Majkel34
Dołączył/a: luty 2016
10 obserwujących
12 obserwowanych
Której reprezentacji, do której powołany został zawodnik Barcy, kibicujesz?
Komunikat
Polecający
Ładowanie...
Historia komentarza
Ładowanie...
1
@Ptasior Sievierodonetsk i Lysychansk podobno też było grubo.
0
@Bezhistorii znam wszystko praktycznie. Pytam o "prawnie" definiowane ludobójstwo.
0
Czy zbrodnie wojenne, popełnione przez armię rosyjską możemy nazwać definicyjnym ludobójstwem?
0
@Pewex mogą spowodować, że Ukrainy nie będzie na mapie świata.
0
@Pewex zastanawiam się na ile czasu im to starczy.
0
Ciekawe jaki w przybliżeniu zapas artyleryjski, lotniczy ma jeszcze Rosja. Wie ktoś?
39
Barcelona znowu będzie wielka. Wierzę w to!
5
Por. Jan Przybyłowski „Onufry”, „P-102”, "Chrząszcz"
Nasz Bohater urodził się 27.09.1917 roku w Byszewie w powiecie Lipno. Był z zawodu rolnikiem.
Był ochotnikiem w kampanii wrześniowej i uczestnikiem bitwy nad Bzurą. Został wzięty do niewoli, a następnie wywieziony do obozu jenieckiego w Niemczech, z którego uciekł w 1942 roku. Ukrywał się we wsi Sobowo w powiecie Płockim i nawiązał kontakt z Polską Organizacją Zbrojną, która weszła w skład AK. Został członkiem wywiadu AK, najpierw Obwodu Płockiego, a następnie Inspektoratu Płocko-Sierpeckiego. Podlegał bezpośrednio szefowi wywiadu i kontrwywiadu AK na Obwód Płock ppor. Zygmuntowi Kozickiemu „Karolowi”. Sam posługiwał się pseudonimem „P-102”.
W maju 1944 roku, podczas akcji zwalczania podziemia komunistycznego, wszedł w skład struktur AL. Na początku był zastępcą dowódcy na gminę Brudzeń, a następnie sam nim został. Otrzymał stopień starszego sierżanta. Podczas swojej misji wywiadowczej, uratował Jakuba Krajewskiego „Kubę”, jednego z dowódców oddziałów komunistycznych, wynosząc go z okrążenia. W październiku 1944 roku, przyczynił się do zlikwidowania przez oddział Kedywu AK, pięciu skoczków sowieckich, prowadzących działania wywiadowcze skierowane przeciw AK. Uczestniczył w akcji kontrwywiadu AK prowadzonej z Niemcami przez Inspektorat Płocko-Sierpecki AK, dzięki której wyniku w listopadzie i grudniu 1944 roku Niemcy zwolnili z płockiego więzienia kilkudziesięciu zatrzymanych.
Po wejściu sowietów, pomagał ściganym żołnierzom AK. W marcu 1945 roku, wraz z ppor. Stefanem Bronarskim „Liściem”, zaczął organizować zbrojną samoobronę przed samowolą komunistyczną. Kierował lokalną poakowską samoobroną. Pod koniec lata 1946 roku wszedł do sztabu 11 Grupy Operacyjnej NSZ, gdzie pełnił stanowisko szefa wywiadu na teren powiatów: płockiego, płońskiego, sierpeckiego, lipnowskiego i rypińskiego.
Ujawnił się podczas amnestii 1947 roku, ale nie ujawnił przynależności i działalności w 11 Grupie Operacyjnej NSZ. W tym też czasie założył rodzinę, żeniąc się z Romualdą Wiśniewską, z którą miał dwoje dzieci: Zbigniewa i Bożenę. Zagrożony aresztowaniem, przeniósł się do Warszawy i nie przerwał działalności wywiadowczej.
Został aresztowany, wraz z żoną, 28 lub 30 września 1948 roku. Przeszedł brutalne śledztwo, w którym bezpieka torturowała na jego oczach ciężarną żonę, skazaną na dwa lata więzienia. Romualda urodziła w szpitalu więziennym syna Jana. Ojciec jednak nigdy go nie zobaczył. Wyrokiem WSR w Warszawie, w dniu 03.07.1950 roku, został skazany na trzykrotną karę śmierci. Rozprawie przewodniczył Mieczysław Widaj. Podczas procesu Jan Przybyłowski wezwał na świadka obrony Jakuba Krajewskiego „Kubę”, którego uratował przed śmiercią, a ten później był sekretarzem powiatowym PPR w Płocku. Jan Przybyłowski, szef wywiadu 11. Grupy Operacyjnej NSZ, został zamordowany w więzieniu przy ul. Rakowieckiej 18.01.1951 roku o godz. 20.30. Jego ciało zostało odnalezione na Łączce.
