3

@MesQueUnClub96 , @tristan87 , @Dari0G , @daniel32778 Panowie tutaj trzeba zwracać uwagę na kontekst - jeszcze rok temu Aurer by tego nie poweidział, ale w ostatnich tygodniach wszystko się zmieniło. W Europie Zachodniej czy większości krejów Afryki jest mocne nastawienie antyIzraelskie i antyUkraińskie - ludziom nie podoba się że naziole ze sobą współpracują, ludziom nie podoba się że inne kraje są wciągane w konflikt oraz ludziom nie podoba się że Ukraińcy wspierają Izarel w ludobójstwie Palestyńczyków (obiecali osadnikom z Europy Wschodniej nowe ziemie). W krajach jak Francja czy Turcja bardzo dużo się na ten temat mówi i prawdę powiedziawszy negatywne nastawienie w internecie to pikuś przy tym co mówią zwykli ludzi czy piłkarze.

3

LM to nie LaLiga - wg mnie totalne złe jest założenie artykułu bo arbiter pozwalający na ostrą grę z taktycznego punktu widzenia ułatwia grę zespołowi, który posiada wolniejszych zawodników, czyli Barcelonę.
Jeśli naszym atutem w tym meczu może być pressing, a formacja linii pomocy PSG jest nieporównywalnie bardziej mobilna to logicznym jest że będzie wiele sytuacji stykowych"pół na pół" które tego typu arbiter będzie puszczał. To samo można powiedzieć o linii ataku PSG, gdzie ich szybcy piłkarze z pewnością by szukali rzutów karnych lub fauli przed polem karnym a tak będą musieli bardziej się przedzierać.
Moim zdaniem Anthony Taylor to kolejna szansa dla Barcelony z taktycznego punktu widzenia - porównywanie kadr z przeszłości nie ma tak wielkiego znaczenia bo zmienił się całkowicie sposób poruszania po boisku piłkarzy i to będzie całkowicie inny dwumecz.

5

Najlepszy piłkarz Barcelony w młodzieżowej LM - szczerze myślałem że Xavi da mu szansę gdy strzelił tego gola: https://x.com/AnabellaMarvyj/status/1769668030731010443

Z drugiej strony nie ma co się dziwić - jak pisałem że Mendes oferuje na rynku młodzież Barcelony to czemu by nie miał tego robić Zahavi jeśli wiadomo że tego lata Barcelona będzie sprzedawać, a nie wydawać pieniądze. Co prawda jest wesoło pośmiać się z kibiców wierżących w transfer Onany czy odklejeńców argumentujących że Felix przy niskiej pensji to super opcja, ale jak już klub daje sygnały że lato będzie bolesne i będzie bardzo grubo to dziwię się że kibice nie żyją tym tematem.
Jeśli nie możemy kupować i płacić nowych kontraktów "zaprzyjaźnionym agentom" to jakoś będą musieli zarobić w inny sposób i będą to talenty Barcelony oraz każdy piłkarz, którego sytuacja jest do naprawienia w innym klubie. Ja bym bardziej martwił się kto reprezentowany przez Mendesa odejdzie z Barcelony bo to on niemal wszystkich oferuje na rynku.

0

@Cvzx Utrasów Barcelony nie zobaczysz na meczu tylko zwykłuch kibiców i zależne kluby kibica współpracujące z klubem. To nie to samo ;))))))) Ultrasi nie organizują wyjazdów w Barcelonie i żaden nie pojawi się za rządów Laporty na trybunie nawet jeśli ultrasi z drużyny przeciwnej by zapraszali bo taka wśród nich jest nienawiść do Laporty. To że przed niektórymi meczami ultrasi Barcelony manifestują swoją wrogość np. do Realu czy Atletico to kwesia ulicy, na której równolegle życzą końca kadencji i wszystkiego co najgorsze aż po śmierć Laporcie, który jest nieporównywalnie bardziej znienawidzony nawet od Bartomeu.
Masz tu przykład ultrasów sprzed 3 lat, któzy jednoznacznie pokazują swój stosunek do PSG: https://pbs.twimg.com/media/EuX4zecXEAQ56_x?format=jpg&name=900x900 - co nie zmienia faktu że absolutnie żaden z tych kibiców ani wtedy ani teraz, od wielu lat nie był na stadionie Barcelony.
PS: ciekawostka - w Hiszpanii polityczna poprawność sprawiła że to co w całej Europie jest normalne tak w Hiszpanii już nie. Były lata że ultrasi to byli przestępcy i w Hiszpanii do dzisiaj tak są traktowani, a w Europie środowiska ultras z biegiem lat ewoluowały. Tak dzisiaj banowani w Realu Ultras Sur mają do dzisiaj przyjazne stosunki z ultrasami PSG, a ultrasi Barcelony stanowią jedynie lokalnych kibiców, gdzie możesz zobaczyć ich w 80% kibicowskich pubów w Barcelonie, a nie na trybunach. Dla widowiska to wielka strata bo energia jaką daje ten typ kibica jest świetny i dzisiaj w wyewoluowanej formie świetnie się ogląda doping w Premier League, Bundeslidze, Ligue 1 czy na pojedynczych stadionach LaLiga jak Bilbao, Sociedad, Sevilli czy Betisu.

