4

Czuję się jak w 2012 roku. Panie i Panowie, przeżyliśmy kolejny koniec naszej cywilizacji :)

0

@PeRRy krypto - z artykułu WP wynika, że firma przeprowadzająca analizę na ich zlecenie przyznała, że mogą istnieć niewykryte adresy portfeli zondy - ale Ty twierdzisz, że wszystko jest jawne i KNF bez specjalnych środków może ich w pełni kontrolować, więc wystarczy, że to pokażesz.

"Nie jest uprawniony, ale może to robić jeśli są podejrzenia o machlojki. Dlatego napisałem Ci niżej, że nie wiem co Nawrocki wetował i odnoszę się tylko do tego co napisałeś. Stąd też moje odwołanie też do organów ściągania i dostępu do danych właściciela portfela."

Gdy są jakieś machlojki to analiza ma miejsce po fakcie i może być ukierunkowana co najwyżej na ukaranie sprawców i próbę odzyskania środków poszkodowanych. Ja piszę o bieżącej kontroli i choćby teoretycznej możliwości przeciwdziałania w sytuacji, gdy na takiej giełdzie zaczyna się dziać coś niedobrego. Tutaj mamy info, że środki z zondy były wyprowadzane przez kilka miesięcy.

"Generalnie czytając teraz twoje odpowiedzi widzę, że twoja argumentacja bądź użycie danych słów wynika z tego, że nie rozumiesz w jaki sposób działa Blockchain I giełdy krypto, stąd swoją drogą te pierwsze pytanie do mnie. Ty używając słowa portfele Zondy miałeś na myśli ich konta bankowe, czy miejsca gdzie trzymają fundusze, w kontekście ich kondycji finansowej, a ja mówiłem o portfelach krypto."

Generalnie czytając twoje odpowiedzi widzę, że twoja argumentacja bądź użycie danych słów wynika z tego, że nie rozumiesz w jaki sposób działa nadzór finansowy, jakie są jego podstawy i czym się różni kontrola bieżąca i prewencja od następczych działań karnych.
Pisałem w odpowiedzi na Twój komentarz wprost o portfelach krypto, odnosząc się do uwag ludzi, którzy analizowali portfele krypto zondy dla WP, ale co do drugiej części też masz rację - o ile kont bankowych i fiat currency nikt im nie sprawdzi bez nadzoru, o tyle mogłaby to robić na bieżąco KNF nawet wobec podmiotów paszportujących.

"No więc portfele krypto KNF, może sprawdzać bo są jawne, stanu finansowego giełdy krypto nie może."

No właśnie nie może bo nie ma podstaw prawnych. Cały czas próbuję to tłumaczyć, ale to jak grochem o ścianę. To, że Ty jako osoba prywatna możesz robić sobie w wolnym czasie co chcesz i sprawdzać te portfele krypto, jeżeli masz wystarczającą wiedzę i umiejętności, to nie znaczy, że to samo może robić dowolny organ, który nie ma do tego uprawnień.

2

@PeRRy skoro wszystkie portfele są jawne i wszystko jest wiadome to pokaż mi dokładnie te portfele, na których zondacrypto trzyma środki.

Sam się naucz jak działa prawo i według jakich zasad działają urzędy, a później debatuj. Co z tego, że portfele są jawne skoro KNF nie ma uprawnień nadzorczych i nie ma podstaw, żeby kontrolować na bieżąco zarówno jawnych jak i niejawnych danych?

Co ma prawo organów do wystąpienia o dane portfela w przypadku prowadzenia postępowania karnego z bieżącą kontrolą kondycji finansowej giełdy? ;p

Więc nie, to co piszesz nie ma nic wspólnego z rzeczywistością, a Nawrocki zablokował ustanowienie KNFu organem nadzorczym w ramach MiCA wobec giełd kryptowalut, a tym samym zablokował ich bieżącą kontrolę.

