3

Po co idzie ubezpieczyciel do lasu?

Polisa.

4

28 lipca 1998 r. w Warszawie zmarł Zbigniew Herbert, polski poeta, eseista, dramaturg.

Przesłanie Pana Cogito

Idź dokąd poszli tamci do ciemnego kresu

po złote runo nicości twoją ostatnią nagrodę

idź wyprostowany wśród tych co na kolanach

wśród odwróconych plecami i obalonych w proch

ocalałeś nie po to aby żyć

masz mało czasu trzeba dać świadectwo

bądź odważny gdy rozum zawodzi bądź odważny

w ostatecznym rachunku jedynie to się liczy

a Gniew twój bezsilny niech będzie jak morze

ilekroć usłyszysz głos poniżonych i bitych

niech nie opuszcza ciebie twoja siostra Pogarda

dla szpiclów katów tchórzy – oni wygrają

pójdą na twój pogrzeb i z ulgą rzucą grudę

a kornik napisze twój uładzony życiorys

i nie przebaczaj zaiste nie w twojej mocy

przebaczać w imieniu tych których zdradzono o świcie

strzeż się jednak dumy niepotrzebnej

oglądaj w lustrze swą błazeńską twarz

powtarzaj: zostałem powołany – czyż nie było lepszych

strzeż się oschłości serca kochaj źródło zaranne

ptaka o nieznanym imieniu dąb zimowy

światło na murze splendor nieba

one nie potrzebują twego ciepłego oddechu

są po to aby mówić: nikt cię nie pocieszy

czuwaj – kiedy światło na górach daje znak – wstań i idź

dopóki krew obraca w piersi twoją ciemną gwiazdę

powtarzaj stare zaklęcia ludzkości bajki i legendy

bo tak zdobędziesz dobro którego nie zdobędziesz

powtarzaj wielkie słowa powtarzaj je z uporem

jak ci co szli przez pustynię i ginęli w piasku

a nagrodzą cię za to tym co mają pod ręką

chłostą śmiechu zabójstwem na śmietniku

idź bo tylko tak będziesz przyjęty do grona zimnych czaszek

do grona twoich przodków: Gilgamesza Hektora Rolanda

obrońców królestwa bez kresu i miasta popiołów

Bądź wierny Idź

Związek Żołnierzy NSZ.

1

@AmigoBlancos ceny, ceny w dóóóóół :D

4

Co mnie murzyn dzisiaj zgasił to koniec świata.


Pomogłem mu znaleść drogę, chciał dotrzeć w inną dzielnice Katowic
Pogadaliśmy i ten do mnie czym żonaty. Ja, że nie bo to wg mnie zabiera wolność.


"Nie zabiera Ci wolności a czyni Cię odpowiedzialnym".

Co jest tragiczne, jak sam próbowałem w jego towarzystwie spytać paru starszych osób, czy dojedzie z tego przystanku tam i tam to nikt nagle nie wiedział, mimo że wsiadali do tego samego autobusu.

Wstyd mi za takich ludzi.

0

@tomek8756 nitro lepsze.

3

U mnie olkoholu nie ma od maleńkiego!

2

Stop andromedyzacji Galaktyki Mlecznej!

4

Bitwa pod Olesznem z 26 lipca 1944 roku to przykład współpracy Narodowych Sił Zbrojnych z Armią Krajową. W tym roku przypada 77. rocznica potyczki między walczącymi wspólnie oddziałami NSZ Władysława Kołacińskiego „Żbika” i AK Mieczysława Tarchalskiego „Marcina” przeciw ekspedycji SS.

Na zdjęciu pan kpt. Stanisław Ambrozik ps"Malarski" ostatni żyjący uczestnik Bitwy pod Olesznem, żołnierz NSZ.

https://scontent.fktw5-1.fna.fbcdn.net/v/t1.6435-9/225031416_10158501020573237_2371198740413068016_n.jpg?_nc_cat=105&ccb=1-3&_nc_sid=730e14&_nc_ohc=3-iiVucn60QAX96xSyW&tn=L_4SNJDyfAAVdHtB&_nc_ht=scontent.fktw5-1.fna&oh=c0da8f9deb5e68be1d597ff4534ef611&oe=6125B8D1

0

@KidusFCB


było, było było.

