11

22 lipca 1018 roku pod Wołyniem wojska księcia Bolesława Chrobrego pokonały siły Rusi Kijowskiej dowodzone przez Jarosława I Mądrego.

Działo się to w czasie wyprawy kijowskiej, której celem było przywrócenie książęcego tronu Świętopełkowi - wygnanemu z Rusi zięciowi Chrobrego, a bratu Jarosława.

Książę Bolesław rzucił swe wojska wpław Bugu i już w pierwszym natarciu rozbił oddziały nieprzygotowanych do walki Rusinów. Zdecydowane zwycięstwo otworzyło Polakom drogę do zdobycia Kijowa i osadzenia na jego tronie Świętopełka.

Red is Bad.

4

Pod koniec powstania, kiedy wielu żołnierzy ogarnęło zwątpienie, żołnierze NSZ nie upadli na duchu. Ich postawa tak była widziana przez AK ; "Ze środowisk politycznych wysuwają się w tych ciężkich chwilach członkowie NSZ i PPS".


https://scontent.fktw5-1.fna.fbcdn.net/v/t1.6435-9/220947060_10158487842388237_5386562935527698177_n.jpg?_nc_cat=109&_nc_rgb565=1&ccb=1-3&_nc_sid=730e14&_nc_ohc=NrVkFBldkb0AX-gzgaZ&_nc_ht=scontent.fktw5-1.fna&oh=d0708b3de07d3cc3063de8e97469132c&oe=60FC5502

14

Piękne i odważne dziewczyny z NSZ

Pani kpt. Barbara Kulińska -Żugajewicz ps."Zula"-sanitariuszka z Samodzielnego Batalionu Narodowych Sił Zbrojnych im. Brygadiera Mączyńskiego.

W powstaniu miała 16 lat.


https://scontent.fktw5-1.fna.fbcdn.net/v/t1.6435-9/219886383_10158485875378237_2848050541930499234_n.jpg?_nc_cat=110&ccb=1-3&_nc_sid=730e14&_nc_ohc=gQbt7hyi3_YAX8EksUg&_nc_ht=scontent.fktw5-1.fna&oh=fde03b08dab7ea508d81eb3e09afbf79&oe=60FCAF23

7

W Powstaniu Warszawskim brały na dużą skalę udział oddziały NSZ. Liczbę podległych dowództwu NSZ w Powstaniu można szacować na co najmniej 4000 żołnierzy i oficerów. Zabitych, rannych i zaginionych było co najmniej 1079.

6

Największym zwartym oddziałem NSZ w powstaniu była Brygada Dyspozycyjno Zmotoryzowana zwana Grupą "Koło", która od początku podporządkowała się dowództwu obrony Starego Miasta. W jej skład wchodził Pułk Rozpoznawczy mjr. Ferdynanda Silnego ps. "Grad Baczyński", Legia Akademicka kpt. Michała Kisielińskiego ps. "Modrzew" oraz Dywizjon Artylerii Zmotoryzowanej "Młot" mjr. Bolesława Woźniaka ps. "Walczyński".

Źródło - Związek Żołnierzy NSZ.

18

8 marca 1944 roku: wieś Jabłoń-Dobki. Niemcy spalili tam żywcem 93 osoby (w większości kobiety i dzieci). To przecież niewiele mniej niż w Jedwabnem. Pierwszy raport podawał, że ofiar było więcej.

Na Białostocczyźnie było 180 takich wsi. Nikogo (w tym centralnych władz) to nie obchodzi, bo paleni byli wyłącznie Polacy.

Tego typu zbrodnie (palenie żywych ludzi w stodołach i budynkach gospodarczych) Niemcy popełniali od początku września 1939 r. Ostatnią taką zbrodnię ludobójstwa popełnili Niemcy (a nie jacyś naziści) w Gardelegen 13 kwietnia 1945 r., gdzie żywcem spalili 1016 osób, w olbrzymiej większości Polaków.

Dziś ta czysto niemiecka specjalność przypisywana jest Polakom, w dodatku robi to naród sprawców!

17

18 lipca 1898 roku Maria Skłodowska-Curie i Piotr Curie ogłosili odkrycie nowego pierwiastka – POLONU (Po).

Otrzymał on nazwę na cześć Polski (łac. Polonia).

