RosjaninBut
Dołączył/a: maj 2014
świętokrzyskie/wielkopolskie
16 obserwujących
3 obserwowanych
Której reprezentacji, do której powołany został zawodnik Barcy, kibicujesz?
Komunikat
Polecający
Ładowanie...
Historia komentarza
Ładowanie...
0
W Kanale Zero siedzą jakieś typy z rządówki i na żywo ściemniają ludzi jak stare komuchy w dzienniku telewizyjnym lat 80tych. Niepojęte jest jakie to jest stado kłamliwych baranów bez kompetencji.
0
@michal26 Oni za powinni mieć sprawy karne za swoją niekompetencję narażającą życie ludzi i kraj na straty finansowe, a nie laurkę za pseudo reakcje po fakcie.
0
@adamek20151 Ja pier..lę ale tam jest znieczulica.
2
@Republikanin W pracy to nie wiem, ale na pewno w necie.
Wydaje się, że niezbyt przyjazne podejście państwa ukraińskiego do nas oburzyło część społeczeństwa, reszty dopełniły ruskie trolle. Partie czy postacie o nacjonalistycznym zabarwieniu też mają w tym swój udział, bo eksploatują tego typu emocje społeczne.
Nie zmienia to faktu, że dzięki Ukrainie nie mamy kacapów pod domem, a i część gospodarki działa dzięki ich rękom. Tak że i tak to my po pierwsze korzystamy.
0
@esem91 A nie było przypadkiem tak, że sprawa tej rakiety nie została wiarygodnie wyjaśniona, bo strona amerykańska nakazała nam i Ukraińcom jedynie słuszną wersję?
0
Słownik geopolityczno-strategiczny.
"Strategy by deterrence" - odstraszanie przez karę
Esencja: działa przez strach przed konsekwencją, nie przez samą obronę.
Chodzi o to, żeby przeciwnik wiedział, że nawet jeśli wygra pierwsze starcie, to zapłaci tak wysoką cenę w odwecie, że cała operacja będzie bez sensu.
Mechanizm psychologiczny: kalkulacja strat przewyższających korzyści.
"Strategy by denial " - odstraszanie przez zaprzeczenie
Esencja: nie tyle strach przed karą, co przekonanie przeciwnika, że i tak nie wygra.
W praktyce oznacza to budowanie takiej obrony, infrastruktury i siły militarnej, aby przeciwnik nie mógł osiągnąć swoich celów nawet jeśli spróbuje.
Mechanizm psychologiczny: poczucie bezsensu ataku, bo jego cele są nieosiągalne.
1
@kubix05 No konkretny wehikuł czasu, wszystko miałem.
0
@Czyhrynski Odyseja Kosmiczna, Mechaniczna Pomarańcza, Gwiezdne Wojny
1
@Republikanin Czekam na jakiś fajny mecz, bo na razie to jakieś flaki oglądaliśmy.
Właściwie to mam wrażenie, że sezon się jeszcze nie zaczął i ciągle oglądamy presezon.
8
"Podpoznański Katyń – kto z Państwa o nim słyszał?
Kto wie, ilu Polaków Sowieci zamordowali w Katyniu?
Około 4400.
A wiecie, że w Lasach Zakrzewsko-Palędzkich, zaledwie kilka kilometrów od granicy Poznania, Niemcy zamordowali w latach 1939-42 przynajmniej 4500 Polaków? A być może dużo więcej. Liczba ofiar jest dziś niemożliwa do ustalenia, bo w 1944 Niemcy zdążyli przed nadchodzącym frontem – ekshumowali ciała i spalili je.
Liczba 4500 przyjęta została w latach 60. na podstawie zapisków świadka, Antoniego Dorny, który naliczył 134 transporty z więźniami. Ale zapewne nie zarejestrował wszystkich. Dziś poważnie traktuje się także szacunki mówiące o kilkunastu tysiącach pomordowanych.
Kogo mordowali Niemcy? Inteligencję, studentów, księży, powstańców wielkopolskich – elitę.
Mordów dokonywało Gestapo, a obsługę „techniczną” w tym kopanie dołów, zapewniali niemieccy mieszkańcy pobliskiej wsi Zakrzewo, do 1939 roku obywatele polscy. Dostawali za to markę dziennie, dzielili między także sobą rzeczy ofiar – podział odbywał się w zakrzewskiej szkole (jednak najcenniejsze przedmioty kradli bezpośrednio gestapowcy), a po każdej masowej egzekucji byli zapraszani na libacje alkoholowe w miejscowej restauracji.
Skąd znamy takie szczegóły? Z przesłuchań dwóch esesmanów dokonanych przez GRU w 1948 roku.
Tę straszliwą zbrodnię prawie zupełnie zapomniano. Nawet w raporcie o stratach wojennych przygotowanym przez rząd PiS została ona praktycznie pominięta. Pamięć o niej kultywuje się dziś jedynie w gminie Dopiewo na terenie której została popełniona. To włodarze tej gminy, miejscowi nauczyciele i uczniowie dbają o groby – głównie symboliczne.
Strasznie to smutne."
2
@RoberDzik Arsenal Wengera i Barca Guardioli to mój święty gral futbolu.
1
Pete Hegseth – amerykański prezenter telewizyjny, przez lata związany ze stacją Fox News, major Wojsk Lądowych Gwardii Narodowej, weteran wojen w Afganistanie i w Iraku, od 25 stycznia 2025 roku sekretarz obrony Stanów Zjednoczonych.
