1

@gumaz Odpalam Wiedzmina 1 na celebracje premiery W4

0

@ptrx W watku z Hjalmarem (chlopem ze Skellige ktory jej pomogl) pojawia sie ten tekst

0

@Hadim co się z tym fortem stało tylko? Zapowiadał się na kolejnego który będzie do podstawowego wjeżdżał jak cubarsi

0

@hubertbro17 jednak hat trick słynny zrobił na 9

0

@kpiarz Valdes miał średnia opinie i został doceniony lata później, pamiętam jak go ludzie z błotem mieszali. Obok Abidala starego był najgorszym elementem tamtej Barcelony. Alves i Alba też często byli obrzucani. Zweryfikuje go dopiero to co się stanie jak Marek wróci, czy na stałe się zadomowi Pena i wejdą w jakąś rotację czy to tymczasowe. Jeśli nie będzie błędami indywidualnymi przegrywał meczów imo zostanie

1

@gaucho104 Polityka a'la Bolsonaro(dobre zakonczenie) / Reagan-Orban (zle zakonczenia) i wszystko sprowadzi sie do tego jak silne sa instytucje. Bolsonaro i jego lebki poladowaly w wiezieniu i instytucje wytrzymaly erozje. Burza przeszla ale juz grzmi duzo mniej. Reagan rozpoczal radykalna liberalizacje, niszczenie swiadczen publicznych i podkrecanie wojen kulturowych zeby ludzie mieli w glowie siano zamiast zeby sie skupiac na tym ze bogole ich biora od tylu bez lubrykantu. Nie mowiac o przepychaniu niepotrzebnie atakujacych mniejszosci praw, liberalizacji branz ktore niszcza srodowisko (jeszcze wam memcen by sprzedal ze przemysl futerkowy to jest to co patrioci powinni prioretyzowac i wtedy dopiero wisla splynie gownem jak rzeki w uk plyna gownem od liberalizacji za tatcher). Za Reagana wsparlo to nieco ekonomie i jednak 90sy w stanach to bylo bizancjum, ludzia wciaz nie bylo az tak zle a bogole dopiero zaczynali sie bogacic i jest niebezpiecznie ale jest to do odkrecenia albo rozklad bedzie wolniejszy. Opcja Orban doprowadzilaby do skrajnej olgiarchizacji i to by juz zalezalo od ludzi, czy beda protestowac i wywala stolek czy koleczko wzajemnej masturbacji konfederastow sie zacementuje na amen. Personalnie raczej uwazam ze opcja Reagan bylaby najbardziej prawdopodobna i wolna erozja ale nastawienie kierunku zmian. Pis oslabil instytucje w polsce i duzo latwiej byloby atakowac ale ogolnie polska jest rozwojowo na trendzie w gore, wiec poza atakowaniem mniejszosci i progresywnych ludzi prawdziwe efekty przyszlyby po jakims czasie, chyba ze nie wierze w ludzi dostatecznie i skonczy sie opcja Bolsonaro

1

@Inmessionate10 Po 7 kolejce, nawet po przegranej jak patrze to powinnismy zostac w top8, co bedzie po 8smej kolejce to ciezko przewidziec, co najmniej jedna wygrana musi byc jak gosciu mowi wyzej

0

@Donio Z 1 remisem i 1 wygrana na pewno zostaniemy w top8 co jest do zrobienia. Benfica ciężka ale Atlanta jest do ogrania

0

@RC28 Proba ataku bronia chemiczna na niewinnych hiszpanow. Co najmniej sad miedzynarodowy w Hadze. Y penalti a favor de real madrid

0

@Motyllo Kochanka Hansiego, taka ksiezniczka co niemca chciala

0

ok, zamknal mi morde

0

@demsi1707 No i w pyte, zeby speedowac jak pojebany albo jezdzic po pijaku to trzeba byc kopnietym

0

@fafera czuje remis, takie 2:2, jak wygramy to max 1 bramka, moze 2:1. Borussia slabo zaczela ale maja trend wzwyzkowy ostatnio.

0

O co chodzi z tym adeyemim na lawce? On czasem nie byl jakims ich wunderkidem? Cos sie zjebalo?