3

@HighestInTheRoom Trochę siedzę w Polsce w tej tematyce i trochę rynek mieszkań trochę inaczej wygląda. Fliperzy mieszkaniowi nie są problemem wysokich cen mieszkań bo to nisza na poziomie max. 3-4%. Na ceny mieszkań największy negatywny wpływ do tej pory miały w ostatnich czasach ograniczone formy inwestycji kapitału.
Na szczęście otwierają się okna na łatwe pieniądze inwestycyjne na rynku i przykładowo stopa zwrotu z zakupu złota stała się bardziej opłacalna od inwestycji mieszkaniowej, zatem w najbliższych miesiącach będzie widać delikatne spadki aż do momentu wejścia w życie norm zielonego ładu (wtedy lekko 20% na dzień dobry ceny pójdą do góry).
Co do Midela to on nie jest flipperem - on żyje z dochodów pasywnych, zatem zdecydowanie bliżej mu do rentiera, ale to i tak mikro-skala.
Ja bym bardziej zwrócił uwagę na zagrożenie wynikające z funkcjonowania "nowych" rentierów na rynku, którzy niszczą rynek nieruchoości. Przykładowo na Śląsku bardzo dużo bogatych Ukraińców działa na rynku nieruchomości i kupują jak leci po 40-50 mieszkań pod masowy wynajem dla robotników. Działa to podobnie jak w przemyśle spożywczym w których ukraińcy kupują wszystko co możliwe jeśli chodzi o produkcję żywności - to jest aktualnie największe zagrożenie dla cen mieszkań, a o tym w mediach się nie mówi.

1

@blakkudium Wielka szkoda - najlepszy piłkarz młodzieżowej LM Barcelony w tym sezonie. Tak jak pisałem jakiś czas temu czeka nas utrata sporej liczby talentów bo ich agenci w postaci czy to Mendesa czy Zahaviego będą musieli zarobić. Odchodzimy od przysług po znajomości i zaczyna się faza kapitalizacji "przyjaźni".
Liczyłem że w tym sezonie dostnaie szansę przez Xaviego - mało który piłkarz potrafi przebiec całe boiska z piłką i nikt nie jest w stanie go dogonić :)
https://x.com/AnabellaMarvyj/status/1769668030731010443

6

Ja tu nie widzę nic kontrowersyjnego - absolutnie każdy większy klub w Europie posiadający ultrasów ma taki sam stosunek do Barcelony. Nie ma czym się grzać bo nawet bez tego mecz niezwykle ciekawie się zapowiada.

0

@TR3YWAY Hahahahaha - tutaj kończy się logika jak widzę że ktoś pisze że Barcelona posiada ultrasów (od wielu lat są zbanowani przez Laportę).
To bardziej vlepki niż ulotki - ultrasi tworzą vlepki i oznaczają na vlepkach swoje grupy - do tego gówna nikt się nawet nie przyznaje, zatem albo to jakaś prowokacja albo jakiś śmieszny kluby kibica dotowany przez klub udaje ultrasów lub supportersów.

