5

Tematy dzisiejszej prasy z pewnością będą miały rozwinięcie w artykułach - ja chciałbym zachęcić do zobaczenia jeśli ktoś ma możliwość wyjazdu koszykarzy Barcelony do Stambułu. Jeśli ktoś lubi koszykówkę i przykładowo podoba mu się cukierkowa NBA - to może spodobają się rozgrywki europejskie gdzie są fanatyczni kibice rozsadzający śpiewem hale, gdzie gra jest dużo bardziej fizyczna i do końca bez oszczędzania przeciwników. Od siebie polecam - wolę pasjonować się koszykówką w męskim wydaniu oraz z niepowtarzalną atmosferą w stylu derbów piłkarskich niż pasjonować się miliardem statystyk a po 2 dniach nie pamiętać kto z kim grał.

26

Jeśli sędziowie nie dźwigają presji to może warto by było rozważyć sędziów spoza Hiszpanii. Jest z kogo wybierać w Europie, a koszty nie powinny być problemem.

6

@PatrykBarca Xavi nie ma wyjścia i musi wygrać ligę - łatwo mówić o wynikach jeśli klub kupuje mu zawodników na kwotę odpowiadającą 1/3 wydatków całej LaLigi w jednym okienku.
Obiektywnie dziwi że zespół gra tak bardzo słabo - liczba meczów w samej lidze, gdzie oczy krwawiły od oglądania to lekko powyżej 10 meczów, a dawanie szans nowym młodym zawodnikom można traktować jak bajki. Przypominam że mówimy o najsłabszej LaLidze od niepamiętnych czasów - zwycięstwo Barcelony to obowiązek przy takich wzmocnieniach jakie miała. Na dzień dzisiejszy nie możemy mówić że Barcelona ma swój styl gry czy posiada jakąkolwiek elastyczność taktyczną - niepotrzebnie hajpujesz - bo jeśli nadal tak będziemy grali jak gramy i wyczerpiemy liczbę fuksów na ten sezon to roztrwonimy przewagę w kilka kolejek.
Koeman to też Cule - inna była jego misja, inne warunki pracy, a młodzi zawodnicy nie grali 3 sezonu w dorosłej piłce tylko debiutowali.
PS: procentowo jeśli brać pod uwagę stosunek wydatków klubu do wydatków w lidze to Barcelona wydała dużo więcej pieniędzy w LaLiga niż Chelsea w Premier League - musimy obiektywnie patrzeć również z tej perspektywy.

1

@fart odnośnie filmu Kler to pamiętam jeszcze piękny cytat: "oto tajemnica wiary - złoto i dolary"

7

@talizmo w 100% się zgadzam - ciekawi mnie jednak co będzie z trofeami zdobytymi przez Barcelonę jeśli prokuratura udowodni korupcję, a nie musi być to trudne do zrobienia.
To jest nie do wiary jak sternicy Barcelony przez tyle lat mogli być tak głupi - nawet jeśli Barcelona nie miała żadnych korzyści z tej współpracy to korupcję da się udowodnić. Więcej niż klub kurde...

2

@konrad1661 oj coś czuję "polaczkową mentalność" - zakupy nie mają sensu bo nie można np "odsprzedać z zyskiem". Dobry kibic to kibic kupujący z oficjalnych kanałów dystrybucyjnych - jeśli @Rust_Cohle często i dużo kupuje to super że go stać i super dla Barcelony - nic ci do tego.
Piszesz że nie są to rzeczy wartościowe - a z jakich źródeł kibice pozyskują pieknie oprawione w ramy koszulki z autografami piłkarzy wraz z certyfikatem autentyczności? Nie mów że to nie jest dobro luksusowe - nie mam zielonego pojęcia jak to jest możliwe że za kilkaset euro, czyli tak tanio można kupić taką świetną pamiątkę z autografem Xaviego czy Iniesty, a koszulka jest oryginałem z danego sezonu - masz przykład rzeczy która w niedalekiej przyszłości będzie wielokrotnie więcej warta jeśli musisz "zarobić".

10

Akurat w tym przypadku ja bym nie zwalał na Xaviego, bo z informacji medialnych jasno wynika że odejście Memphisa było na korzyść finansów Barcelony (3mln+pensja), a samemu piłkarzowi było też na rękę dokończyć obowiązujący kontrkat. Xavi też w wielu wywiadach wspominał ze na niego liczy, ale rozumie sytuację klubu lub ambicje zawodników, którzy chcą grać a siedzą na ławce.
Czy Memphis by się przydał? Pewnie tak bo wrócił po kontuzji i odbudowywał formę. Czy Barcelona by miała lepsze wyniki z Memphisem? Trudno powiedzieć - ilość szczęścia również mogła być zaburzona niczym w Efekcie motyla. Wyniki Barcelony są dużo lepsze niż gra - nie ma co narzekać, chociaż ciekawi mnie jakby wyglądał dwumecz z MU z nim w składzie. Równie dobrze można by było też gdybać co by było, gdyby Dembele nie złapał kontuzji, a Lewy nie zajechałby się fizycznie (w wyniku braku wsparcia w linii ataku).

