14

Niefortunne zdarzenie i tyle - Dembele to nie jest jakiś agresor czy coś w tym stylu - był lekko spóźniony i zbyt mocno zaatakował piłkę, lecz powtórki nie pokazują najważniejszego - z jakiego dobiegu to było zdarzenie. To nie było tak że stał sobie Alderete i Dembele wjechał w niego - obydwaj biegli do piłki i ją atakowali - równie dobrze Dembele ułamek sekundy wcześniej mógl dziubnąć piłkę i sam by był faulowany w taki sam sposób bo wychodziłby na wolną pozycję. Futbol to sport kontaktowy i to jest idealny tego przykład. Wg mnie żółta kartka jest sprawiedliwa, chociaż jak na hiszpańskie standardy każda decyzja sędziego by była do obronienia. W Niemczech czy Francji to była bezdyskusyjnie żółta kartka, a w Anglii by była dyskusja czy słusznie dostał żółtą kartkę bo nie był agresywny w trakcie meczu, a w tej sytuacji chciał atakować piłkę a nie piłkarza i atak nie był z tyłu.

0

@Kidd Łatwiej kontrolować dyscyplinę sportu gdzie masz 1000 profesjonalnych sportowców, a trudniej gdy jest ich przykładowo milion. Biorąc pod uwagę trendy mimo wszystko idzie to w kierunku ujednolicenia regionalnego co jest dobrym rozwiązaniem (trudno oczekiwać że w Sudanie będą takie same standardy jak przykładowo w Niemczech dzisiaj).
Po 2024 roku zobaczymy ile zdolnej młodzieży będzie mogło grać na poziomie LaLiga - obawiam się że połowa piłkarzy wychowanych piłkarsko w Hiszpanii do 22 roku życia będzie miała gigantyczne problemy z regularną grą. Lautaro teoretycznie jest na koksie od 2018 roku - nie ma się co dziwić że tak powiedział, ale sami daleko nie musimy szukać - biorąc pod uwagę jak wyniszczająco grają Pedri, Gavi, Araujo czy Balde to również niemal pewne jest że wspomagają się farmologicznie - nie wiemy jak będą wyglądali piłkarsko w 2024 roku, gdy restrykcje wejdą w życie.

@gaucho104 no ok :)

0

@Kidd Teamt poruszał ligi TOP5, dlatego nie wspomniałem o Portugalii - tam wszystko krąży w temacie pieniędzy - to przemysł w tym zakresie.

@gaucho104 nic bardziej mylnego - to co było kiedyś a to co jest dzisiaj to dwa światy. Dzisiaj w UK czy FR tego typu leki dozwolone są tylko gdy piłkarz nie ma pozwolenia na grę i w mocno limitowanych ilościach. Z tego też względu w futbolu młodzieżowym rezerwy klubów nie mogą grać na zbyt wysokim poziomie rozgrywek aby nie było potrzeby leczenia "bólu". Z drugiej strony w UK czy FR większość piłkarzy to veganie, zatem branie opioidów pod wydolność mija się z celem jeśli nie dostarczasz do organizmu białka i tłuszczów zwierzęcych.
Jak w 2024 roku wejdzie w życie zakaz dla stosowania omawianych środków to najwięcej z topowych lig "ucierpią" zawodnicy LaLiga i Serie A. W Hiszpanii już dzieciaki na tym jadą i są od tego latami uzależniane - wielu piłkarzy w okolicach 30 roku życia będzie kończyło kariery lub zdecyduje się grać poza Europą bo trudno będzie im się dostosować lub zrezygnować z tych środków przy uprawianiu profesjonalnego sportu. Pośrednio najmocniej może uderzyć to w Real, Barcelonę, Sociedad, Bilbao i Valencię, gdzie od poziomu szkółek dzieciaki faszerowane są tym syfem. 10 lat temu bym powiedział że wszędzie biorą, ale na przestrzeni lat bardzo mocno się to zmieniło bo każdy wiedział że te praktyki prędzej czy później zostaną ukrócone - w Hiszpanii zmiany nastąpiły lub następują najpóźniej ze względów kulturowych robienia wszystkiego na ostatnią chwilę na zasadzie "lepiej późno niż później". Podobnie jest z Włochami, ale nie w tak dużej skali jak w Hiszpanii.

