7

Osobiście uważam że Nico ma wielki potencjał i bardzo się cieszę że Koeman namówił Laportę (który nie był przekonany) aby przedłużyć z nim umowę.
Jedynym problemem w grze Nico jest tylko i wyłącznie jego wiek i brak doświadczenia - biorąc pod uwagę że w linii pomocy mamy stosunkowo małą konkurencję to w nadchodzącym sezonie powinien stopniowo dostawać coraz więcej minut. Pozostaje trzymać kciuki aby był cierpliwy i ciężko pracował na treningach bo utalentowanych dzieciaków z takimi warunkami fizycznymi nie jest wiele w Barcelonie.

5

Ja nie chcę się kłócić ale z racji tego że wiele lat spędziłem w futbolu młodzieżowym mam trochę inne spojrzenie na drużynę rezerw - polecam przeanalizować sobie zawodników którzy dostają szansę w pierwszej drużynie z drużyny rezerw - teraz po kilku treningach mogą grać i dobrze się prezentować w pierwszym zespole bo trener głównie przygotowuje ich pod tym kątem. Wcześniej Pimienta walczył o wynik sportowy a Koeman musiał sam przygotowywać zawodników do gry nawet kilka miesięcy - przypominam że tacy zawodnicy jak Moriba czy Nico wiele tygodni musieli indywidualnie pracować wg wskazań Koemana bo w drużynie rezerw nie pracowali nad elementami które są potrzebne do gry w pierwszym zespole.
Teraz mamy całkowicie odwrotną sytuację - mamy trenera rezerw który przygotowuje młodzież pod grę w pierwszym zespole i trenera pierwszego zespołu który oczekuję od klubu doświadczonych zawodników. Problem w interpretacji wyników sportowych polega na tym że Laporta nie określił celu ani dla rezerw ani dla pierwszego zespołu - albo jednoznacznie budujemy zespół przyszłości albo marketingowo sprzedajemy bajkę że walczymy sportowo o wszystko uzupełniając skład emerytami godzącymi się na niższe pensje.
Wg mnie zbyt szybko zaczęliśmy etap zbrojeń - powinniśmy 1-2 sezony poświęcić na spłatę długów i rozwój młodych zawodników. Mamy sporo talentów - nimi również wywalczyli byśmy awans do LM, ale szybciej by się rozwijali i zdobywali doświadczenie. Morale drużyny rezerw też jest słabsze gdy wiedzą że Koeman odszedł i nie będzie już tak łatwo awansować do pierwszego zespołu. Brutalne ale prawdziwe - serio nie robi różnicy czy kończymy ligę na 2,3 czy 4 miejscu - z punktu widzenia młodzieży i jej rozwoju stracilibyśmy pół roku. Ktoś powie że gdyby nie inwestycja w doświadczonych zawodników to nie awansowali byśmy do LM - uważam że wspieranie młodego zespołu i trenera przez klub by wystarczyło.

50

Trzeba przyjąc to na klatę - nie trafiają do mnie argumenty zakompleksionych kibiców piszących o szczęściu lub układach Pereza - musimy się z tym pogodzić że Real posiada topowy zespół składający się z mentalnych piłkarzy-zwyciężców. Ścieżka jaką przeszzedł Real do finału była trudna i szacun dla nich że wygrali.

1

Poważnie uważam że Laporta powinien sam sobie dać bana na wystąpienia publiczne bo zaczyna to wszystko przypominać szambo medialne z maja 2021, które wywołał grając kartą złego trenera i kiepsich zawodników. Drugi raz to nie przejdzie - w kwestiach personalnych powinien wypowiadać się Alemany, a Laporta powinien skupić się na pozyskiwaniu środków finansowych.
Wiele wskazuje że czekają nas gwałtowne i niespodziewane ruchy klubu w kwestiach kadrowych, a poszczególnych zawodników będziemy "sprzedawać" do ostatnich godzin okienka transferowego. Kibice rozmarzają się na temat Lewandowskich i innych piłkarzy jakby wierzyli że liga ugnie się w sprawie finansowego fair play dla jednego klubu.
Czyżby umowa z CVC była koniecznością aby zmieścić się w limitach płącowych? Chyba tak i lidze jest to na rękę pomimo tego że dla Barcelony jest to pewnie kiepski interes.

