1

@fart – Pamiętaj, dlaczego Sithowie są potężniejsi niż Jedi, Sidious: ponieważ nie boimy się czuć. Obejmujemy spektrum emocji, od wyżyn transcendentnej radości po głębiny nienawiści i rozpaczy. Nieustraszeni, z radością witamy wszelkie ścieżki, którymi kieruje nas ciemna strona, i wszelkie przeznaczenie, jakie nam wyznacza”.

0

@fart bzdurna ideologia.

Niepewność jest pierwszym krokiem w stronę samookreślenia (...). Następnym jest odwaga.

Mówienie, że moc działa w tajemniczy sposób jest oznaką ignorancji, gdyż każdą tajemnicę można rozwiązać przez aplikację wiedzy i determinacji.

Darth Plagueis "mądry".

10

@NaFazieHitman znaleźli się tacy. Znaleźli się konfidenci. Jak w każdym narodzie. Opinie historyczne opiniami historycznymi - ale jak ktoś mówi przykładowo, że polacy zabili w czasie II wojny światowej więcej żydów niż niemcy to jest to niesmaczne.

20

82 lata temu, 17 września 1939 roku, łamiąc polsko-sowiecki pakt o nieagresji, Armia Czerwona wkroczyła na teren Rzeczypospolitej Polskiej, realizując ustalenia zawarte w tajnym protokole paktu Ribbentrop-Mołotow.


Konsekwencją sojuszu dwóch totalitaryzmów był rozbiór osamotnionej Polski.


W starciach z Armią Czerwoną zginęło ok. 2,5 tys. polskich żołnierzy, a ok. 20 tys. było rannych i zaginionych. Do niewoli sowieckiej dostało się ok. 200 tys. żołnierzy, w tym ponad 10 tys. oficerów.


Liczba ofiar wśród obywateli polskich, którzy w latach 1939-1941 znaleźli się pod sowiecką okupacją, do dziś nie jest w pełni znana.


"Uważa się, że w ciągu niespełna dwóch lat władzy sowieckiej na ziemiach zabranych Polsce represjonowano w różnych formach - od rozstrzelania, poprzez więzienia, obozy i zsyłki, po pracę przymusową - ponad 1 milion osób (). Nie mniej niż 30 tysięcy osób zostało rozstrzelanych, a śmiertelność wśród łagierników i deportowanych szacuje się na 8-10 proc., czyli zmarło zapewne 90-100 tysięcy osób"


- Prof. A. Paczkowski - "Czarna księga komunizmu. Zbrodnie, terror, prześladowania"


W dalszym ciągu moim zdaniem w świadomości polaków II wojna światowa to swastyka, Westerplatte, Auschwitz, Powstanie Warszawskie. Wprawdzie mówimy o wbitym przez Sowietów nożu w plecy 17 września, jednak to co dzieje się na tych ziemiach zajętych przez Armię Czerwoną dalej jest nieznane, przemilczane, pomijane, zapomniane.

6

29 października 1611 roku w Warszawie odbył się triumfalny wjazd hetmana wojsk koronnych i zwycięzcy spod Kłuszyna – Stanisława Żółkiewskiego. W składzie orszaku przemierzającego miasto, znajdował się wzięty do niewoli car Wasyl IV Szujski, który na Zamku Królewskim złożył hołd królowi polskiemu Zygmuntowi III Wazie. Car Rosji uznał się za pokonanego, deklarując, że państwo rosyjskie nigdy więcej nie zaatakuje Rzeczpospolitej.

W czasach zaboru rosyjskiego oraz PRL-u, pamięć o wydarzeniu będącym wielkim tryumfem Polski, była konsekwentnie zamazywana. Niewygodny dla wielu fakt pomijano w podręcznikach, encyklopediach i opracowaniach historycznych.

Red is Bad.

5

Ppor.Tadeusz Wyszyński ps."Grey" (1917-1981) oficer NSZ , powstaniec warszawski z Samodzielnego Batalionu im. Brygadiera"Mączyńskiego" -komp. Leśna im."Szarego, przyrodni brat ks. Prymasa Stefana Wyszyńskiego.

Z wizytą u internowanego Prymasa 1000-lecia w Komańczy (lato 1956r.)

