JarekS
Dołączył/a: wrzesień 2020
152 obserwujących
0 obserwowanych
Której reprezentacji, do której powołany został zawodnik Barcy, kibicujesz?
Komunikat
Polecający
Ładowanie...
Historia komentarza
Ładowanie...
0
@RosjaninBut Wszystko jest kwestią perspektywy - ja nie traktuję tematu sprowadzenia Juliana Araujo jak wałek bo "układy i zobowiązania" w stosunku do agentów czy agencji są powszechne i częste. Problem jedynie polega na tym że takie formy negocjacji zazwyczaj stosowane są w małych lub średnich klubach, nie tak markowych jak Barcelona, dlatego z tego punktu widzania Alemany wprowadził nowe standardy. Tutaj nie ma żadnego oszustwa, nikt nikogo też nie szantażuje - jedna ze stron słabo negocjuje, ma mało pieniędzy, zatem rekompensuje to jakimiś zobowiązaniami. W mojej ocenie niepotrzebnie bo Barcelona to wstarczająco mocna marka, aby przyciągać wartościowych piłkarzy. To samo Alemany robił przykładowo w RCD Mallorca, lecz skala medialna klubu jest totalnie inna. Z drugiej strony łatwo jest mówić zza monitora czy telefonu, a w życiu realnym to różnie bywa.
Zauważ proszę że teraz w styczniu Barcelona dostała karę 8,5mln euro za Matheusa Fernandesa - to ten sam manewr, czyli jakiś układ lub zobowiązanie bo Koeman po pierwszym treningu powiedział że ten piłkarz nie nadaje się do gry w pierwszym zespole. Podciągnął go sportowo jak mógł i dostał kilkanaście minut - więcej się nie dało zrobić. Araujo ma jakieś liczby chociaż, mógł być z układu ale jeszcze coś ze sobą reprezentuje.
Zgadza się - można było wypożyczyć kogoś, aby wzmocnić kadrę - ale moim zdaniem plan minimum został wykonany.
@lukkobe Pożyjemy zobaczymy - okienko się skończyło, trzeba przestać żyć przeszłością i cieszyć każdym meczem - mecz po meczu robić swoje. Ja uważam że z kadrą jaką posiadamy będzie bardzo ciężko, ale kluczowa kwestia na dzień dzisiejszy to rotacja w linii pomocy i odzyskanie przynajmniej jednego napastnika pod względem sportowym. Trzeba być dobrej myśli, a do lata jeszcze wiele może się wydarzyć.
18
Problemem w europejskiej piłce nie jest FFP które blokuje transfery, a fakt że bogate kluby/ligi nic sobie z tego nie robią wiedząc że kary są śmieszne.
Zwróćmy uwagę jakie są środki dyscyplinarne wobec klubów ze strony UEFA: upomnienie, nagana, grzywna, odjęcie punktów, wstrzymanie dochodów z rozgrywek UEFA, ograniczenie liczby piłkarzy, a w ostateczności dyskwalifikacja z rozgrywek czy odbieranie tytułów.
Jak ma się to w rzeczywistości? Do tej pory najcięższe przewinienia w tej kwestii miało PSG - jak się skończyło? Dostali karę 65mln euro, z czego zapłacili 10mln euro i było po temacie. To precedens który sprawił że bogate kluby Premier League stwierdziły - "hehe nas też stać na zapłacenie takich śmiesznych kar". UEFA sama sobie nasrała do gniazda robiąc fory takim klubom jak PSG, Roma, Inter, Juve czy Milan.
Jakiś czas temu przeczytałem gdzieś że w 2011 roku europejskie kluby generowały straty 1,7mld euro rocznie, a dzięki FFP już w 2017 roku generowały 1mld euro zysku. Pod tym względem sprawa jest niepodważalna że FFP ma sens, ale powinna być respektowana przez wszystkie kluby oraz kary za łamanie zasad powinny być egzekwowane i bardzo surowe. Zwróćmy uwagę że bez FFP to większości klubów po pandemii by już nie było jakby dalej się zadłużały jak kiedyś.
Tebas to też taki koń trojański dla LaLigi z prostego względu - ogranicza konkurencyjność zespołów w Europie bez realnej pomocy w generowaniu większych przychodów. To w interesie LaLiga powinno być posiadanie największych gwiazd futbolu, to w interesie LaLiga jest wspieranie marek światowych, to w interesie LaLiga jest dobra medialna sprzedaż produktu z Barceloną, Realem i innymi markami jak Sevilla, Atletico, Bilbao itd. Mam wrażenie że Tebas pełni rolę pożytecznego idioty, którego zadaniem jest walka z założycielami supershitu Pereza, ale nie robi nic dobrego z punktu widzenia hiszpańskiego futbolu.