2

@Comentateiro to tylko i wyłącznie kwestia przyzwyczajenia do stylu hiszpańskiej piłki, doświadczenia i jakości piłkarskiej. Oczywiście wynika to też z tego że LaLiga jest najsłabsza od bardzo wielu sezonów, ale w Europie gigantyczne znaczenie mają 3 czynniki:
1) większość naszych kluczowych zawodników, szczególnie młodych zna głównie hiszpańską piłkę - na palcach jednej ręki można policzyć zawodników, którzy w europejskich pucharach zagrali 50 meczów. O ile nauczysz grać 18-20 latków przeciwko hiszpańskim przeciwnikom to w Europie te umiejętności wymagają stałego pogłębiania umiejętności oraz wszechstronności taktycznej. Zespoły z Anglii, Francji, Niemiec czy Portugalii grają w innym stylu niż hiszpasńkie kluby.
2) doświadczenie - mamy młody i jeszcze nie zgrany zespół - nie mamy kilkunastu regularnie grających piłkarzy z pola w wieku 26-32 lat - w europejskich rozgrywkach zawsze wartością dodaną jest doświadczenie, spryt czy partycypacja wydarzeń boiskowych wynikająych ze stylów gry w innych ligach
3) jakość piłkarska - nawet największy talent na świecie potrzebuje doświadczenia - w skład jakości piłkarskiej wchodzi talent, spryt, doświadczenie, umiejętność gry na wysokim poziomie gry oraz mental. Mamy bardzo dużo zawodników, którzy za jakiś czas osiągną jakość piłkarską i dopiero będą kompletnymi piłkarzami. Zobacz taki Kimmich, De Bruyne, Modric, Kante, Silva czy Veratti - od najmłodszych lat byli uznawani za wielkie talenty, ale wybitnymi piłkarzami byli dopiero gdy zdobyli doświadczeie. Z Balde, Pedrim czy Gavim również będzie podobnie - już są świetni, ale wybitni mogą być wraz z posiadaniem większego doświadczenia. Ich efektywność gry oraz umiejętność gry przeciwko różnym ciężim rywalom sprawi że będą jeszcze lepszymi piłkarzami, a Barcelonie będzie łatwiej walczyć w Europie.

4

@Faro oceniajmy konkretny problem, a nie historię kariery bo to głupie - kolega @Rewolucja123 ma rację, a od siebie dodam że w każdym zespole Fati miałby opierd#l lub rozmowę wychowawczą. Zachowanie Fatiego było karygodne, szkodliwe dla zespołu i było wyrazem braku szacunku zarówno dla kolegi z zespołu, Xaviego jak i całego sztabu szkoleniowego. Po takim zachowaniu Fati nie powinien zagrać w następnym meczu bo ma krechę w całym zespole za takie nie zespołowe zachowanie. Tu nie chodzi kto jest słaby lub nie - chodzi o zasady i szacunek - szczeniackie zachowanie i tyle.

0

@MajkiYB niestety nie żyjemy w idealnym świecie i zapewne w 99% klubów scierają się zawsze ograniczone finanse z ambicjami dyrektorów sportowych oraz trenerami i sztabami szkoleniowymi. Zdrowe relacje to takie gdy przychodzący piłkarze są zgodni z profilem jaki potrzebuje sztab szkoleniowy, nawet jeśli by byli z listy rezerwowej na wypadek braku możliwości sprowadzenia "idealnych rozwiązań". Ważne jest aby każde ze stron współpracowała i uwzględniała potrzeby wzajemne.
Tańsze opcje nie zawsze muszą być dobre jeśli zawodnicy dostają przez to wysokie kontrakty - Fati zakontraktowany jest na 14mln euro na sezon do 2027 roku - nie da się go sprzedać z zyskiem, Kessie jako transfer z zewnątrz również ma wysoki kontrakt - podobnie nie sprzedaż go z zyskiem jeśli sam nie będzie chciał odejść. Każdy transfer musi być przemyślany i profil piłkarski musi odpowiadać potrzebom zespołu, a nie okazji samej w sobie bo zmarnowany piłkarz na rynku transferowym nie jest wiele wart gdy ma wysoki kontrakt. W sytuacji jakiej jest Barcelona to ewentualne błędy transferowe powinny być minimalizowane, a tylko przekonanie do piłkarza Xaviego i sztabu szkoleniowego to gwarantuje.

@Greenalley Ndicka w 100% pasuje do profilu piłkarza jaki mógłby się przydać Xaviemu - w grze z 4 obrońcami może grać na 2 pozycjach, w grze z 3 obrońcami może grać podobnie na 2 pozycjach. Jest bardzo wszechstronny, szybki, silny i zdecydowanie rozwojowy. Z tego co słyszałem to zarówno Xavi jak i Cruyff są za jego transferem i cenią go wyżej niż Inigo Martineza pomimo dużo mniejszego doświadczenia. Tutaj piłeczka jest po stronie Alemany'ego czy zgodzi się na transfer bo sam piłkarz wg wielu doniesień z ostatnich tygodni jest ustnie dogadany z Barceloną i odrzuca propozycje z innych klubów.
Jeśli chodzi o Riada to trzymam za niego kciuki, ale obawiam się że albo zostanie sprzedany latem albo odejdzie za darmo wraz z końcem kontraktu - bardzo wielu zawodników drużyny rezerw jest oferowanych innym klubom, zatem tutaj widzę problem w postaci totalnych czystek wśród największych talentów w wieku 17-19 lat.

