Aequlibre
Dołączył/a: luty 2026
Mielno
1 obserwujący
0 obserwowanych
Której reprezentacji, do której powołany został zawodnik Barcy, kibicujesz?
Komunikat
Polecający
Ładowanie...
Historia komentarza
Ładowanie...
0
Bayern wygra to 4-2
14
Tam jakieś strzały słyszałem, chyba Rudiger się detonuje
2
Co za mecz ! To będzie kolejny sztos
0
Dzisiaj 4-2 dla Bayernu po dogrywce
0
@BonusKiller co jest dobrego ? Mamy budżet na nowego napastnika i jedynie Lewandowski może męczyć.
0
Zaraz się okaże, że zarobimy tylko 11 mln i wyjdziemy na frajerów
6
Idealna opcja w idealnym świecie to odchodzą obaj.
Dobra opcja - sprzedajmy Ferrana i przedłużamy Roberta o rok, żeby za rok już nie było żadnego z nich.
Kiepska opcja - odchodzi Lewy i zostaje Ferran i za rok odchodzi za darmo.
Najgorsza opcja - oboje zostają.
0
@szela1899 co to by było gdyby inni przeszli na emeryturę... real by chyba do drugiej ligi poleciał
0
@MesQueUnClub_87 Wszystko jest po coś, wszystko Ci służy, jesteś na dobrej drodze
3
Brakuje mi takiego wyniku jak 4-1 z realem, więc sobie i wam życzę takiego wyniku. No i oczywiście po meczu figielek w stronę zawodników realu :)
2
@Kapitan9 Dobrze by było mieć obu, jednak my potrzebujemy kogoś na cito, na wczoraj, a mamy dobre kontakty z Ajaxem.
40
Powiem krótko : Hipokryci.
0
@lucas/catalan Bardzo dobry jest Esevao, ale kontuzja i pozycja Yamala.
6
Zdecydowanie lepiej postawić na 20-letniego Belga z Ajaxu - Godts'a.
0
@Pressinho dobrze, ok ok, masz rację :)
0
@Karol145 z tym przecenianiem medycyny to chyba mamy jednak problem :
1. Leczenie zamiast zapobiegania - To chyba najczęstszy zarzut. Systemy ochrony zdrowia (także w Polska czy Niemcy) są w dużej mierze nastawione na leczenie chorób, gdy już się pojawią oraz farmakoterapię zamiast zmiany stylu życia.
A tymczasem największe problemy zdrowotne dziś to otyłość, choroby sercowo-naczyniowe, cukrzyca typu 2, które w dużej mierze są do uniknięcia - śmiało można powiedzieć, że wręcz w wielu przypadkach całkowicie do wycofania choćby dietą. Medycyna często „gasi pożar”, zamiast zapobiegać jego powstaniu i w dodatku nie pyta jak doszło do pożaru.
2. „Łatanie” zamiast rozwiązywania przyczyn, czyli DUŻY problem w „leczeniu objawowym”. Przykłady:
leki na nadciśnienie zamiast zmiany diety i aktywności
leki przeciwbólowe zamiast pracy nad przyczyną bólu
leczenie powikłań zamiast przyczyn metabolicznych
To znaczy, że systemowo często łatwiej przepisać lek niż zmienić styl życia pacjenta, poszukać przyczyny i ją rozwiązać.
3. Nadmierna medykalizacja życia - coraz więcej obszarów życia trafia pod „etykietę medyczną”. Dla przykładu : stres → od razu leczenie farmakologiczne. Niestety, ale to o prowadzi do uzależnienia od systemu zamiast budowania odporności i zdrowych nawyków. To z kolei prowadzi do przeciążenia systemu zdrowotnego → długie kolejki, krótkie wizyty itp.
4. Fragmentacja leczenia. Pacjent często jest „podzielony na części”:
kardiolog → serce
diabetolog → cukrzyca
ortopeda → stawy
Brakuje spojrzenia całościowego, holistycznego, czyli jak te problemy się łączą (np. otyłość → wszystko naraz). Już nie wspominając o patrzeniu poza ciało: umysł i dusza.
Efekt jest taki, że leczy się wiele objawów osobno i nie ma jednego spójnego planu. To nigdy nie wyjdzie.
5. Kolejny problem to zależność od farmacji i procedur. Leczenie lekami jest szybkie i skalowalne, ponieważ zmiana stylu życia jest trudna, długa i słabo „opłacalna” systemowo. Taki konflikt interesów. Nie ma kasy na martwym pacjencie i nie zdrowym również jej nie ma - kasa leży dokładnie po środku.
6. Komunikacja z pacjentem, a właściwie jej brak, to częsty problem, gdzie jest mało czasu na wizytę, brak jasnego tłumaczenia, pacjent nie rozumie, co i dlaczego ma robić, a niestety bez tego nawet najlepsze leczenie działa gorzej.
7. Błędy medyczne, to kolejny temat i temat niewygodny, ale realny:
- błędne diagnozy
- złe dawki leków
- pomyłki proceduralne
Niektóre z nich kończą się śmiercią lub trwałym uszczerbkiem na zdrowiu. Szacuje się, że błędy medyczne są jedną z istotnych przyczyn pcowikłań zdrowotnych. System nie jest tak „bezbłędny”, jak często się zakłada.
8. Zbyt wolne wdrażanie nowych odkryć. Nowe odkrycia znacznie przyspieszają, ponieważ nauka idzie szybko, ale praktyka medyczna na wskroś odwrotnie - tylko wolniej. Często nowe wytyczne docierają do lekarzy po latach, stare metody są stosowane z przyzwyczajenia - bo tak zawsze się robiło. W efekcie pacjent nie zawsze korzysta z najnowszej wiedzy.
