24

Ten artykuł powinien był pojawić się dzisiaj jako pierwszy w kolejności.
Moderacja jak zwykle jest strasznie opieszała co do historii tego wybitnego klubu. To nie dopuszczalne aby jakaś Złota piłka FCBarca.com była ważniejsza od rocznicy powstania klubu, a niestety tak to dzisiaj wygląda, zresztą nie tylko dzisiaj.

18

29 listopada 1899 r. w budynku Gimnasio Sole przy słynnej ulicy ,,La Rambla'' odbyło się spotkanie 12 osób,które odpowiedziały na ogłoszenie w gazecie Joana Gampera(współałożyciela klubu); w efekcie spotkania założona została drużyna o nazwie Foot-Ball Club Barcelona. Angielskie brzmienie nazwy wynikało z faktu że trzech uczestników tego zebrania pochodziło z Wysp Brytyjskich. Wśród brytyjczyków był Walter Wild, z zawodu elektryk ale co najważniejsze-pierwszy prezydent klubu. Poza Gamperem i Wildem akt założycielski podpisali: lluis d'Osso, Bartomeu Terradas, Otto Kunzle, Otto Maier, Enric Ducal, Pere Cabot, Carles Pujol, Josep Llobet, John Parsons i William Parsons. Sekretarzem został d'Osso, skarbnikiem Terradas a Gamperowi przypadła funkcja kapitana drużyny na pozycji napastnika(notabene rekordzistę klubu w strzeleniu 9 goli! w jednym meczu o punkty). Dziewięć dni później odbył się pierwszy mecz i tak zaczeła się historia jednego z największych klubów sportowych na świecie. Jeśli chodzi o barwy klubowe to nie jest do końca udowodnione skąd się dokładnie wzieły? być może pochodzą one od kolorów drużyny Excelsior de Zurich(pierwszej drużyny Gampera) i flagi kantonu Ticino, gdzie się urodził Joan. Popularna legenda mówi o tym że Gamper zapożyczył barwy od powstałego 6 lat wcześniej zespołu Fc Basel, w którym także występował lecz nie ma dowodów na potwierdzenie tej hipotezy. Inna opowieść głosi że były to barwy dwukolorowego długopisu popularnego wśród księgowych i pracowników sektora tekstylnego. Spodenki przez pierwsze 10 lat były białe, następnie czarne a od lat 20-tych XIX wieku są z reguły granatowe.

Jak można zapomnieć o urodzinach ,,naszej'' Barcy?

Również 29 listopada tyle że w roku 2010 odbył się na Camp Nou odbyło się słynne Gran Derbi zakończone ,,naszym'' pogromem 5:0 czyli sławna La Manita ale o tym to chyba wszyscy pamiętacie?

Pozdrawia cule hasta la muerte, Zenek!

25

Tak? A w jakim stanie piłkarze wyjeżdżają na zgrupowania reprezentacji panie Valverde? Pewnie po miodowym mięsiącu spędzonym na Costa Brava...

0

A to bardzo ciekawe? Liczyłem na dyskwalifikacje River, po tym co zrobili w sobote. W 2015 r. CONMEBOL za puszczenie gazu na La Bombonera zdyskwalifikował Boce z Copa Libertadores. To co się działo w sobote to już nie zasługuje na dyskwalifikacje?

0

Orientuje się ktoś z was jaką podjeli decyzje w sprawie Superclasico?

7

Jeśli już tak odważnie to zamiast Munira powinien zagrać Alena, który wcale nie ustępuje w kreacji gry Arthurowi Melo. Messi wówczas wskakuje na miejsce Munira. Tyle że takie numery to nie z Valverde i raczej nie w Lidze Mistrzów.

3

A rzeczywiście to był pierwszy sezon pracy Vilanovy, najmocniej przepraszam.