5

@DonCarletto czytając to mam flashbacki z przeszłości - dawno temu, za górami, za lasami, w sezonie 16/17 mój Nottingham Forrest walczył o utrzymanie w Championship i przegał na wyjeździe z Norwich City 5:1. Powiem szczerze, że nigdy w życiu nie widziałem takiej złości kibiców na własnych piłkarzy - były dymy, były race, stewardzi na stadionie zabezpieczali piłkarzy od własnych wyjazdowych kibiców, poza stadionem to samo robiła policja. Trasa jaką miał autokar do przejechania z powrotem do Nottingham to były jakieś 3h jazdy - pamiętam jakby to było wczoraj - trener przez bite 3h w autobusie napierdzielał na wszystkich robiąc tylko krótkie przerwy na informację że mają szczęście że nie muszą wracać razem z kibicami. Do dnia dzisiejszego jak wspominam to mam gęsią skórkę.

0

@SenoX warto dodać że Ndicka podobnie do Araujo potrafi szybko poruszać się po boisku, a szkółka w której był szkolony gigantyczny nacisk kładzie na technikę użytkową zawodników grających w obronie.

@Luccas zgadza się - produkowałem dawno temu komentarze na temat tego piłkarza i zdania nie zmieniam - w Barcelonie by był przydatny, a w dodatku jeszcze kilka lat rozwoju przed nim.

@MajkiYB pamiętajmy że nie znamy kulis wyborów personalnych w Barcelonie - czasami da się połączyć kropeczki kto za kogo transferem stoi, czasem też są przecieki. Fakt jest jednak taki że Barcelona pogrążona w kryzysie finansowym nie wybiera najtańszych opcji w każdym przypadku. Mi też pewne decyzje trudno zrozumieć zatem kategoryzuję piłkarzy na tych pasujących do koncepcji Xaviego i tych nie pasujących - tsk łatwiej ocenić jakie są kryteria wyborów i kogo wyborów.

34

Evan Ndicka też jest lewonożny i zapowiada się na przekota - różnica polega jednak na tym, że latem będzie dostępny za okrągłe 0 euro. Laporte niewątpliwie potrafi grać w piłkę - pytanie czy stać nas na kolejne gigantyczne wydatki wiedząc że inne pozycje wymagają pilnego obsadzenia.
Wg mnie Barcelona powinna postawić na Ndickę i Riada, a nie kupować zawodników do rotacji za dziesiątki milionów, pomimo tego że Laporte z racji doświadczenia to zdecydowanie transfer pod grę w takich rozgrywkach jak LM.

1

@Gaz w Polsce mam dużą styczność z branżą IT i budowlaną bo wykładałem pieniądze lata temu na zakładanie firm o takim profilu, które do dnia dzisiejszego funkcjonują i czerpię z tego profity.
Wg mnie bardziej stresujące jest prowadzenie biznesu w niepewnych rynkowych warunkach, przy stale rosnących kosztach niż luksusowa praca na etacie za kilkanaście tysięcy wraz z licznymi dodatkami. To przedsiębiorca bierze na barki ryzyko prowadzenia działalności, a programista może martwić się jedynie czy wystarczająco dobrze wykona swoją pracę i nie musi martwić się o inne rzeczy.

0

@xVENUMx w 2023 roku prowadzenie biznesu jest tak ryzykowne jak branie kredytu. Zainwestuj w naukę programowania - więcej zarobisz niż na myjni i stresu oraz kosztów masz 10-krotnie mniej.

20

@shahman chłopie - Liverpool potrzebuje więcej niż jednej bramki :)

5

@Kamilos84 Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia - to pewnie jakaś prowokacja związana z LGBT, ale pokazałem właśnie w pracy koledze-francuzowi te zdjęcie to na pytanie co widzi sam miał dwa pytania: 1) co tak dużo ludzi robi w kościele, 2) czemu ci ludzie leżą ubrani w niemieckie flagi :)

0

@SK ślędzę na bieżąco Premier League ze względu na swoją historię - niemal każdy czołowy komentator czy ekspert telewizyjny określa Kamarę najlepszym transferem sezonu uwzględniając że przyszedł za darmo. Tak powiedział m.in. Martin Tyler, Peter Drury, Rob Hawthorne, BIll Leslie, Alan Perry czy stricte piłkarscy eksperi jak Darren Fletcher czy Ian Darke. Nawet Ray Hudson, który nienawidzi AV powiedział kiedyś że to najlepszy transfer do Premier League ostatnich lat.
Nie znajdziesz większych autorytetów w UK - plebiscyty itp historie będą po sezonie, często definiują je też kluby w których piłkarze grają, ale eksperci dosyć jednoznacznie wskazują Kamarę za genialny transfer Gerrarda, którego już w AV nie ma. Jakość piłkarza to także wpływ na grę zespołu z nim i bez niego - Haaland może wykręca dobre liczby, ale gra City z nim czy bez niego nie robi wielkiej różnicy jeśli chodzi o zdobycze punktowe - w przypadku gry Kamary AV zdobywa dwa razy więcej punktów - eksperci doceniają zawodników na różnych płaszczyznach, a kibicowm wystarczy zobaczyć zestawienie goli/asyst :)