0

@Criss18Barca ciekawy temat - wg mnie we Włoszech może pod tym względem być bardzo niepokojąco.
Podobny temat poruszałem ostatnio odnośnie dopingu w LaLiga - liczba piłkarzy grająca na bardzo silnych środkach przeciwbólowych jest gigantyczna. Nie wiem czy jakikolwiek zespół LaLiga złożył by jedenastkę gdyby mieli grać piłkarze bez substancji typu tramadol, które niedługo będą zakazane.

1

@Bogan i @BaroPodertos Prawy obrońca w Barcelonie, który potrafi bronić i zatrzymać np. Mbappe czy Neymara? Wg mnie dałby radę, lecz juz jedną nogą był w Barcelonie bo Xavi i sztab szkoleniowy go chciał latem, ale Alemany się nie zgodził. Latem 2023 raczej będzie podobnie.

6

@P33ck chłopie co ty przeżywasz tak nie swoje pieniądze - nikt nie kazał Barcelonie wydać fortuny na niesfornego piłkarza. Dembele nie wziął sobie tych pieniędzy, sam też się nie kontuzjował, inna kwestia że bardzo źle zarządzano jego zdrowiem. Mógł chłopak się podłamać.
Jakoś nie widzę wyliczających komentarzy że Raphinia i Torres z obsługą kontraktów będą kosztowali klub ćwierć miliarda euro, a nie dają sportowo dzisiaj tego co powinni. Barcelona przeplacała, przeplaca i będzie przepłacać za piłkarzy - powinieneś się przyzwyczaić.

8

Potem nie ma co się dziwić że Xavi nie naciska na transfery do klubu jak Alemany tak nie pasujących do Barcelony zawodników szuka.

20

Jeśli Kessie nie idzie pod młotek to z chęcią bym zobaczył go zamiast Pedriego aby nie zajechać młodziaka jeszcze w styczniu. Getafe od początku będzie grało mocno fizycznie, zatem Kessie by wystarczył, a Pedri w drugiej połowie na podmęczonego rywala mógłby włączyć 2-3 bieg jeśli by była taka potrzeba. Sezon jest długi,zatem trudno o lepszego przeciwnika aby nasz czołg mógł wpasować się w zespół, a nie jakieś mecze z ogórkami w PK.

1

@Sawik_10 z pewnością naturalnie wróci do bardziej ofensywnego grania po wielu latach bycia wahadłem... tak jak piszę - nie uwierzę dopóki nie zobaczę bo mi to nie klei się ani finansowo ani sportowo.
PS: to jakby z Piszczka w wieku 30lat ktoś robił napastnika bo kiedyś nim był.

6

Nie wierzę że Barcelona jest aż tak zainteresowana 30-letnim zawodnikiem, który raz w życiu zdobył 10 goli w lidze z 6 lat temu.
Jeśli spojrzeć na wydatki Barcelony, zawodników jacy zostaną po sezonie już widzę jak Klub wydaje 15mln na grajka, który nie jest wyraźnie dużo lepszy od zawodników jakich posiadamy lub są dostępni na rynku z wolnymi kontraktami.

2

@shinthps dzięki, również życzę wszystkiego dobrego, a wyniki Rennes byłyby dużo lepsze gdybyśmy cały sezon nie grali eksperymentalnym składem, a kluczowi zawodnicy nie byli kontuzjowani. Ten sezon raczej będzie przejściowy bo mamy sporo kadrowych problemów.