Sam ks. Prymas był oficerem AK w stopniu porucznika.

https://scontent.fktw5-1.fna.fbcdn.net/v/t1.6435-9/241676855_10158583534158237_4630750676828094829_n.jpg?_nc_cat=100&ccb=1-5&_nc_sid=730e14&_nc_ohc=OHTotMmRvkMAX98OZH0&_nc_ht=scontent.fktw5-1.fna&oh=36966d63416bca1c5c024143644cd8b7&oe=61624BE0

4

"Działajcie w duchu zdrowego nacjonalizmu. Nie szowinizmu, ale właśnie zdrowego nacjonalizmu, to jest umiłowania narodu i służby jemu".

Błogosławiony Kard. Stefan Wyszyński.

0

"...nikt inny jeno endecy i endeczki przewoziły tajne materiały i informacje do wrogów państw centralnych [...] ND miała ludzi, którzy jeździli do Danii przewozili lub przesyłali tajne miniaturowe fotografie raportów, statystyk, wyników wywiadowczych, z których Ententa wiedziała dokładnie, na jak kruchych nogach stoją Niemcy i Austria."

K. Rzepecki, "Powstanie Grudniowe...", s. 12.

9

Dzień dobry Cules. Życzę Wam udanego dnia :)

4

36

Wysoki Sądzie, strasznie duszno na sali - wnoszę o otwarcie okna!


Uchylam.

1

@Bykunn po prostu nie masz logicznych argumentów. Jak zwykle.

9

@tomek8756 to bardzo zabawne. Każdy murzyn, którego spotkałem i wielu youtuberów podróżników o czarnym kolorze skóry, których oglądałem było zachwyconych i pozytywnie zaskoczonych podejściem polaków do obcych.

0

@Bykunn ależ ja doskonale to znam. Przeczytaj dokładnie jeszcze raz po "lub" ze zrozumieniem.

Moja niechęć nie wiąże się z preferencjami w strefie socjalnej, polityce, ekonomii.
Naprawdę nie umiesz odróżnić jednego od drugiego?
Porównujesz teraz nie wiem mrówkę do hipopotama. Mam nadzieję, że rozumiesz analogię.

0

@Bykunn rasizm to rasizm... kolejny raz się kompromitujesz.

Rasizm, dyskryminacja rasowa (z fr. racisme od race „ród, rasa, grupa spokrewnionych”) – zespół poglądów opartych na pseudonaukowej teorii przyjmującej wyższość jednych ras nad drugimi[2][3]. Przetrwanie tych „wyższych” ras staje się wartością nadrzędną i z racji swej wyższości dążą do dominowania nad rasami „niższymi”[4]. Rasizm opiera się na przekonaniu, że różnice w wyglądzie ludzi niosą za sobą niezbywalne różnice osobowościowe i intelektualne ten pogląd określany jest w języku angielskim jako racialism.

Termin „dyskryminacja rasowa” oznacza rozróżnianie, wykluczanie, restrykcje lub preferencje na podstawie rasy, koloru, urodzenia albo narodowego lub etnicznego pochodzenia, które mają na celu lub powodują niweczenie, umniejszanie uznania, cieszenia się z lub wykonywania, na równych zasadach, praw ludzkich i podstawowych wolności w polityce, ekonomii, w sferze socjalnej, kulturalnej lub jakiejkolwiek innej dziedzinie życia publicznego.

Nie ma tu nic o zwykłej niechęci skrytej lub otwartej jednego człowieka.
Ja czuję niechęć do muzułmanów ale nie widzę powodu, by ich zabijać, nie czuje się od nich lepszy jako agnostyk, biały człowiek. Pojęcie jest bardzo szerokie co powtarzam jeszcze raz.

Idąc Twym tokiem rozumowania - jeśli ktoś wobec kogoś wypełnia jedno ze znamion stalkingu to jest to stalking. Otóż nie kolego.

0

@Bykunn rasizm ma wiele znamion. Wypełnianie 1 z przypuśćmy 15 to za mało. To bardzo szerokie pojęcie.

4

@JordiElNino chęć dominacji nad człowiekiem innej rasy.
Sama niechęć to za mało moim zdaniem. Chodzi o trzymanie za pysk na polu politycznym i społecznym danej grupy ludzi.