12
Ja liczę na jakąś niespodziankę w składzie - każda z opcji dziennikarsko-redakcyjnych jest możliwa, ale ja bym przykładowo spróbował czymś zaskoczyć rywala. Przykładowo: grając na lewej flance Albą i Balde jednocześnie albo wprowadzić dodatkowego napastnika za Lewandowskim. Z pewnością bym starał się oszczędzać linię pomocy bo gra w systemie z 4 pomocnikami jest wyniszczająca fizycznie, zatem tylko w ostateczności bym grał takim systemem albo realnie dał grać w pomocy Kessiemu czy Garcii od początku aby podmęczyć rywala, który z pewnością najwięcej sił wpompuje w pierwszą połowę.
Czego by nie było - jedziemy na ciężki teren i uważam że będzie wszystko to co najcenniejsze - emocje, walka i mam nadzieję że 3 punkty. Styl nie ma znaczenia, chociaż liczę że jakiś napastnik poza Lewym pokaże się z dobrej strony.
14
Okienko transferowe się skończyło - wbrew pozorom było bardzo udane:
1) Ruszyła rejestracja zawodników z Gavim na czele
2) Barcelona pozbyła się zawodników którzy nie grają: Bellerin, Memphis
3) Barcelona dokonała roszad w rezerwach - nie do końca rozumiem wszystkie decyzje, ale wierzę że miały twarde podłoże wynikające z kwestii sportowych
4) Barcelona zainteresowała się Amrabatem - byłem wniebowzięty bo był to jeden z najbardziej logicznych z punktu widzenia taktyki i sił zespołu ruch. Jestem w 100% przekonany że była to prośba Xaviego i sztabu szkoleniowego bo piłkarz idealnie do nas pasował.
Widzę dużo komentarzy ludzi którzy przeżywają niedoszły transfer Juliana Araujo... mam pewną teorię która genialnie łączy kropeczki biorąc pod uwagę jaki styl negocjacji ma Alemany - uważam że Barcelona specjalnie spóźniła się z zakupem gdy upadł temat Amrabata, a zrobiła to tak późno aby wizerunkowo to dobrze wyglądało. Bez wchodzenia w szczegóły - uważam że nigdy Barcelonia nie interesowała się tym piłkarzem - jest agencja piłkarska Stellar, która reprezentuje takich piłkarzy jak Amrabat, Araujo czy Elenga. Podstawowym piłkarzem jakim interesowała się Barcelona był oczywiście Amrabat, a styl negocjacji Alemany'ego to zobowiązania i układy dotyczące innych piłkarzy w pakiecie. Dla Barcelony ze względu na LE wypożyczenie Elengi było problematyczne, zatem Alemany wybrał pierwszego lepszego który pasuje profilem i ma w miarę sensowne statystyki , aby zaklepać sobie Amrabata w agencji. W taki sposób Barcelona chciała sobie zapewnić że nawet latem agencja będzie po ich stronie przy transferze Amrabata.
Proszę patrzmy kogo i z kim Alemany robi interesy pakietowe, bo on nie potrafi negocjować ze względu na zerojedynkowy styl bycia. Teraz temat Pavarda i Carrasco nie bierze się też z nikąd - nie wiemy tylko z której strony jest to "dług" wdzięczności za Lewandowskiego. Oczywiście to moje subiektywne spojrzenie na ten temat i nie mam pewności że w 100% tak jest, ale uważam że te ruchy właśnie z tego wynikają. Dla mnie jako kibica fajnie że Amrabat jest pomysłem Xaviego, a nie Alemany'ego i to jest najważniejsze.
0
@Bocheno1 Listości - nie przeinaczaj moich słów - nie napisałem że jest słaby, a że jest to kolejne wielomilionowe ryzyko biorąc pod uwagę że eksperci nie porównują jego skali talentu np. z Endrickiem czy Estevao, którym również interesuje się Barcelona. Każdy może sobie pisać głupoty przez internet, ale jeśli miałbym komuś wierzyć to obserwatorom, którzy mają ten rynek w jednym palcu. Roque to niewątpliwie super talent - ja zakwestionowałem tylko wydatek w sytuacji jakiej jest Barcelona i tyle.