0

@Kamil689 Słyszałem opinie że dojscie do finału LM jest optymalne pod względem finansów, ale zawsze to trofeum. Moim zdaniem te trofeum jest na tyle prestiżowe że warte by było poświęcenia latem kilku piłkarzy :)

9

@Faro Tylko piłkarze to nie Lego Duplo że możesz brać takie kryteria - Cubarsi nie dostał w pierwszej drużynie szansy za to że był młodszy, lecz ze względu na to że robił mniej błędów indywidualnych oraz lepiej rozgrywa piłkę cały czas szukając progresywnych rozwiązań. Cubarsi również nie jest piłkarzem który tak szybko podpala się jak Faye. To całkowicie inni piłkarze, a Faye jeszcze uczy się języka - uważam że nie mogło być inaczej niż wydarzyło sie jak chodzi o debiuty bo Cubarsi wypełniał lukę w pierwszej drużynie pod względem profilu piłkarskiego.

2

@krol211 hahahahhaaL)))))))))) jest kilka problemów w twoim twierdzeniu:
1) Xavi na mocy aktualnego kontraktu zarabia więcej niż większość trenerów Premier League, zarabia rónież więcej niż trenerzy, którzy są na fali rosnącej od Xabiego Alonso, De Zerbiego czy Motta - i co z tego jeśli idąć do Barcelony taki trener będzie chciał zarabiać nie mniej lub podobnie do Xaviego. Nikt z wyrobionym nazwiskiem mniej niż 8mln na sezon nie weźmie, zatem to nie argument :))))
2) Szanujący się trener, który jest na fali jak Motta czy De Zerbi będzie chciał posiadać swój sztab szkoleniowy, a to również wielki wydatek. Wątpię aby tacy trenerzy by chcieli otaczać się "amatorami" jak Xavi i musisz nagle płacić jak za specjalistów. Nawet komentatorzy poczynań Barcelony powątpiewają czy Barcelonę stać na jakiegoś dodatkowego asystenta dla Xaviego, a tu cały sztab by trzeba było zbudować od nowa :))))
3) No i teraz gwóźdź do trumy - słyszałeś o FFP? Zatrudnienie nowego trenera i nowego sztabu szkoleniowego nie będzie na zasadzie 1:1 tylko będzie rozliczane jak zakup piłkarzy, zatem masz obciążenie realnie wpływające na całe okno transferowe i potrzebę dodatkowych sprzedaży piłkarzy aby zmieścić się w limitach. Teraz potrzebujemy sprzedać piłkarzy aa 200mln aby mieścić się w limitach FFP, zatem przy założeniu że Xavi rezygnuje z pensji do końca kontraktu bo sam chce odejść masz do wygenerowania na pensjach załóżmy 8mln na pensji trenera bez zasady 1:1 oraz drugie tyle jeśli jeśli nowy sztab sportowy nie będzie miał się składać z amatorów.
Podsumowująć: oczywiście że chodzi o kasę - odejście Xaviego generuje gigantyczne nowe koszty oraz gigantycznie wiążę ręce przy sprzedażach, dlatego brana pod uwagę stała się alternatywa w postaci Marqueza, który świetnie sę zapowiada, ale jest trenerem bez doświadczenia na poziomie pierwszoligowym, lecz w systemie płac Barcelony (pomimo potencjalnej podwyżce). Potencjalnie można traktować go jak ofiarę bo zapewne na sztabie szportowym również by były oszczędności.

@BISHBASHBOSH A co by się zmieniało gdyby Barcelona wygrała LM, a nawet jeśli jeszcze przy okazji wygrała cudem LaLigę? Laporta nadal by chciał utrzymać Xaviego ze względu na finanse klubu :))))))
PS: Aspekty ekonomiczne wytłumaczyłem koledze wyżej, a dodaj w przypadku wygranej LM jeszcze pierdyliard do wypłacenia dla piłkarzy , ich agentów oraz poprzednich klubów piłkarzy: zmiennych bonusów, nagród, itp. historii kontraktowych - lekko 150mln euro nie twoje, a tu teraz masz do 2026 roku do przedłużenia praktycznie każdego młodego piłkarza w Barcelonie i każdy chce być zasypany pieniędzmi jak gwiazdor wygrywający LM - myślisz że agenci piłkarzy powiedzą że luz, niech zarabiają jak dotychczas albo "tylko" dwa razy więcej? Barcelona nie będzie miała już argumentu w negocjacjach że nie ma pieniędzy i że FFP i zacznie się to co robił Bartomeu, czyli odkładanie płatności na później, bonusy lojalnościowe na koniec kontraktu itp. :))) Kasa za wygranie LM czy dostęp do KMŚ z racji wygranej LM nagle może okazać się groszem w morzu nowych potrzeb, dlatego tym bardziej Laporcie by zależało w takiej sytuacji na utrzymaniu Xaviego ze względu na FFP oraz brak zasady 1:1 przy zatrudnianiu nowych pracowników pomimo tego że Xavi jest kiepskim taktykiem, kiepskim motywatorem, nie rozwija drużyny ani indywidualnie ani wymiarze zespołowym, a piłkarze muszą prosić się o cięższe treningi aby zespół grał chociaż trochę na miarę potencjału jaki posiada.

