Comentateiro
Dołączył/a: lipiec 2023
Poznań
53 obserwujących
71 obserwowanych
Której reprezentacji, do której powołany został zawodnik Barcy, kibicujesz?
Komunikat
Polecający
Ładowanie...
Historia komentarza
Ładowanie...
6
Kultura broni w USA na przykładzie roku 2019:
38,355 zgonów z udziałem broni. Co ciekawe 23941 osób popełniło samobójstwo, a 14 414 osób zostało zamordowanych. 1352 przypadki to postrzały przypadkowe i inne.
W 2020 roku było to ponad 45 000 przypadków.
Szacuje się, że w roku 2018 na 100 osób cywilnych w USA przypadało 120,5 egzemplarzy broni. Dla porównania w 2011 roku było to 88 egzemplarzy.
Na mojego nosa ta liczba samobójstw sporo mówi o zdrowiu psychicznym Amerykanów i takie społeczeństwo jest coraz bardziej dozbrajane. Nie ma w tym kraju żadnej kultury używania broni, a jest wręcz zakorzenione, że służy ona samoobronie.
Ludzie bezsensu porównują USA do Szwajcarii (a ja dodam Finlandię), ponieważ w tych krajach broń z definicji nie służy do obrony przed rodakami w przeciwieństwie do USA. Tam broń jest ściśle związana z użyciem w trakcie mobilizacji wojskowej i jest to obudowane świetnym podejściem edukacyjnym, wieloma wymogami i nauką odpowiedzialności. Kraje są malutkie liczebnie (łącznie ok 13 milionów) i zdecydowanie bardziej jednorodne etnicznie
33
@AlexDark00 W Polsce czułbyś się bezpieczniej z bronią? Ja pier**lę, a czego Ty się strachajło tak boisz w tak bezpiecznym kraju? To zdanie mówi o tym, że masz chyba jakiś poważny problem z psychiką.
0
@Mads Tradycyjnie bezsensowne porównanie, bo abstrahujesz od tego do czego broń z założenia ma służyć Szwajcarom i Amerykanom. A jeszcze ważniejsze, jest to jaka panuje w Szwajcarii kultura użycia broni i jaka jest świadomość społeczna Szwajcarów oraz ich podejście do życia.
Uzbrajanie Amerykanów jest jak podawanie odbezpieczonego granatu człowiekowi z domu wariatów.
9
Za BBC: in response to the shooting in Uvalde, Texas Attorney General Ken Paxton says the solution may be arming teachers.
Prokurator Generalny Ken Paxton, w odpowiedzi na strzelaninę w Uvalde, stwierdza, że rozwiązaniem może być uzbrojenie nauczycieli.
Czyli mamy klasykę konserwatywnego myślenia: receptą na uzbrojone społeczeństwo ma ma być dozbrajanie go jeszcze bardziej. W ogóle w Wikipedii doczytuję o Paxtonie:
Uznawany jest za chrześcijańskiego konserwatystę, walczącego na rzecz wolności
religijnej.
Czy kogoś to w ogóle dziwi?
1
@Bobo25 Ale zwróć uwagę ile osób poleciło Twoje błędne wyliczenie. Bo intuicyjnie wydaje się, że masz rację
3
@Bobo25 Dodałeś 4 kolejki więcej w Hiszpanii po 10 meczów i dało to 40 meczów.
Ale nie uwzględniłeś tego, że w każdej z poprzednich 34 kolejek w Niemczech gra się 9 meczów, podczas gdy w Hiszpanii 10 meczów co daje 34x1=34 dodatkowe mecze. 34+40=74 mecze różnicy.
0
@Bobo25 Nie tak łatwo, pomyśl jeszcze chwilkę
1
@Bobo25 Ale premię dostaje się za dobrze wykonaną pracę, czyli po sprawdzeniu efektów. Jest sukces, są bonusy.
W PiSie jak w bankach premie się należą - taka jest mentalność złodziejska tych ludzi.
0
@Bobo25 Zrobiłeś błąd w obliczeniach. Mam to wyjaśnić czy sam dojdziesz do właściwych wniosków?
1
Jak informuje "Wyborcza" w resorcie finansów przyznano 146 nagród pieniężnych za "szczególne osiągnięcia w pracy zawodowej". Wszystko za przygotowanie i wdrożenie pakietu przepisów Polskiego Ładu.
Wyróżnione osoby otrzymały średnio po ok. 11,7 tys. zł brutto. Jednak rozpiętość
kwot była szeroka. Niektórzy pracownicy mogli liczyć zaledwie na 1 tys. zł, ale przyznano też ponad 30 bonusów w wysokości co najmniej 15 tys. zł. Rekordzista — jeden z dyrektorów w MF — otrzymał 30,8 tys. zł, a kilku innych dyrektorów nagrodzono kwotami przekraczającymi 25 tys. zł.
Jak w USA w 2008 - państwo wyłożyło grube miliardy na ratowanie systemu bankowego, a co robili bankowcy? Z tych pieniędzy zaczęli wypłacać sobie premie mimo, że to oni w ogromnym stopni doprowadzili do kryzysu.
1
- Jak długo żyje przynęta?
- 2 minuty z hakiem.