2

@macio_944 obie strony przewidują najgorsze i wolą się pozytywnie zaskoczyć ;p

1

W ogóle Real powinien w następnej edycji zostać zbanowany w rozgrywkach, jeżeli czegoś nie zrobi z tym kartofliskiem. Tam wszędzie dziury były, a w niektórych miejscach widać było brak trawy. To jest boisko na rozgrywki lig amatorskich a nie profesjonalny futbol.

20

Zwyczajnie nie rozumiem dlaczego to nie jest karny. Atakujący kontroluje już piłkę, wygrał pozycję - z drugiej strony obrońca nie ma szans na dotarcie do piłki, w ogóle nie skupia się na walce o nią, a jedynie na przewróceniu rywala uderzeniem w plecy. Klarowny karny.


9

Czyli Real ze stratą bramki i Tchouameniego w pierwszej połowie jest coraz bliżej zakończenia sezonu już na początku kwietnia :) Ale maszynę zbudował dziadek Perez ;p

2

Jak to dobrze, że los mnie nie pokarał i nigdy nie zostałem madryciakiem.. grają ćwierćfinał LM, mecz na własnym stadionie, a ci się ciągle bronią na 30-40 metrze od własnej bramki jak za najgorszych czasów Atletico Simeone - po prostu obrzydliwy futbol, któremu nie da się kibicować.

0

Już się zaczyna, 5 metrów i brak bramkarza przed sobą a i tak nie trafił..

1

@tbas ale pewności nie ma, jeszcze nie widzieliśmy meczu.

8

Ciekawe czy Trump, pisząc o zniszczeniu dzisiaj cywilizacji miał na myśli Iran czy po prostu coś wie o przekręcie jaki Real szykuje na dzisiejszy wieczór razem z zespołem sędziowskim.

12

Raptem pół roku temu. Ciekawe jak tam się mają polscy politycy, którzy udzielili mu poparcia.


2

@ferdas_rawa skłamałeś w tym temacie, twierdząc, że zonda raportuje do KNF. Później, że KNF wpisał zondę do rejestru VASP. Później, że w ramach raportów AML raportują o stanie giełdy.
Albo celowo kłamiesz albo zwyczajnie powtarzasz usłyszane argumenty, których do końca nie rozumiesz.

Teraz zabrakło Ci argumentów, więc wróciłeś do bajeczki o tym, że nadanie uprawnień KNF nic by nie zmieniło.

"Otóż MF, służby i KNF mają pełne prawo analizować portfele krypto i koniec kropka." - piękne i jednoznaczne twierdzenie, które pozwala zapytać Cię o podstawę prawną działań prewencyjnych bez uprawnień nadzorczych nad giełdami kryptowalut.

2

@ferdas_rawa "ale wiesz o tym, że po wejściu tej ustawy KNF uzyskałby takie prawo w lipcu 2026 roku... i powiedz mi proszę, jak zablokowanie działalności ZONDA na terenie polski ochroniłoby aktywna Polaków? :-)"

Nie wiem bo to znowu nieprawda. Mieszasz czas wdrożenia pełnych obowiązków w Estonii według ich implementacji MiCA z czasem wejścia w życie polskiej regulacji i zyskania uprawnień wobec podmiotów paszportujących przez polski KNF.

"ps. raportowanie AML to nie jest raportowanie? :-) a co wchodzi w skład raportowania AML?"

Raportowanie AML dotyczy podejrzanych transakcji, a nie stanu i kondycji finansowej samej giełdy.

"To co piszesz jest o tyle zabawne, że portfele zondy jak wszystkie oparte na krypto są jawne. Właśnie na podstawie ruchów na tych portfelach dziennikarze ustalili, że ZONDA nie ma zabezpieczenia. Bez ustawy, bez MICA. KNF może sobie je codziennie przeglądać... ale tego nie robi, dlaczego? MF tego nie robi? Służby?"

