1

@Natenczas Jestem obiektywny i opieram się na tym co piszą ekonomiści i eksperci wojskowi.

1. Umowy możemy podpisać do 30 maja, przy czym możliwe jest finansowanie umów podpisanych w przeszłości (co może odciążyć FWSZ, który aktualnie finansuje te projekty). Lista zakupów została przygotowana przez wojsko, była przygotowywana od zeszłego roku i według potrzeb naszego wojska.
2. Polskie banki nie zostały wyłączone tylko się nie zgłosiły bo nie mają takiego zasięgu działania, aby pośredniczyć pomiędzy międzynarodowymi inwestorami, a Komisją Europejską w zaciąganiu długu. W całym programie biorą udział wszystkie największe banki w UE (i częściowo amerykańskie) - więc fakt, że wspominasz o niemieckich bankach pokazuje, że bazujesz na spinie politycznym PiSu, a nie faktycznym problemie.
3. Słuszny zarzut odnośnie prezydenckiego SAFE, który grozi utratą międzynarodowego zaufania do NBP. Co do europejskiego SAFE - on nie jest liczony do zadłużenia budżetowego, nie wpływa na rating, jest odroczony na 10 lat i rozłożony na 45 lat co sprawia, że spłata tej pożyczki będzie dla budżetu właściwie niezauważalna.

1

@michal26 Jakie wszystkie? Nikt nigdy nie twierdził, że 100% środków trafi do polskich firm. 89% środków obejmuje polskie firmy i oddziały firm zagranicznych w Polsce (co widzimy np. przy SAN, gdzie część środków trafi do norweskiego Kongsberga, ale większa część ich zamówienia zostanie w Polsce bo u nas produkują, więc u nas zatrudniają, płacą podatki itd.). Stricte do polskich firm ma trafić koło 80% środków (a właściwie miało) - eksperci wojskowi podchodzili sceptycznie i wskazywali, że proporcje będą podobne jak w przypadku SAN, tj. do polskich firm miało trafić 65-70% środków.

Mówimy tylko o polskim SAFE bo według doniesień medialnych i już częściowych ogłoszeń sprzęt będzie u nas kupowało kilka innych państw, które mają zostawić kilkadziesiąt mld zł dodatkowo.

Ten spin z firmą krzak dotyczył Polskiej Amunicji kierowanej przez Poncyliusza - tylko to jest spółka założona przez WB Group i to oni go posadzili na stołku prezesa. Firma ma zaplecze głównej grupy i została od początku powołana w celu rozkręcenia produkcji amunicji.

8

@michal26 "oczywiście, że tak. Niesamowicie jesteśmy podzieleni i oni się nie zgadzają już dla samego braku zgody. Mam wrażenie, że jedni i drudzy tak to robią, takie zapisy tworzą, takie propozycje stawiają, żeby tylko tą drugą stronę podkurzyć i zyskać na tym politycznie."

Rzuciłeś konkretne zarzuty w sprawie SAFE. Teraz piszesz, że za mało analizowałeś (ale na wszelki wypadek trzeba było uderzyć w obie strony).
Nie, rząd zrobił w tej sprawie wszystko ok, przygotował wniosek, zmaksymalizował udział polskiego przemysłu, wyciągnął spłatę zadłużenia z budżetu MON, przygotował program, który zyskał poparcie wojska, przemysłu obronnego i innych środowisk.

To bodajże pierwszy rządowy projekt, wobec którego finalnie nie zgłoszono żadnych merytorycznie uzasadnionych zarzutów. Weto jest zwykłą zdradą i działaniem na szkodę polskiego bezpieczeństwa i całą winę ponosi PiS z Nawrockim.

14

@michal26 @Chaoss co wy pieprzycie? Konkrety, co Tusk i strona rządowa zrobili złego w sprawie SAFE? Czym sprowokowali PiS i Nawrockiego do zmiany narracji, którzy najpierw straszyli tym, że rząd nie wyrobi się w czasie z wnioskiem, straszyli utratą środków, a nagle zaczęli europejskie środki atakować? Konkrety, a nie symetryzm jak zawsze.