Maria Skłodowska-Curie - wybitny polski naukowiec i dwukrotna zdobywczyni nagrody Nobla urodziła się w Warszawie 7 listopada 1867 r. Wzrastała w domu przepełnionym pozytywistycznymi ideami, w tym w kulcie nauki i wykształcenia. Ukończyła szkołę średnią ze złotym medalem, zostając najpierw nauczycielką gimnazjalną, a w latach 1891-1895 studiowała na Sorbonie, na Wydziale Matematyczno-Przyrodniczym. Uzyskała stopień licencjata z fizyki i matematyki, o czym doniósł nawet krakowski „Czas", informując swych czytelników, że: „Panna Maria Skłodowska złożyła egzamin na wszechnicy paryskiej z niezwykłym powodzeniem. (…) Do egzaminu stanęło 66 kandydatów i jedna kandydatka, stopień naukowy przyznano 19 osobom, w tej liczbie panna Skłodowska była pierwsza na liście". Po studiach, razem z mężem Piotrem Curie zajęła się badaniem promieniotwórczości pierwiastków. Maria w nowy sposób podeszła do przedmiotu badań, wprowadzając do laboratorium czuły elektrometr, służący do pomiarów, zamiast zawodnej i mało precyzyjnej metody fotograficznej. Badania przyniosły ogromny sukces i stanowiły krok milowy na drodze rozwoju fizyki i chemii. W 1898 r. świat usłyszał o dwóch nowych pierwiastkach odkrytych przez małżeństwo Curie - pierwszym był polon (nazwany tak na cześć Polski), drugim zaś rad. W 1903 r. Maria otrzymała doktorat i w tym samym roku nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki. W 1911 r. otrzymała kolejną nagrodę Nobla - tym razem w dziedzinie chemii. Współtworzyła Pracownię Radiologiczną Towarzystwa Naukowego Warszawskiego oraz Instytut Radowy w Paryżu. Podczas I wojny światowej zorganizowała ok. 200 stacji radiologicznych i przekazała armii francuskiej 20 ambulansów rentgenowskich. Nie zapomniała także o Polsce - w wyniku jej starań w Warszawie w 1931 r. otwarto Instytut Radowy.

Red is bad.

6

17 lipca 1944 roku NKWD podstępnie aresztowało dowódcę Okręgu Wileńskiego Armii Krajowej płk. Aleksandra Krzyżanowskiego "Wilka".

Został zaproszony przez Sowietów na rozmowy dotyczące współpracy wojskowej pomiędzy Armią Czerwoną i AK.

10

Szczepan Stryjewski "Józef"

Nasz Bohater urodził się 11.10.1925 roku w Żychowie, gm. Raciąż, pow. Sierpc. Był synem Leona i Stefanii z Załęskich. Był brat słynnego Wiktora Stryjewskiego "Cacko" (ur. 1916 r.), Jadwigi Stryjewskiej (ur. 1919 r.), Salomei Stryjewskiej (ur. 1921 r.) oraz Lucji Stryjewskiej (ur. 1923 r.).

W czasie okupacji niemieckiej był żołnierzem AK w Inspektoracie Płocko - Sierpeckim Armii Krajowej. Po wkroczeniu sowietów prowadził dalszą walkę, jej początki są nieznane, ale na pewno w dniu 19.11.1947 roku, kiedy to we wsi Polesie, gm. Baboszewo, pow. Płońsk, nastąpiło oficjalne podporządkowanie oddziału ROAK kierowanego przez por. Franciszka Majewskiego "Słonego" 23 Okręgowi NZW, Szczepan Stryjewski znalazł się w tych strukturach niepodległościowych. W ramach nowej struktury 11 Grupy Operacyjnej NSZ XXIII Okręgu NZW znalazł się on w patrolu bojowym operującym w rejonie nr I.

Rejonem I, obejmującym powiaty płocki i płoński, dowodził Wiktor Stryjewski "Cacko". W skład oddziału wchodzili: Stanisław Derkus "Śmiały" (zastępca dowódcy), Władysław Peczyński "Władek", Zygfryd Kuliński "Albin", Wacław Michalak "Gałązka", Szczepan Stryjewski "Józef", Janina Samoraj "Celinka", Elżbieta Kozanecka "Basia". Oprócz tego patrolu bojowego działały jeszcze dwa oddziały 11 Grupy Operacyjnej NSZ XXIII Okręgu NZW.

