Majkel34
Dołączył/a: luty 2016
10 obserwujących
12 obserwowanych
Której reprezentacji, do której powołany został zawodnik Barcy, kibicujesz?
Komunikat
Polecający
Ładowanie...
Historia komentarza
Ładowanie...
6
10 lipca 1951 roku w więzieniu przy Rakowieckiej komuniści zamordowali Bolesława Częścika (1924-1951) ps. „Orlik", żołnierza Narodowych Sił Zbrojnych i Narodowego Zjednoczenia Wojskowego.
Po wejściu wojsk sowieckich służył w oddziale pod dowództwem Romana Dziemieszkiewicza „Adama", „Pogody". Brał udział w wielu akcjach zbrojnych, m.in. rozbicie aresztu PUBP w Krasnosielcu na początku maja 1945 r. skąd uwolniono kilkudziesięciu żołnierzy AK i NSZ.
Szczątki Bolesława Częścika odnaleziono 17 sierpnia 2012 r. w kwaterze „Ł" Cmentarza Powązkowskiego Wojskowego w Warszawie.
https://scontent.fktw5-1.fna.fbcdn.net/v/t1.6435-9/214893018_10158467387088237_3454090408163014530_n.png?_nc_cat=102&_nc_rgb565=1&ccb=1-3&_nc_sid=730e14&_nc_ohc=kxiSz6DKMPMAX9VdN64&tn=L_4SNJDyfAAVdHtB&_nc_ht=scontent.fktw5-1.fna&oh=62e23a4b255b67c1c6b87020a4050a52&oe=60EDE3F9
9
https://jbzd.com.pl/obr/1972671/euro
Oj tak.
5
Józef Stalewski „Wenera”
"Urodził się 2 V 1900 we wsi Nałogi, gm. Wyszki, pow. Bielsk Podlaski w rodzinie rolniczej, jako syn Juliana i Franciszki z Kowalewskich. Ukończył 3 kl. szkoły powszechnej. Brał udział w wojnie 1920 r., służbę wojskową ukończył w 1923 w 9 Dywizjonie Artylerii Konnej (DAK) w Baranowiczach w stopniu kaprala. W okresie międzywojennym aktywnie działał w SN.
Podczas okupacji niemieckiej był żołnierzem ZWZ-AK na terenie gm. Wyszki. W III 1946 wstąpił do organizacji NZW i został dowódcą 2 plutonu w kompanii dowodzonej przez Wincentego Malinowskiego ps. "Krakus". Podczas swej służby w NZW werbował żołnierzy do swego plutonu i zbierał miesięczne składki organizacyjne.
Żonaty ze Stanisławą z Zawadzkich, miał z nią troje dzieci: Ireneusza, Julię i Sławomira. Był właścicielem gospodarstwa rodzinnego 6,5 ha ziemi.
Aresztowany 24 VII 1946 przez UB, wyrokiem WSR w Białymstoku (przewodniczący mjr W. Ostapowicz, ławnicy chor. Cz. Samiec i chor. S. Woźniak) z 18 X 1946 r. został skazany na karę śmierci. Wyrok wykonano w Więzieniu Karno-Śledczym w Białymstoku 5 XI 1946 o godz. 17.00."
Źródło: Leszek Żebrowski
https://nsz.com.pl/stalewski-jozef-ps-wezera/
1
@Mixtape Bardzo dziękuję!
20
9 lipca 1920 roku, w trakcie wojny polsko-bolszewickiej, zmuszone do odwrotu przez przeważające siły Armii Czerwonej polskie oddziały zostały okrążone pod wsią Hrebionka.
W tej sytuacji rotmistrz Władysław Rozlau rozkazał wykonanie gwałtownej szarży w szyku konnym na sowiecką piechotę. Bohaterskie uderzenie polskich ułanów doprowadziło do paniki w szeregach wroga i rozbicia trzech pułków strzeleckich.
Straty po stronie Rosjan wyniosły ok 127 zabitych i wielu rannych. W bitwie poległo 6 ułanów, w tym jeden oficer.
Red is Bad.
3
Skoki PiS na wolne media?
.
.
Suski.
2
@inViNcibl3 Tak trzeba traktować każdego Antifiarza z sierpem i młotem na fladze czy czymkolwiek innym.