0

@shinthps dzięki za wytłumaczenie kontekstu - w takim razie to pociski za całokształt a nie że zrobił coś złego w konkretnej sytuacji gdzie tylko niefortunnie się wypowiedział. Mimo wszystko to trochę niesprawiedliwe mi się wydaje bo jego komentarze odnośnie Barcelony bardzo lubię - atencjusze nie mają nic do zaoferowania, a on ma.
Jeśli dobrze Ciebie rozumiem bardzo możliwe że ja też nie będę lubiany i to jest kwestia czasu bo sam nie ukrywam że siedzę w piłce i jak przykładowo kłóciłem się z kimś kiedyś pisząc przykładowo że z Puiga nic nie będzie bo jest leniem, że wypożyczenie Traore to będzie strata pieniędzy, że Christensen będzie walczył o pierwszy skład czy że Auba to będzie świetnym wzmocnieniem na wiosnę. Ja 90% swoich komentarzy opieram bazując na wiedzy o piłce nie sprzed telewizora, często w wypowiedziach podkreślam że z danego punktu widzenia jakieś zdarzenie wygląda inaczej niż pisze ktoś inny. Ja mam gdzieś zielone herbiki, fejm na forum anonimowych randomów itd, ale nie chciałbym aby mi ktoś robił pojazd za to że mam specjalistyczną wiedzę i dzielę się swoimi spostrzeżeniami, a jakiś przysłowiowy "anonim" mi ubliżał bo nie może pogodzić z "moją" prawdą. Czasami może się zagotować krew gdy ktoś pisze taką głupotę że aż skręca lub czyjś komentarz po prostu wkurzy - jeśli jakiś internetowy anonim żyje komentarzem sprzed kilku lat - to jest bardziej niepokojące.
Dużo zdrowia wszystkim życzę oraz mniej dram i spin.

0

Szkoda że jego przygoda tak się kończy - bardzo chciał grać w Barcelonie, sztaby szkoleniowe zarówno za Koemana jak i Xaviego ceniły go za profesjonalizm oraz robienie dobrej atmosfery w szatni. Coś nie do końca pykło, ale życzę mu powodzenia bo jest dobrą mordeczką.

0

@MajkiYB Dobrze by było jakby Xavi stworzył jakieś "nazwisko", ale za to nie jest i nie będzie rozliczany - Laporta określił cel jego przybycia - tworzenie zawodników się skończyło - mają być trofea, a po takich inwestycjach latem musi być jakiś konkret albo "Xavi out".

5

@Gaz dzięki za miłe słowo, ale ja nie uważam że @Janiama napisał coś złego - niefortunny wydźwięk ma jego wypowiedź, ale dostaje teraz hejt za szczerość.
Ja mam gdzieś internetowe konkursy na larambli, nawet nie wiem o co w tym konkursie chodziło, ale jest to jeden z niewielu komentujących na tym portalu, który ma bardzo celne przemyślenia odnośnie piłki nożnej, interpretacji zdarzeń boiskowych czy spostrzeżeń dotyczących zawodników Barcelony.
Ja sam oglądając 10 nominowanych w pierwszej kolejności zwróciłem uwagę na jego brak i po ludzku mi się przykro zrobiło, że tak wartościowy użytkownik nie został doceniony w postaci nominacji.
Wg mnie jak ktoś ma złą wolę to będzie negatywnie interpretował jego słowa - może to kwestia że mieszkam za granicą i aspekt "szanowania siebie" mam przepracowany, ale te słowa są normalne - nie rozumiem tej burzy - nikomu nic złego nie zrobił, nikogo nie oszukał, szczerze napisał i tyle. Ja sam siebie uważam za merytorycznego komentującego na tym portalu (głównie pod artykułami) i kolegę również za takiego uważam, lecz tym się różnimy, że on jest tutaj grubo ponad 8 lat aktywnym użytkownikiem, ma kilkadziesiąt obserwujących, a w poprzednim roku zdobył bardzo wysoką lokatę. Wg mnie miał prawo liczyć na lepszy wynik z przyczyn czysto obiektywnych - nie konkursy i inne pierdoły, a ze względu na fakt że jest wartościowym użytkownikiem. Wg mnie nie ma nic złego w tym że napisał bo ewidentnie to było szczere, ale też pod wpływem emocji i gdyby ubrał to w słowa inaczej to nikt nie miał by dzisiaj pretensji.

6

Za każdym razem tak jest, gdy Kounde lub Araujo grają na prawej obronie - jak nie kontuzja to mikrourazy lub inne dolegliwości. Do zadań specjalnych jak mecz z Realem można ryzykować, ale potrzeba nam jakiegoś stabilnego rozwiązania na przyszły sezon na PO.

