7

@Mario96w Choroszczy*

3

@FcPortoFan1999 Oj tak. U mnie jest nawet bardzo ciepło ale przez wiaterek i rzeskie powietrze jest bardzo przyjemnie. Mogłoby tak byc przez reszte lata

3

@Criss18Barca Kosza mozna łatwiej odbudowac. Klub i tak musiał ograniczyc wydatki w innych sekcjach

0

@koziar Nawet ma wieksze iq :]

0

https://www.fcbarca.com/la-rambla/dyskusja-13266041#comment-13266041

Olympus Mons. Dla niewtajemniczonych jest to wulkan z Marsa

4

2

O luju burza z gradobiciem u mnie :)

11

Dobra nie ma co czekac z tym postem

Olympus Mons
https://volcanodiscovery.de/uploads/pics/olympus-space-image.jpg

https://volcanodiscovery.de/uploads/pics/olympusm_m.jpg

Jest to olbrzymi wulkan tarczowy położony w regionie Tharsis na Marsie. Jego wysokosc od punktu odniesienia to ponad 25km co czyni go najwyzsza góra w układzie słonecznym. Przez wiele lat uważano go za wulkan wygasły. Nic bardziej mylnego. Wulkan żyje i jest prawdopodobnie uspiony a na ziemi niektóre meteoryty sa tak naprawde bombani wulkanicznymi wyrzuconymi w przestrzen przez erupcje Mons. Jego srednica to 600km.
W 1971 sonda mariner 9 potwierdziła ze Mons jest wulkanem.

Jedna ze wskazówek która potwierdza ze wulkan wcale nie wygasł jest fakt ze lawa po północno zachodniej flance liczy sobie ok 2 mln lat co znaczy ze wulkan musiał byc wtedy aktywny.

Druga to fakt ze meteoryty znalezione na antarktydzie były niemal identyczne chemicznie co skały na marsie co sugeruje ze wulkan mógł wyrzucic w przestrzen bombe podczas erupcji i która spadła na ziemie w postaci meteorytu.

A trzecia potwierdzajaca to ze znaleziono bombe wulkaniczna na antarktydzie która przebadano pod wieloma katami i jasno sugeruje ze jest pochodzenia Marsjanskiego. Pytanie który wulkan ja wyrzucił.

Po zbadaniu trajektorii i zrobieniu symulacji w superkomputerze werdykt był jeden. Bomba która spadła na antarktyde była wyrzucona podczas erupcji Olympus Mons co oznacza ze wulkan jest aktywny. Szacuje sie ze ta bomba powstała w wyniku erupcji która miała miejsce w 20 wieku.


Bomba z Olympus Mons ns Antarktydzie
https://volcanodiscovery.de/uploads/pics/antarctica-1.jpg

Pingwiny wokół bomby bazaltowej
https://volcanodiscovery.de/uploads/pics/bomb-meteorite-from-mars.jpg

Schemat podróży bomby z marsa na ziemie
https://volcanodiscovery.de/uploads/pics/trajectory-martian-bomb_l.jpg

@barcelonaLM @Comentateiro @NeKenI @AssisMoreira @Kessie @Kidd @Lucerfi @Kim Kallstrom @kamyk_23

2

Pingwiny? Top

Pomogły potwierdzic ze Olympus Mons jest aktywnym wulkanem :]

1

@Kidd Oby na ziemie nie spadła bomba wulkaniczna bo 1 juz chyba znalezli w postaci meteorytu.

1

@Kidd Co ważne ten wulkan żyje co potwierdziły badania. Jest prawdopodobnie uspiony :)

Taki Mons jest 2.5 x wieksy od Everestu

3

Dzis przeniesiemy sie na marsa i co nieco powiem o Olympus Mons.

Post koło 19.

