2

@Bocheno1 O! No teraz to ja rozumiem. Podziękował ślicznie :)

0

@JimMorrisonFCB Przynajmniej pisze po Polsku a nie po zagramanicznemu! Nie każdy zna języki obce.

1

@Pilka_jest_okragla Następny to samo! Nie możesz napisać po Polsku?

0

Estadio Anoeta to z jednej strony przekleństwo ale z drugiej strony to nie przypadek. Baskowie grając u siebie są naprawde mocni zwłaszcza w pojedynkach z nami i Realem Madryt. Przypomne tylko że ani Luis Enrique, ani ś.p. Vilanova, ani też wspaniały Guardiola nie potrafili wygrać na Anoeta. Jeśli Koeman zdołał by tam wygrać to naprawde była by to sztuka i punkt zwrotny w walce o mistrzostwo Hiszpanii.

3

(Nie)zapomniane remisy:


19 marca 1986 r. FC Barcelona zremisowała w rewanżowym spotkaniu w Turynie z Juventusem 1:1 w ramach ćwierćfinału Pucharu Europy. Jak się okazało był to remis zwycięski, bowiem w pierwszym meczu Barça wygrała skromnie 1:0. W rewanżu w pierwszej połowie Juve mogło, a nawet powinno strzelić kilka goli lecz niemiłosiernie pudłował Marco Pacione, w tym między innymi na pustą bramke! W 30 minucie w jednej z nielicznych akcji Blaugrany Victor dośrodkował piłke na drugi słupek do Archibalda. Szkot oddał strzał z ostrego kąta a piłke do własnej bramki wpakował bramkarz Tacconi. Gospodarze doprowadzili do remisu po strzale Platiniego tuż przed przerwą. W drugiej części meczu dało o sobie znać lepsze przygotowanie fizyczne Barçy więc włosi próbowali zaskoczyć rywali strzałami z dystansu jednak nie przyniosło to już żadnego skutku. ,,Szczerze życzę Barcelonie żeby przejęła od nas pałeczke i zdobyła Puchar Europy”- powiedział po meczu trener Juventusu Giovanni Trapattoni. No cóż, jak wiemy nie udało się wówczas zdobyć tego cennego pucharu a przecież było tak bardzo blisko…


0

@Krzeczo Takim samym kotem jak był Coutinho w Liverpoolu, jest teraz Halaand w Borussii. Powiem więcej, tak potężnie zbudowany i wysoki Halaand prawdopodobnie może stać się w La Liga przysłowiowym słoniem w składzie porcelany. Krótko mówiąc jemu nie będzie odpowiadała techniczna gra w La Liga. Moim zdaniem zdecydowanie bardziej odnalazł by sie w Premiere League, no ale obym się mylił...

15

Kiedyś bywało różnie:


18 marca 1987 r. FC Barcelona przegrała na Camp Nou z Dundee United 1:2 w rewanżowym spotkaniu ¼ Pucharu UEFA. Do 85 minuty Blaugrana prowadziła 1:0 i odrobiła w ten sposób straty z pierwszego meczu na Tannadice Park. W samej końcówce Szkoci strzelili 2 gole i niespodziewanie awansowali do półfinału. Na trybunach pojawiły się głosy nawołujące do zwolnienia prezydenta Nuñeza i przywrócenia do składu Schustera. Duma Katalonii do dzisiejszego dnia ma z Dundee United najgorszy bilans spośród wszystkich drużyn, z którymi spotykała się w europejskich pucharach, a mianowicie 4 mecze i 4 porażki!
Wypada tylko żałować że Szkoci tak cienko przędą w Scottish Premiership, więc chyba nie prędko będzie okazja do rewanżu…


0

@Majkel34 Aaa jednak potrafisz pisać po Polsku! No to pisz po naszemu bo nie każdy rozumie po amerykańsku!

1

@Majkel34 Te! Amerykanin! To jest Polska strona!