8

25 listopada 2012 r. od 14 do 75 minuty, wygranego 4:0 ligowego meczu z Levante w składzie Barcy zagrali sami absolwenci szkółki La Masia, a byli to: Valdes, Montoya, Pique, Puyol, Alba, Xavi, Busquets, Fabregas, Iniesta, Pedro i Messi. Drużynę prowadził oczywiście nie kto inny jak sam Pep Guardiola.
Czy my jeszcze dożyjemy takich chwil?
Aż łza się w oku kręci...

0

Niemożliwe aby po zerwanym więzadle w kolanie okres rehabilitacji wynosił tylko 4 tygodnie. To jakaś bzdura.

0

No tak. Cóż by tu zrobić, aby jak najszybciej przywrócić Rakiticia do zdrowia i nie stracić posady w tak wielkim klubie jak FC Barcelona- myśli sobie pan Ernesto.

11

KALENDARIUM: 22 listopada 1877 r. urodził się Hans Kamper, znany jako Joan Gamper. Grzechem byłoby nie wiedzieć kim był i co uczynił dla Katalonii ten wielki człowiek!
Wieczna cześć i chwała panu Gamperowi!

Pozdrawia wszystkich Zenek, cule hasta la muerte!

1

Przepraszam a co daje liderowanie w La Liga po 12 kolejkach i wyjście z grupy Ligi Mistrzów? Po za kilka tysięcy euro więcej, de facto nie daje nam kompletnie nic!
Gratuluje twojej logice.

0

Być może? A no być może...

0

Obawiam się że tym razem ta seria bez porażek zostanie przerwana. Obraz gry drużyny prowadzonej przez pana Valverde wygląda delikatnie to ujmując źle a chwilami nawet tragicznie. W takich okolicznościach remis na Wanda Metropolitano będzie wynikiem bardzo dobrym.

0

Barca to moja pasja! Bez historii klubu, my cules nie istnielibyśmy. Szkoda że większość tego nie rozumie i w rzeczywistości ma gdzieś historie i legendy tego klubu. Redakcja też nie jest godna by prowadzić kalendarium, w którym na ogół nic nie ma.

Dzięki za wyrozumiałość i również pozdrawiam :)
cule Zenek z Białej Podlaskiej

10

KALENDARIUM: 18 listopada 1926 r. urodził się Estanislao Basora, jedna z legend Barçy. Do Barcelony trafił w 1946 r. z Manresy. W pierwszym sezonie zarabiał ogromną jak na ówczesne czasy sume 35 tys. Peset. W 1949 r. jego ojciec został zastrzelony dubeltówką przez swojego pracownika z fabryki tekstyliów. Krótko potem Estanislao zadebiutował z golem przeciwko Irlandii w reprezentacji oraz strzelił hattricka przeciwko Francji w Colombes w ciągu 12 minut. Po tym drugim spotkaniu zyskał przydomek ,,potwora z Colombes’’ . W latach 1952-54 grał w Blaugranie wraz ze swoim bratem Joaquinem. W 1956 r. trener Plattko nie wystawiał go w składzie i Basora otrzymał propozycje przejścia do Realu Madryt. Mimo trudnej sytuacji wolał jednak trafić na krótko trafić na wypożyczenie do Lleidy aby niedługo po tym wrócić do Barçy. Był członkiem ,,Grupy przyjaciół’’- piłkarzy Blaugrany, którzy cieszyli się z samej możliwości gry w piłke a nie tylko ze zdobywanych trofeów. Estanislao Basora uważany jest za jednego z najlepszych skrzydłowych świata lat 40-tych i 50-tych. Z Dumą Katalonii zdobył 4 Mistrzostwa Hiszpanii i również 4 Puchary Hiszpanii. Basora był też ostatnim żyjącym członkiem najsilniejszej linii ataku, do której w swojej wspomnieniowej piosence(,,Temps era temps’’) nawiązywał Joan Manuel Serrat, znany hiszpański muzyk.

O wybitnych legendach nigdy nie zapominamy!

KALENDARIUM: 18 listopada 1900 r. otwarto drugi w historii stadion FC Barcelony, zwany Estadio Casanovas. W debiucie na nowym stadionie Blaugrana zaprezentowała się bez obcokrajowców i zremisowała 0:0 z Hispania Athletic Club. W 1901 r. tereny zostały sprzedane miastu i wybudowano tam szpital św. Pawła- największy kompleks budynków modernistycznych na świecie.

