3

Ta pomoc świetnie wygląda - szczególnie w zestawieniu z Madryciakami.

5

Aż mi ślinka cieknie.


4

@PatrychoO dlaczego tak źle życzysz Polsce? Ukraińcy to istotna część naszej gospodarki, mogłoby ich więcej do pracy przyjechać.

24

@MessiForeverTheBest po prostu jest inteligentny - nie doznasz kontuzji mięśniowej, jeżeli nie będziesz miał mięśni.

0

Zachowanie skandaliczne, ale przynajmniej finał szczęśliwy. Po szpitalu powinien trafić do pierdla.


3

Z tej zabawy warto zapamiętać jedno na przyszłość - Eric Garcia będzie chciał zostać trenerem.


2

@pluszek kłamiesz celowo czy nie doczytałeś? Spłacamy tylko to co realnie dostaniemy. Inna kwestia, że jest to kolejny powód, aby na Konfę i PiS nie głosować.

1

@MessiForeverTheBest 2023 rok to jest Błaszczak i tutaj negatywna ocena nie dziwi bo wiemy co on odwalał. Natomiast tutaj wydatki musi zatwierdzić KE (i już to zrobiła) + sam SAFE nie jest wydawany na ślepo według zachcianek polityków czy lobbystów. Najpierw musiał zostać stworzony i przedstawiony konkretny plan dotyczący tego co kupujemy i za ile - i dopiero po zaakceptowaniu planu mogliśmy zacząć starać się o środki.

21

Real-time marketing ;pp


1

@MessiForeverTheBest z tego samego źródła - z pożyczek (ale droższych). Co do pozostałej części wpisu to czysta demagogia bo na tej zasadzie w ogóle można zlikwidować wojsko i każdy wydatek traktować jak przewalanie kasy. Inna rzecz, że SAFE i 10-letnia karencja pozwala właśnie część środków budżetowych, które miały być przeznaczone na wojsko - przeznaczyć np. na służbę zdrowia.

3

@MessiForeverTheBest Podam Ci prosty przykład - polska zbrojeniówka ma BWP Borsuk. Gotowy produkt, który nadaje się do służby, ale mamy żałośnie małe moce produkcyjne tego pojazdu i brak własnych środków, aby zrobić odpowiednie zamówienia dla polskiej armii. Ponieważ producent nie ma zamówień nawet od polskiego wojska to nie ma pieniędzy na rozwój produkcji i próbę eksportu za granicę (a to już jest czysty zysk dla firmy i podatki dla państwa). Środki z programu SAFE mają iść między innymi na zakup odpowiedniej ilości Borsuków dla polskiej armii i zapchanie produkcji do 2030 albo 2031 roku. Producent oczywiście nie będzie ich produkował za darmo tylko z marżą, która będzie jego zyskiem. Skoro będzie miał zysk to będzie mógł zainwestować w nowe moce produkcyjne i pomyśleć o eksporcie (bo będzie miał nie tylko dobry produkt, ale też dobre terminy dostarczenia sprzętu odbiorcy) - a to dodatkowy zysk, dodatkowe miejsca pracy i dodatkowe podatki dla państwa.
Bez programu SAFE program produkcji Borsuka zapewne zdechnie, a polskie wojsko zostanie bez nowych BWP albo skończymy z amerykańskim sprzętem i osobną mniejszą dedykowaną pożyczką na same BWPy (bo tak kupujemy obecnie sprzęt w Korei i USA). Oczywiście będą to same wydatki bo produkcja i miejsca pracy będą poza Polską, więc kasa z takiej pożyczki byłaby do spłaty, ale zysków inwestycyjnych nie mielibyśmy praktycznie żadnych.

Tak jest z szeregiem innego rodzaju sprzętu, którego produkcja ma być rozwinięta dzięki zamówieniom za kasę z SAFE.

2

@MessiForeverTheBest 1. Planowany już jest SAFE 2.0. Obecny mechanizm ma za główny cel uzupełnienie zapasów bieżących europejskich armii i szybkie przygotowanie ich na konflikt - dlatego są takie sztywne terminy (wydatki zrealizowane bodajże do 2031 r.) i ograniczone środki.
2. Są państwa, które mają lepszy rating niż UE i pożyczki nie biorą - ale my mamy gorszy i dla nas to lepsza opcja.
3. SAFE będzie spłacany po 10 latach od zaciągnięcia na niskim procencie - a pieniądze w gospodarce będą pracować od razu. To nie jest jawa tylko fakt.
4. No i to co piszesz to najgorsze z możliwych rozwiązań bo chciałbyś się zatrzymać w momencie, w którym wydatki obronne i tak już są bardzo mocno zakredytowane, ale za granicą - i Ty byś chciał powiedzieć stop dalszemu kredytowaniu akurat, gdy rozmawiamy o pieniądzach, które mają popłynąć do polskich firm. Zostalibyśmy z długami Błaszczaka i bez dochodów z branży zbrojeniowej, którą na własne życzenie byśmy zagłodzili.

6

A to co jest najlepsze to fakt, że te środki trafią głównie do polskich firm, a nie koreańskich czy amerykańskich.


9

@John_Doe Trzeba mieć dwucyfrowe IQ i naiwność dziecka, aby wierzyć, że można inwestować w armię i przemysł bez zdobywania środków na te inwestycje. Natomiast wystarczy być zdrajcą, aby oprotestowywać najkorzystniejsze ekonomicznie finansowanie inwestycji tylko dlatego, że załatwili to politycy, których się nie lubi.