0

Fakty są takie, że gdyby nie finanse klubu to Laporta by się nawet nie zastanawiał nad pozostaniem Xaviego, ale có zrobić - bez pieniędzy trzeba rzeźbić.
Co do wzmianki o Cancelo - ja poważnie nie mam zielonego pojęcia dlaczego kibice uważają że 40-50mln to dużo - wg CIES wart jest nawet sporo więcej. City nie ma absolutnie żadnego powodu aby sprzedawać kogoś taniej - jeśli Barcelony się na niego zdecyduje to zakupi go na raty pod warunkiem że uda się wygenerować dużą sprzedaż. Może Mendes zrezygnuje w tym przypadku z prowizji bo wiadomo że na takich piłkarzach jak Yamal wielokrotnie sobie odbije, ale jeśli mowa o City to absolutnie nie ma podstaw do myślenia żeby srzedało nam piłkarza po kosztach.

10

Tak trochę bez szału - czuję że Barcelonie by się przydał jakiś dyrektor finansowy z prawdziwego zdarzenia, taki wizjoner jak na początku kadencji Laporty.
Może mi to jakoś umknęło, ale myślałem że oferta stref VIP na nowym Camp Nou będzie bardziej rozbudowana - w każdym razie: 20*0.3mln+95*0.27mln daje 31.61mln rocznie, zatem 10-letnia wartość wyodrębnionych stref VIP generuje przychód 316.1mln euro, a nawet nie biorę pod uwagę inflacji czy bardzo możliwego załamania euro w najbliższym czasie (wojny, polityka UE itd.).
Wg mnie powinniśmy iść drogą innych czołowych klubów i sami sprzedawać loże VIP na zasadzie B2B niż w hurcie sprzedawać za połowę ceny. Można wiele o Barcelonie powiedzieć, ale nadal to światowa marka i wielkie firmy może przyciągać prestiżem posiadania loży na nowym Camp Nou. Jeśli Real celuje w prestiż i ma blisko 400 kontrahentow bijących się o miejsce w superloży to logiczne jest że marki jak Coca-Cola chcące posiadać miejsce na Bernabeu mogą bez problemu opłacić nawet kilka lat do przodu przy odpowiedniej zachęcie. Tutaj nie handlujemy tysiącemi miejsc VIP na trybunach, a lożami, których jest raptem 115, zatem nie jest to aż tak dużo aby bawić się w hurt (ewentualnie samemu sprzedać na poziomie B2B ile się da i "resztówkę" opchnąć hurtem jeśli nadal będzie brakowało pieniędzy).