1

Widzę po komentarzach, że tak średnio kibice orientują się jaki profil środkowego obrońcy jest wymagany w Barcelonie. Praktycznie każda mocna cecha Andreasa wpisuje się idealnie w wymagania stawiane przed SO jakiego potrzebujemy - rozgrywanie, przegląd pola, gra w powietrzu, świetne warunki fizyczne oraz szybkość.
Christiansen jest skrojony pod grę w Barcelonie i będzie walczył o pierwszy skład bo konkurencja jest niewielka. Między nim a Araujo są 3 lata różnicy a w skali doświadczenia gry na wysokim poziomie jest przepaść - Christiansen w samych rozgrywkach europejskich zagrał więcej spotkań niż Araujo w lidze hiszpańskiej.
Nie ma opcji aby piłkarz takiego formatu przychodził do Barcelony na ławkę rezerwowych - zrezygnował z ofert City, Bayernu czy PSG - zatem zespołów które walczą o trofea aby być w Barcelonie - Xavi musi mieć na niego pomysł bo żaden piłkarz nie będzie rezygnował z ambicji czy to sportowych czy zarobkowych bez powodu.
Pozostaje trzymać kciuki aby godnie zastąpił Pique bo biorąc pod uwagę jego prowadzenie się oraz etykę pracy to i 8-10 lat gry na wysokim poziomie może być przed nim.

3

To tylko pokazuje jak bardzo genialnych piłkarzy niegdyś posiadała Barcelona oraz z jakiego poziomu startujemy - tacy zawodnicy jak Pique czy Busi są do dnia dzisiejszego nie do zastąpienia bo nie posiadamy zawodników nawet na zbliżonym poziomie gry, a 39-letni Alves, który od września 2021 roku był bez klubu przychodzi i stanowi wielkie wzmocnienie, a dorzucił jeszcze gola i 3 asysty w lidze.
Wierzę, że Christensen podniesie jakość linii obronnej bo skrojony jest pod styl gry Barcelony - w końcu będzie jakiś zawodnik który potrafi wyprowadzać piłkę na poziomie Pique, ma warunki fizyczne Araujo oraz świetną szybkość poruszania się po boisku.

9

Sprzedaż Gaviego przez Barcelonę byłaby zaprzeczeniem budowy nowego zespołu. Wiadomo że nie jest to skala talentu przykładowo Pedriego, ale podobnie dobrze rokuje, chociaż 50mln za piłkarza z rocznym kontraktem brzmi bardzo kusząco.

1

@Wembley1993 Sporo w tym prawdy. Koeman nie był trenerem do osiągania wyników sportowych. Przychodził do zespołu w ruinie po porażce z Baayernem i jego zadaniem było budowanie młodych w pierwszym zespole - to mu się udało bardzo dobrze.

@Greenalley musimy spojrzeć na Barcelonę z boku i dystansem - markę mamy z najwyższej półki, ale nie zespół. Nie liczymy się już od dawna w walce o LM patrząc racjonalnie, a aktualnie różnica pomiędzy nami a MU polega na tym że nas stać na kupowanie zawodników którym albo kończą się kontrakty albo godzą się znacząco obniżyć swoje wynagrodzenia i traktują nasz klub jako promocję swojego wizerunku lub fajny ostatni przystanek u schyłku kariery. Nasz zespół nie jest zbudowany nawet w 50% - uważam że zamiast mamić kibiców marzeniami powinniśmy zrobić krok do tyłu i skupić się na przygotowaniu młodych zawodników do walki o najwyższe cele. Nie znam opinii eksperta który uważa że Barcelona będzie realnie walczyła o jakikolwiek trofeum - zamiast ładować resztki pieniędzy w więcej piłkarskich emerytów powinniśmy zainwestować je w rozwój drużyny. Mamy na tyle duży potencjał że i tak wywalczylibyśmy awans do LM.