16

Po tym jak wyszedł temat Negreiry to wstrzymam się z osądami, ale sugerując się doniesieniami Laporta nie uważa, że wszystko w tym artykule blogowym jest kłamstwem, a "uważa, że w tekście pojawiły się oszczerstwa i pomówienia w stosunku do niego" - co można także interpretować w taki sposób że tylko część z tych tekstów jest kłamstem.
To że Laporta lubi "cukier puder" chodziły plotki jeszcze w trakcie ostatniej kampanii wyborczej, a fakt że Barcelona związała się z tureckim Limak Construction, który nigdy nie budował stadionów i jakąś super cenę zaoferowal budziło pewne wątpliwości.
Być może wszystkie zarzuty z tego artykułu są do wybronienia, ale być może też tak, że przykładowo "puder" i "stadion" nie będzie tematem pozwu Laporty, a tylko przykładowo "prowizja" Lewego, którą łatwo zweryfikować. Trzeba być dobrej myśli i walczyć z osobami które pomawiają klub czy prezydenta, ale nie będę bił się w pierś krzycząc że na 100% to kłamstwa po tym ile syfu wyszło w ostatnich latach, a nawet w tym roku.

0

@Emhyr hehehe "za Fatiego nie ma amortyzacji więc czysty zysk do książeczki wpisany by był" - zejdź na ziemię i chociaż udawaj że masz więcej niż 10 lat - aktualnie jego kontrakt przewyższa wartość rynkową. Przy kontrakcie blisko 14mln euro na sezon do 2027 roku oraz biorąc pod uwage jak dzisiaj piłkarsko wygląda jest to zawodnik niemożliwy do sprzedania bo by musiał być idiotą aby rezygnować z pieniędzy które płaci mu Barcelona. Jest młody i będzie grał kartą że przyjdzie lepszy moment w jego karierze podobnie do każdego młodego piłkarza, którego Barcelona zasypała dzisiątkami milionów euro w kontraktach.
PS: dzisiaj łatwiej by było Umtitiego sprzedać niż Fatiego.

4

@constantine16 nie - nie ma sensu dyskusja na temat Lewandowskiego ze względu na arguemnty, które przytoczyłem, czyli brak wsparcia w linii ataku i zmęczęnie z tego wynikające. Temat Lewandowskiego będzie miał podłoże merytoryczne gdy wróci do gry Dembele, a Lewy będzie grał tak jak w ostatnich spotkaniach.
Ja zanim trafił Lewandowski do Barcelony i zanim pojawił się temat dźwigni finansowych, w przypadku których nie wierzyłem że klub będzie zdolny ich lwią część przewalić na transfery mocno wierzyłem że do Barcelony przyjdzie Kolo Muani, który jest mega talentem, wielkim fanem Barcelony i wiem że wstępnie byli dogadani - ci co mnie obserwują wiedzą że znałem tego piłkarza oraz że jak coś piszę bardzo kategorycznie to tylko wtedy gdy jestem czegoś bardzo pewny. Mogliśmy mieć za darmo piłkarza, który w swoim debiutanckim sezonie w Bundeslidze ma 15 goli i 14 asyst, a na nodze miał piłkę które zadecydowała o Mistrzostwie Świata dla Argentyny. Wtedy tak uważałem i dzisiaj tak uważam - że Barcelona powinna ściągać takich piłkarzy za darmo, a nie Lewandowskiego. Mimo wszystko mówimy o doświadczonej, najlepszej a przynajmniej jednej z najlepszych 9 świata - nie róbmy k*rwy z logiki sugerujac że jest za słaby na Barcelonę - po prostu potrzebuje z kimś grać w linii ataku i tyle.

2

@Rysiu zgadzam się - Garrido ma papiery na bycie wielkim piłarzem.

@wiksxd Masz bardzo kibicowsko-statystyczne spojrzenie na temat - ja wolę bazować na opiniach ekspertów i obserwatorów jeśli nie widzę kogoś jak pracuje przykładowo na treningu. Generalnie wszyscy piłkarze o których w tym wątku mówimy mają mniejszy lub większy talent, a wybuch talentu nie musi być tożsamy z czasem o którym mówimy bo statystycznie u większości piłkarzy jakość pojawia się wspominany "wybuch" i tak po 22-23 roku życia. Talentu jest wiele, ale idiotyczne jest sugerowanie się tym kto jak wyglądał przykładowo w Juvenilu, a jak wygląda w rezerwach - przygotowanie do dorosłej piłki to zabawa, ciężka praca i szukanie najlepszych indywidualnych cech piłkarskich - gdy piłkarze trafiają do dorosłych zespołów to jest czas weryfikacji talentu, dostosowywania się do potrzeb szybiej i fizycznej piłi oraz potencjału rozwojowego.
Jeśli piszesz o takich piłarzach jak Chadi Riad, Txus Alba czy nawet Unai Hernandez - zgadzam się - są super talentami, lecz miej na uwadze że oni posiadali już warunkowe przedłużenia kontraktów. Podobnie do Barbery, Akhmoacha i Garrido mogą odejść z Barcelony bez otrzymania szansy na prawdziwą grę w dorosłej drużynie. Mało tego - Riad i Alba byli nawet oferowani teraz zimą m.in. mojemu Rennes, ale cena była kosmiczna i poczekamy aż będą bliżej końca kontraktów, zatem nie mówmy kto ma papiery na granie jeśli sam klub przymierza się do pozbycia największych talentów z wyjątkiem Yamala, w przypadku którego osobiście o przedłużenie kontraktu negocjuje Laporta, aby tego też Alemany nie zawalił. Szkoda że Laporta nie poinformuje opinii publicznej - oszczędzamy, będą cieńcia i czystki, a drużyna rezerw od nowa będzie budowana najwcześniej za 2 lata - to by było uczciwe i nie powodowało że zdolne dzieciaki by traciły czas.