1

@Czarny_ck Jezu przeczytaj swój komentarz i pomyśl... Piszę o okresie Pimienty w rezerwach, a nie szkółce - czasami jak trenerowi włączy się tryb ambicje to tak wychodzi że nie nadaje się już do szkolenia bo staje się trenerem wynikowym.
Głupoty wypisujesz o Valverde - zarówno za jego czasów jak i Koemana historia była podobna - wielki talent Puiga zmarnowany bo nie nauczył go gry tatycznej, a jak trafił do pierwszego zespołu to już nie miał się nim kto zająć i zaczął się lenić. Araujo gdy trafił do pierwszego zespołu nie potrafił grać bez ryzykowania zdrowiem - to za Pimienty Araujo trafił do pierwszego zespołu z dziesiątkami mikrourazów i jeszcze za czasów Koemana metamorfozę przechodził w stylu poruszania się po boisku. Karierę Balde prawie zakończył, ale talenty takich piłkarzy jak Collado czy Konrad w sposób koncertowy zniszczył bo nie rozwijał ich traktując jedynie jako tryby do wygrywania meczów, a żeby było śmieszniej Marquez ma dużo lepszy bilans pracując z młodszymi piłkarzami i jeszcze ich rozwijajac. To za Koemana Moriba czy Nico musieli mieć indywidualne treningii przygotowujące do gry w pierwszym zespole bo Pimienta miał to w dupie. Zanim zaczniesz wypisywać głupoty to chociaż sprawdź podstawowe fakty. Pisząc jak się "uchował przez 15 lat" pokazałeś że nie potrafisz czytać ze zrozumieniem, a podważasz co napisałem. Wejdź sobie do archiwum gdzie komentowana była praca Pimienty na bieżąco i zobacz jak gównianym był trenerem rezerw.

1

@BORO_12 oddziel bajki medialne od realiów - Dembele przy przedłużeniu kontraktu zarobił lepiej niż przy starym kontrakcie. To zawalił Alemany bo chciał na siłę się go pozbyć i nie wyszło mu, bo Xavi, sztab sportowy oraz pozostała część ludzi odpowiadzialnych w dyrekcji sportowej chciała aby Dembele został.
https://www.capology.com/player/ousmane-dembele-35565/

Co do Pedriego - zapewne wskakuje w topkę zarobkową Barcelony albo będzie transfer - tłumaczyłem już zasady działania drabinki jaka jest w Barcelonie, zatem będzie miał z pewnością mocno poprawiony kontrakt.

17

Tutaj trzeba oddzielić 2 kwestie:
1) forma zwolnienia i jej czas - to było gówniane i trzeba się zgodzić
2) powody zwolnienia dla każdego interesującego się piłką młodzieżową były oczywiste. Jeśli Barcelona nie planowała dać mu szansy w pierwszym zespole to trzeba było go zwolnić bo po okresie pracy w drużynie rezerw widać było że jego praca nie była zgodna z tym jaką rolę powinna pełnić drużyna rezerw i należy odpowiedzieć na pytania:
a) czy wynik sportowy stawiał nad rozwojem indywidualnym na potrzeby pierwszego zespołu? TAK
b) czy zmieniał pozycje boiskowe piłkarzom ze względu na grę pod wynik kosztem hamowania rozwoju talentu i awansu piłkarzy do pierwszego zespołu? TAK
c) czy kluczowe talenty w każdym sezonie były indywidualnie przygotowywane pod możliwy awans lub niespodziewane powołanie do pierwszego zespołu np. w wyniku wielu kontuzji w pierwszym zespole? NIE
d) czy piłkarze trafiający do pierwszego zespołu byli mentalnie i sportowo przygotowani do gry w pierwszym zespole? NIE (niejednokrotnie musieli dodatkowo trenować - pod wizję gry w rezerwach Pimienty, a osobno trenować wg zaleceń Koemana, Larssona czy Schroedera bo oni musieli piłkarzom wskazywać nad czym mają pracować aby awansować do pierwszego zespołu - powiedzmy sobie szczerze to był cyrk i kryminał żeby w rezerwach była taka trenerska samowolka bo Pimienta walczy o wynik sportowy i ma gdzieś potrzeby pierwszego zespołu)
e) czy Pimienta zmarnował jakieś talenty ze względu na skupienie się tylko na wyniku sportowym? TAK
f) czy Pimienta ochoczo korzystał z piłkarzy oferowanych ze szkółki, którzy byli oferowani przez kierownika szkółki piłkarskiej? NIE - zawsze preferował bardziej doświadczonych piłkarzy, którzy gwarantowali mu lepszy wynik sportowy.