3
Silna kobieta:
Krystyna Jakimek z domu Włodarz urodzona w 1931 r., nauczycielka, w latach 1950-1952 członek Narodowej Organizacji Wojskowej, aresztowana 28.12.1952 r. w Jaworznie, sądzona przez WSR w Krakowie, skazana na 12 lat więzienia w tzw.aferze "Bergu", karę odbywała w więzieniach „Montelupich” w Krakowie, Inowrocławiu, Fordonie. Zwolniona 30. 04. 1956 r. Żona, matka, babcia. Członek Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego w Krakowie.
https://scontent.fktw5-1.fna.fbcdn.net/v/t1.6435-9/213040323_10158462061278237_8221536602734614339_n.jpg?_nc_cat=109&ccb=1-3&_nc_sid=730e14&_nc_ohc=tE8iFEG9ieYAX_mMWWT&_nc_ht=scontent.fktw5-1.fna&oh=cfeab1f5f82dd9fd28de0844e6e944b2&oe=60EB7967
7
Leszek Żebrowski:
Niejaki Wojciech Lada (dziennikarz?) po latach batalii o prawdę został wreszcie zmuszony przez sąd do przeprosin p. Jacka Stykowskiego (syna sławnego kpt. Wacława Stykowskiego "Hala"). Cała książka Lady "Bandyci z Armii Krajowej" (wyd. ZNAK - i wszystko jasne) to paszkwil na polską konspirację podczas II w. św.
Podczas promocji tej książki w Warszawie kilka lat temu doszło do ostrej dyskusji, autor został ośmieszony, wykazał bowiem, że jego wiedza jest co najwyżej mizerna. Brak znajomości źródeł i piśmiennictwa, nierozumienie prostych dokumentów itp. - to dziś już norma. "Pisać każdy może" - tylko dlatego robią to coraz gorzej?
Po spotkaniu autor zobowiązał się wobec p. Jacka Stykowskiego (w obecności świadków), że zapozna się z dokumentami i jeśli zarzuty się potwierdzą - przeprosi i zaprzestanie rozpowszechniania tej książki w internecie. Nie zrobił tego, natomiast proceder paszkwilowania trwał dalej...
"Słowo droższe pieniędzy" - ale tak było kiedyś, dziś tacy dziennikarze uważają, że wszystko można, czyli "róbta co chceta".
Wyrok sądu nie powinien kończyć tej sprawy. Kiedyś były odpowiednie i skuteczne środki nacisku - ostracyzm, nie kupowanie pism, w których on publikuje itd. Pamiętajmy, że jego przeprosiny są czysto formalne, lakoniczne, narzucone przez sąd. Sam Lada widocznie nie poczuwa się do winy i szczerych, wyczerpujących przeprosin nie będzie.
"Słowo droższe pieniędzy" - ale tak było kiedyś, dziś tacy dziennikarze uważają, że wszystko można, nawet rzucać słowa na wiatr, czyli "róbta co chceta".
https://scontent.fktw5-1.fna.fbcdn.net/v/t1.6435-9/213048804_359622772191188_3275652726065546548_n.jpg?_nc_cat=105&_nc_rgb565=1&ccb=1-3&_nc_sid=730e14&_nc_ohc=W97GsZcXXOYAX-AgFE5&_nc_ht=scontent.fktw5-1.fna&oh=868e2e4affd3817dfabebfca209162bc&oe=60E9CDE4
8
https://m.jbzd.com.pl/obr/1970878/ideologia
....
17
Dzisiaj 98. urodziny świętuje Zofia Czekalska "Sosenka", łączniczka z Powstania Warszawskiego, batalion "Chrobry II".
200 lat, Bohaterko!
Red is Bad.
2
A jesli komu droga otwarta do nieba, Tym, co służą ojczyźnie. Wątpić nie potrzeba, Że co im zazdrość ujmie, Bóg nagradzać będzie, A cnota kiedykolwiek miejsce swe osiędzie.
Jan Kochanowski.
4
Fragment Rozkazu Specjalnego NSZ z dnia 16.07.1945 r.
4. "Polecam wszystkim żołnierzom nieść ofiarną pomoc swoim bliskim, w szczególności rodzinom, które utraciły swych jedynych żywicieli bądź to z ręki barbarzyńcy niemieckiego bądź okupanta sowieckiego. Pamiętajcie że miłość, cnota i honor są tym cementem, na którym będzie opierać się przyszłość Wolnej i Niepodległej Polski. Musicie więc stać na ich straży, żebyście byli gotowi do dalszej walki w chwili wybicia godziny do nowych porywów o Wolną, Wielką i Niepodległą Ojczyznę".
Komendant Okręgu II NSZ
"Wara"
Na zdjęciu płk. Stanisław Borodzicz "Wara"
https://scontent.fktw5-1.fna.fbcdn.net/v/t1.6435-9/212688605_10158457813308237_4103294341234383887_n.jpg?_nc_cat=102&ccb=1-3&_nc_sid=730e14&_nc_ohc=y3s55mVCwhIAX-Hhb_y&_nc_ht=scontent.fktw5-1.fna&oh=ccc9adfa01f319adeee0808b89d46c09&oe=60E84D73
4
@Darkfin ideał !!
10
https://scontent.fktw5-1.fna.fbcdn.net/v/t1.6435-9/168255303_300596764760456_4889582869569690943_n.jpg?_nc_cat=102&ccb=1-3&_nc_sid=730e14&_nc_ohc=0hhooGnDdX0AX9LxQCV&tn=L_4SNJDyfAAVdHtB&_nc_ht=scontent.fktw5-1.fna&oh=754bf6510245531e8bfbea2a8bfa1e1b&oe=60E7AAB7
Konserwatywka level 1000
11
411 lat temu, 4 lipca 1610 roku, wojska polskie dowodzone przez hetmana Stanisława Żółkiewskiego rozbiły pod Kłuszynem armię kniazia Dymitra Iwanowicza Szujskiego, zdążającą na odsiecz Smoleńskowi.