@Yoshi94 skończyłem dyskusję bo głupoty pisałeś - bezrefleksyjnie podawałeś statystyki oraz wnioski dostosowywałeś do swojej tezy. Obalić twoje bezsensowene myślenie można w prosty sposób:
1) Raphinia 21/22 w PL - dryblingi udane 62/146 co stanowi skuteczność 42.5%
2) Salah 21/22 w PL - dryblingi udane 53/124 co stanowi skuteczność 42.7%
Czy Salah też jest beznadziejnym dryblerem? Raphinia grał w defensywnym Leeds, gdzie aby mieć udany drybling nie musiał przejsć jednego przeciwnika, a niejednokrotnie musiał przebić się przez 2-3 zawodników, aby dać korzyść zespołowi. Jego statystyki pod tym względem są fenomenalne biorąc pod uwagę że startował zazwyczaj jako prawy pomocnik. Idąc twoją logiką najlepszym zawodnikiem świata pewnie będzie Adama Traore, zatem bierz pod uwagę co dany zawodnik robi w zespole, a nie porównuj bezmyślnie statystyk.
0
@ViscaelBarca2007 też obstawiam że będzie to LFC jeśli właściciele nie wydadzą przynajmniej 100mln euro na Kamarę. Jest jeszcze MU i City.
@waletpl jego rola jest zdecydowanie inna niż tylko proste staty typu g/a, - łap piękne opracowanie - jasno z niego wynika że to kozak nie tylko pod względem statystyk https://totalfootballanalysis.com/player-analysis/sofyan-amrabat-with-morocco-202223-scout-report-tactical-analysis-tactics
10
Szkoda tego Amrabata... mam nadzieję że przy następnym okienku uda się go sprowadzić.
Komentującym niedowiarkom, którzy uważają że nie jest wart Barcelony zostawiam takie porównanie go z Zubimendim (nie porównuję do Nevesa bo to by była deklasacja).
2
Kurde ale dymy się zapowiadają z Amrabatem w ostatnich godzinach okienka - ponoć piłkarz postawił wszystko na jedną kartę i grubo bezpośrednio rozmawia z Fiorentiną, a kluby które przez całe okienko słyszały, że nie jest na sprzedaż w postaci MU, LFC czy Atletico składają zapytania czy jest możliwość kupna.
W życiu bym się nie spodziewał że tyle będzie się dzisiaj działo :)
EDIT: widać że więcej klubów weszło do gry i to koniec zabawy będzie z naszej strony prawdopodobnie.
2
@Emhyr Z pewnością będzie wielkim wzmocnieniem jak gra tam Puig na własne życzenie bo nie miał ochoty na profesjonalne trenowanie i ciężką pracę... Jak zawodnicy trafiają do Europy z tej śmiesznej MLS to mają problemy z tempem gry oraz dużo mniejszymi przestrzeniami wolnego boiska. Zanim dostosuje się do potrzeb zespołu to sezon się skończy. Barcelona w tym sezonie nie będzie miała już meczy o nic, zatem to trasnfer do drużyny rezerw, a być możę kilka - dosłownie kilka minut może dostanie.
0
@Gaz Barcelona ma wielomilionowe długi w stosunku do kilkunastu piłkarzy - ta sama spychologia co była za Bartomeu jest teraz za Laporty bo kolejni piłkarze, nawet nowi piłkarze godzą się na odkladanie w czasie pensji. Za parę lat będziemy pisać o długach w stosunku do Gaviego, Pedriego, Araujo i innych. Klub część dźwigni mógł wykorzystać na spłatę zobowiązań np. wydając mniej na transfery - dokonał takiego wyboru. Przykładowo bez Raphinii to by było 70mln więcej w bilansie FFP.