@kejdzi trochę oderwałeś się od rzeczywistości ze swoją wypowiedzią - nie porównuj Barcelony, Realu, Liverpoolu i City - piłkarsko nie jesteśmy przy jednym stole - te zespoły realnie walczą o mistrzostwa w swoich ligach oraz zwycięstwo w LM. Zespoły walczące o najważniejsze trofera w Europie nie potrzebują ogrywać dzieciaków w pierwszym zespole, a my mamy do ogrania prawie połowę zespołu po letnich transferach. Kluby z absolutnego topu wprowadzają do gry młodych zawodników ale pojedynczo a nie hurtem. To nie działa tak że jest talent, któremu mówi się żeby grał pięknie i gra pięknie:) Litości kadry zespołów walczących o najwyższe cele posiadają po kilkunastu zawodników w wieku 25-30 lat...

@gaucho104 Przykład Liverpoolu jest słaby bo młodzi zawodnicy wprowadzani są pojedynczo i trwa to kilka sezonów. By od przyjścia Koemana postawiliśmy na masę młodych zawodników bez doświadczenia - nie ma nawet czego porównywać.

10

Ludziska kochane skończcie pisać głupoty że chodzi tylko o pieniądze - pisałem o tym wielokrotnie w ostatnich miesiącach, ale widzę że nie dociera do wielu kibiców że polityka kadrowa z przyjściem Xaviego się zmieniła. Etap Koemana, który wyciągął młodych zawodników z rezerw oraz obserwował i miał kontakt z zawodnikami młodzieżowymi się skończył.
Mamy początkującego trenera, który potrzebuje gotowych zawodników do realizacji celów sportowych i to będzie musiało odbywać się kosztem naszej młodzieży bo nie można jednocześnie kształtować młodych zawodników i walczyć o cele sportowe. Liczba młodych zawodników do jednoczesnego ukształtowania jest zbyt duża, aby rywalizować o cele sportowe.
Młodzi zawodnicy nie mają problemu w większości przypadków z małymi pensjami pod warunkiem że mają określony cel - po co mają ułatwiać Barcelonie sprawę z nowymi umowami jeśli ścieżka kariery jest niepewna, a projekt sportowy jest nieznany. Cała piłkarska Europa ma świadomość tego co się dzieje w Barcelonie i każdy uważa że będzie to powrót do polityki kadrowej z czasów Valverde - sztywny skład składający się z 14-16 zawodników, młodzież licząca na grę w pierwszym zespole czy składzie będzie miała niezwykle ciężko się przebić.
Taki Chadi Riad aby przebić się do pierwszego zespołu przy aktualnej polityce kadrowej klubu będzie musiał poczekać 4-5 sezonów, a u mnie w Rennes jego przyszły sezon byłby przygotowawczym przed awansem do pierwszego zespołu. Musimy sobie uświadomić że większość liczących się klubów w Europie zaciera ręce obserwując młodzież Barcelony i mają szanse wyrwać nasze perełki bo będą oferowały im rozwój, grę i zdobycie doświadczenia w dorosłej piłce (już nawet nie wspominając o pieniadzach). Jeśli mówimy o zawodnikach w wieku 17-19 lat to można śmiało powiedzieć że to wiek pozwalający ogrywać się w dorosłym futbolu - Barcelona nie może tego im zaoferować bo w przyszłym sezonie będziemy udawać że walczymy na wszystkich frontach zamiast poświęcić kolejny sezon na budowanie kadry przyszłości.