Zwycięstwo w bitwie otworzyło Polakom drogę do Moskwy.
Rok później hołd Zygmuntowi III Wazie oddał wzięty do niewoli car Wasyl Szujski.
Źródło - Red is bad.
0
@tomek8756 ale gościa poszyło. Na początku super się go słuchało ale to co teraz robi podchodzi pod choroszcz.
3
Niepublikowane wcześniej zdjęcie
Patrol PAS NZW KP "Ciężki" -pierwszy z lewej komendant "Rój".
https://scontent.fktw5-1.fna.fbcdn.net/v/t1.6435-9/211049579_10158454215803237_57357327922939479_n.jpg?_nc_cat=106&_nc_rgb565=1&ccb=1-3&_nc_sid=730e14&_nc_ohc=8YhPPmo8GNYAX8FlCGJ&_nc_ht=scontent.fktw5-1.fna&oh=c697a75afdacc23a1cb50742973d9742&oe=60E7BD20
0
Czesław Maleszewski „Jaw”
"Maleszewski Czesław (1910-1946), ps. „Jaw”, członek SN, żołnierz NZW.
Urodził się 22 IX 1910 r. we wsi Jawory, gm. Rutki, pow. Łomża. Był synem Józefa i Marianny z d. Sikorskiej. Przed wojną aktywnie działał w SN, brał udział w wojnie obronnej 1939 w stopniu kaprala. W okresie okupacji sowieckiej (1939-1941) i niemieckiej (1941-1944) pełnił służbę w NOW (po scaleniu z AK w NOW-AK). W 1943 był współorganizatorem i zastępcą dowódcy oddziału partyzanckiego NOW na terenie pow. Łomża, utworzonego w ramach odtwarzania konspiracyjnego 71 pp. na terenie pow. Zambrów. Za działalność niepodległościową był poszukiwany przez Gestapo. W VI 1943 żandarmeria spaliła jego dom rodzinny oraz gospodarstwo i rozstrzelała jego stryja.
Po rozwiązaniu AK I 1945 nadal pełnił służbę niepodległościową, początkowo w Zrzeszeniu WiN (do VI 1946) a następnie w NZW, pełniąc różne funkcje w pow. Wysokie Mazowieckie. Aresztowany przez UB w przypadkowej obławie 6 VII 1946, został skazany wyrokiem WSR Białystok z 7 X 1946 na karę śmierci. Wyrok został wykonany 17 X 1946 w Więzieniu Karno-Śledczym w Białymstoku."
Źródło - Leszek Żebrowski
0
Norwescy obrońcy XD
7
Płk Antoni Szacki "Bohun" na powojennym spotkaniu z żołnierzami NSZ.
https://scontent.fktw5-1.fna.fbcdn.net/v/t1.6435-9/210603213_10158452286303237_8583018406043574001_n.jpg?_nc_cat=109&ccb=1-3&_nc_sid=8bfeb9&_nc_ohc=CesmkVrLynkAX-Ux-JP&_nc_ht=scontent.fktw5-1.fna&oh=45dad82dcf27c8abf11bc3c1353a0ae5&oe=60E336D8
6
1 lipca 1948 r. w Dąbrowie-Tworkach (pow. Wysokie Mazowieckie) zginął płk Władysław Żwański „Błękit”, komendant Okręgu Białystok NZW. Zasadzkę przeprowadziła grupa operacyjna UB-KBW podająca się za rozbitą grupę żołnierzy podziemia niepodległościowego.
Cześć Jego Pamięci!
https://nsz.com.pl/waski-wadysaw-ps-bkit-butrym-iskra/
2
Jedna z najbardziej niesamowitych scen jakie widziałem w polskim kinie.
0
Czasu nie ma jest nieskończona chwila.
Lipa "Że życie ma sens".
4
Walka Tyson - Holyfield. Jeden z najbardziej mistrzowskich występów pod względem taktycznym w historii wagi ciężkiej.
2
Nie ma to jak mieć czwartek i piątek wolny. Zapalić, wypić whisky i posłuchać Michaela Kiwanuki.
7
https://m.jbzd.com.pl/obr/1961341/biologia
Biologia.
13
Klękamy klękamy XD
1
Dawać Anglia!! Jazda z niemcami!
2
W filozofii adwajtawedanta oraz w buddyzmie, Maya jest iluzją, namacalną i mentalną rzeczywistością codziennie absorbującą świadomość żywych istot, zakrywającą przed nimi prawdę na temat tożsamości i ich związku z Brahmanem. Koncepcja mai pochodzi z Upaniszadów - świętych ksiąg Buddyzmu.