wyrek
Dołączył/a: przed 2011 rokiem
4 obserwujących
5 obserwowanych
Której reprezentacji, do której powołany został zawodnik Barcy, kibicujesz?
Komunikat
Polecający
Ładowanie...
Historia komentarza
Ładowanie...
0
@papryk13 gdzie info że Bellingcham wypada?
1
@stool raczej koszulka z rokiem zakończenia kontraktu
0
@Lionel_Messi10 bez przesady, to że była wpadka z Botafogo to nic nie znaczy, PSG zmiażdży Inter.
0
@Deathwing112 bo to są amatorzy
0
Suarez tragiczne ruchy xd chłop bez kolan
1
@sergio5 nawet teraz dobra rakieta, a nie jakaś onlyfansiara o imieniu Fati xd
0
@Mixtape na oddziale stabilnie widzę
2
@turhiay no chyba nie xddd
0
@JordiAlbion no i nie wiem czy tam któryś z prześcieradeł na spalonym nie był wcześniej
0
Zupełnie przypadkowe uderzenie
0
Haha żółta za symulke xdd
0
@Chaoss @fart mają tam duże inwestycje, poza tym Iran jest głównym dostawcą ropy dla Chin.
0
@Kgorecki2500 OTUA musi się tam włączyć do walki
1
@jedrek7000 początkowo zakładali że to neutrina, natomiast chatgpt streszcza tak:
???? Czym jest ANITA?
To eksperyment z antenami umieszczonymi na balonie unoszącym się ok. 37 000 m nad Antarktydą. Nasłuchuje fal radiowych generowanych, gdy wysokoenergetyczne cząstki (neutrina lub promienie kosmiczne) uderzają w lód – zjawisko Askaryana .
---
???? Co ostatnio wykryto?
1. Tajemnicze fale radiowe spod lodu (czerwiec 2025).
ANITA zarejestrowała sygnały radiowe nie z kosmosu, lecz spod lodowca, pod kątem ~30° poniżej horyzontu .
2. Nie są to neutriny — badania wykazały, że te fale nie pasują do sygnału ultra-wysokich energii neutrino. Analitycy wykluczyli znane cząstki .
3. **Pojawiły się teorie wyjaśniające:**
Odbicie od warstw śniegu/lodu (firn) – fale mogą się odbijać od złożonych struktur wewnątrz lodu, co zmienia ich fazę i sprawia wrażenie pochodzenia „z dołu” .
Subglacjalne jeziora lub jaskinie – fale odbijają się od cieków wodnych lub pustek pod lodem. To też glaciologia, nie fizyka cząstek .
Nowa fizyka? – niektórzy spekulują o ciemnej materii, „sterilnych neutrino” czy egzotycznych cząstkach, jeśli żadne inne wyjaśnienie nie przetrwa testów .
4. Inne obserwacje ANITA – wcześniej, w latach 2016 i 2018, zaobserwowano sygnały przypominające „wstające” promienie kosmiczne, które przechodzą przez Ziemię, co również wymyka się standardowym teoriom .
5. IceCube wyklucza tradycyjne neutrino – inne detektory (np. IceCube) nie wykryły równoległych sygnałów, co bardzo zmniejsza szansę na to, że to po prostu neutrina z kosmosu .
---
✅ Podsumowanie dla laika
ANITA nie wykryła jeszcze „zwykłych” neutrino – w skorupie lodowej pojawiły się raczej sygnały o nieoczekiwanej charakterystyce.
Najbardziej sensowny scenariusz? Odbicia sygnałów od struktur wewnątrz lodu – co ma sens glaciologiczny, a nie fizyczny.
Ale nadal brak pełnej pewności – badacze zastanawiają się, czy to nie ślad jakiejś nowej fizyki albo egzotycznej cząstki, więc temat nadal żyje!
2
@jedrek7000 wykryli neutrina, które nie powinny się pojawić, wygląda jakby pochodziły z wnętrza Ziemi, bo wg obecnej fizyki neutrina powinny się zatrzymać wewnątrz planety (mowa o neutrinach, które pochodzą z kosmosu).
5
Robi się cieplutko Tuskowi
https://tvn24.pl/polska/pkw-zwraca-sie-z-prosba-do-abw-w-sprawie-kampanii-rafala-trzaskowskiego-st8516502
0
@tbas wtedy włączą się Chinczycy i już nie będzie tak zabawnie
1
@Nazio_87 dopóki się nie pożegnamy z Ter Statuą to można zapomnieć o tym transferze xd
0
@Nazio_87 dlaczego za grube? Zbrodniarz wojenny Netanjahu jest zdolny do takich ruchów
4
80-100 mln i można się zastanawiać. Raczej on sam nie będzie chciał odejść
1
@RosjaninBut kiedy zmiana kwalifikacji czynu na ciężkie pobicie przez prokuratora Bodnarenko?
0
@Kgorecki2500 a za emisję CO2 to kto zapłaci?
1
Lągle klasycznie czerwo
1
@kanver_ to tak o 3 mln za dużo
11
Opinia Krula
12
Żałośni są xd
1
@Puyol88 i jeszcze godzi się na rolę rezerwowego za czapkę gruszek
0
@Filipem gruby już wszystko sprzedał, ciekawe skąd weźmie 100 mln na chłopa
0
@Criss18Barca nie można zapominać że to jest człowiek z PZPR :D
1
@GTBTP to dobry młot xd mógłby sobie darować