4

Boże, chroń nas od patologii transferowej ostatnich lat...

14

@PatrychoO A co ty na geografii się nie znasz???

14

Bartomeu i Rosell??? Ja pierdole! co za tupet!!!

0

@Crakitic Akurat ten fakt przedstawiłem z książki ,,366 dni wokół FC Barcelony". Natomiast jeśli chodzi o same rekordy Barcy to pewnie są na Wikipedii a już napewno wogóle w internecie powinieneś znaleźć rekordy naszego klubu :)

11

Dokładnie 120 lat temu(17 marca 1901 r.) FC Barcelona pokonała na wyjeździe Gimnastic Tarragona 18:0!!! w Pucharze Alfonso Macaya(prekursorze Mistrzostw Katalonii). Jest to najwyższe zwycięstwo w historii klubu o stawke. W meczu tym 9 goli(co również jest rekordem klubu) strzelił Joan Gamper. Uczynił to zresztą po raz drugi z rzędu w tych rozgrywkach co jest absolutnie niebywałe! Tak, tak, założyciel Barçy był wówczas nie tylko znakomitym piłkarzem ale również świetnym sportowcem w innych dyscyplinach. Natomiast jeśli chodzi o Copa Macaya, to pomimo wysokich wygranych Blaugrany, po puchar sięgnęła wówczas Hispania CF(nie istniejący już klub z Barcelony). Następną edycje Copa Macaya rok później, zdobyła już jednak Duma Katalonii.

1

Wobec takiej historii nie możemy przejść obojętnie:


16 marca 1938 r. Barcelona została zbombardowana przez włoskie lotnictwo. Od początku wojny domowej niektórzy piłkarze Barçy wraz z zawodnikami Athletic Bilbao uczestniczyli w walkach. Rok wcześniej po zamordowaniu Josepa Sunyola, Rossend Calvet wraz z trzema byłymi działaczami klubu załatwił Blaugranie tournée po Ameryce Południowej. Część piłkarzy zdecydowała się zostać w Meksyku a Balmanya i Escola uciekli do Francji. W 1938 r. podczas jednego z nalotów na Barcelone, jedna z bomb spadła na budynek siedziby Barçy, w którym znajdowały się trofea i dokumenty klubowe. Calvet wraz z Josepem Cubellsem i innymi działaczami przez kilka dni odzyskał większość przedmiotów.


16 marca 2014 r. Lionel Messi strzela hattricka w meczu La Liga z Osasuną, czym bije rekord klubowy Blaugrany należący do Paulino Alcantary(395 goli). Niektóre źródła błędnie podają 369 goli Alcantary.
Tutaj oficjalnie: https://www.fcbarcelona.com/en/card/648422/paulino-alcantara



Ponadto 16 marca(1920) FC Barcelona rozegrała towarzyskie spotkanie ze Slavią Praga wygrane nie bez trudu 3:2. Był to pierwszy mecz w historii z drużyną z Europy środkowowschodniej.