1

@Muszynianka jesteś moją ulubioną wodą :D

17

9

9 września 1939 r. rozpoczęła się Bitwa nad Bzurą - największe starcie podczas wojny obronnej 1939 roku.

2

Dobranoc Cules !!

3

Leszek Żebrowski:
Nitrasicom i całej reszcie - to już było. Tak wyglądało "piłowanie" katolików. Założyciele Unii Demokratycznej, Unii Wolności (jako popłuczyny po PZPR) i w konsekwencji Platformy Obywatelskiej, m.in. tow. Geremek, tow. Kuroń, czy "POstępowy katolik" Mazowiecki mogliby wiele o tym powiedzieć. Ale milczeli...

Polecam poniższy film i proszę o jego rozpowszechnianie.


2

Edward Andrzej Biesok "Edek"

"Urodzony 19.08.1927 roku w Mazańcowicach, pow. Bielsko, syn Andrzeja i Zofii z domu Szary. Miał trzech braci: Emila, Edmunda i Eugeniusza.

Uczęszczał do szkoły powszechnej w Mazańcowicach kończąc do 1939 roku 5 klas. W czasie okupacji został z niej usunięty za manifestacyjnie niechętny stosunek do Niemców. Z powodu odmowy podpisania Volkslisty przez rodziców w wieku 13 lat został wywieziony na roboty do III Rzeszy, gdzie w nadleśnictwie Cottbus pracował przy żywicowaniu drzew. Źle traktowany uciekł i ukrywał się w rodzinnym domu. Od lata 1945 roku miał kontakty z partyzantami z oddziału Henryka Flame „Bartka” operującymi wówczas w okolicach Czechowic. Od września 1945 r. kontynuował kształcenie w gimnazjum w Bielsku, lecz został ze szkoły usunięty, prawdopodobnie w wyniku interwencji działaczy PPR oraz funkcjonariuszy UBP w związku z podejrzeniami o udział w NSZ. Jesienią 1945 roku dołączył do oddziału „Bartka”. W styczniu i lutym 1946 na rozkaz por. Henryka Flame przygotowywał organizację własnej grupy, która rozpoczęła działalność w marcu 1946 r. Przeprowadzili w przeciągu dwóch miesięcy kilkanaście akcji, głównie upominawczych w stosunku do członków PPR i aprowizacyjnych na rzecz całego Zgrupowania. Oddział „Edka” liczył 8 osób. Składał się z partyzantów pochodzących z Mazańcowic, Międzyrzecza Dolnego, Zabrzegu. 1- 3.05.1946 r. „Edek” wraz z oddziałem wziął udział w zlocie Zgrupowania „Bartka” na Baraniej Górze i defiladzie NSZ w Wiśle. Zginął na Błatniej 13.05.1946 roku w zwycięskim dla partyzantów starciu z plutonem kompanii operacyjnej KW MO z Katowic. Na Błatniej został pochowany przez kolegów i spoczywa tam do dzisiaj. W chwili śmierci miał 18 lat." Ekshumowany po 67 latach, pochowany godnie w rodzinnej miejscowości Mazańcowice.

https://scontent.fktw5-1.fna.fbcdn.net/v/t1.6435-9/239546021_10158552083893237_3427157344058973109_n.png?_nc_cat=107&ccb=1-5&_nc_sid=730e14&_nc_ohc=FJbkSjHrnC4AX8dHnJi&_nc_ht=scontent.fktw5-1.fna&oh=09fd5ea5dcccb18681b2b0830ee22162&oe=615DAC98

1

@DonAndrzejos Owszem.

7

7 września 1621 roku szarża około 600 husarzy rozbiła i spędziła z pola około 10 tysięcy żołnierzy Imperium Osmańskiego, na widok czego młody sułtan Osman II rozpłakał się z bezsilności.

Red is Bad.

0

Jest tu jakiś fan muzyki "iDosing", "iDoser" ?

0

@Avada Kedavra a to muszę sprawdzić xD

0

Covid mi nie straszny. Zapijałem mentosy coca-colą i żyję!

0

@Janek_7 jest 21 wiek, nauka poszła bardzo do przodu kolego ;)

Media

Sonda

Której reprezentacji, do której powołany został zawodnik Barcy, kibicujesz?