12

Można powiedzieć że sprawa 1:1 przypomina temat przedłużenia umowy Dembele - klub mówi jedno, a agent drugie - każda ze stron nie może się przyznać że otrzymała lub przedstawiła ostateczną ofertę - bardzo słabo to wygląda. Przypomina mi to medialne przedłużanie umów z zawodnikami w stylu BVB czy Bayernu sprzed kilku lat.
Uważam że takie rzeczy powinny być dogadywane bez udziału mediów, a tu znowu prezydent klubu coś mówi w mediach, a strona piłkarza czuje się oburzona. Nie każdego piłkarza da się przedłużyć stosując presję - z Araujo czy Pedrim się udało, ale nie w końcu fart się skończy i jeden zawodnik wychodzący przed szereg pociągnie resztę.

0

Zarówno jeden jak i drugi dobrze się zaprezentowali - może to dla nich punkt zwrotny.

11

O AV wiem bardzo dużo, szczególnie o młodych talentach - jeśli jest opcja aby o niego powalczyć to bardzo dobrze. Chukwuemeka ma opinię dzieciaka z najlepszym przeglądem pola w UK, do tego jest niezwykle szybki, atletycznie zbudowany i potrafi podawać w stylu Pedriego. Zdecydowanie to materiał na zawodnika o profilu Busiego za kilka lat.

13

Jeśli ten mecz miał nam coś pokazać to powinniśmy sprowadzić tego 17-latka z drużyny przeciwnej. Jedno jest pewne - Kuol niedługo zawita do Europy, gołym okiem widać że to nieprzeciętny talent.

6

Xaviemu tak bardzo podoba się gra Orellany że nie dał mu nawet kilku minut w ostatnim meczu sezonu, który był o nic. Czas pokaże...

16

Jeszcze rok temu byłem w 100% przekonany że w bieżącym sezonie strzeli kilka goli i podzieli los Reya Manaja. W trakcie sezonu urzekła mnie jego waleczność, ciąg na bramkę oraz świetne poruszanie się na boisku do tego stopnia że zacząłem wierzyć że może być wartościowym zmiennikiem w przyszłym sezonie.
Życie to kwestia cięzkich wyborów - 5mln euro za zrezygnowanie z opcji przedłużenia umowy o rok to dobry pieniądz. Klub potrzebuje pieniędzy aby zasypać stratę na koniec sezonu i nie ma dobrych rozwiązań w tej kwestii. Jutgla przez jeden sezon w Barcelonie zostawił po sobie bardzo dobre wrażenie oraz należy mu podziękować za świetną pracę i życzyć powodzenia w dalszej karierze.

13

Ostatni mecz sezonu pokazał że nie ma czego szukać w Barcelonie - sprawa się wyjaśniła sama - połowa składu musi odejść, a druga połowa potrzebuje kilku sezonów aby wejść w dobry wiek piłkarski - w PSG będzie miał od razu trofea i lepsze pieniądze - bardzo będę zaskoczony jak zastanie.

2

@Mat97 , @bielnikk , @johny11 - pamiętajmy że budowa zespołu potrwa jeszcze 2-3 sezony - w tym czasie dzieciaki będą dojrzałymi piłkarzami z doświadczeniem, a klub będzie w lepszej sytuacji finansowej i będzie mógł zakontraktować nie tylko piłkarzy u schyłku kariery lub takich którzy nie mieszczą się w składach zespołów w których grają.
Rozumiem decyzję Laporty dlaczego postawił na Xaviego - dostał fajne pole doświadczalne, został zimą wzmocniony ciekawymi piłkarzami, ale wszyscy szybko zapomnieli po co przyszedł do Barcelony - miał kontynuować pracę Koemana wg swojej wizji budowy zespołu przyszłości. Aktualnie zespół nie posiada gotowych i przyszlościowych skrzydłowych, bocznych obrońców, środkowych obrońców, środkowego napastnika - posiadamy sporo talentu w linii pomocy ale gracze jak Gavi, Nico, Torre itd potrzebują jeszcze chociaż 100-150 spotkań w dorosłej piłce aby mówić że mają jakieś doświadczenie.
W meczu o pietruszkę powinni grać zawodnicy którzy rokują wg Xaviego że będą mogli grać w pierwszym zespole - jeśli nikt z nich nie gra to bardzo źle bo oznacza to że trener liczy na transfery doświadczonych zawodników, a nie na rozwój młodych piłkarzy - to praktyczny fakt bo inaczej trudno go zinterpretować.