5

Przed powstaniem kierownictwo polityczne Okręgu Stołecznego SN miało w planie wycofanie swoich oddziałów do lasu. Na takie działania partyzanckie nie zgodziła się kadra dowódcza. W efekcie warszawska NOW wzięła udział w Powstaniu Warszawskim w zgrupowaniach kpt. Ludwika Gawrycha "Gustawa" i kpt. Mariana Krawczyka "Harnasia", walcząc na Woli, Starym Mieście i Śródmieściu.

2

@agaFCB przepraszam w imieniu wszystkich. Zadbamy i o Ciebie :D

3

Antonella jest jedyna i niepowtarzalna.

16

Nic gorszego od Pis-u nie mogło nas spotkać. Chrześcijańska komuna. Tak agresywnej Policji nie pamiętam. Takiej inflacji nie pamiętam, takiej propagandy w telewizji PUBLICZNEJ nie pamiętam.

Strasznie mnie boli, że są u władzy i kiedyś dałem się częściowo nabrać na ich pseudo-patriotyczne hasełka. Jest mi z tego powodu wstyd.

Sasin przewalił 70 milionów i jeszcze ma czy dostał za to nagrodę. Nowaka z PO przynajmniej wywalili z rządu. A tu? Kradniemy? My? Skądże, damy sobie za to nagrody.

3

https://nsz.com.pl/irena-illakowicz/

Wspaniały życiorys działaczki przedwojennego ONR, Ireny Iłłakowicz.

IRENA IŁŁAKOWICZ „IRENA”- „BARBARA”

Urodziła się 26 lipca 1906 r. w Berlinie, córka Bolesława Mędrzyckiego i Władysławy z Zakrzewskich. Wychowana w patriotycznej, ziemiańskiej rodzinie, studiowała w Szwajcarii. Tam zakochała się w perskim dyplomacie i po ślubie wyjechała z nim do jego ojczyzny. Nie był to jednak kraj przyjazny dla kobiety z Europy, powróciła stamtąd do Polski. Tu poznała wkrótce Jerzego Iłłakowicza, który też wywodził się ze środowiska ziemiańskiego, wykształcenie także odebrał na Zachodzie (m in. w London School of Economics). Pobrali się 23 października 1934 r. w Warszawie, w kościele katedralnym św. Jana na Starym Mieście. Urodziła im się córka Ligia. Po wybuchu wojny małżeństwo Ireny i Jerzego Iłłakowiczów zaangażowali się w działalności konspiracyjnej Związku Jaszczurczego (był to pion wojskowy przedwojennego środowiska Obozu Narodowo-Radykalnego).

1

@patry295 Zenek nie pij wódki, będzie rozum krótki.

0

@Mixtape a dziękuję. Dużo to dla mnie znaczy.

1

@patry295 ja już nie piję więcej xD - największe kłamstwo w historii naszego świata.

13

Bolesław Budelewski "Pług" , "Sokół"

"Do dziś pamiętam moment, jak zabierali mi ojca. Potem mamę przez wiele lat wyzywano, że była żoną bandyty."

Nasz Bohater urodził się 07.11.1910 roku w Gibałce, powiat ostrołęcki. Był synem Bolesława i Marianny Budelewskich.

W czasie II wojny światowej, w okresie okupacji niemieckiej, był żołnierzem Obwodu AK Ostrołęka. Po zakończeniu działań wojennych, przeszedł do podziemia antykomunistycznego i od stycznia 1946 roku służył w Narodowym Zjednoczeniu Wojskowym (NZW). Był dowódcą kompanii terenowej NZW na terenie gminy Troszyn, podległej Komendzie Powiatu Ostrołęka NZW.

Został aresztowany przez UB 24 .07.1947 roku.

Wyrokiem z 05.05.1948 roku, został skazany na karę śmierci przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Warszawie.

Wyrok wykonano w warszawskim więzieniu przy ul. Rakowieckiej w dniu 15.07.1948 roku.

Jego zwłoki zostały przez organa bezpieczeństwa publicznego potajemnie pogrzebane na tzw. „Łączce” na terenie Cmentarza Wojskowego na Powązkach w Warszawie.

20.02.2014 roku, Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie i Instytut Pamięci Narodowej ogłosiły, iż wśród ekshumowanych na „Łączce” szczątek zidentyfikowano między innymi szczątki Bolesława Budelewskiego.