0
@dariooo Nie możesz mi powiedzieć tego samego bo nie wiesz o czym piszesz. Zamykam temat raz na zawsze:
1) Amrabat w klubie gra jak Busi 10 lat temu tylko jest bardziej silny i agresywny - bieżący sezon -
2) Na Mundialu Amrabat pokazał że na tle wielkich nazwisk potrafi grać tak samo jak w klubie:
3) Odpowiedzialność taktyczna i walka do końca to jego domena - tutaj przykład gdy zakończył akcję Mbappe gdy uciekł obrońcy:
4) Barcelonie brakuje walczaka który zastąpi Busiego, a młodzi pomocnicy w końcu będą mogli skupić się w większym stopniu na kreacji. To chłopak który swoją postawą i charakterem podnosi morale całego zespołu i zawsze gra na maxa nie oszczędzając nikogo https://img.footroll.pl/files/PIES%20W%20BLUZIE/__post_footlol_full/sddsds.jpg
5) Niespodzianka że Barcelona mogła zaskoczyć rynek bo kluby takie jak Liverpool planowały walczyć o niego latem. To świetny piłkarz, którego można zaliczyć do jednych z bardziej niedocenianych. Pod względem podań czy gry defensywnej zjada Tchouameniego, a uwolniony do gry kreatywnej Pedri wystarczyłoby aby dostawał przechwycone przez niego piłki.
1
@xavi890 Hahaha nie wierzę że @dariooo to napisał :)))) Ten komentarz to złoto - ja piszę o statystykach piłkarskich w sensie parametrów gry co jest oczywiste, a typ mi wyskakuje z liczbą goli czy asyst. Zrobił mi dzień :)
2
Hahaha cyrk:) Zadam pytanie - o kim mowa:
1. Tebas o nim mówił "W świecie futbolu powinno być więcej takich osób jak" on
2. Swego czasu każdy mówił i pisał że wymiana Neto-Cillesen to jego zasługa oraz że był to jego popis kreatywnej księgowości.
3. Kilka miesięcy później został wyrzucony z Valencii przez konflikt z Limem, który zaczął interesować się sprawami sportowo-biznesowymi (nieoficjalnie jakieś audyty były robione).
Jeśli ktoś jeszcze nie wie o kogo chodzi to on teraz w Barcelonie odpowiada za kwestie finansowe i na jego konto idą transfery takich cracków jak Bellerin, Kessie, Raphinia czy Alonso (to nie były pierwsze wybory Xaviego).
Oby na zasadzie lawiny zaraz nie przyczepili się do Barcelony lub nasz klub nie miał z tego powodu jakichś problemów.
8
@dariooo tylko że ten kasztan ma wystarczającą jakość aby grać w pierwszym składzie zamiast Busiego oraz to piłkarz o profilu przy którym Pedri czy Gavi nie musieliby pracować tak dużo w asekuracji.
Biorąc pod uwagę że Barcelona interesuje się teraz nim, a nie Nevesem to jak los na loterii. Niska cena jak na piłkarza takiej jakości - on więcej znaczył dla reprezentacji Maroka na Mundialu niż Fernandes dla Argentyny czy Tchouameni dla Francji. To większy wojownik niż Vidal i Paulinho razem wzięci oraz ma świetne statystyki piłkarskie.
Jeśli jest ułamek szansy to brać i nie ma co się zastanawiać bo latem nie wejdziemy w licytację o niego, a teraz zaskoczyliśmy rynek.
1
@Bogan Jak się rozwinie sytuacja? Zasadnicze pytanie brzmi czy media podające informacje o jakichś lukach lub oszczędnościach piszą prawdę :) Mam nadzieję że jeśli Barcelona musi wydać jakieś pieniądze to będą to decyzje Xaviego i sztabu szkoleniowego, a nie kolejne pomysły Alemany'ego bo wtedy wiadomo że transfer dla transferu, a nie czynniki sportowe.
Spoko wyśle ci to na priv razem z tematami vege o których pisaliśmy jak tylko będzie to możliwe. Ja na telefonie nie śledzę tematów Barcelony na innych stronach niż niniejszy portal, zatem jak będę na laptopie to podeślę zapisanych kilka ciekawych linków.
0
@Bogan No i tak jest oraz było - napisałem że temat Sulemany upadł przez problem limitów płacowych bo taką dostałem informację. Ja nie wiem czy temat Sulemany został zamknięty tydzień temu, 3 dni temu czy wczoraj - wczoraj dostałem info że temat jest zamknięty i tyle.
Zauważ że media wczoraj zaczęły podawać informacje o jakiejś luce którą Barcelona chce wykorzystać, a teraz podają że niby Barcelona ma 10mln oszczędności. Wyraźnie napisałem że logika mi podpowiada że nie ma szans na Amrabata, ale wierzę.