22

Listości w takim meczu powinni grać Balde, Orellana i jakieś skrzydło z rezerw bo wiadomo że Traore, Dembele i Raphinhi może nie być w przyszłym sezonie - kiedy oni mają dostać szansę jak nie w meczu o pietruszkę.
Mijają miesiące, ale nadal jakoś nie mogę się przyzwyczaić do tego że to koniec stawiania na młodzież przez Xaviego bo gramy w medialną grę o nazwie "wynik sportowy". Liczę na zwycięstwo w takim razie, jeśli wychodzimy takim składem oraz interesujące zmiany w drugiej połówce.

19

No to sobie ponegocjowaliśmy z Leeds.
Wychodzi na to że agent Dembele ma wszystkie argumenty po swojej stronie.
Taka refleksja mnie naszła - szkoda że w końcówce sezonu chociaż nie ogrywamy żadnych skrzydłowych widząc że przynajmniej jeden awansuje do pierwszego zespołu na stałę.

6

30 lat minęło jak jeden dzień - tak jak w dyscyplinie skoków narciarskich Małysz był kluczowy dla historii Polskich skoków tak Dream Team Cruyffa był kluczowy dla współczesnej historii Barcelony.
Co tu dużo mówić - 30 lat temu fenomenalny zespół zadziwił piłkarski świat i chwała im za to.

5

Nie ma co się dziwić - jak klub nadal będzie udawał że nie potrzeba sprowadzić świetnego pivota to jeszcze na parę lat będzie trzeba przedłużyć karierę Busiego, a darmowy Kamara lada dzień podpisze z kimś kontrakt.

1

@ViscaelBarca2007 i @ViscaelBarca2007 - podobnie do dużych firm topowe kluby piłkarskie mocno wchodzą w rozwiązania maksymalizujące zyski. Ze względu na trendy piłkarskie, które bazują na szybkiej siłowej piłce znacznie upraszcza się przyszłościowo forma pozyskiwania i szkolenia zawodników - za kilka lat niemal co sezon topowe kluby będą miały 2-3 młodych byczków gotowych do rywalizacji na najwyższym poziomie ze względu na kluczowe cechy piłkarskie jakie będą wymagane. Bayern jest jednym z pionierów w tej kwestii i oszczędza praktycznie na wszystkim aby wypracować automatyzmy płynności wprowadzania młodych zawodników do pierszego zespołu.
Zmiany strukturalne w topowych klubach polegają na przechodzeniu na wąską specjalizację bez zabiegów marketingowych w postaci inwestowania w inne sporty - struktura zarządzania maksymalnie prosta, modele pozyskiwania przychodów uproszczone. Pisałem o tym wielokrotnie pisząc o modelach szkolenia młodzieży - topowe kluby gigantyczne pieniądze inwestują w młodzież i technologię - to one będą największymi dostawcami zawodników do lig w których grają - to będą wielkie nieoczywiste z dzisiejszej perspektywy przychody.
Pandemia tylko przyspieszyła zmiany organizacyjne topowych klubów - dlatego Bayern, który jest w trakcie planowania zmian w strukturach zarządzania itd. nie kwapi się do zapłacenia 60mln za Darwina Nuneza, który jest zawodnikiem na lata pomimo tego że Barcelona może podobne pieniądze zapłacić Lewandowskiego, który w wakacje będzie miał 34 lata. Kluby piłkarskie nastawione są na maksymalizację rentowności - jeśli Lewandowski odejdzie to jego następcą będzie pewnie ograny Zirkzee (20 lat, w bieżącym sezonie 18 goli i 13 asyst).

0

@Bartek22 zdania są podzielone - z punktu widzenia Barcelony większy potencjał ma Riad, a z punktu widzenia europejskich trendów piłkarskich to Almeida. Laporta rządzi od ponad roku, Xavi na ławce od ponad pół roku ale trudno powiedzieć jaki ma być ostateczny kształt zespołu który budujmy. Na ten moment walczymy o zatrzymanie największych talentów, ale nic jeszcze nie wiadomo, gdyż żadna strategia klubu nie jest na tyle wyrazista.