0

Czekamy niezwłocznie na potencjalnego nowego Koemana. To chyba jeden z niewielu transferów, na jaki większość cules się zgodzi.

2

W kolejce ulubieńców pana Valverde do kontuzji są Busquets i Alba. Następny będzie pewnie Pique z Lenglet. Jedynie Vermaalen może być ,,spokojny'' jeśli chodzi o odpoczynek, ponieważ on nie na cieszy się zbyt długo bez kontuzji.

36

Prasa czy też redakcja powinny przypomnieć o tym:
Mija dokładnie 15 lat(16 listopada 2003 r.) od kiedy w towarzyskim meczu FC Porto z FC Barceloną(na otwarcie Estadio do Dragão) zadebiutował niejaki…Lionel Messi! Argentyńczyk, mając zaledwie 16 lat i 145 dni, wszedł na boisko w 71 minucie zastępując Fernando Navarro. ,,Byłem tak podekscytowany iż nie mogłem zasnąć w noc przed meczem. Najważniejsze było dla mnie zagrać przynajmniej kilka minut. Udało się i to jest dla mnie najważniejsze. Po meczu trener Rijkaard podziękował mi za gre, byłem zadowolony ale oczywiście wolałbym żebyśmy wygrali’’-podsumował sytuację Messi. Szkoda tylko że Barça przegrała ten mecz 0:2. Takie oto były początki geniusza futbolu…

1

Dlatego powinien jak najszybciej dołączyć do sztabu trenerskiego pierwszej drużyny. Pytanie tylko czy Carles chciałby pracować w klubie rządzonym przez Bartomeu? Jeśli tak to czekamy z niecierpliwością.

8

KALENDARIUM: 14 listopada 1986 r. zmarł Ferdinand Daučik, były czechosłowacki trener Barҫy. Do Barcelony przybył w 1950 r. jako trener węgierskich uciekinierów z komunistycznego kraju, których liderem był jego szwagier Ladislao Kubala. Josep Samitier, była legenda i ówczesny skaut klubu był zachwycony poziomem węgierskiej drużyny i doradził prezydentowi Barcelony zatrudnienie zarówno Daučika, jak i Kubali. Już w pierwszym sezonie Blaugrana dzięki nowym nabytkom zdobyła mistrzostwo Hiszpanii a w dwóch kolejnych podwójną korone! W 1954 r. Ferdinand Daučik odszedł z Barcelony i przez ponad 20 lat prowadził kilkanaście klubów, głównie hiszpańskich. W sumie był trenerem przez 30 lat bez przerwy co jest rzadko spotykane. Jeszcze we wrześniu 1980 r. Daučik w wieku 70 lat był pełen werwy i pomysłów. ,, Jestem coraz bardziej przekonany iż moja witalność bierze się z tego że cały czas jestem aktywny. Do teraz widząc dzieci biegające za piłką przyłączam się do gry. Moja głowa jest pełna pomysłów, które zrewolucjonizują futbol hiszpański. To ostatni cel, który sobie postawiłem. Futbol hiszpański jest chory od ponad 15 lat, konkretnie od porażki na Mundialu w Anglii. Wiem że jestem osobą kontrowersyjną ale gdyby brać pod uwagę matematykę w piłce, to pod względem zwycięstw i trofeów byłbym numerem jeden’’-powiedział Ferdinand Daučik w 1980 r. Bez wątpienia Daučik był jednym z pierwszych trenerów w Barcie z wyjątkową wyobraźnią i wizją przyszłości. W ciągu 4 lat pracy Ferdinand Daučik wygrał z Dumą Katalonii 2 Mistrzostwa Hiszpanii, 3 Puchary Hiszpanii, 2 Puchary Eva Duarte, Puchar Łaciński oraz Puchar Martini & Rossi.
Cześć i chwała bohaterom FC Barcelony!

Pozdrawia cule hasta la muerte!

