy tam któryś z prześcieradeł na spalonym nie był wcześniej

0

Zupełnie przypadkowe uderzenie

0

Haha żółta za symulke xdd

0

@Chaoss @fart mają tam duże inwestycje, poza tym Iran jest głównym dostawcą ropy dla Chin.


0

@Kgorecki2500 OTUA musi się tam włączyć do walki

1

@jedrek7000 początkowo zakładali że to neutrina, natomiast chatgpt streszcza tak:


???? Czym jest ANITA?

To eksperyment z antenami umieszczonymi na balonie unoszącym się ok. 37 000 m nad Antarktydą. Nasłuchuje fal radiowych generowanych, gdy wysokoenergetyczne cząstki (neutrina lub promienie kosmiczne) uderzają w lód – zjawisko Askaryana .


---

???? Co ostatnio wykryto?

1. Tajemnicze fale radiowe spod lodu (czerwiec 2025).
ANITA zarejestrowała sygnały radiowe nie z kosmosu, lecz spod lodowca, pod kątem ~30° poniżej horyzontu .


2. Nie są to neutriny — badania wykazały, że te fale nie pasują do sygnału ultra-wysokich energii neutrino. Analitycy wykluczyli znane cząstki .


3. **Pojawiły się teorie wyjaśniające:**

Odbicie od warstw śniegu/lodu (firn) – fale mogą się odbijać od złożonych struktur wewnątrz lodu, co zmienia ich fazę i sprawia wrażenie pochodzenia „z dołu” .

Subglacjalne jeziora lub jaskinie – fale odbijają się od cieków wodnych lub pustek pod lodem. To też glaciologia, nie fizyka cząstek .

Nowa fizyka? – niektórzy spekulują o ciemnej materii, „sterilnych neutrino” czy egzotycznych cząstkach, jeśli żadne inne wyjaśnienie nie przetrwa testów .


4. Inne obserwacje ANITA – wcześniej, w latach 2016 i 2018, zaobserwowano sygnały przypominające „wstające” promienie kosmiczne, które przechodzą przez Ziemię, co również wymyka się standardowym teoriom .


5. IceCube wyklucza tradycyjne neutrino – inne detektory (np. IceCube) nie wykryły równoległych sygnałów, co bardzo zmniejsza szansę na to, że to po prostu neutrina z kosmosu .


---

✅ Podsumowanie dla laika

ANITA nie wykryła jeszcze „zwykłych” neutrino – w skorupie lodowej pojawiły się raczej sygnały o nieoczekiwanej charakterystyce.

Najbardziej sensowny scenariusz? Odbicia sygnałów od struktur wewnątrz lodu – co ma sens glaciologiczny, a nie fizyczny.

Ale nadal brak pełnej pewności – badacze zastanawiają się, czy to nie ślad jakiejś nowej fizyki albo egzotycznej cząstki, więc temat nadal żyje!


2

@jedrek7000 wykryli neutrina, które nie powinny się pojawić, wygląda jakby pochodziły z wnętrza Ziemi, bo wg obecnej fizyki neutrina powinny się zatrzymać wewnątrz planety (mowa o neutrinach, które pochodzą z kosmosu).

0

@tbas wtedy włączą się Chinczycy i już nie będzie tak zabawnie

1

@Nazio_87 dopóki się nie pożegnamy z Ter Statuą to można zapomnieć o tym transferze xd

0

@Nazio_87 dlaczego za grube? Zbrodniarz wojenny Netanjahu jest zdolny do takich ruchów

4

80-100 mln i można się zastanawiać. Raczej on sam nie będzie chciał odejść

1

@RosjaninBut kiedy zmiana kwalifikacji czynu na ciężkie pobicie przez prokuratora Bodnarenko?

0

@Kgorecki2500 a za emisję CO2 to kto zapłaci?

1

Lągle klasycznie czerwo

1

@kanver_ to tak o 3 mln za dużo

11

Opinia Krula


12

Żałośni są xd


1

@Puyol88 i jeszcze godzi się na rolę rezerwowego za czapkę gruszek

0

@Filipem gruby już wszystko sprzedał, ciekawe skąd weźmie 100 mln na chłopa

0

@Criss18Barca nie można zapominać że to jest człowiek z PZPR :D

1

@GTBTP to dobry młot xd mógłby sobie darować

Media

Sonda

Której reprezentacji, do której powołany został zawodnik Barcy, kibicujesz?