Syn Edmund w chwili śmierci taty miał cztery lata:

"Do dziś pamiętam moment, jak zabierali mi ojca. Potem mamę przez wiele lat wyzywano, że była żoną bandyty. Rodzina wiedziała, że tata został zabity, ale nie wiedziała, gdzie go pochowano. Baliśmy się, że tego nigdy nie uda się ustalić. Jestem szczęśliwy, że dzięki IPN tata będzie miał swój grób".

https://scontent.fktw5-1.fna.fbcdn.net/v/t1.6435-9/185840671_10158350634188237_4292339002033334367_n.png?_nc_cat=105&_nc_rgb565=1&ccb=1-3&_nc_sid=730e14&_nc_ohc=vElclO6O-NQAX8F5o-I&_nc_ht=scontent.fktw5-1.fna&oh=6f74299c8af9b1a7dad8bf3bbd85f19a&oe=6122DD1F

Źródło - Związek Żołnierzy NSZ.

5

25 lipca 1908 r. we Lwowie na świat przyszedł Stanisław Józef Bronisław Kasznica ps.""Wąsowski","Przepona","Stanisław Wasacz", podpułkownik Narodowych Sił Zbrojnych, ostatni komendant główny NSZ, zamordowany przez czerwony siepaczy 12 maja 1948 r. w Warszawie.

Cześć Jego Pamięci !


https://scontent.fktw5-1.fna.fbcdn.net/v/t1.6435-9/223172625_10158497152473237_7363953866846643460_n.jpg?_nc_cat=103&_nc_rgb565=1&ccb=1-3&_nc_sid=730e14&_nc_ohc=A-IPI_kt2BgAX8Asffj&_nc_ht=scontent.fktw5-1.fna&oh=4d31a91082388a4dcf09a4f6a2579cf1&oe=61222149

0

@PatrykBarca tym zacząłem. Skończyłem mocniej.

1

@patry295 a daj spokój xD

9

W dniu 22 lipca 1944 r. ekspedycja karna złożona z Ukraińców i żandarmów niemieckich, przeprowadzała aresztowania we wsiach gminy Czarnocin. W pierwszej obławie napastnicy zabrali 13 członków AK i PKB z miejscowej konspiracji, zabijając przy tym żołnierza AK nazwiskiem Mystek oraz paląc kilka budynków.

Szczęśliwym trafem w tym czasie kwaterował na terenie gminy 204. pp NSZ, wyjątkowo zdyscyplinowany i dobrze uzbrojony. Widząc co się dzieje i spodziewając się dalszych aresztowań i innych represji wroga, tamtejsi dowódcy BCh-AK i PKB wysłali delegację do dowódcy NSZ z prośbą o pomoc w przepędzeniu wroga i w odbiciu aresztowanych. Dowódca pułku NSZ mjr "Kazimierz" (Eugeniusz Kerner) zdecydował się przystąpić do wspólnej akcji ze słabo uzbrojonymi oddziałami BCh-AK i PKB -faktycznie oddziałem NZS dowodził w akcji kpt. Władysław Kołaciński ps. 'Żbik".

Partyzanci większością swoich sił zaatakowali kolumnę niemiecko-ukraińską na szosie koło Czarnocina, zaś częścią posterunek policji granatowej pozostający pod komendą żandarmów niemieckich we wsi Czarnocin.

W wyniku walki na szosie zabito 30 Ukraińców, a resztę wzięto do niewoli wraz z rannym dowódcą ekspedycji mjr. SS. Zdobyto wiele broni m.in. działko przeciwpancerne, 1 ckm, 3 rkm, 6 pm oraz wiele amunicji i granatów, a co najważniejsze uwolniono aresztowanych.

Ranny mjr SS zgodził się za cenę swego życia i przyrzeczenie partyzantów uwolnienia jeńców, dać rozkaz niemieckiemu dowódcy broniącego się posterunku policji w Czarnocinie do poddania się oraz pod słowem honoru zobowiązanie, że Niemcy nie zastosują żadnych represji wobec ludności. Posterunek poddał się, jego załoga została rozbrojona, a jeńcy zwolnieni.


https://scontent.fktw5-1.fna.fbcdn.net/v/t1.6435-9/223304219_10158495901668237_2758863674214207487_n.jpg?_nc_cat=109&_nc_rgb565=1&ccb=1-3&_nc_sid=730e14&_nc_ohc=wqrUBOPolQQAX9a83J4&_nc_ht=scontent.fktw5-1.fna&oh=f8fae3c722cb167f60f58e46cd9dccbc&oe=61234D86

1

@LionelM95 lufa mózgotrzepa i 1/4 whisky.