20

Sociedad na Camp Nou? Spoko, kolejny dzień w pracy - dobry rywal do pokonania zarówno ze względu na morale jak i zaangażowanie piłkarzy. Ja jestem zadowolony.

5

@Yoshi94 Zawodnicy którzy nie grają regularnie w piłkę tracą sportowo - nauka obok najlepszych to bonus, lecz postawą jest granie. Lepiej grać w pierwszym składzie BVB wiedząc że może się rozwijać niż być zmiennikiem Lewego lub grać ze zmienianą pozycją w linii ataku. Obiektywnie Moukoko rezygnując z Barcelony postąpił dobrze chociaż sam bym wolał aby jednak był zawodnikiem Barcelony.

14

Raczej nic z tego nie będzie - dostał ponad 10 minut zmieniając Raphinię i będąc lewym skrzydłowym pozostał na prawej stronie. Ja to interpretuję w taki sposób że to zawodnik do odhaczenia "Xavi dał szansę w PK młodemu zawodnikowi". Ta zmiana była na zasadzie aby nie przeszkadzał - brutalne ale prawdziwe. Obstawiam że skończy się na powołaniach do szerokiej kadry na Getafe i Gironę.

8

No to ładne czystki się zaczynają w związku z oszczędnościami na pensjach - zatem Casado na defensywnym pomocniku gra do końca sezonu. Ciekawie :)

8

@Azi Ma wielką konkurencję (Lewy, Fati, Torres, za 1-2 sezony Yamal). Dzisiaj to nie jest gotowy piłkarz do gry w dorosły futbol, a jest w wieku, w którym powinien grać już z dorosłymi. Latem będzie miał 19 lat - jeśli w PK nie dostaje szansy dzisiaj, a jedynie Alarcon dostał nieco ponad 10 minut to co byś zrobił na jego miejscu? Ja na jego miejscu bym uciekał - to kwestia perspektyw rozwojowych w dorosłej piłce.

2

Człowiek łudził się że Moukoko dołączy do Barcelony, a logika podpowiadała że tak się nie stanie. Tak jak pisałem - nie ma znaczenia czy piłkarz lubi lub preferuje Barcelonę - ważne są też pieniądze i zdanie agenta, który działa w jego interesie. Gdyby trafił do Barcelony to by mógł stracić zarówno finansowo jak i sportowo bo nie miałby gwarancji gry na środku ataku.
Im szybciej sprawa będzie wyjaśniona tym lepiej, bo będzie można skupić się na innych celach.

1

@ArturS Poznaj znaczenie słów, a potem komentuj - jeśli na tym portalu jesteś osobą anonimową i wnioski wyciągasz jak 15-latek to nie dziw się że mogę zakładać że jesteś chłopcem.
Prostackie są przykładowo teksty w stylu "Klub znowu vhce sprowadzać starocie".

1

@MajkiYB Płaszczyzn do interpretacji jest wiele - moim zdaniem jeśli Xavi daje szansę zmiennikom przeciwko drużynie która jest kilka poziomów niżej to w zdrowym zespole wspominani zmiennicy powinni być dużo bardziej zmotywowani oraz skoncentrowani, aby pokazać swoją wartość - to jest też płaszczyzna na której móglby skorzystać Alarcon bo jest to eksperymentalny skład. W mojej ocenie zmotywowani zmiennicy mogą zagrać lepszy mecz niż pierwszoplanowe postacie z Intercity. Tutaj jest wiele zawodników, którzy mogą coś udowodnić lub coś wygrać.

4

@FCBurza Ja mam pewnego rodzaju teorię wynikającą z logiki potrzeb pierwszej drużyny. Brak gry Alarcona od pierwszej minuty można też interpretować to tylko na 2 sposoby jeśli bierzemy pod uwagę aktualne problemy kadrowe na lewym skrzydle w pierwszym zespole:
1) Alarcon nie zrobił wrażenia na Xavim
2) Xavi nie traktuje priorytetowo znalezienia na szybko lewego skrzydłowego, czyli albo liczy na szybkie odbudowanie zawodników jakich posiadamy albo jest już ktoś dogadywany na wypożyczenie.