3
Prawy obrońca:
Jestem w 100% pewien że Julian Araujo to nie jest pomysł ani Xaviego ani sztabu szkoleniowego - litości, absolutnie nie rozumiem logiki działania Alemany'ego - aby odzyskać Raphinię i żeby grał bardziej ofensywnie (niż jako prawy pomocnik) to za jego plecami musi grać prawy obrońca o profilu wahadłowym, lecz potrafiący również bronić!!! Araujo ledwo sobie radzi w ogórkowej MLS - efekt będzie taki że Raphinia i tak będzie grał na prawej pomocy bo będzie musiał asekurować... Atletico z Rennes walczy o darmowe wypożyczenia do końca sezonu Djeda Spence'a, czyli mega utalentowane wahadło, które potrafi walczyć jak pitbul zarówno w obronie jak i ataku oraz profilem jest skrojony pod Barcelonę, a my tu nie dość że składamy oferty za jakieś wynalazki to to zanim chłopak się zaaklimatyzuje to sezon się skończy.
Defensywny pomocnik/środkowy pomocnik:
To z pewnością może być pomysł Xaviego i sztabu szkoleniowego. Logika podpowiada że nie ma szans, ale wiara jest - jeśli Amrabat trafi do Barcelony będzie to większe wzmocnienie zespołu niż nawet kupno lewoskrzydłowego za 50mln euro. Do gry w systemie z 4 pomocnikami brakuje nam piłkarzy, a jest to system gry który niezwykle męczy naszych pomocników. Jeśli Amrabat mógłby grać za Busiego i okazjonalnie za de Jonga to mamy genialną sytuację z Pedrim i Gavim - spada im ilość obowiązków polegających na skrajnej wręcz asekuracji Busiego/de Jonga i jest szansa że nie zajadą się tak szybko (bo zajadą się i tak biorąc pod uwagę jak wyglądał styczeń, ale zawsze jest szansa że jakość gry będzie wyższa niż u skrajnie zmęczonych piłkarzy). Trudność pozyskania z rynku zawodników mogących realnie wnieść coś wielkiego do linii ataku sprawia że wzmocnienie linii pomocy oceniam za absolutnie kluczowe (tak jak pisalem na początku sezonu - najważniejsze będzie wzmocnienie linii pomocy bez względu na sytuację kadrową). Trzymam kciuki.
0
@SK wiesz ja nie wiem kiedy podjęta została taka decyzja - jestem teraz w Polsce i dostałem taką wiadomość z klubu od kolegi. To że mamy bilans ujemny w FFP wiadomo od dawna - nie wiem jak Barcelona chciała to obejść bez generowania super przychodów.
0
@Bogan i @lucca87 Generalnie w 99,9% przypadków tak jest że jeśli 1 napastnik nie strzela goli to wina może być piłkarza, jeśli 2 napastników nie strzela goli to warto zastanowić się czy popełniane są jakieś błędy szkoleniowe lub treningowe, ale jeśłi mamy 3 napastników którzy nie mogą zbudować formy to mamy problem - Fati, Torres, Raphinia nie mają formy, a czwarty Dembele i tak strzela mniej goli niż kiedyś.
Podobnie jest z pomocnikami - jeśli Kessie lub Torre nie dostaje odpowiednich szans to nie ma opcji aby byli gotowi 1:1 zastępować pierwszoplanowe postacie na boisku. Gra 4 pomocnikami to właściwie wyrok jeśli jeszcze w 1-2 meczach pod rząd Xavi tak zagra. Nie wiemy w dodatku jaki jest Torre - nic nie grał, a na tle ogórków trudno ocenić.
Maraton w marcu/kwietniu nie będzie miał już większego znaczenia jeśli w lutym przegramy wszystko co jest do przegrania, a Real pomimo remisu z Sociedad rozpędza się i z pewnością lada dzień na pełnej do końca sezonu już będzie grał. Polecam śledzić doniesienia ekspertów piłkarskich w kwestiach Barcelony - nie spotkałem się jeszcze z inną opinią fart się skończy gdy zajechani/kontuzjowani zawodnicy zaczną wylatywać.
2
@lucca87 , @Emhyr to kluczowy argument - wliczając mecz z Espanyolem przez miesiąc zagraliśmy 9 spotkań z czego 2 spotkania po 120 minut. Przepraszam bardzo - jakakikolwiek mecz mniej przy zbliżającym się kolejnym maratonie oznacza potencjalnie mniej zajechaną linię pomocy, która już na tle Girony potrzebuje reanimacji. Zobacz sobie opinie ekspertów jakie pojawią się w najbliższych godzinach lub dniach - to los na loterii bo nie mamy zmienników już teraz.