Coś jeszcze wydarzyło 16 marca. Otóż tego dnia a roku 1983, Widzew Łódź toczył zacięty bój na Anfield Road w rewanżu z Liverpoolem i w efekcie przegrał 3:2. Ale! Jednocześnie to był największy sukces w historii występów Widzewa w europejskich pucharach. Łodzianie wyeliminowali jedną z najsilniejszych wtedy drużyn na świecie i awansowali do półfinału Pucharu Europy Mistrzów Krajowych, poprzednika Ligi Mistrzów. 16 marca Włodzimierz Smolarek i Mirosław Tłokiński stoją na stadionie Anfield w czapkach angielskich policjantów oklaskiwani na stojąco przez tłumy kibiców gospodarzy. Bez wątpienia jest to jeden z niezapomnianych obrazków polskiej piłki klubowej. 3 marca w Łodzi przed blisko 45-tysięczną publicznością zawodnicy trenera Władysława Żmudy zneutralizowali niemal wszystkie atuty rywala i wygrali pewnie 2:0, po trafieniach Mirosława Tłokińskiego i Wiesława Wragi. Taka zaliczka dawała komfort psychiczny przed rewanżem na Anfield Road. Jednak nie oznaczało to, że losy awansu są już rozstrzygnięte. Na rewanż z Liverpoolem, trener Żmuda przygotował niespodziankę w ustawieniu. Postanowił przenieść grającego dwa tygodnie wcześniej w ataku Tłokińskiego na środek obrony w obliczu absencji zawieszonego za żółte kartki Andrzeja Grębosza. Wyobraźmy sobie jednak, że dziś np. Ernesto Valverde, szkoleniowiec Barcelony wystawia w obronie Luisa Suareza zamiast Gerarda Pique. Zapewne większość kibiców postukałaby się w czoło, jednak z uwagi na uniwersalność Tłokińskiego oraz inny obraz futbolu lat 80-tych manewr zastosowany przez Żmudę aż tak bardzo nie szokował.

To co wyprawiał wówczas Widzew w Europie przechodzi ludzkie pojęcie, zwłaszcza że grał już bez Bońka, który odszedł do Juventusu. Czegoś takiego nie dokonał żaden Polski klub i raczej już nie dokona. Ja osobiście jako gówniarz oglądałem ten mecz w Polskiej telewizji i byłem przeszczęśliwy i przedumny! Jeśli ktoś jest zainteresowany historią ,,tamtego” Widzewa to polecam książke ,,Wielki Widzew”.


0

de Jong gra jako środkowy obrońca??? Taktyczny kryminał!!!

3

@Nerazzurro Według mnie Estanislao Basora, zresztą nie tylko FC Barcelony ale nawet jeden z najlepszych na świecie w swoim czasie.

0

@JohnnyBarca Zgadza się! A przecież grali jeszcze Guardiola, Figo, Luis Enrique czy Stoiczkow a mimo to gdyby nie Ronaldo to kto wie?

3

Wydarzyło się w Lidze Mistrzów:


15 marca 1995 r. FC Barcelona przegrała w Paryżu z tamtejszym PSG 2:1 w ćwierćfinale rewanżowego starcia w Lidze Mistrzów i odpadła z rozgrywek. W pierwszym meczu na Camp Nou padł wynik 1:1. Jak widzimy już wówczas PSG mocno zalazło nam za skóre. Niejako ciekawostka jest fakt iż bramki Barçy strzegł wówczas Carles Busquets(ojciec Sergio).


1

Vamos Bosteros! Vamos a ganar!!

9

Już kiedyś pisałem że Garcia Pimienta powinien poprowadzić pierwszy zespół po Koemanie i zdania nie zmienie. Dla dobra klubu było by najlepiej gdyby Pimienta współpracował z Xavim.

0

@daniel32778 Dokładnie! Lecz duży w tym udział socios którzy wybierali tego drania!

3

Poprzednio Joan Laporta był prezesem FC Barcelony od 2003 do 2010 roku i ten okres stanowił wyjątek od reguły. Laporta nie należał do osób, które mówią: Ja jestem prezesem, dlatego ja podejmuje decyzje. Jego przekaz brzmiał: Jest problem-usiądźmy i go rozwiążmy. Myślał tak samo jak my, był pod tym względem wspaniały. Laporta uczestniczył również w zainicjowaniu procesu, który doprowadził do powstania Dream Team II i osiągnięcia całej serii sukcesów. Po tym jak zaproponowałem Franka Rijkaarda i Txikiego Begeruistaina na stanowiska trenera i dyrektora technicznego, Laporta od razu przystąpił do działania i sprawy zostały załatwione bardzo szybko. Właśnie tak być powinno. Ze względu na całą polityke, której pełno było tak w klubie, jak i w całym otoczeniu Barça zawsze przypominała dymiący wulkan ale Laporta świetnie radził sobie z kontrolowaniem wszystkich kwestii politycznych i pilnowaniem by nie oddziaływały one w żaden sposób ani na zawodników, ani na trenerów. Oznaczało to że mogli się skupić na budowaniu drużyny.