Źródło IPN
https://scontent.fktw5-1.fna.fbcdn.net/v/t39.30808-6/319178719_10159419955483237_5444516182217609863_n.png?_nc_cat=110&ccb=1-7&_nc_sid=730e14&_nc_ohc=7LJYLEOEzPMAX_GhD27&_nc_ht=scontent.fktw5-1.fna&oh=00_AfBCiwRkAbGd_NXOSaWVq5HmaEnfTBVzI6xVb34jxHE12w&oe=63E57ED5
1
@kuz oj ryje czache :D
20
Oj jeśli wygramy majstra, będzie to dla mnie jeden z piękniejszych momentów w mojej historii kibicowania Barcelonie.
Po prostu byłoby to piękne po latach kryzysu. Właśnie takie "drobne" zwycięstwo. Od drobnych zwycięstw zaczynają się wielkie i o tym docelowo marzę w kwestii naszego klubu.
0
Nie sądzę by ktokolwiek za mojego życia zbliżyłby się do A-Game Messiego.
4
Ulubiona piosenkarka Czarnka?
Willas.
16
@urbipl niemcy nie mają za grosz honoru. To jest gorzej niż bezczelne.
0
Wywiad z białoruskim ochotnikiem na temat walk na froncie. Nie jest kolorowo.
2
@ObiwanKenobi obecnie to mniejszość.
Rezydenci obwodów - kijowskiego, charkowskiego, chersońskiego nawet nie wiedzieli kim był bandera - specjalnie z małej.
Tak wynika z relacji setek świadków.
Odsetek neo tfu nazistów jest na Ukrainie mały. Każdy kraj ma takową szumowinę na swoim terenie.
3
@Hubsao myślę, że to normalne podejście każdego człowieka z jakimś rozsądkiem.
Medal mi się nie należy ;)
2
@Hubsao wiem. Dlatego m.in zdobyli mój wielki szacunek. Co są winne babuszki i inni cywile w Buchy?
Oni tego nie zrobili. Proste.
3
Ukraińcy zyskali mój szacunek. W czasie II wojny była rzeź wołyńska i współpraca na szeroką skalę z niemcami - patrz jednostki eksterminacyjne we Lwowie.
Ten naród w metaforycznym znaczeniu czyści się krwią i łzami, które obecnie przelewa.
Są wielcy.
3
@kondzix2115 cóż ruscy ze starą taktyką. Więcej żołnierzy niż wróg ma amunicji...
1
Nie podoba mi się, że nie ma wiarygodnych informacji o stratach wojsk ukraińskich.
Są na bank spore, ale mówi się tylko o tym jak spalili przykładowo 700 ruskich w ciągu ostatniej doby.
Gdyby szło tak łatwo, to od kilku miesięcy byłoby po wojnie.
0
@michal26 Mikilskie nie jest zdobyte. Pavlivka tak. Zobacz na livemap.com - wiarygodnie pokazują tereny opanowane przez obie strony. Informują na bieżąco co się dzieję.
1
@michal26 Gravskie, Pavlivka, Olhynka i część Volodymirówki.
Vuhledar też zdobędą. Ale znowu poniosą spore straty.
Ogólnie łączą strefy okupacyjne w Donbasie i zdobyli kilka wsi w zaporożu. Atakują na północny wschód.
0
@michal26 autentycznie. Były informacje o planach i potem rozpoczęciu.
Specjalne elitarne jednostki ofensywne zdobyły kilka km terenu na północnym wschodzie Zaporoża.
0
@michal26 ruscy prowadzą również ofensywę z terenów Zaporoża. Taktyczne jednostki zajęły 2 miasteczka i kilka wsi i są bliscy połączenia wschodu Zaporoża z Donbasem.
1
@Ptasior Ukraina ma większe straty niż się mówi. Ba! O ich stratach nie mówi się nic.
2
Bestialstwo rosyjskiej swołoczy nie zna granic. Współcześni barbarzyńcy.
1
https://jbzd.com.pl/obr/2862625/panie-januszu-nieeee
JKM to troll. Albo na starość tak mu się odkleiło.
0
Ukraińskie wojsko wzmacnia umocnienia na granicy z Białorusią.
Źródło - konto flash na twitterze.
Oj ta wojna jeszcze potrwa.
3
@Emhyr dla mnie przykładowo - to co już zrobiła Rosja jest niewybaczalne.
Odkryte będą jeszcze masakryczne zbrodnie. Duuużo. Nie można im wybaczyć, izolować jak Koreę Północną.
1
@barcelonaLM wiem. Ale pomarzyć można przecież.