2
@Emhyr Radość to też kalkulacja - przełożenie meczu jest Barcelonie na rękę bo w maratonie spotkań wypada jeden mecz. Przy braku Dembele to błogoslawieństwo.
2
Nie dziwi mnie to że Xavi nie jest zainteresowany Martinezem - on tylko na kompilacjach z YT wygląda dobrze.
2
@kejdzi , @Bogan , @SK Już oficjalnie mogę powiedzieć że temat wypożyczenia upadł bo Barcelona nie może nikogo zarejestrować do gry.
Ten chłopak mógl zrobić sporo dymu na lewej flance, szczególnie teraz gdy potrzeba kogoś od szarpania na skrzydle... szkoda bo profilem idealnie pasuje do Barcelony. Tak tylko zostawię pewien obrazek https://pbs.twimg.com/media/FnO7iOdWAAQF4d5?format=jpg
2
@Arczi87 Ja już go widziałem bliżej środka pola na treningach - nie będzie z tej mąki chleba w tej kwestii. W Barcelonie nie ma racji buty posiadanie zawodnika o profilu prawego pomocnika, zatem aby uwypuklić jego grę ofensywną musi być za nim albo wahadłowy prawy obrońca albo w linii pomocy musi być wystarczające zagęszczenie, które wypuchałoby go do przodu.
PS: na początku sezonu pisałem że fajnie by było zobaczyć Dembele i Raphinię na jednej flance przy grze 3xSO - szkoda że Xavi nie spróbowal takiego rozwiązania. W kilku meczach zdarzało się że na parę chwil pojawiali się z prawej flance blisko pola karnego to obrońcy mieli mindfuck. Mimo wszystko przy takim ustawieniu Raphinia dalej by był bardziej prawym pomocnikiem niż wahadłowym - on świetnie atakuje i broni na małych przestrzeniach, niekoniecznie robiąc sprinty na połowę boiska.
5
@Rewolucja123 Wydaje mi się że dla wielu obserwatorów może być szokiem jak w najbliższym czasie Raphinia będzie zaczynał mecze na ławce, ale wielu ludzi nie ogarnia taktycznie podstaw. Moim zdaniem mecz z Betisem będzie jedną z ostatnich szans Raphinii w pierwszym składzie (bo nie ma wahadłowego prawego obrońcy do gry za jego plecami).
Moim zdaniem Xavi schowa dumę i ego do kieszeni, pośrednio przyzna się do gigantycznych błędów trenerskich jak chodzi o budowanie napastników poprzez widzimisę i zacznie stawiać na zestawienie Fati-Lewy-Torres z ewentualnymi zmiennikami typu Balde i Raphinia. Gra w Playstation się skończyła, to nie czas na kolejne eksperymenty - dobro wyniku sportowego będzie najważniejsze zatem będzie grał piłkarzami na ich nominalnych pozycjach (lub bliższych do nominalnych niż dotychczas).
12
@agaFCB i @gaucho104 w bilansie płacowym mamy -200mln euro - nikogo nie możemy zarejestrować przy ujemnym bilansie.
Ujemny bilans płacowy to różnica pomiędzy tym ile możemy płacić w stosunku do zarobków, a ile realnie mamy do wypłacenia w pensjach i innych rozliczeniach z zawodnikami. Spychologia "na później" tutaj się kłania. Gdyby Barcelona część pieniędzy z dźwigni wykorzystała np. na spłatę zaległych zobowiązań w stosunku do piłkarzy to bilans mógłby być dużo lepszy (przykładowo gdyby Barcelona nie kupiła Raphinii, a te pieniądze wydała na spłatę zobowiązań wobec piłkarzy to miałaby bilans lepszy o blisko 70mln euro niż dzisiaj).
4
Oby to był Real bo jest szansa że mecz będzie przełożony.
7
Ja bym jednak nie nazywał tego rewolucją taktyczną, a nowym wariantem taktycznym bo nie posiadamy kadry, która umożliwia granie w takim ustawieniu w dłuższej perspektywie. Przez ponad rok pracy nie widzieliśmy wielu wariantów taktycznych czy nawet płynnych zmian w ustawieniu formacji w zależności od wydarzeń boiskowych, zatem można żartobiwie napisać że to rewolucja bo w końcu widać jakąś pracę Xaviego. Pytanie czy nowy wariant taktyczny to nie jest przypadkiem wypadkiem przy pracy i wynika z bezsilności oraz braku pomysłu na budowanie formy napastników - czy jednak taki był "plan" od dawna.