SAFE wywalili Amerykanie, którzy skrytykowali SAFE przez wykluczenie amerykańskiej zbrojeniówki oraz ambasador Rose, który wymyślił prezydencką alternatywę. PiS i Nawrocki chcieli się podlizać i zaczęli działać na szkodę własnego kraju.
Taki jest powód konfliktu i zwalanie tutaj winy na rząd jest zwyczajnie śmieszne.

25

Nigdy nie widziałem redaktora tak wkurzonego, ale trudno o inne stanowisko. My się szykujemy na zagrożenie rosyjskie, a nogi podcina nam bezczelnie Ameryka przez swoich przedstawicieli. To tak jak przed II WŚ szykowaliśmy się na Niemców, a nóż w plecy wbili nam bolszewicy (dzisiaj w tej roli trumpiści).


2

@RoberDzik nie no, wyjście tylko z wujasem Laportą. Pomyśl ile on ma do powiedzenia na temat prowadzenia klubu, załatwiania sponsorów, negocjacji z piłkarzami czy walki z Perezem czy Tebasem.

0

@RoberDzik najlepiej odpowiedzieć sobie z kim chętniej poszedłbyś na wódkę.

1

@Ojciec5tkidzieci Prudniczanin. Od mojego domu jest jakieś 5 km do granicy.

1

@Ojciec5tkidzieci dobrze, że mam blisko granicy do Czech i dość łatwo się przeprowadzić ;p

1

@Ojciec5tkidzieci Oskarek drugiej strony. Gościu z kategorii tych, których nikt nie lubi i nikt nie szanuje, ale jednocześnie nie wiadomo kto na takiego gościa oddaje swój głos.

10

Ciekawe czy był opłacony czy po prostu jawnie kibicował innej drużynie i chciał nas wtedy przekręcić za darmo.


2

@fcbarcafan19 to jeden z trzech. Natomiast jeżeli Iran ma w zasięgu wody terytorialne w Zatoce Perskiej to ma pod kontrolą cały tamten region. Tu przecież nie chodzi o to, żeby statki mogły pływać przez Cieśninę Ormuz, ale przede wszystkim o to, by mogły bezpiecznie wpływać do tamtejszych portów.

3

@Peciak to jest chyba najciekawsze, że Amerykanie nie mogą się tak po prostu wycofać jak wycofali wsparcie dla Ukrainy czy tak jak się wycofali z Wenezueli po szybkiej akcji.
Jeżeli tutaj się wycofają to Iran jeszcze bardziej będzie ostrzeliwał amerykańskie bazy w regionie i sąsiadów, w szczególności Izrael.

Już Amerykanie zabierają Patrioty z Korei Południowej, osłabiając tym samym zaufanie w najważniejszym dla nich regionie świata, byleby mieć dalej czym walczyć z Iranem. Może operacji lądowej nie urządzają, ale dla nich to już kompletna porażka.

2

Co za kompromitacja USA ;p


1

Real wyszedł zmotywowany jakby walczył o życie - a City jakby miało grać sparing.

1

To ma być drużyna Guardioli? Co za wstyd sobie przynoszą, przegrywając i oddając piłkę tak pokiereszowanemu Realowi Arbeloi ;p

3

@tbas no na tym polega ryzyko. Gdyby wygrywali 1:0 do 70 minuty to faktycznie dalsze forsowanie się byłoby głupotą, ale oni do końca mieli szansę na dogrywkę, więc ich walkę można zrozumieć.

3

@tbas czy ja wiem czy głupotę? Zabrakło jednej bramki do dogrywki.

21

Moim zdaniem nie ma sensu narzekać na dzisiejszy mecz. To był 3 mecz w ciągu 7 dni, w tym 2 wyjazdy + chyba dalej odczuwają ten wysiłek ze spotkania z Atletico.