@kejdzi Napisałem że porównania nie mają sensu ze względu na format szkoleniowy - jeśli 18-19 latki mają grać to w ich interesie jest odejscie z Barcelony. Jest to jasne dla każdej ze stron, a w interesie Barcelony powinno być sprzedawanie wychowanków, a nie oddawanie ich za darmo. Logiczne jest że 99% talentów nie gra na poziomie pierwszej drużyny, ale przykład Moriby czy Minguezy pokazuje że można na nich zarobić. Do końca sezonu 23/24 obstawiam że 70-80% zawodników których mamy w kadrach Barca U19 i Barca Atletic nie będzie już w Barcelonie bo w większości przypadków odejdą za darmo. Klub powinien jasno określić jakie są cele prowadzenia przykładowo drużyny rezerw i nie oszukiwać piłkarzy. Ja i tak większości rzeczy nie mogę powiedzieć, ale wiedz że piłkarze, których sylwetki "reklamowane" były jako piłarzy przyszłości dla Barcelony oferowani są na rynku - z wyjątkiem Yamala odejdzie każdy. Nie licząc zawodików którym kończą się kontrakty to na rynku Riad i Alba jakoś zostali zaoferowani Rennes teraz w styczniu... Jak napisałeś mi o Abde to też nieźle się roześmiałem - medialną informacją jest że wraca do pierwszego składu do Barcelony po sezonie, ale chłopak był oferowany również na rynku wszędzie przez Alemany'ego - wg mnie na 100% idzie pod młotek i 5-8mln może Barcelona wyciągnie za niego. Jest jedna szansa żeby Abde został w pierwszym zespole Barcelony na przyszły sezon - brak możliwości jakichkolwiek transferów, ale nie oszukujmy się - nie wierzę że Xavi czy sztab szkoleniowy na niego liczy.

22

@Deviler japierdziule - raz na jakiś czas wejdę na labamblę i trafiam tematy złoto :)
Jaki prestiż? Ja jak widzę kogoś z Iphonem to najczęściej mam wrażenie że to albo jacyś hipsterzy, influencerzy lub bananowe dzieci.
Zwykle bardzo dobrej jakości ubranie kosztuje więcej - dobrze skrojona koszula i spodnie, jakieś wygodne buty, jakaś modna z dobrego materiału marynarka i masz wyższy koszt niż jakiś telefonik, a nawet nie wspominam o dodatkach jak pasek, zegarek czy bielizna.
Może to kwestia grupy wiekowej i na kim chce się zrobić wrażenie, ale wątpię aby normalnie zarabiający młody człowiek, już nie student, czyli osoba załóżmy po 25 roku życia mogła powiedzieć że iphone to prestiż.

5

@kejdzi Kwestii zrobienia kariery w danym klubie nie da się porównać 1 do 1 - Jeśli przykładowo jakimś cudem w młodym wieku Iniesta trafiłby do Realu, a przykładowo Raul do Barcelony nie ma pewności, że zrobiliby takie kariery jak mają na koncie. To splot bardzo wielu czynników, niejednokrotnie także przypadków, zatem ocena pod tym kątem nie ma sensu. Zauważ że inaczej na rynku cenieni są wychowankowie Realu, a inaczej przykładowo Barcelony - piłkarz ukształtowany w LaMasii proflowany jest na piłkarza Barcelony, a piłkarz ukształtowany w La Fabrice to piłkarz profilowany na dobrego piłkarza na swojej pozycji ogólnie. Stąd te częste różnice cenowe pomiędzy piłkarzami.
To nie jest tak że w Barcelonie pracują "debile", które nie portafią ocenić talentu - to jest tak że młodzi piłkarze nie są zainteresowani przedłużeniem umowy jeśli mają już 19 lat i nie widzą ścieżki rozwojowej w klubie. Wiem że kilkoro z nich walczy o lepsze pensje, ale zdecydowana większość chce grać i się rozwijać. Nie mogę mówić o szczegółach, ale kilka nazwisk już negocjuje umowy w nowych klubach, a nie piszę tylko o tych, którym kończą się kontrakty w tym sezonie. Opisuję pewien trend wynikający z tego że Barcelona oszczędza na talentach od kiedy Alemany zajął się negocjacjami (z nikim nie może się dogadać) oraz faktu że piłkarze chcą mieć realną perspektywę że chodziać 1-2 piłkarzy co sezon będzie mógł awansować do pierwszego zespołu.
Żeby była jasność - 3 piłarzy o których wspominam - w każdym przypadku Barcelona walczy/walczyła aby zostali. Wg wielu opinii klub jest sfrustrowany i wiele przetasowań będzie w rezerwach w najbliższym czasie.