8
Upadek Manchesteru United jest epicki. Biorąc pod uwagę jak bogaty jest to klub, zapaść jest niewyobrażalna. Teoretycznie narzędzia do wyjścia z kryzysu zarząd ma w rękach, ale nie potrafi z nich umiejętnie skorzystać.
Trzeba było zatrudnić Pepa kilka lat temu ...
0
@MesQueUnClub96 Klopp ze względu na typ prezentowanego futbolu, nie skroiłby lepszego składu, bo praktycznie nie ma graczy lepszych pod jego futbol. Pracusie z talentem, ale nie wybitni technicy są siłą rzeczy tańsi.
Z drugiej strony co zrobiłby Klopp z ekipą City? Czy zdobyłby więcej punktów- wątpię, bo to nie gracze pod jego piłkę
5
Dominacja Pepa w Anglii jest absolutna. Wszystkie detale dopracowane, nawet wybitne sezony Liverpoolu Kloppa nie wystarczają. Po prostu wybitny manager trafił na jeszcze lepszego i jeszcze bardziej regularnego. Sądzę, że choćby Klopp dostał 500 mln na transfery, nie zbudowałby lepszego teamu - jego Liverpool jest praktycznie maszyną doskonałą w lidze, a mimo to przegrywa.
7
Coutinho, jak w Barcy, swoje zrobił ale koledzy nie dojechali
0
@Kuraxan A patrz, ja sądziłem, że te LM to głównie zasługa błędów sędziowskich i stronniczego gwizdania.
18
Od nowego sezonu nie będzie można zwiedzać wieży Eiffla i katedry Notre Dame ponieważ oba obiekty dostanie Mbappe za przedłużenie kontraktu. Jeszcze waży się dostępność rejsów po Sekwanie.
1
Nie dla psa (Barcelona) kiełbasa (Raphinha) w świetle najnowszych rezultatów
1
@Encore A jakże,ale przyznasz, że już zalążki solidnej budowli były, kiedy wjechał na koniu, czy tam szkapie .... ten, który Bruno się nie kłania
0
@BorzyKrzys No akurat w sezonie przed przybyciem króla zbudowali nieduży murek z cegieł
6
Matura rozszerzona z historii:
1. Który król portugalski zastał Turyn murowany a zostawił drewniany?
2. Który król portugalski zastał Manchester murowany a zostawia drewniany
2
@mekston Podajesz to z nienawiści do CR7. Po co to uzupełnienie o Leo? Nie można było przyjemniej?
3
Widzę na naszej stronie syndrom sierot po wielkiej Barcelonie. Jakiś czas temu Barcy nie obchodziłoby kto gra w Realu, bo dowolny skład Królewskich zostałby rozjechany w lidze.
Dziś kibice Barcy tak natarczywie naśmiewają się z fiaska transferu Mbappe, że to aż rzuca światło na ich samopoczucie co do własnego zespołu - a to najwyraźniej nie jest najlepsze.
Kibic Barcy zjechał z przedziału platinum do co najwyżej bronze.
1
@Mns21 A dlaczego @fart nie wołasz? Toć w jego żyłach krew zielona płynie
0
@LloretDeMar Ale nie dopuszczasz zaistnienia wypaczeń w modelu kapitalistycznym? Ja nie widzę w fortunach milionerów ich pracy -no, przynajmniej tylko częściowo, a reszta to układy i często dojenie sytuacji z powodu osiąganych przewag.
Wg wielu wskaźników to biedni są najbardziej obciążoną podatkami i daninami grupą, a w dodatku ponoszą najwyższe koszy kryzysów. Tymczasem miliarderzy na kryzysach zyskują. A to nie świadczy o ich pracowitości, tylko o rynku, który im daje narzędzia na obławianiu się. To jest ta mniej przyjemna strona kapitalizmu
1
@Johnson Trochę powiało w Twoim komentarzu bezkrytycznym podejściem do kapitalizmu, a przecież może być dokładnie odwrotnie niż mówisz. Bez regulacji państwa, osiągamy kapitalizm w obecnej formie, gdzie dominacja kilku podmiotów umożliwi rywalizację z nimi małych czy startujących firm.
Czyż globalizacja nie jest wspaniałym polem do ogólnoświatowej "rywalizacji"?
Kapitalizm być może zawsze doprowadzi do zamknięcia rywalizacji w wielu sektorach, bo więksi zawsze wykorzystywać swoje przewagi
8
Zaczynam postrzegać Mbappe jako piłkarza kompletnie pozbawionego ambicji. Nie przejście do Realu jest kompletnie niedorzeczne pod względem piłkarskim.
Chłopak ma siano (nomen omen) w głowie
3
@AmigoBlancos To widocznie nie jadł tego pasztetu z królika
1
@LloretDeMar Pewnie masz rację, ale proporcje posiadanego majątku w coraz mniejszym stopniu wynikają z pracy, a w coraz większym z modelu kapitalistycznego, nad którego mankamentami można się zastanawiać.
Nie ma co kwestionować czyjejś przedsiębiorczości, ale sumy na koncie pokazują rażące dysproporcje między pracującymi szaraczkami, które ten dochód również wypracowują, a milionerami, którzy czerpią z garściami z kapitalizmu w obecnej formie.
0
Dzwony są nie tylko w kościele