Patrole bojowe XXIII Okręgu NZW stoczyły szereg walk z grupami operacyjnymi MO i UB oraz KBW - m.in. 28.05. 1948 roku w Łukoszynie, gm. Brudzeń, pow. Płock i 20 .08.1948 roku w Kamieniu Kotowym, gm. Tłuchowo, pow. Lipno.

To ostatnie wymienione starcie stało się zarazem ostatnim dla Szczepana Stryjewskiego "Józefa". Kwaterujący wówczas w zabudowaniach gospodarzy Różańskiego i Plety patrol Wiktora Stryjewskiego "Cacko" zaatakowany został przez grupę operacyjną PUBP i KPMO z Płocka. Po blisko półtoragodzinnej walce przebił się z okrążenia, zabijając dwóch funkcjonariuszy MO i UBP. Niestety, w trakcie odwrotu w kierunku kompleksu lasów w okolicach Skępego, pow. Lipno poległ Szczepan Stryjowski "Józef", a ranni zostali Wiktor Stryjewski "Cacko", Stanisław Derkus "Śmiały" i Seweryn Oryl "Kanciasty".

Źródło: Stowarzyszenie Historyczne im. "11 Grupy Operacyjnej NSZ"

https://scontent.fktw5-1.fna.fbcdn.net/v/t1.6435-9/185539825_10158346518868237_1641813769361229099_n.jpg?_nc_cat=106&_nc_rgb565=1&ccb=1-3&_nc_sid=730e14&_nc_ohc=95dXt2iJj_MAX_HKI5F&tn=L_4SNJDyfAAVdHtB&_nc_ht=scontent.fktw5-1.fna&oh=4af9f5aa7061b333ac7f87b019be6846&oe=60F79392

3

Jako agnostyk jestem strasznie poirytowany wpisami na temat wiary/ istnienia życia po życiu/boga.

Zaprzeczanie temu powołując się tylko i wyłącznie naukę jest ignorancją.
Wszystko co wiemy zaprzecza? Nie potwierdza?

A co z tym czego nie wiemy? Hmm?

14

Kolejna silna kobieta.

16 lipca 1929 roku urodziła się Danuta Kalińska "Promyk", łączniczka z Powstania Warszawskiego.
– Pamiętam, jak do Politechniki szłam, wtedy się Politechnika paliła. Trzeba było jakoś umiejętnie się chować – to padać, to lecieć dwa kroki i tak dalej...


Zmarła w 2012 roku.

https://scontent.fktw5-1.fna.fbcdn.net/v/t39.30808-6/216791760_4534232723267334_2852707154839518158_n.jpg?_nc_cat=108&ccb=1-3&_nc_sid=730e14&_nc_ohc=bXqiJ08YEnkAX945ldl&_nc_ht=scontent.fktw5-1.fna&oh=cd74bb61686b2c0876e6655b8db1d047&oe=60F6840C

13

Jaka roślina najbardziej się boi?


Cykoria.

0

@barcowy1899 Gural nr. 1
Co do Eldo "Gdybyś był taki jak w tekstach szanować bym Cię nie przestał, ale taki nie jesteś i to już inna kwestia".

9

Parówka z Orlenu, smakuje jak onegdaj. Nie sprawdzam, czy świnka była binarna, -normatywna itp., byle z prawdziwego mięska została zrobiona. A plemię vege srege niech wtranżala sojowe podróbki, dla których pozyskania niszczy się lasy i wykorzystuje pracę dzieci. Choć nie mam wątpliwości, że na UBoczu dokarmiają się boczkiem i kaszanką, zapijając zsiadłym mlekiem z "gwałconych" krów. A tak rzecze szpórek, czy jakoś tam. Ale jak można krowom zazdrościć?

Leszek Żebrowski.

Ps. Szach mat weganie :D z dystansem proszę.

0

https://jbzd.com.pl/obr/1979494/yes

Oj też bym się bał :D oh wait.

1

@Kgorecki2500 Egipcjanie wyprzedzali Europejską kulturę o przynajmniej jeden wiek moim zdaniem.

9

13 lipca 1990 roku sformowano elitarną polską jednostkę specjalną GROM, która kontynuuje tradycje Cichociemnych.

GROM stawiany jest na równi z najlepszymi jednostkami specjalnymi na świecie, takimi jak Delta Force, Navy Seals czy 22 Regiment SAS.