9. Diagnostyka „na wszelki wypadek”. Nowoczesna medycyna ma świetne narzędzia diagnostyczne, ale prowadzi to do nadmiaru badań. Skutki tego to wykrywanie zmian, które nigdy nie byłyby groźne, niepotrzebny stres (hipochondria), nadleczenie - czyli tzw. polipragmazja (za dużo leków naraz). Odnosi się to szczególnie u osób starszych. Kilka chorób, wielu lekarzy i w efekcie wiele leków. Wiele leków to niestety interakcje leków, skutki uboczne, pogorszenie jakości życia. Do dziś pamiętam jak mój dziadek miał całą walizkę leków i co roku tylko większą.
10. Brak personalizacji stylu życia. Lekarz często mówi „proszę schudnąć” lub „proszę więcej się ruszać”, ale bez konkretnego planu, wsparcia dietetycznego czy psychologicznego. Pacjent zostaje z ogólną radą, której trudno wdrożyć, najgorsza z nich to "proszę się nie stresować". Niestety są też i tacy lekarze, którzy mówią, że dieta nie ma znaczenia, a witaminy to w ogóle szamanizm.
To takie "10 grzechów głównych medycyny", a przecież tego jest sporo więcej. Można to podsumować krótko :
Medycyna świetnie ratuje życie
Medycyna nie radzi sobie z chorobami przewlekłymi i długoterminowym zdrowiem populacji.
5
@RC28 to jest jeden z tych piłkarzy co potrafią zrobić coś z niczego, Yamal miałby więcej przestrzeni
0
@Pressinho myślę, że nie mamy o czym dalej rozmawiać skoro uważasz ligę niemiecką za lepszą od hiszpańskiej.
0
@LAMC_10 tak, dokładnie to samo bym napisał.
24
Jak jest oferowany, to raczej nie jest to dobre wyjście.
0
@ToWinaSedziego teraz to on sam będzie zwolennikiem samego siebie w Barcelonie za 150 mln, ale po jego performensie przeciwko Arsenalowi nadal nim będzie
4
@blakkudium chyba najlepszy piłkarz Arsenalu, dla mnie ma szacuken za dwie brameczki z wolnego z realem :)
11
Niech Arsenal go bierze, a my bierzemy Godtsa z Ajaxu, którego też chce Arsenal.
0
@Gaucho robimy zrzutę jak na pomagam.pl
0
@Pressinho Tym bardziej jak masz słabą ligę - francuska czy niemiecka względem angielskiej czy hiszpańskiej, to łatwiej jest przygotować się na LM. Możesz odpuścić sobie jak Atletico, żeby ugrać tylko jeden mecz i awansować.
Nie wystarczy nie doprowadzać do sytuacji gdzie można popełnić błąd, bo nie myli się tylko ten, kto nie próbuje.
Ja nie uważam, że ligę jest wygrać trudniej niż LM, ja mówię o czymś zupełnie innym - ten kto wygra LM nie może być nazywany królem Europy, czy najlepszą drużyną Europy czysto obiektywie. Dlaczego ? To już opisałem wyżej.
2
@KibicBarcy84 typowe kierowanie się emocjami, zamiast rozumu, jak myślenie baby, a nie faceta. Brak czytania ze zrozumieniem.
"Dla mnie zarówno Lewandowski jak i Ferran powinni odejść" - zapomniałeś dodać plakatu Ferrana i Lewandowskiego.
Po czym stwierdziłeś, że Lewandowski jest lepszy od Ferrana? Lewandowski gra lepiej głową, lepiej się zastawia, jest silniejszy i lepiej szuka piłki. Tego pomimo wieku nikt mu nie odbierze. Jakie Ferran ma atuty ? Szybkość ? Drybling ? Siła ? Gra głową ? Teraz wyskoczę co robił 5 lat temu, bo to ma ogromne znaczenie w kontekście bycia lepszym piłkarzem. Dobra skończyłem, bo wiadomo, że nie ma nawet co porównywać. Deklasacja.
1
@JimMorrisonFCB tak, dokładnie o to mi chodzi i uważam, że to jest klucz do przyszłego sezonu.
0
@Pressinho 1. Nie da się nie popełnić żadnego błędu i grać perfekcyjnie. To życie w idealnym świecie. Podczas meczu jest setki błędów, nawet na najwyższym poziomie.
2. Nie wszystko zależy od Ciebie, sędziwie mogą Ci zniszczyć dalszy awans, ewentualną wygraną, nawet jak wszystko zrobisz dobrze, wtedy najbardziej boli.
3. Liga nagradza jakość w długim okresie :
- Regularność i powtarzalność
- Równe warunki dla każdego
- Mniejszy wpływ przypadku
4. LM nagradza szczytową formę w danym dniu i odporność na presję, niekoniecznie absolutną jakość
5. Podsumowanie : nie zawsze wygrywa najlepszy ogólnie (obiektywnie), prawie zawsze wygrywa zespół, który najlepiej przeszedł przez turniej pomimo okoliczności (kontuzje, forma, sędziowie, drabinki, skuteczność, mniej błędów itd.)
10
@FCB24 ja nic do nich przecież nie mam, nawet szacunku :)
6
Przykłady Atletico, Liverpoolu, realu czy Chelsea pokazują tylko, że grubo zainwestowane pieniądze w zawodników niekoniecznie przekładają się na sukcesy.
Bardzo dobrą politykę transferową ma Bayern. Nie przepłaca, kupuje rozważnie i ma stabilną sytuacje.