To o tyle zabawne, że organy państwa do konkretnych działań potrzebują podstaw prawnych. Dziennikarze sobie sprawdzili bo dostali sygnały o nieprawidłowościach, ale zrobili to po fakcie, a w Polsce żaden organ nie jest uprawniony do przeglądania sobie portfeli zondy na zasadzie zabijania nudy w pracy.

" I to jest ten konkret?" konkretem jest to, że mogliby kontrolować podmiot przed zniknięciem środków, a nie po fakcie jak dziennikarze.

Twoja argumentacja to przeróbka tego co od rana głosi Konfa, ale to nie ma za wiele wspólnego z rzeczywistością.

2

@ferdas_rawa ten nie dodał zondy do rejestru VASP bo to nie jest zadanie KNF tylko ministra finansów - na podstawie ustawy o przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy. To nie ma nic wspólnego z raportowaniem do KNF.

Powtórzę - aktualnie w Polsce nie ma podmiotu, który byłby uprawniony do nadzoru nad giełdami krypto.

Co mógłby zrobić KNF? Przede wszystkim mógłby uzyskać informacje (czy to bezpośrednio od zondy czy od regulatora estońskiego w ramach esma) o raportach zondy, płynności giełdy, realizacji obowiązku segregacji aktywów klientów - a w przypadku wątpliwości co do uzyskanych danych/braku ich otrzymania mógłby wydać ostrzeżenie o działalności giełdy, wstrzymać jej działalność na terenie Polski. Już sam fakt, że polski KNF mógłby formalnie uzyskać informację o zondzie i badać jej działalność stwarza możliwość (nie wiemy czy tak by się stało) do wcześniejszego ostrzeżenia ludzi o upłynnianiu kasy zgromadzonej na zondzie.

46

Czyli dostaną karę za podjęcie decyzji zgodnej z dotychczasową linią oceniania takich sytuacji, która wcześniej nie była kwestionowana przez CTA - i niech ktoś jeszcze powie, że CTA nie gra przeciw Barcelonie ;p

2

@Kozinho. wyznaczenie daty na zawarcie umów i dostarczenie sprzętu (2030 rok) wynikały z celu pierwszego programu SAFE jakim jest jak najszybsze zwiększenie potencjału europejskich armii. W przypadku negocjacji w trybie konkurencji oraz możliwości refinansowania wcześniej zawartych umów ta data graniczna nie jest większym problemem. Gdyby była to inne państwa też miałyby problemy z zawyżaniem kosztów przez firmy - a nie mają.

1

@Kozinho. do końca maja jest czas na umowy samodzielne, później jest czas na zakupy wspólne (2 lub więcej państw). Ten termin nie jest dużym problemem bo negocjacje większość państw prowadziła wcześniej i tylko Rumuni zawalili sobie sprawę.

2

@Kozinho. tego nie wiemy bo wymagałoby to wglądu w dokumenty niejawne, natomiast tutaj problemem nie jest sama konstrukcja SAFE co fakt, że Rumuni zawalili proces negocjacji, stawiając od razu na Rheinmentall + fakt, że Niemcy bezczelnie próbują wykorzystać teraz fakt, że Rumunii muszą od nich kupić. Nie wykluczałbym tutaj także jakiejś łapówki bo prowadzenie negocjacji w taki sposób, że najpierw informuję partnera, że nie ma konkurencji oraz że mam ograniczony czas na zawarcie umowy, to przykład skrajnej głupoty nawet jak się uwzględni fakt, że odpowiadają za to politycy.

8

To jest niby ta merytoryczna strona Konfederacji. Rumunii w przetargach wycięli konkurencję, od razu postawili na niemiecki Rheinmentall, który próbuje w nieuczciwy sposób wykorzystać tę sytuację i podnieść ceny.
Nie ma to żadnego związku z samą konstrukcją programu SAFE ani tym bardziej polskim programem, gdzie my niczego praktycznie nie kupujemy od Niemców i ładujemy tę kasę we własny przemysł.


2

@ferdas_rawa "Sama zonda raportuję do KNF, czyli spełnia minimalne wymogi." - kłamstwo, nie raportuje.
Polska obecnie nie ma organu wyznaczonego do realizacji uprawnień nadzorczych nad podmiotami działającymi w Polsce w ramach MiCA.