1

@masterandservant cóż jesteśmy jedną wielką rodziną. Kibicami Barcelony.

3

@PatrykBarcelona tam nie ma pracy dla ludzi z moim wykształceniem.

5

Uwaliłem się jak meserszmit a nie ma jeszcze 19 :D

5

W związku z obecnym kryzysem dotyczącym napływu uchodźców na Litwę, gdzie trwają próby lokowania ich w polskich miejscowościach! - warto przypomnieć, do czego prowadzi fałszywa polityka historyczna i fałszywa polityka w ogóle. Państwo polskie traktuje Litwę "historycznie", czyli przypomina się tylko to, że kiedyś byliśmy razem. Ale tu i teraz sentymenty nie wystarczą. Mniejszość litewska w Polsce a Polacy na Litwie - czy jest jakakolwiek współmierność? Dlaczego jej nie ma i czy naprawdę nie potrafimy/nie chcemy załatwić takich spraw po sąsiedzku?

Eksterminacja Polaków podczas okupacji niemieckiej przez Litwinów w służbie niemieckiej to cały czas ogromna, czerwona plama a skala tego zjawiska (biorąc pod uwagę proporcje ludności) jest przerażająca. Trwało to od początku do końca, czyli aż do ponownego wejścia Sowietów. Dziś różni historycy i publicyści amatorzy zarzucą nas "polskimi winami", bo w ramach działań samoobronnych polskie podziemie przeprowadziło kilka niewielkich, odwetowych akcji, aby powstrzymać ludobójstwo Polaków. I były one częściowo skuteczne, bo gdyby nie one, polskich ofiar byłoby znacznie więcej. Depesze Delegatury Rządu na Kraj nie pozostawiają żadnych wątpliwości. Poniżej jedna z nich - jeden powiat, początki "litewskiej" okupacji a już TYSIĄC (!) ofiar.

Leszek Żebrowski.

https://scontent.fktw5-1.fna.fbcdn.net/v/t1.6435-9/222597877_370510237769108_8988853578140953136_n.jpg?_nc_cat=101&_nc_rgb565=1&ccb=1-3&_nc_sid=730e14&_nc_ohc=36oZxmpTNaEAX_YkoFd&_nc_ht=scontent.fktw5-1.fna&oh=ab51a7aefb5786862bb93b3ecf13bfa9&oe=61207D5E

33

24 lipca 1939 roku premier Węgier, Pal Teleki w depeszy do Adolfa Hitlera odmówił poparcia dla planowanej niemieckiej inwazji na Polskę tłumacząc, że:

„nie może przedsięwziąć żadnej akcji militarnej przeciw Polsce ze względów moralnych".

List ten wywołał wściekłość kanclerza III Rzeszy.

Red is Bad.

7

Przez wiele lat wielu mija się z faktami, historycy, publicyści, dziennikarze posuwają się do fałszowania historii o udziale NSZ w Powstaniu Warszawskim.

Zarówno NSZ scalona z AK, jak i ta, która zachowała samodzielność, wzięły w miarę swoich możliwości w zwartych oddziałach, udział w walce.

Zdarzały się wyjątki i to w roku 1957 co było godne odnotowania .Kpt.Lucjan Fajer ps."Ognisty" oficer AK tak pisał o NSZ w swojej książce "byli to bardzo dzielni chłopcy zasłużyli sobie na miano bohaterów". "Ognisty" opisał żołnierzy Legii Akademickiej Brygady Dyspozycyjnej Zmotoryzowanej NSZ.

Na zdjęciu dowódca Brygady Dyspozycyjnej Zmotoryzowanej zwanej również "Koło" ppłk Zygmunt Reliszko ps."Zygmunt"


https://scontent.fktw5-1.fna.fbcdn.net/v/t1.6435-9/223047063_10158492593153237_2632156817777205576_n.jpg?_nc_cat=101&_nc_rgb565=1&ccb=1-3&_nc_sid=730e14&_nc_ohc=C44DMwXJ92kAX8mm8uE&tn=L_4SNJDyfAAVdHtB&_nc_ht=scontent.fktw5-1.fna&oh=fc8c70bcd8405a7c050c782dedf8f10f&oe=611E6604

0

"W wysokiej trawie". Genialny film, ryje banię.

Media

Sonda

Której reprezentacji, do której powołany został zawodnik Barcy, kibicujesz?