0

@Objectivo O i to jest good idea. Akurat siłke mam nieopodal i to na powietrzu

0

Eksperci jakis domowy sposób na zakwasy? Jutro musze byc w stanie wyjsc z domu a juz teraz mam problem by z łóżka wyjsc :/

1

@kuz Tego nie wiemy. Ansu wygladał przyzwoicie pod koniec sezonu wiec moze cos jeszcze z niego bedzie. Ferran jest faktycznie do odstrzału

0

@KlonaZepan Ty tak serio? Chłop chce dostac szanse to logiczne ze klub chce zniwelowac szanse na potencjalna kontuzje bo to może byc jego byc albo nie byc w klubie

0

@molibden Logiczne. Sa przepisy? Olejmy je xd

7

@Michael24 Dudek to wtedy jawnie oszukiwał w karnych. To była parodia na co mu pozwolono

0



Odcinek o Gundoganie.

2

@draxidox Płytkie myslenie. To akurat tragiczna wiadomosc

1

@MarioVeB! Kto to pisze xD

2

@FcPortoFan1999 Nie spełnia. Gdynianie maja ich dosc i chetnie by ich wywiezli na taczkach

0

7

Stromboli
https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcTPzfywO5kxDad0rspBMfFp4WEwe_InQkQYxw&usqp=CAU

Jest to przedstawiciel Stratowulkanów położony na wyspie o tej samej nazwie na morzu tyrrenskim. Ma wysokosc 926m n.p.m i charakteryzuje sie erupcjami co 10-20 min. Na jego czesc nazwano jeden z typów erupcji a mianowicie erupcje strombolianska która charakteryzuje się wyrzucaniem lapili i bomb wulkanicznych a jej siła to 1-2 w skali VEI. Co ciekawe mimo obecnosci wulkanu wyspe zamieszkuje kilkaset osób. Stromboli jest zbudowany z andezytu,ryolitu oraz bazaltu i prawie bez przerwy wybucha od 1932r.
Wulkan powstał w strefie subdukcji płyty euroazjatyckiej oraz afrykanskiej podobnie zreszta jak Etna.

Zdjecie pogladowe subdukcji płyty Euroazjatuckiej i afrykanskiej
https://geology.com/volcanoes/stromboli/stromboli-cross-section.gif

Zdjecie pogladowe erupcji Stromboli
https://geology.com/volcanoes/stromboli/stromboli-erupting.jpg

Filmik pogladowy z erupcji Stromboli



@barcelonaLM @Comentateiro @NeKenI @AssisMoreira @Kessie @Kidd @Lucerfi @Kim Kallstrom

1

@pt9 Tak. To jest kultowy film. Nawet nie zyjac w prl mozna szybko sie połapac o co chodzi i jak wysmiewany jest w tym filmie

0

2

@masq No widzisz a ja jestem introwertkiem i depresja duzo mocniej na mnie działa.

Obecnie chodze na siłke na swieżym powietrzu i wysiłek troche pomaga oczyscic umysł

7

@DonAndrzejos Otóż nie. To jest Gamechanger. Pomocnik o takim strzale i o takim zmysle do gry ofensywnej był potrzebny. Pedri De Jong Gundogan i Gavi i juz to wyglada na papierze bardzo mocno. Gavi tez bedzie miał z kim rywalizowac i od kogo sie uczyc

1

Obecna repka cierpi na to na co cierpiała i nadal cierpi Barca czyli brak charakteru. 1 gol powoduje ze sa obsrani.

Nie mówie ze Glika powinno sie powołac ale przydałby sie ktos o takim charakterze kto ustawiłby te panienki do pionu.

Barca nadal ma z tym problemy ale mamy piłkarzy którzy moga zostac takimi liderami jak np Araujo

1

@MesQueUnClub96 Ty masz kose z Haalandem on z Lewym.

Proponuje byscie dali se po lisciu i zakonczyli temat :)

Media

Sonda

Której reprezentacji, do której powołany został zawodnik Barcy, kibicujesz?