Podsumowując - trzeba było zwolnić Pimientę bo nie realizował założeń drużyny rezerw, a pomimo tego że przez kilka sezonów miał dużo lepsze kadry (zarówno sportowo jak i pod względem doświadczenia) niż przykładowo Marquez to nie wywalczył awansu ani razu, a jakość dostarczanych piłkarzy do pierwszego zespołu była niska bo piłkarze nie byli gotowi na grę w pierwszym zespole "na już". Pimienta to był dobry trener do prowadzenia zespołu w LaLiga lub LaLiga2 w walce o wynik sportowy, ale każdy poważny klub nie potrzebuje takiego trenera w rezerwach, bo korzyścią przykładowo Barcelony są awansujący do pierwszego zespołu z rezerw i to jest najważniejsza kwestia. Gdyby Marquez wygrywał w tym sezonie każdy mecz 5:0, ale robił to samo co robił Pimienta to również bym byl za jego zwolnieniem.

11

Często poruszam tematykę sportową Barcelony, ale niechętnie aspekty kibicowskie w naszym klubie i nadszedł ten dzień kiedy musze pochwalić prawdziwych kibiców Barcelony! Jak się okazuje w Barcelonie też są prawdziwi niezależni supportersi, ale w drużynie koszykówki.
Zapewne większość kibiców tego nie wie, ale żydowskie lobby sprawiło że UEFA wydała klubom "zalecenia" wg których kluby nie powinny promować na trybunach tematyki Palestyńskiej, a od współpracujących z klubami grup kibicowskich po pracowników ochrony mają zabierać wnoszenie flag palestyńskich, propalestyńskich i generalnie wszelkie inicjatywy kibicowskie mają być uciszane. Kibic przed TV nie ma prawa nawet usłyszeć okrzyków z trybun sprzeciwiających się temu co dzieje się w strefie Gazy.
Jak wiemy Laporta jest gorliwym fanem Izraela i wszelkich ideologii które są promowane począwszy (np. 56 płci itp pierdoły). Gorliwe nastawienie środowiska Laporty spowodowało wręcz że Barcelona jest chyba już jedynym klubem piłkarskim w LaLiga i chyba jednym z ostatnich w top5 lig, gdzie na trybunach nie można znaleźć absolutnie żadnego wsparcia dla Palestyny, a brak niezależnych grup kibicowskich tylko to ułatwiało.
Przegięcie pały ze strony Laporty nastąpiło przed koszykarskim spotkaniem z Maccabi Tel Aviv, gdzie właściwie sam sobie prowadził zasady zakazu wnoszenia flag w ramach solidarności z Palestyną (to już nie UEFA):


Co prawda wiadomo że kibice koszykówki w Barcelonie są inni niż kibice zespołu piłkarskiego - są zdecydowanie bardziej lokalni, a nie turystyczni, a spory odsetek stanowią byli supportersi piłkarscy, którzy nie godzą się z pollityką traktowania kibiców piłkarskich Barcelony od lat i od lat tego kibicowskiego serca już nie ma, ale jak miło zaskoczyli w tym meczu koszykówki:

Mimo wszystko kilka flag przeszło, ale zostały skonfiskowane przez ochronę https://pbs.twimg.com/media/GKaslHMWsAA8-eM?format=jpg&name=large , z tego co widziałem na twitterze byli też kibice, którzy wykazali się kreatywnością, ale nie zabrano im koszulek https://pbs.twimg.com/media/GKdasfBX0AAJnaW?format=jpg&name=large
Podsumowując - brawo dla supportersów Barcelony że nie godzą się na zamordyzm - może w sekcji piłkarskiej również pojawią się zmieny bo w innych klubach pomimo zaleceń UEFA nie ma aż takiej miłości do Izreala i tak w Sociedad, Bilbao czy Sevilli nie p*erdzielą się w tańcu.

1

@Emhyr To taki bardziej nowoczesny ofensywny pomocnik w stylu Wirtza czy Musiali - trend jest taki żeby szkolić patrząc się na efektywność gry, a nie szarpanie gdzieś po skrzydle, ale uczciwie trzeba przyznać że to tez potrafi.