Jestem przeszczęśliwy że nowy wariant taktyczny zadziałał akurat w tych meczach co trzeba, bez względu na wątpliwą formę przeciwników z Madrytu czy szczęście jakie mieliśmy w poszczególnych spotkaniach wraz z życiową formą ter Stegena. Fajnie że udało się odzyskać de Jonga, czyli potwierdziły się moje słowa i wielu użytkowników tego portalu którzy lubią dyskusje taktyczne - de Jong w Ajaxie i de Jong w reprezentacji miał odpowiednio obok siebie Schone i Wijnalduma - wystarczyło aby grał bliżej Busiego i mamy nowego piłkarza. Niby nic odkrywczego, ale jednak zawodnik który potrafi bronić przy de Jongu to kwestia kluczowa dla jego gry w Barcelonie.
Barcelona od 31 grudnia zagrała w LaLidze z Espanyolem, Atletico, Getafe, Gironą, w PK z Intercity (+dogrywka), Ceutą, Sociedad i w Superpucharze z Betisem (+dogrywka) i Realem. Mamy razem 9 spotkań + 2 dogrywki od 31.12 do 28.01 - to gigantyczna ilość spotkań w których niemal w każdym meczu graliśmy pierwszoplanowymi zawodnikami. Przed nami kolejny maraton gier co kilka dni - z tego względu nowy wariant taktyczny nie ma racji butu, jeśli Xavi chce grać tak wąską kadrą cały czas. Cały czas podkreślam fajnie że Xavi zdecydował się odbetonować swoje założenia taktyczne, ale nie popadajmy w jakiś nadmierny hajp - to mecze, które są przed nami pokażą jak Xavi rozwinął się jako trener oraz czy prowadzony przez jego zespół jest elastyczny taktycznie - teraz bez Dembele potrzeba Barcelonie zdecydownie więcej wariantów taktycznych bo sytuacja kadrowa może zmieniać się niemal z meczu na mecz (ze względu na zajechanie pomocników w styczniu).
12
Gdy pojawiły się wzmianki o zainteresowaniu Barcelony Raphinią od samego początku pisałem że jest to piłkarz o zdecydowanie innym profilu nikt media i fani go kreaują oraz że widzę problem jego pozycji w Barcelonie pomimo tego że osobiście mu bardzo kibicuję.
Za chwilę wyjaśnię w czym jest problem:
1. Zobaczcie heatmapy Raphinii z poprzedniego sezonu - https://pictures.tribuna.com/image/3ed2f879-71ec-468b-b61b-8462837c9ff8?width=800&quality=75
2. Zobaczcie heatmapy Dembele z poprzedniego sezonu - https://pictures.tribuna.com/image/809424a7-5d29-4acd-a540-bfd18d6a547e?width=800&quality=75
3. Heatmapa Dembele to heatmapa klasycznego prawego skrzydłowego i będzie podobna do Salaha, Mahreza, Gnabriego itd. Heatmapa Raphinii to heatmapa klasycznego prawego pomocnika. Dziwi mnie, że każdy potrafi wyciągnąć statystyki, ale nikt nie potrafi odpowiednio wyciągnąć wniosków. Raphinia wybił się w Leeds jako zawodnik bardziej o profilu prawego pomocnika - jakby ktoś nie wiedziać jego zadaniem nie było bieganie wzdłuż linii bocznej, a poruszanie się w tej przestrzeni i wspieranie środka pola w rozgrywaniu piłki (co potwierdzają też statystyki).
4. Ktoś powie że przykładowo w moim Rennes pełnił rolę atakującego skrzydłowego - w pełni się zgadzam, ale różnica polega na tym że w Rennes za plecami miał prawego obrońcę o inklinacjach wahadłowego. Z tego też względu Xavi bardzo chciał latem widzieć Hamariego Traore w Barcelonie bo płynnie prawa flanka funkcjonowała gdy grali razem, a Raphinia mógł sobie pozwolić na bardziej ofensywną grę. Zauważmy że Kounde jeśli pełni rolę PO to nie gra w stylu wahadła, a Araujo by potrafił, lecz zmiana pozycji bardzo zwiększa prawdopodobieństwo kontuzji lub urazów w jego przypadku.