@Murazor Brawo - poruszyłeś ważny temat. Warto dodać, że Barcelona mogła by zrobić niezły z tego biznes - posiadając w szerokim składzie zawodników rezerw. Dasz każdemu zagrać w 5-6 meczach ogony, a na rynku transferowym masz podbitą cenę kilkukrotnie. Jeśli będzie perspektywiczny i pasujący do zespołu zostaje, a jak nie to sprzedaż. WIn-win, niestety się skończyło.

26

Tutaj warto by było przypomnieć słowa Koemana odnośnie okresu, gdy Moriba nieudolnie walczył z Barceloną o wyższy kontrakt: "Rozmawiałem z nim 2-3 tygodnie temu. Bardziej jako człowiek niż trener uważam, że jego sytuacja jest straszna. Jest młody, miał szansę grać w pierwszym zespole, to przyszłość klubu. Nie gra, nie przebywa z nami. Wiem, co klub mu oferuje. Moja rada dla 18-latka to, że pieniądze nie są najważniejsze, ważniejsza jest gra. Taka była moja wiadomość. On wraz z agentami zdecydował inaczej. Jestem rozczarowany. Wierzę bardziej w kwestie piłkarskie niż w kontrakty. Dla kogoś w tym wieku pieniądze nie powinny być najważniejsze."
Z dzisiejszej perspektywy fajnie że udało się przekonać do pozostania takich piłkarzy jak Balde, którzy podobne mieli podejście do Moriby. Mimo wszystko Barcelona wyszła na plus z Moribą, bo dobrze na nim zarobiła, a nie oszukujmy się - problemem Barcelony są wychowankowie i talenty, którzy odchodzą za darmo.
Warto zaznaczyć, że dzisiaj w Barcelonie sytuacja jest inna - młodzi piłkarze znowu nie mają większych szans na awans do pierwszego zespołu i mogą odchodzić nie tylko ze względu na pieniądze, lecz także ze względu na rozwój sportowy. Jeśli ktokolwiek interesuje się naszymi rezerwami to do największych pereł można z pewnością zaliczyć goleadora Barberę (15 goli w tym sezonie), super dynamicznego i perspektywicznego skrzydłowego Akhomacha czy Garrido wg mnie gigantyczny talent linii pomocy, który jest sercem drużyny łączącym styl gry Pedriego i Gaviego. Barbera już wybrał kierunek Jutgli jako swój kolejny etap rozwoju, a Akhmoach i Garrido na dniach pewnie ogłoszą kluby w których będą grali od nowego sezonu. Każdy z nich po sezonie odejdzie prawdopodobnie za darmo bo kończą się im kontrakty - mówimy o największych talentach z drużyny rezerw. Coś poszło nie tak - pieniądze to nie wszystko - piłkarze w tym wieku muszą widzieć jakąś ścieżkę rozwojową pod pierwszy zespół! Co ma sobie myśleć taki Garrido? Eksperci uważają że w najbliższym czasie może być wart dziesiątki milionów euro, a Barcelona sprowadza Torre, którego kisi na ławce, a media podają jeszcze nazwisko Moleiro, który lekko wyceniany jest na 30mln euro nie ze względu na jakość piłkarską, a fakt klauzuli w kontrakcie. Serce kibica mówi zostań w Barcelonie, a po ludzku odejdź i się rozwijaj. Na Moribie Barcelona zarobiła - chciwa rodzina i agenci wygrali bo miał oczekiwania wykraczające poza nasze realia finansowe, ale nie sprowadzajmy każdego młodego piłkarza do historii Moriby - na przykładzie który podałem są piłkarze którzy mogliby dostać szansę w pierwszej drużynie, ale odbijają się od ściany. Różnica pomiędzy Moribą, a przykładowo Barberą jest taka że na pierwszym Barcelona zarobiła - chciwość w biznesie to też liczby, oceniajmy dzieciaków na zimno - ja nie mam problemu z Moribą, nie mam też urazy - to nie był doświadzony piłkarz Barcelony, a jedynie dobrze zapowiadający się kot w worku. Wolę jednak sytuację odejścia młodego piłkarza, na którym Barcelona zarabia i obiektywnie trzeba ocenić sytuację, czyli z dystansem.