3

@MessiForeverTheBest co? ;p Sorry, ale nie. Zbrojeniówka to ważna gałąź gospodarki. Jeżeli faktycznie uda się zainwestować te nawet 70% środków w krajowy przemysł to ta pożyczka za 10 lat może być spłacana z podatków płaconych przez zbrojeniówkę na podstawie dochodów, które wypracują dzięki dzisiejszym inwestycjom.
Dwa - wydając te pieniądze w kraju de facto sprawiamy, że one w większości wrócą do budżetu (bo firmy będą płacić podatki od dochodów, bo pracownicy będą płacić PIT i składki, bo pracownicy zarobione pensje będą wydawać w sklepach, generując dochód sklepów, VAT itd.).
Twoje myślenie, że lepiej nie inwestować bo trzeba wziąć kredyt, to prosta droga do stagnacji w gospodarce, a później recesji.

3

@MessiForeverTheBest te pieniądze pozwolą zająć większość linii produkcyjnych do 2031 roku mniej więcej. Aktualnie bez SAFE za niedługo inwestycje by się skończyły bo budżet MON wystarczyłby na spłatę amerykańskich i koreańskich pożyczek oraz bieżące koszty utrzymania armii.
Oczywiście taki zastrzyk zamówień da polskim firmom szansę na inwestycje i możliwość szerszego konkurowania produktami poza Polską.

7

@BillyButcher to już dawno jest wyjaśnione - kredyt SAFE to będą tak naprawdę kredyty SAFE wypłacane w częściach i tylko pieniądze, które faktycznie do nas wpłyną, będą spłacane z odsetkami. @John_Doe albo nie ma wiedzy albo zwyczajnie kłamie.

7

@John_Doe SAFE 0% to bajka dla idiotów. Nie ma czegoś takiego, nie ma pieniędzy, które dałoby się uzyskać bez odsprzedawania rezerw - a czym skończyłoby się żonglowanie złotem to widzimy teraz, gdy ceny złota spadają.

2

@ZuczekFCB1899 @LAMC_10 źle zrozumieliście. Nie wzięli kredytu tylko otworzyli coś ala linię kredytową. Kredyty dopiero będą w konkretnych transzach na konkretne cele (mechanizm jest taki, że KE pożycza na rynkach tanio dzięki swojemu ratingowi, a później na dokładnie takich samych warunkach udziela dalszej pożyczki krajowi, który złoży wniosek o daną transzę kredytu).

15

@MessiForeverTheBest uważasz, że powinniśmy przerwać zbrojenia i zagłodzić ponownie naszą zbrojeniówkę, która dopiero co się rozwija po latach marazmu? Skoro te pieniądze trafią w głównej mierze do polskich firm to to jest inwestycja a nie wydatki.

16

@Arden bardzo dobrze - bierzemy najtańszy dostępny kredyt bo oparty na lepszym ratingu kredytowym UE niż ma sama Polska. Już kiedyś rozważano podobne rozwiązanie na mniejszą skalę przy użyciu (i dogadaniu się) jednej ze skandynawskich instytucji finansowych (teraz nie pamiętam jej dokładnej nazwy).

Jeżeli zgadzamy się, że polskie wojsko potrzebuje sprzętu (a chyba tutaj nikt nie ma wątpliwości), a polskie firmy potrzebują zamówień z polskiej armii, by móc zbudować zaplecze produkcyjne i finansowe do dalszych inwestycji i przygotowania się na eksport swoich produktów - to lepszego rozwiązania nie było.

0

@karci0 raz dziewczyna raz kociaczek ;p

0

@karci0 ale że z żoną Raphinhi? Czy z kotem? ;p

9

Impreza u Raphinhi - widzę Araujo, Cancelo i brata Yamala. Fajny kontrast, w kontekście tego co się dzieje w Madrycie.


0

@Irmscher10 szczerze współczuję stolikowi, mam nadzieję, że go porządnie wyczyszczą po tym tragicznym wydarzeniu.

0

Awanse Arsenalu do finału LM pokrywają się z premierami filmów "Diabeł ubiera się u Prady" (2006 i 2026) - jak nie nakręcą 3 części to to może być ostatni finał Arsenalu.

8

Z oświadczenia Valverde wynika, że najbardziej winny tej sytuacji jest stół, który sam z siebie bezczelnie uderzył Fede - no bo oczywiście do żadnych rękoczynów nie doszło ;p

Nie wiem kto mu doradzał przy tym oświadczeniu, ale zabrakło kogoś kto wytłumaczyłby mu, że ono nie ma sensu.

2

Nie dziwię się Tchouameniemu, że mu przyłożył - naturalna reakcja, gdy się widzi madryciaka ;p

Jak zawieszą Francuza to na klasyk w pomocy będą mieli tylko Camavingę i Bellinghama, reszta urazy (nie liczę Pitarcha).


0

@Dari0G fejk, pachołki nie mają pi*d, to z reguły sam plastik albo guma.

4

@PatrychoO nasi nie powinni śmieszkować publicznie, żeby przypadkiem Realu nie zjednoczył znowu wspólny wróg. Niech ich szatnia gnije w ciszy.

Media

Sonda

Której reprezentacji, do której powołany został zawodnik Barcy, kibicujesz?