Zawsze zaskakuje mnie to, kto i według jakich kryteriów ocenia trenerów. Największe błędy popełniane są najczęściej przy tego rodzaju wyborach. Decyzje podejmują tu członkowie zarządu albo dyrektorzy, którzy nie mają pojęcia, jakie cechy należy w danym wypadku brać pod uwagę. Złe wybory mogą mieć opłakane konsekwencje, często powodujące zniszczenia, których efekty trwają przez lata!



Joan Laporta sprowadził Sandro Rosella jako wiceprezesa ale szybko się ze sobą starli, ponieważ po zaledwie kilku miesiącach Rossell chciał wylać Rijkaarda. Rosell należał do niewielkiej grupy, która uznała że Barça powinna zmienić kierunek a do tego potrzebowali specyficznego rodzaju trenera i dyrektora technicznego. Rijkaard miał pewne problemy ale wybrano go z określonych powodów i tego należało się trzymać. Sukces nie nadszedł natychmiast a Rosell już po kilku miesiącach był gotów zmienić kurs i zdecydować się na zupełnie inny typ trenera, a zatem również inny styl futbolu. Kiedy ostatecznie drużyna zaczeła grać dobrze, oczywiście został osamotniony. Rijkaard nigdy nie wybaczył mu jego zachowania w sytuacji kiedy, potrzebował wsparcia z góry. Rosell przez cały ten czas rzucał mu kłody pod nogi a po dwóch latach złożył rezygnacje.


7

Ciekawostki:


14 marca 1909 r. FC Barcelona rozegrała pierwsze spotkanie na stadionie będącym jej własnością o nazwie Camp del Carrer Indústria, popularnie nazywanym La Escopidora, czyli spluwaczka (nazwa wzięła się od małego rozmiaru stadionu). Niewiele wcześniej klub z pomocą lokalnego biznesmena zakupił grunty przy Carrer de la Industria(obecnie Carrer de Paris). Był to pierwszy w mieście stadion z dwupiętrową trybuną a jego pojemność wynosiła około 6 tysięcy miejsc. Pierwszym rywalem na otwarcie stadionu była FC Catala, z którą Blaugrana zremisowała 2:2 w ramach Mistrzostw Katalonii.


1

@Rothan1 Dokładnie tak samo myśle. Ten hurraoptymizm nie ma uzasadnienia, patrząc na to co się stało z Dembele, Coutinho czy Griezmanem. Może być to samo co z nimi. Nie lepiej nie przepłacać i wziąść za darmo Depaya?

0

@Szalik Ale to akurat był wyjątek bo w Barcelonie odbywały się wtedy bodaj jakieś wybory...

0

@Striker Dlatego napisałem że może być wielki ale nie musi. Zagwarantujesz że Haland poprowadzi nas do tryumfu w Lidze Mistrzów i że będzie najlepszym strzelcem itd.?

0

@LeoMessiah Hola, hola koledzy! A Coutinho grając w Liverpoolu to byl słaby? Tak samo mozna było o nim wówczas mówić że poradzil by sobie w każdej lidze! Na jego pozycji oczywiście

0

@LeoMessiah Może właśnie w tym jest pies pogrzebany, że z innych pozycji?

0

Erling Haland rzeczywiście robi ogromne wrażenia. Pytanie tylko, który napastnik przechodzący z Bundesligi do La Liga zrobił takie wielkie wrażenie i wielkie liczby na nas? Ba! który z Norwegów zrobił coś konkretnego w Primera Division? Oczywiście może to być pierwszy wielki Norweg w La Liga ale wcale nie musi...

Media

Sonda

Której reprezentacji, do której powołany został zawodnik Barcy, kibicujesz?