1

Optymalnie najmocniejszy skład i bardzo słusznie ponieważ Betisu należy się obawiać, to zespół grający efektownie i ofensywnie.
Leo powraca, Leo strzela, Barca Victory!

1

Trzeba się koniecznie zrewanżować za ostatnie porażki, zwłaszcza w Copa Libertadores.
No to jesteśmy razem za Los Bosteros, Vamos Boca
Pozdrawiam :)

3

Cóż to będzie za finałowy dwumecz w Copa Libertadores!
Boca Juniors z River Plate zagrają w finale tych rozgrywek po raz pierwszy od ich powstania w 1960 r. Najstarsze Superclasico(derby) w dziejach footbolu po Old firm derby(derby Glasgow). Zapraszam na 21.00 do Sportklub.
Z racji iż jestem entuzjastą ,,Xeneizes'' czyli Boca, będę właśnie kibicował granatowo-żółtym.
Vamos Boca! Vamos a ganar!

4

Ameryki nie ale w przeciwieństwie do większości z was, o historii nie zapominam a to właśnie historia stworzyła ten klub i nas.

35

KALENDARIUM: Równo 30 lat temu czyli 9 listopada 1988 r. przy ulicy Bułgarskiej w Poznaniu niemal doszło do ogromnej sensacji. Otóż główny faworyt do zdobycia Pucharu Zdobywców Pucharów FC Barcelona, o mały włos odpadła by z tych rozgrywek. Przeciwnikiem Barҫy w rewanżowym spotkaniu 1/8 PZP był Lech Poznań. Gdyby Blaugrana odpadła wówczas z rozgrywek europejskich, Johan Cruyff mógł stracić pracę. W czasie meczu w Poznaniu temperatura spadła poniżej O stopni i niektórzy gracze, jak choćby Bakero poza rękawiczkami założyli leginsy. Po 120 minutach gry padł wynik identyczny jak na Camp Nou i obie drużyny przystąpiły do rzutów karnych. Barҫa nie rozegrała spotkania z podobnym zakończeniem od czasu feralnego finału Pucharu Europy w Sevilli. W 5 kolejce rzutów karnych Alexanco, nominalny obrońca, który w trakcie gry zastąpił w ataku…Linekera, nie trafił w bramke ale sędzia z powodu poruszenia się bramkarza Jankowskiego na linii bramkowej nakazał powtórzenie rzutu karnego. Druga próba Alexanco również była niecelna. W odpowiedzi Bogusław Pachelski mógł zapewnić poznaniakom awans lecz jego strzał obronił Zubizarreta. W siódmej kolejce decydującego karnego nie wykorzystał Damian Łukasik, strzelając w poprzeczke i właśnie dzięki temu Blaugrana awansowała do ćwierćfinału tychże rozgrywek, które w efekcie wygrała. Cóż to była by za historia gdyby Barҫa odpadła a Cruyff został by zwolniony przez Nuñeza?
Aż strach pomyśleć...

Pozdrawia cule Zenek

6

Typowy bandzior na boisku, który nie zasługuje na uprawianie tej dyscypliny sportu. Zdecydowanie powinien był zająć się uprawianiem sztuk walki.
Ja bym go zdyskwalifikował na amen jeśli chodzi futbol.

1

Od czasu odejścia Daniego Alvesa mamy pewne kłopoty na tej pozycji. Sergi Roberto to nie jest urodzony obrońca, natomiast Semedo jeszcze dużo brakuje do Alvesa. Trzeba zrobić wszystko aby odzyskać Palencie i włączyć go do pierwszej drużyny. To samo dotyczy Mirandy po przeciwnej stronie defensywy.

1

Hej! panie Rumcajs, weź w końcu ogól tą brode bo wyglądasz jak neandertalczyk.
To nie przystoi tak wyglądać!

0

Tym razem gratulacje dla szatana, który przekonał Valverde do wpuszczenia Malcoma na boisko. Ciekawe kim jest ten belzebub?

Media

Sonda

Której reprezentacji, do której powołany został zawodnik Barcy, kibicujesz?