Widać było, że nie mają od początku sił do intensywnego pressingu i należy się cieszyć, że byli w stanie postawić skuteczny blok obronny.
Trzeba tylko mieć nadzieję, że do niedzieli się zdążą zregenerować i później już będzie z górki.

3

Flick powinien przeprowadzić z Araujo taką samą rozmowę jaką kiedyś Mourinho przeprowadził z Mario Balotellim, o której opowiadał w wywiadach - oby z lepszym skutkiem.

5

@arasz1819 tylko bądźmy szczerzy, to nie jest pomysł Nawrockiego ani nawet kogoś z ich kancelarii - wszyscy wiemy po co kursował ambasador USA między pałacem prezydenckim a NBP.

6

Ja wiedziałem, że prezydent nie będzie w stanie konkretnie obejść zakazów konstytucyjnych i unijnych w tym swoim SAFE, ale nie spodziewałem się, że to będzie aż taki kapiszon.
W dużym skrócie propozycja polega na stworzeniu kolejnego funduszu, do którego miałyby wpływać środki z NBP zamiast do budżetu. Środki miałyby wpływać z zysków NBP w przyszłych latach (od 2023 r. NBP ma same straty), a gwarancją zysków jest to, że prezes Glapiński obiecał, że będą ;p

Przy czym z wypowiedzi przedstawicieli kancelarii prezydenta można wywnioskować, że jak ten fundusz powstanie to zyski będą. Jak nie powstanie to NBP będzie dalej miał straty (co bezczelnie wskazuje na mieszanie NBP w bieżącą politykę)


3

Ciekawe czy to celowo zmontowane, ale rzuca się w oczy różnica w podejściu kobiet i mężczyzn ;p


31

@mmaciass bycie prorosyjskim oznacza korzystanie z rosyjskich surowców, gdy ma się alternatywę - a Węgry mają.
Bycie prorosyjskim oznacza blokowanie mechanizmu wypłaty hajsu dla państw europejskich, które przekazały Ukrainie swój sprzęt (jako forma finansowania pomocy dla Ukrainy przez UE) - Polsce blokuje kilkaset mln euro.
Bycie prorosyjskim oznacza blokowanie pomocy UE dla Ukrainy wbrew wszystkim pozostałym krajom chociaż wszyscy wiedzą, że ta pomoc jest potrzebna.
Bycie prorosyjskim oznacza wspieranie ruskiego planu pokojowego, który zakłada de facto wasalizację Ukrainy z ogromną szkodą dla naszego regionu i wzmocnieniem ruskich.
Bycie prorosyjskim oznacza relatywizowanie działań ruskich i usprawiedliwianie ich agresji na Ukrainę.
Sama UE z kolei powoli, ale intencjonalnie uniezależnia się od surowców rosyjskich, czego nie dało się zrobić jednym ruchem.

7

Nie widziałem lepszego opisu roli szwagra Laporty w naszym klubie ;pp


2

@draxidox nie bo w tamtym czasie Orlen wykorzystał okazję i podniósł marżę detaliczną, a obecnie mamy informację, że Orlen swoją marżę obniżył prawie do zera.

https://strefainwestorow.pl/wiadomosci/20260309/marza-orlenu-na-diesla-obnizona-niemal-do-zera-ograniczyc-skutki-wzrostu-cen

5

@draxidox z ciekawości - posłowie PiSu, którzy wtedy bronili się wojną, a dzisiaj atakują rząd też się ośmieszają?
Poseł Mentzen, który dzisiaj atakuje PiS za świętowanie wyboru Trumpa, a wcześniej sam się z tego cieszył, a jego posłowie wiwatowali w Sejmie razem z PiSowcami też się ośmiesza? :)

3

@Eric_Abidal_22 on powinien je znać.

4

@Luciano99 nie no, jednak kilka żeńskich ZP mają - jako kandydat na prezydenta powinien je znać ;p

6

Jaka wtopa ;p Widać, że gość nie żyje tym klubem tak jak Lapcio.


Media

Sonda

Której reprezentacji, do której powołany został zawodnik Barcy, kibicujesz?