6
Pan generał wyraźnie pod publiczkę, szkoda tylko że wbrew merytoryce.
0
@draxidox To było nieuniknione prędzej czy później, zresztą co niby USA mają czynić w przypadku takich wrzutek, grozić im wojną?
Dla mnie te drony to dobry prognostyk, przynajmniej u nas wezmą się w końcu za robotę i będą budować jakieś zdolności.
Gdyby ruski nagle zechciał nam wpuścić 200 dronów na jakiś gazoport czy lotnisko, to bez przygotowania skończyłoby się to wielkimi stratami. Tak że nie ma tego złego.
6
Przyjemne to raczej nie było, ale liczy się pomoc.
0
@draxidox Samo posiadanie zdolności rażenia i procedur na to pozwalających, byłoby krokiem na przód w tej układance. W końcu chodzi o odstraszanie. Obecnie nie tylko nie mamy odstraszania, ale też solidnej obrony.
Czyli nie ma ani tego, ani tego. Za to jest cały system uzależnień od krajów zachodu i ich decyzji/interesów. Nasz kraj to mem.
0
Nie może być pierwszym wyborem, bo niebawem wypadnie na jakiś czas. Bez sensu ustalać defensywę w oparciu o kogoś kto pojawia się i znika. Zresztą Flick nic nie zdziała bez względu na kombinacje, po prostu mamy słabych stoperów i na dodatek ryzykowne ustawienie defensywy.
14
Typ będzie musiał sobie mocno przemyśleć to zdarzenie.
5
Radek Sikorski wyłania się z odmętów przeszłości.
1
Urszula nie odpuszcza.
1
Słynny segment B i zdolności długiej ręki.
1
Być może ruski coś nam komunikuje.
0
@Walpiano Ciekawi mnie czy Crawford umie walczyć mocno na wstecznym, on tam musi zawalczyć perfekcyjną walkę w bardzo cwany sposób.
0
@Czyhrynski Dostajesz pobór lub nie, zależy kogo wylosują. Można i całą wojnę przesiedzieć w robocie przy lekkim farcie, armia nie potrzebuje wszystkich.
0
Skąd ten Liverpool i Arsenal im się wylosował, chyba z kapelusza.
Jedyny faworyt to PSG, jeśli nie zeszło z nich powietrze.
Reszta to jedna wielka niewiadoma.
0
@Aragorn33 Przecież na programy dozbrajania wydaliśmy wielkie sumy, umieszczenie tam większego przekierowania finansowego na dość tani przemysł dronowy wydawałoby się niezbędne. Brak ustawowego wsparcia segmentu prywatnego, brak współpracy z Ukraińcami. Tu nie potrzeba magicznego rozwiązania, zwyczajnie trzeba w końcu ten temat popchnąć do przodu.
0
@T^L Ale to jest polityk, nie może być ekspertem od militariów.
Przekaz medialny z konferencji był prosty, segment dronowy wobec potrzeb i zagrożenia leży i kwiczy, a rządzący wykazują się wyjątkową ślepotą w tym temacie. Przynajmniej ktoś z zasięgami medialnymi i poparciem społecznym jasno to powiedział, bo partie mainstreamowe raczej nabierały wody w usta.
Ostatecznie to politycy rządzą zbrojeniówką, więc od nich oczekujemy dyskusji i zmian.
0
@Aragorn33 Pieniądze nie są problemem w segmencie zbrojeniowym, szczególnie w dronowym są wystarczajęce. Bardziej chodzi o przepisy ułatwiające produkcję cywilną i przestawienie się ośrodków zarządzających na priorytet rozwoju tego sektora i to w trybie awaryjnym/przyśpieszonym. Zamiast tego mamy rząd i prezydenta wydających jakieś uspokajające komunikaty i całe watahy tłustych kotów podłączonych pod starą strukturę kontraktów i produkcji zbrojeniowych, niechętnych na nowe wyzwania.
Polacy są masowo oszukiwani przez władzę, jest to szczególnie obrzydliwe w przypadku zagrożenia zmasowanymi atakami dronów, ponieważ tu właśnie są wielkie straty w ludności cywilnej.
2
O co chodzi z tym hejtem na Mentzena?
Nie trawię typa, ale obejrzałem konferencję prasową Konfederacji i prawie wszystko co tam powiedział zgadza się z prawdą. Polski przemysł dronowy jest w powijakach, obrona przed zmasowanym atakiem bezzałogowców jest niedorozwinięta, produkcja amunicji niewystarczająca, a rządy PiS/PO w obliczu zagrożenia działają w tym temacie jak muchy w smole.
Atak tysięcy dronów z domieszką rakiet obecnie zrobiłby nam z du..y jesień średniowiecza, szczególnie że nawet zwykła OPL jest ciągle w budowie i ma być gotowa na 2030-32. Całe szczęście, że do potencjalnej wojny jest jeszcze bardzo daleko, większe zagrożenie to walnięcie w jakiś gazoport czy lotnisko.
1
@Aragorn33 A co z pożytecznymi idiotami od dzisiejszego rządu, którzy dopingowali wojnę hybrydową zaplanowaną przez Putina na białoruskiej granicy?
Wydaje się, że ich miejsce powinno być w więzieniu, bo działali na szkodę państwa.