19

Nie lubię tego typu artykułów bo to woda na młyn dla debili dewaluujących jakość piłkarską Lewandowskiego. Ja w odróżnieniu do większości kibiców nie jestem fanem piłkarzy tylko klubu - nie hajpuję Lewego tylko dlatego że jest Polakiem, ale czysto obiektywnie jakiekolwiek podważanie jego umiejętności czy przydatności dla Barcelony to czysty debilizm.
Jedyne kwestie które mogą podlegać ocenie - to powody dla których Lewy nie ma tak dobrych ostatnich tygodni. Sugerując się komentarzami, a nawet dziennikarzami sportowymi ewidentnie widać którzy z nich mieli jakąkolwiek styczność z piłką - jedynym i niepodważalnym problemem Lewego jest wycieńczające dla każdego środkowego napastnika ustawienie i wynikające z niego zmęczenie. Ferran Torres w meczu z Realem wycisnął jak cytrynę sytuacje jakie miał, ale nie zrobiłby tego grając 3-4 mecz z rzędu w takim ustawieniu z prostego względu - granie właściwie jednym napastnikiem (z lewej pomocnik od czasu do czasu wejdzie wyżej, a z prawej Raphinia który nie jest skrzydłowym a pomocnikiem). Problem Lewandowskiego polega na tym że jest to piłkarz grający w obrębie pola karnego - przez całą karierę tak grał i jest przyzwyczajony do tego że znajduje się w środkowych strefach linii ataku oraz w linii ataku ma kogoś jeszcze do grania - grając w pojedynkę sciera się z każdym środkowym obrońcą i defensywnie grającymi pomocnikami - po kolejnym meczu tak grając każdy piłkarz by był wymęczony, a jego efektywność piłkarska by była mniejsza.
Jakie jest rozwiązanie na odzyskanie najlepszej wersji Lewandowskiego? W linii ataku potrzebny jest skrzydłowy z prawdziwego zdarzenia, który będzie rozkładał siły i rozciągał linię obronną, a Lewy będzie mógł mieć swoje przestrzenie. Wystarczy porównać heatmapy Lewandowskiego z heatmapami Benzemy - niby ta sama pozycja, ale różnica polega na tym że Francuz może unikać starć ze środkowymi obrońcami bo ma wsparcie, a Lewy skazany jest na "obijanie" jeśli drugim napastnikiem przykładowo jest Raphinia, a nie Torres czy Dembele, którzy potrafią pełnić rolę prawego skrzydłowego o charakterystyce napastnika. Raphinia to prawy pomocnik - Xavi może go wykorzystywać także w roli ofensywnego pomocnika, ale biorąc pod uwagę w jakich strefach boiska gra w Barcelonie i jak grał w Leeds nie ma szans aby odciążał on swoją grą Lewego. Lewandowski strzelający wiele bramek dla Barcelony to Lewandowski nie grający sam w linii ataku - nie grał tak ani w Bayernie, ani w BVB, a nawet w reprezentacji Polski.
PS: to kwestia czasu, ale bardziej zasadnym będzie pytanie czy Barcelona potrzebuje Raphinię. Dla Xaviego i sztabu szkoleniowego priorytetem zawsze był Dembele z prostego względu - skrzydłowym może być przebojowy drybler, który potrafi ciągnąć do przodu. Torres też to potrafi, a z tego co wiem od Raphinii, gdy trafił do Barcelony dowiedział się że ani Xavi ani sztab szkoleniowy nie brali go pod uwagę, nie śledzili jego kariery i sami byli zaskoczeni, że nie jest skrzydłowym - w mojej ocenie transfer Alemany'ego będzie latem upłynniony jeśli po powrocie do gry Dembele Xavi nie zrobi z niego ofensywnego pomocnika bo w układance taktycznej Barcelony nie widzę miejsca dla prawego pomocnika.

40

Ciężki do oceny mecz, ale redakcja bardzo dobrze się spisała i sprawiedliwie oceniła Torresa. Miałem pewne obawy sugerując się "najlepsze/najgorsze" czy ocenami użytkowników, ale cieszę się że doceniono grę Torresa, którego efektywność to jednak element jakości piłkarskiej. Nie wszystko da się też wyrazić w liczbach, a Ferran miał niezwykle ciężko grając praktycznie w pojedynkę w linii ataku - zrobił co mógł i co najważniejsze nie poddawał się, będąc stale atakowany przez 3 silnych środkowych obrońców.

1

@Rewolucja123 Z tego co się interesuję tematem w zesłym roku za jego temat odpowiedzialny był Alemany. Dzisiaj piłkarz poniżej 30mln nie będzie sprzedany, zatem zapomnijmy o nim i utzymajmy talenty z rezerw i szkółki bo seryjnie przez opieszałość Alemany'ego tracimy perły jak Barbera, lada dzień odejdzie Akhomach, a odpowiednik Moleiro w postaci Garrido również odejdzie za darmo jeśli nic nie zaczniemy robić.


7

@andbarca dzięki za normalny komentarz

@Hasszz biorąc pod uwagę jego statystyki nie jest fatalny - nie mamy i nie stać nas na lepszych zmienników, którzy schowają ego do kieszeni i po tylu latach gry i walki dla klubu zgodzą się być jednymi z najgorzej zarabiających w drużynie.