8

@Emhyr no to jest właśnie ta "narracja" kibiców, którzy lubią sobie dopowiadać, a fakty są takie że scouting Barcelony jest naprawdę dobry jak chodzi o pozyskiwanie tanich talentów od wielu lat, tylko nie zawsze klub korzystał ze sprowadzanych utalentowanych piłkarzy lub przesypiał momenty które były dobre na awans sportowy i rozwój.
Co do Paulo Araujo to szanuję tą postać za to że potrafi podjąć dobrą ostateczną decyzję na podstawie pracy scaoutów bo trzeba mieć dryg podejmowania decyzji, ale nie oszukujmy się - to człowiek Mendesa, dzięki któremu może przechwycać kolejne talenty. Mam też niezbyc fajny fakt odnośnie Trincao i Camavingi - Mendes reprezentował portugalczyka, a lobbował go w Barcelonie poprzez Deco i tak został sprowadzony do Barcelony. Niewielu jednak kibiców wie że historia mogła potoczyć się inaczej - rok przed transferem Camavingi do Realu Paulo Araujo pracował w Anglii i liczył na jego transfer do Anglii, lecz piłkarz był zainteresowany tylko Hiszpanią. Z tego co pamiętam był zaoferowany Barcelonie, ale Mendes nie mógł dogadać się z agencją Camavingi odnośnie prowizji i zniechęcił Barcelonę do zakupu obiecując dużo lepszy talent, którym stał się Trincao. Wracając do Paulo Araujo to z pewnością jest świetnym fachowcem i ma dobre wyczucie - Desire Doue też dzięki niemu był blisko Barcelony, zatem zna się na robocie, a czy to jakieś znajomości - nie mam pojęcia.

5

@HighestInTheRoom cóż - patrząc się na tweetera to cały świat trzyma kciuki za zemstę za zamordowania przez Izrael pracowników ambasady Irany w Damaszku.

1

@Emhyr spoko - polecam śledzić losy Sverre Nypana i Faniel Tewelde - jedne z największych talentów w Norwegii są przy okazji fanami Barcelony.

2

@Emhyr nie zapominajmy o świetnych szkółkach w Norwegii - tam mocno postawili na scouting z Afryki oraz szkolenie młodzieży - już teraz zaczynają mieć świetne pokolenie piłkarzy, a coraz to młodsze roczniki zapowiadają się jeszcze lepiej.

2

@Emhyr Było trochę inaczej - rzuciłem okiem na historyczne artykuły z komentarzami to prawdę powiedziawszy ludzi ciekawiło bardziej kim jest oraz dlaczego tak dużo kosztuje bo pierwotnie mówiło się o 5mln euro + zmiennych w sytuacji gdy nie mieliśmy pivota, ale ostatecznie gdy go zakontraktowaliśmy wyszło że kosztował tyle na ile rynek go wyceniał, czyli 1.2mln euro.
Pierwszy lepszy fragment mojego komentarza, gdy pojawiły się wzmianki że Barcelona chce go sprowadzić: "To nie wałek - Paulo Araujo, szef skautów Barcelony oraz jego ekipa bardzo dobrze pracują dla klubu i 90% świetnych talentów było odrzucanych przez klub. Jeśli Barcelona odrzuciła sprowadzenie nie raz naprawdę genialnie zapowiadających się dzieciaków ze względu na koszty, a tym razem zdecydowała zainwestować to trzeba być dobrej myśli bo nie jest to standardowa procedura w naszym klubie jeśli mówimy o takich kwotach.
Faye - jak na standardy Barcelony jest piekielkie szybki i silny, zawodnik bardzo waleczny z charakterem (ma przydomek "potwór") oraz gra piłką nie sprawia mu problemu - całkiem niezły technicznie jest. Potwierdzam również że kilka klubów w Europie się nim interesowalo (to nie fejki) bo jest to piłkarz Yeti - wielki talent, którego potencjał widać gołym okiem, a jednak niemal całą karierę był poza systemem obserwacji.
To co niepokoi to wielka kwota transferu - biorąc pod uwagę że z 2 ligi chorwackiej najdrożej sprzedany piłkarz w historii był za 1mln euro to śmiało można powiedzieć że mówiąc o 5mln+zmienne mamy do czynienia z jakimś szaleństwem. "

0

@RosjaninBut nic bardziej mylnego - Amerykanie już mają pełne pieluchy bo jeśli wybuchnie wojna to dolar ciągle atakowany przez BRICKS, nadwyżka złota wykupionego przez Rosję i Chiny w ostatnich miesiącach oraz skok cen palik kopalnych może zrujnować gospodarkę USA.
Już teraz administracja Bidena daje sygnały że nie będą interweniować jeśli ich stacjonującego wojska nikt nie ruszy. Wystarczy zobaczyć co dzieje się teraz w Izraelskich sklepach - świat chce krwi, a nasilone filmiki w social mediach z żołnierzami IDF znęcającymi się nad ludźmi tylko to potęgują.
https://x.com/narrative_hole/status/1776298079429226828

1

@Rl9k1nG nie znam typa ze świata MMA, ale jeśli jeździł pod wpływem alkoholku to powinno się jechać z tą szmatą dla przykładu z możliwie wysoką karą.