Konkluzja: Raphinia nie będzie mógł grać tak ofensywnie jak przykładowo Dembele jeśli za plecami nie będzie miał obrońcy o profilu wahadłowym. Tutaj jest pies pogrzebany - nie mamy kim grać na prawym wahadle, zatem albo zaczniemy grać na 3xSO albo musimy poświęcić jednego atakującego aby wzmocnić środek pola. Liczba meczów oraz ich ilość jest ogromna w najbliższym czasie, a wszystko sprowadza się do wzmocnienia linii pomocy - tutaj kluczowa rola będzie Xaviego, aby rotował zawodnikami w taki sposób aby ich nie zajechać. Kessie dobrze porusza się po boisku, Balde również wnosi wartość dodaną, Garcia łapie formę - trzeba ich wykorzystać w linii pomocy bo nie rozegramy kolejnego maratonu Gavim, Pedrim, Busim i de Jongiem. Przypominam że w ostatnim miesiącu Barcelona rozegrała 9 spotkań i 2 dogrywki grając właściwie pierwszoplanowymi zawodnikami.
0
Dzięki wszystkim za komentarze - ja już nie kontroluję tych wszystkich wątków bo nie będę niektórym użytkownikom odpisywał jeśli już odpowiedź w jakimś komentarzu została zawarta.
@against_modern_football chwila chwila - Pruna wrócił do Barcelony nie po wielu latach, a problemy z zarządzaniem siłami zespołu od wielu lat są problemem. Zobacz kiedy Pruna odszedł, a od kiedy pojawiły się problemy że Barcelona nie dojeżdża fizycznie. Absencje wynikające z kontuzji to nie wszystko - źle zarządzanie siłami zawodników sprawia że zespół jest zajechany - nie musisz mieć kontuzji aby mieć problem z zarządzaniem zdrowiem piłkarzy jeśli nie mają siły grać w kluczowym momentach sezonu (patrz ostatnie lata). Media rozpisywały się że miała być rewolucja Pruny, a zostały 2 osoby zwolnione, 1 nowa przyszła (realnie o jednego fizjo mniej) oraz pojawil się w klubie nowszy sprzęt diagnostyczny, który i tak jest wszędzie standardem. Zmieniło się to że zarządza tymi ludźmi Pruna.
Jak chodzi o wsparcie psychologiczne to na tej płaszczyźnie jest dramat - psychologiwie z doskoku "na życzenie".
Ochrona Messiego polegała na tym że grał na swojej pozycji na której czuł się komfortowo i nikt nie wymyślał dla niego miejsca na boisku. Ochrona zawodników to nie tylko minuty - to nie zmuszanie zawodników do grania na pozycjach na których nie są efektywni lub się źle na nich czują. Masz tu przykład Alosno który mówi że źle czuje się na SO, a Xavi daje mu grać na tej pozycji. Masz przykład Kounde, który mówi że nie leży mu granie na PO, a Xavi myśli inaczej. To samo jest z Fatim, Torresem, Raphinią itd. Masz wielu piłkarzy którzy nie lubią grać na pozycjach na których wystawia ich Xavi. Dla mnie Araujo, Pedri i Dembele to też piłkarze którzy chcieliby grac zawsze, ale powinni być chronieni pod tym kątem o którym piszę oraz pod względem minut.
@messibar i @against_modern_football Zauważ że Barcelona w krótkim czasie, czyli przez miesiąc nie rozegrała 4 czy 6 spotkań, lecz aż 9 meczów i 2 dogrywki - przecież to maraton i każda minuta którą można było oszczędzieć jest na wagę złota. Ja nie pisałem tylko teraz po meczu, ale również wcześniej że jeśli pomoc z Pedrim na czele lub Dembele się zajedzie to będzie wielki problem.
@messibar Nie wiem po co powołujesz się na Inakiego Williamsa - inni piłkarze, inny wiek piłkarski oraz inna rola w zespole. Częstotliwość spotkań też inna. Dembele właściwie przez 3 lata nie miał regularnej gry - wiek piłkarski pod kątem realnego grania też się inaczej liczy. Dembele zrobił gigantyczną pracę aby być na tym poziomie co jest teraz, ale to nie koniec pracy - za 2 miesiące będzie znowu dostępny, ale żeby jeszcze złapać formę też będzie trzeba trochę czasu i jego budowanie formy życia przenosimy na kolejny seozn.