Na terenie Polski nie było i nie ma właściwie kontroli nad jej działalnością i tak, winę za to ponosi Nawrocki, PiS i Konfa.

3

@Foton no tak, Amber Gold to była afera, cinkciarz to była afera, ale jak to samo spotyka firmę z branży krypto promowanej przez środowisko Konfy, która miała swój udział w zablokowaniu objęcia tego sektora nadzorem KNF, to nagle to tylko gównoburza a ludzie sami są sobie winni :)

13

@Rhaan powtarzasz narrację, którą Mentzen i Konfa od dzisiaj pchają.

"Zonda działa na licencji estońskiej więc ustawa miłościwie nam panujących nic by nie zmieniła."

Bzdura, KNF zyskiwał uprawnienia interwencyjne, w tym możliwość zablokowania działania na swoim terytorium (przy czym sama blokada jest sygnałem dla inwestorów).
W UE istnieją mechanizmy koordynacji, którym podlega także Estonia + KNF miałaby możliwość zgłaszania naruszeń w trybie współpracy nadzorczej w ramach ESMA, a nie jak twierdzi Sławek do "pisania listów bez znaczenia).

Sam fakt, że Zonda działa na licencji estońskiej, nie oznacza, że polska ustawa „nic by nie zmieniła”. Obowiązki wynikają z MiCA i obowiązują w całej UE, a paszportowanie dotyczy tylko tego, który organ jest wiodący, a nie tego, czy w ogóle istnieje nadzór.

Przyjęcie ustawy oznaczałoby, że Komisja Nadzoru Finansowego ma realne narzędzia działania na rynku krajowym – w tym interwencji i egzekwowania obowiązków wobec klientów. Bez tego nadzór jest w praktyce słabszy.

2

@Mow_mi_Douglas najgorsze jest to, że część wyborców już w tę zmanipulowaną narrację uwierzyło i ją powtarza.

4

@Mow_mi_Douglas już to zrobili ;pp Winny Tusk i KNF.


4

@gumaz nawet jak sam nie ogarniał to wokół miał rozsądnych ludzi, którzy mogli rządzić za niego. Natomiast Trump ma wokół siebie sektę i nie ma tam nikogo kto by go wyhamował.

12

Czyli USA i Trump chcą się wycofać z NATO bo Dania i UE nie dali im Grenlandii ;p Niektórzy w Polsce jeszcze się oszukują, ale obecnie USA to nie jest żaden sojusznik i nie daje żadnych gwarancji naszego bezpieczeństwa. Została nam UE, w szczególności sąsiedzi + Ukraina.


0

@Peciak Dokładnie taki jest cel systemu kaucyjnego - aby ludzie w ogóle rezygnowali z wody butelkowanej, co część osób dumnie zaczęło ogłaszać po wprowadzeniu systemu. Wprowadzona opłata dodatkowo zwiększa szansę na to, że plastikowe butelki faktycznie będą segregowane skoro wiązać się będą z nimi opłaty.

No i największy hit - nie doczytałeś jak typowy fanatyk, który głupieje, gdy widzi choćby sugestię krytyki na swojego idola. Napisałem wyraźnie, że nie obejrzałem, zadałem pytanie, następnie ogólnie skomentowałem jak wyglądają biedronki.. a później wprost wskazałem, że jednak filmik obejrzałem bo rozkręciła się dyskusja. Tak więc te owieczki to możesz sobie przed snem liczyć :)

3

@LAMC_10 z tej całej grupy i tak najbardziej współczuję Tobie bo wychodzi na to, że jesteś rudy.

9

To już jest konkretne info o zondacrypto.

@macio_944 @Comentateiro @tbas @Matan_Zajcev @Kgorecki2500 @tomek8756


Media

Sonda

Której reprezentacji, do której powołany został zawodnik Barcy, kibicujesz?