1

@BORO_12 Ja Flicka nie traktuję jako poważnego trenera bo jeszcze nigdy w historii jego pracy trenerskiej nie pokazał jakiegoś autorskiego pomysłu na grę, który przysłużył się zespołowi przez niego prowadzonemu. Bayernu nie liczę bo zgadzam się z opiniami środowiskowymi że to była jedynie kontynuacja pracy poprzednika, a każda próba odejścia od pracy Kovaca od razu była zauważalna.

8

Ja uwielbiam takie historie i smaczki, a w przypadku Barcelony mowa wręcz o nieskończonej ich ilości. Mimo wszystko dla mnie najciekawszy okres to historie powstania najlepszych teamów w historii Barcelony


19

Zero zdziwienia - prawdę powiedziawszy będę zdziwiony gdyby na PSG by wychodził de Jong kosztem Roberto bo jak jest zdrowy i złapie rytm meczowy to jest bardzo wartościowym piłkarzem.
Musimy patrzeć się też na FFP - przedłużenie umowy to nie nowy piłkarz, a moim zdaniem jeśli klub go dobrze przebada i uzna że stosunek pensji do jakości jest ok to ja również nie będę miał z tym problemu. Wolę takich piłkarzy, którzy Barcelonę przez całe życie mają w sercu niż kolejnych randomowych sprzedawczyków, a dla morale zespołu zawsze to wartość dodana.

0

@BORO_12 Ta dyskusja nie ma sensu bo wychodzi po za logikę:
1) nie wiemy z kim kontaktuje się Laporta
2) nie wiemy czy Motta by był zainteresowany pracą w Barcelony, nie wiemy czy nie ma ten trener zadry sprzed paru lat do Barcelony oraz nie wiemy czy chce ryzykować swoją karierę trenerską bo we Włoszech każdy go szanuje. To jest ta różnica że kibice myślą że trener/piłkarz słyszy Barcelona i głupieje, a tak wcale nie jest - jak ktoś ma plan rozwojowy i najwyższe ambicje to nie wybiera opcji Barcelona, a z ostatnich 2 lat można bardzo wiele nazwisk podać nie poleciały na herbik.
3) skończ pisać o inwestorze - to temat prędzej na jeszcze kolejne wybory prezydenckie - to nie jest dobry moment na sprzedaż udziałów, chyba że chcesz oddać je komuś za darmo.
4) Marquez również będzie potrzebował sztabu szkoleniowego i za jakieś pieniądze będzie musiał skompletować wartościowych asystentów bo to nie mogą być pomocnicy z rezerw. Na ten moment to kot w worku z dużym potencjałem. Jest szansa że młodzi będą się fajnie rozwijać i jest szansa że zespół będzie zapierdzielał, ale nadal skala ryzyka jest duża jeśli nie dostał nawet szansy na cokolwiek w pierwszej drużynie. Przy tfu tfu tfu niekorzystnym wyniku dwumeczu z PSG będziemy wiedzieli więcej bo w takich sytuacjach Laporta działa szybciej.

0

@BORO_12 mylić to się nie mylę, ale powinniśmy trzymać kciuki aby tak się nie wydarzyło bo jak wiem jakie rzeczy się dzieją na rynku to nie ma mowy o pomyłce. To bardziej jest kwestia skorzystania przez którąś ze stron z szans danych ruchów na rynku. Pozostaje zatem trzymać kiucki by było ok pomimo tego że kiepsko to widzę.
Paradoksalnie odnośnie trenera to Laporta miał większe pole manewru przychodząc do klubu na swieżo po wygranej kampanii wyborczej niż dzisiaj.

Media

Sonda

Której reprezentacji, do której powołany został zawodnik Barcy, kibicujesz?