1

@ViscaelBarca2007 dla Bundesligi lepiej jak poziom zespołów się wyrówna, ale nie krytykował bym polityki transferowej aż tak bardzo - w trakcie pandemii postawili na stabilność klubu - to też trzeba uszanować bo myślą przede wszystkim o przyszłości. Zobacz jakie zmiany strukturalne są w topowych klubach w Europie, idzie nowe.

2

Wyjątkowo nietrafne porównanie Chadi Riada do Araujo - ma podobne warunki fizyczne, ale zdecydowanie mu bliżej do młodego Pique gdyż potrafi dobrze wyprowadzać piłkę z linii obronnej.
Wg mnie jeśli Barcelona go nie zatrzyma to będzie duży błąd bo rewelacyjnie się zapowiada, chociaż uczciwie trzeba przyznać że będąc w najbliższym otoczeniu Barcelony ma świadomość co się święci - czas stawiania na młodzież się skończył, może minąć kilka sezonów zanim ktoś da mu szansę na grę w pierwszym zespole.
Trzymam kciuki ze klub zaoferuje mu projekt sportowo-rozwojowy bo z tego co się orientuję to nie jest to zawodnik, w przypadku którego w pierwszej kolejności preferowany jest czynnik finansowy.

0

@jordi70 z całym szacunkiem uważam że niewiele widzisz - Abde ma coś co posiadają tylko wybrani - odwagę, waleczność i naturalny ciąg do przodu - reszta jest do wypracowania bo jest młody. Na ten moment niczego więcej Barcelona od niego nie potrzebuje - będzie dostawał minuty aby się rozwijać, a jego zadaniem będzie walka i realizacja założeń trenera.

4

@Herbert Nie ma to znaczenia - selekcjoner nigdy nie powinien mówić co mu zawodnik mówi odnośnie swojej przyszłości. Po transferze może komentować co chce, ale jest taka niepisana zasada że się nie papla.

30

To bardzo dobra decyzja - szkoda jednak że nie było mu dane w końcówce sezonu dostać minut gdy jest wypoczęty i bez presji grania na siłę.
Odnośnie Jutgli - chłopak strzelił w tym sezonie 20 goli i zaliczył 5 asyst, w tym 1 gola w Lalidze i 1 gol w Pucharze Króla. Moim zdaniem powinien dostać nowy kontrakt z awansem do pierwszego zespołu - jak wypali to super, jak nie to też super bo jest młody i można go spieniężyć. Na ten moment aby sprzedawać go za 2-3mln euro pomimo zaledwie rocznej opcji przedłużenia umowy to żart.

3

Mówcie co chcecie, ale kto jak kto nie powienien ani słowem wypowiadać się w tej kwestii - cokolwiek się latem wydarzy takie słowa mogą być później wyciągane przez różne strony negocjacyjne. Mi się ta wypowiedź nie podoba.

0

@SirChuck Warto też zwrócić uwagę jacy zawodnicy przewijają się w mediach odnośnie sprzedaży - to m.in. Dest, ter Stegen i de Jong, a w zamian klub chce sprowadzać piłkarzy u schyłku kariery - to też można interpretować na różne sposoby.
Być może klub ma świadomość że piłkarze z ambicjami sportowymi mogą chcieć odejść w sytuacji gdy na wzrost poziomu sportowego zespołu będzie trzeba poczekać kilka sezonów. Można mówić że to kwestia spieniężenia zawodników i oszczędności na pensjach, ale pozbywanie się akurat tych zawodników jest też jednoznacznym sygnałem, że nie zbudowaliśmy jeszcze zespołu nawet w 50% (zbyt słaba sprzedaż zawodników przez ostatnie 4 okienka transferowe).

Media

Sonda

Której reprezentacji, do której powołany został zawodnik Barcy, kibicujesz?