@Litman również dzięki za normalny komentarz - zgodnie z przekazem medialnym kreowanym przez klub Roberto ma zarabiać połowę tego co w bieżącym sezonie, a w mojej ocenie będzie to inżynieria finansowa polegająca na rozłożeniu zobowiązań płacowych na kolejny sezon. Roberto godząc się na radykalne obniżenie pensji pod potrzeby FFP rok temu pośrednio zgodził się rónież patrząc na bilans ogólny zagrać za przedłożony sezon. Wg mnie Roberto poświęcił się dla dobra Barcelony i będzie miało to korzystny wpływ na FFP pomimo tego że księgowo będzie to pewnie jakieś 2.5mln euro brutto, czyli ok 1.2mln euro netto. Wydaje mi się że to będzie taki pułap, wystarczy poczekać na weryfikację z capology.

@vitja79 hehe domyślam się że na palcach jednej ręki można takich piłkarzy wyliczyć, a i tak by było narzekanie.

@Harnas2 To nie prowokacja, a bardziej chęć zwrócenia uwagi na fakt o kim mówimy i nie traktowania ludzi jak śmieci. Kibice innych zespołów którzy siedzą na tej stronie muszą mieć niezłą polewkę ze zj*bów, którzy narzekają że rok dłużej zostaje zawodnik który byłby wartością pod względem profilu dla każdego zespołu. Dla mnie jako prawdziwego kibica jest nie do pomyślenia wyśmiewanie legend, lada dzień przyjdzie kolej na wyśmiewanie ter Stegena, de Jonga czy Araujo - czas szybko leci - wtedy też idioci będą pisać że ktoś nic nie daje bo ma 30+ lat. Trzeba brać pod uwagę gdzie jesteśmy, realia okienka transferowego jakie będzie latem (bez dźwigni) oraz faktu że Roberto idzie Barcelonie na rękę przenosząc zobowiązania na kolejny sezon i nie robi mu problemu że będzie najgorzej zarabiającym w zespole.

@Sewren122 Nie potrafisz skrytykować przedłużenia jego umowy bo nie rozumiesz po co jest przedłużana. To Roberto idzie na rękę Barcelonie bo dzięki temu przenosi zobowiązania finansowe o rok, a i tak godzi się być jednym z najgorzej zarabiających w zespole pomimo tego że patrząc na liczby jakie generuje w stosunku do pensji możemy mówić o najlepszym współczynniku w zespole, a przynajmniej w czołówce. W zespole brakuje jakości piłkarskiej wynikającej z doświadczenia - mecze z MU pokazały ile robi doświadczenie zawodników, dlatego Europa nam odjechała bo z punktu widzenia gry na europejskim poziomie potrzeba przynajmniej w szerokiej kadrze zawodników w wieku 28-34 lata, którzy będą mogli wykorzystać swoje doświadczenie. Twoja krytyka jest bezsensowna i nie wynika z realnej oceny jakości piłkarskiej. Jeśli piszesz że bardzo ważne dostrzeganie jest zalet i wad to rób tak, a nie pisz głupot. Barcelony nie stać na lepszych piłkarzy, Barcelony też nie stać na utrzymanie ławki rezerwowych za setki milionów. W szerokiej kadrze tacy zawodnicy jak Roberto to skarb bo stosunek jakości piłkarskiej do ceny jest rewelacyjny.

@ViscaelBarca2007 wg mnie będzie zarabiał połowę tego co teraz bo takie chodziły informacje - z bieżącego sezonu pensji ma dostać też ponoć 50%, zatem kolejny sezon prawdopodobnie będzie grał za darmo chociaż w księgach będzie te 50%. Aktualizacja w capology wyjaśni tą kwestię.

16

@Sewren122 Pomyśl a potem pisz - pod względem finansów: jak myślisz - dlaczego Barcelonie kalkuluje się aby został w klubie? Pod względem sportowym mimo wszystko daje jakość, doświadczenie i poziom poniżej którego nie schodzi - na ławce i w rezerwach trudno szukać takich piłkarzy. Dodaj do tego aspekt możliwości braku transferów latem i masz wszystkie znaki na niebie i na ziemi które mówią że Roberto musi zostać.
Jako kibic Barcelony uszanuj ten dzień z racji tego że jest wychowankiem wiernym przez całą piłkarską karierę naszemu klubowi. Jak sąsiadowi urodzi się dziecko to mu gratulujesz czy wspominasz że grał słabo na orliku 10 lat temu? To kwestia taktu i wyczucia - czasami można zachować się jak prawdziwy kibic Barcelony, a nie jak zakompleksiony i ograniczony typ bez szerszego spojrzenia i empatii - nie wiem po co wyjeżdżasz z "amigosami" jak nawet nie mamy specjalnie piłkarzy na podobnym poziomie jakości piłkarskiej w obwodzie, a w każdym klubie tacy piłkarze to złoto i są szanowani. Jeśli kibicujesz Barcelonie i nie szanujesz piłkarza który kilkanaście lat walczy dla tego klubu to znaczy że nie szanujesz klubu, nie szanujesz kibiców tego zespołu oraz nie szanujesz nawet siebie.

@Hasszz nie ma z czego się śmiać - takie realia, a ludzi trzeba szanować. Jeśli kibice nie potrafią szanować piłkarzy którzy są w klubie kilkanaście lat to nie szanują ani siebie ani klubu.

Media

Sonda

Której reprezentacji, do której powołany został zawodnik Barcy, kibicujesz?