Polscy komandosi są inspiracją dla wojskowych grup rekonstrukcyjnych na całym globie, a swoich fanów mają nawet w odległej Japonii.

Red is Bad.

2

Ktoś miał mocne skutki uboczne po Pfizerze? Ja dzisiaj myślałem, że się przekręcę. Lało się ze mnie, dreszcze, ból mięśni, kości.

0

@sebasek99 to gratuluję.

3

@sebasek99 nie ma to znaczenia. Instytucja a kontynent to dwie różne rzeczy. Proste.

1

@sebasek99 Ogromna. Terminologia. Unia Europejska to instytucja, a Europa to kontynent. Dwie różne rzeczy chyba c'nie?

11

@sebasek99 Unię Europejską. To różnica.

10

@barcelonaLM chrześcijańska komuna.

0

Moim zdaniem Leo Messi jest już blisko bycia najlepszym wykonawcą rzutów wolnych w historii.

5

11 lipca 1944 roku miała miejsce akcja „Koppe".

Była ona związana z uderzeniami polskiego podziemia w niemiecki aparat przemocy.

Tym razem celem był Wyższy Dowódca SS i Policji w Generalnym Gubernatorstwie - Obergruppenführer Wilhelm Koppe.

Wykonanie akcji powierzono Kedywowi KG AK, a ściślej kompanii „Pegaz”, wyspecjalizowanej w zamachach na hitlerowskich urzędników i funkcjonariuszy.

Przygotowania do akcji podjęto jeszcze w kwietniu. Przerzucono broń, ludzi i samochody. Dowódcą akcji został Stanisław Leopold „Rafał”, opracowano plany ataku i trasy odskoku. Rozpoznano trasy poruszania się Koppego po Krakowie – rezydował on na Wawelu i stamtąd udawał się na posiedzenia „rządu” GG w gmachu AGH.

Atak miał zostać wykonany na tej trasie.

11 lipca 1944 r. nastąpiła próba wykonania wyroku.

Samochód wiozący Koppego, po próbie zablokowania został ostrzelany na ulicy Powiśle, nieopodal placu Kossaka. Niestety, opancerzone auto Koppego i umiejętności jego kierowcy udaremniły wykonanie wyroku.

Oddział wykonawczy rozpoczął natychmiast odwrót z Krakowa. Na drodze odwrotu, pod wsią Udorz, stoczył walkę z patrolami niemieckimi. W jej wyniku poległo 2 żołnierzy podziemia, zaś trzech rannych, którzy dostali się w ręce Niemców wkrótce zakatowano w śledztwie.

Red is Bad.

17

11 07 1943, Wołyń. "Krwawa niedziela" - 99 polskich miejscowości wymordowanych przez UPA i czerń ukraińską. Ostrzeżenia płynęły dużo wcześniej - nic z tym nie zrobiono. Setki tysięcy ofiar? Zbrodnie ludobójstwa popełnione z niezwykłym okrucieństwem... Prośby o pomoc? Ignorowane. Mordercy uciekali zaś do... Polski, otrzymując nowe, polskie dokumenty.

Ofiary? Nawet ich upamiętnić nie możemy, bo nadal obowiązuje "doktryna Giedroycia".


https://scontent.fktw5-1.fna.fbcdn.net/v/t1.6435-9/213103466_362079571945508_625179710156868260_n.jpg?_nc_cat=110&_nc_rgb565=1&ccb=1-3&_nc_sid=730e14&_nc_ohc=MHMfuEFgh4AAX8mKWy_&_nc_ht=scontent.fktw5-1.fna&oh=d5095f470a2994e77b8d60985e04cd8e&oe=60F00F8D

https://scontent.fktw5-1.fna.fbcdn.net/v/t1.6435-9/212972392_362079661945499_3911470784315065547_n.jpg?_nc_cat=111&_nc_rgb565=1&ccb=1-3&_nc_sid=730e14&_nc_ohc=P0EJhuIxJvAAX8LRDKu&_nc_ht=scontent.fktw5-1.fna&oh=6af82da16177b60c6a1f241a36eb567f&oe=60EFD4FE

3

Leo! Należało mu się jak psu buda.

0



Leszek Żebrowski jakiego nie znamy :D

Media

Sonda

Której reprezentacji, do której powołany został zawodnik Barcy, kibicujesz?