@gaq Ludzie co wy macie z wymyślaniem pozycji dla piłkarzy? Jakiej szpicy? Alarcon to lewy napastnik lub lewy skrzydłowy jak kto woli - na tej pozycji Barcelona ma największe potrzeby kadrowe i na tej pozycji ma piłkarza z Juvenilu, który ma świetny sezon i powinien dostać szansę. Jeśli nie gra od początku z tak słabym rywalem to również powinniśmy to w odpowiedni sposób zinterpretować.

16

Fajnie że sporo zmienników jest w składzie. Więcej niż oczywistym było że Lewy i Torres zagrają od początku, ale szkoda, że Alarcon nie dostał szansy od pierwszej minuty.

0

@tadzik447 jak w każdym kraju - 3 lata temu w wakacje byłem z rodziną na Podlasiu - natura itd. - widziałem kilka skrajnie biednych wiosek, które wręcz były dalekie od biedy w rozumieniu europejskim, lecz nigdy bym nie powiedział że Polacy są biedni nawet w stosunku do mieszkańców starej EU. Widziałem też biedę w zachodniej Europie czy w USA na prowincji. Wszędzie masz biednych i bogatych, lecz poziom życia w Chinach należy do jednych z wyższych w ujęciu zarówno azjatyckim na 48 państw, czy światowym. To bardzo błędne przekonania.

0

@Medium Czemu biednych Chinach? Przecież rozwijają się - masz tysiące Polaków pracujących w Chinach i wiele opowieści jak życie tam wygląda można usłyszeć.
Średnie zarobki są podobne do Polski, a koszty życia dużo mniejsze - dzięki temu mają najwyższy na świecie odsetek inżynierów i ludzi z wyższym wykształceniem oraz rozwijają się dzięki temu przedsiębiorczo i społecznie. Mówi się że 3/4 robotników pracujących w Chinach w 2022 roku jest przyjezdna - jakość życia tam się poprawiła mocno na przestrzeni ostatnich lat.

4

Generalnie nic nie mam do Parejo, ma swoją jakość piłkarską i profilem także pasuje, lecz do 3 lata młodszego Brozovićia to on podjazdu nie ma.

3

@RivaldoVitorBorba Jeśli ktoś czuje ton wyższości to świadczy bardziej o osobie która to tak odbiera oraz jakim potencjalnie jest człowiekiem w życiu realnym. Pewność siebie i tego co piszę nie jest równoznaczna z wyższością. Wszyscy użytkownicy tego portalu są równi - ja uważam że piszę po męsku, a jeśli kogoś to dotyka lub uważa że jestem niemiły czy kłótliwy to może tak sądzić - każdy niech uważa jak chce, ale co do zasady to nie mój problem (chociaż nie będę ignorantem i zwrócę uwagę na poruszaną kwestię następnym razem).

@gaucho104 Wyraźnie napisałem że w archiwum są rozwinięte te kwestie. W dużym skrócie - ja zawodowo czytam i analizuję kwestie werbalne i niewerbalne piłkarzy - Fati po mundialu psychicznie jest nieporównywalnie w lepszej kondycji niż był kiedyś - widać że pracował z jakimś specjalistom, widać że przełamuje swoje bariery i lęki związane z oszczędzaniem nogi. Jego największym problemem jest to że musi chłopak być zbudowany fizycznie od początku - podstawa w budowaniu formy piłkarzy to nie granie dla grania, a przygotowanie fizyczne. W profesjonalnej piłce nie buduje się formy piłkarskiej bez przygotowania fizycznego - Fati jest bardzo źle przygotowany - jak ma chłopak grać lepiej jeśli nie ma odpowiedniego przygotowania fizycznego? Gra tego dzieciaka bazuje w 100% na jego szybkości, przebojowości, szybkiemu startowi itd. Jak poprawcuje na siłowni i zrobi kilka dobrych treningów biegowych, popracuje nad techniką biegu to wyzwoli jego potencjał. Granie z Ceutą nie poprawi jego jakości gry, a wręcz naraża go na kontuzje i mikrourazy bo jest słabo przygotowany fizycznie.

Media

Sonda

Której reprezentacji, do której powołany został zawodnik Barcy, kibicujesz?