1

@Cochise Dziewczyna mnie zarazila, blisko jestem do skonczenia calego jego dorobku. Bardzo polecam jak nie widziales Drive my Car (glownie na podstawie tego opowiadania ale miesza watki calego zbiorku 'Mezczyzni bez kobiet'), jeden z lepszych filmow jakie widzialem od lat.

1

@BulaKG Raczej nie czytam a slucham audiobooko. Przesluchalem trylogie o czlowieku owcy Murakamiego i No Logo i Shock Doctrine Naomi Klein. To 5. Do tego sporo branzowych z architektury, np Non-referential architecture i thinking architecture i generalnie literatura kierunkowa architektury metamodernistycznej. Wszystkie polecam acz chcialbym wiecej

1

Wagon szlugow dla Wojtka ale to mu kupił araujo na lotnisku

0

@Safrani A kobinowanie z napastnikami na skrzydle nigdy sie dobrze nie konczylo

1

@macio_944 Bardzo sie w Shape of the punk to come refused od cyberpunka wkrecilem i ogolnie rok typu wkurwiony. Polecam Darkiego i Ic3peak
https://zapodaj.net/plik-FIU6gATr1W

1

@Fermin Korona Kielce nigdy nie przegrala w meczu z Barcelona lub Realem. This is football heritage

0

Komentarz usunięty przez użytkownika

5

Dawac go zeby rotowac z Yamalem, razem z Unaiem od razu

0

@AmigoBlancos Brak skutecznosci w ataku i brak skupienia w obronie. 3ci pomocnik u nas jest cienki, Olmo/Gavi/Frenkie/Fermin/Torre sa pod forma przez co ciezka jest tworzyc przewage liczebna, Balde czesto popelnia slabe decyzje i troche mu brakuje tego polotu ktory mial peak Alba i dlatego chca Davies'a. W statystykach w meczach czesto albo dochodza do duzej ilosci sytuacji ale jest mnostwo nie trafionych strzalow. Lewandowski, ktory choc strzela moglby wiecej i zdarzaja mu sie bledy i Yamal ktory poprostu jest jeszcze mlody i troche mu jeszcze brakuje strzalu. Sa tez mecze pokroju wlasnie tego z Betisem gdzie jest mniej strzalow bo sie ich nie dopuszcza i maja problemy z celnymi podaniami, zeby to rozwiazac trzeba miec te miejscowe przewagi ale jak mowilem Balde i 3ci pomocnik ktorzy by to rozwiazywali i Lewandowski ktory srednio rozgrywa maja problemy z tym. W obronie jest mnostwo bledow indywidualnych, to ktos lamie linie spalonego, to ktos zrobi glupi faul, mysle ze troche jest to wina braku rotacji. Styl gry Hansiego jest bardzo atletyczny i konieczna jest rotacja w srodku, bo jak trzeba leciec do tylu to Cubarsiemu i Inigo czesto brakuje kilku metrow, a Kounde musi byc czesciej rotowany ale jeszcze nie stracil zaufania (a gra praktycznie wszystko od dechy do dechy od dwoch lat. Balde w tej taktyce nie jest czolowy wiec nie bede sie klocic. Rozwiazania to imo przeczyscic troche sprzedac z pierwszej piatki, nie ma co utrzymywac ich tyle i 2-3 najlepszych powinno zostac, moze przetestowac tam ktoregos z gowniarzy z La Masii typu Darvich albo bracia Fernandez ale do tego potrzebny bedzie puchar krola. Za Balde przetestowac Valle ktory mam wrazenie jest nieco lepszy jak ogladam jakies skroty celticu, Kounde powinien byc duzo czesciej rotowany z Fortem. Koniecznie musi wrocic Araujo, Tah to bedzie dobra opcja i bedzie takim Inigo 2.0 (roznie bylo u niego ze stabilnoscia w trakcie kariery i nie jest taka lokalna legenda jak Inigo w Baskonii ale ma dosyc podobny styl gry i byl bardzo wazny w sukcesie Alonso). Wiecej wartosciowych zmiennikow, testowac wiecej gowniarzy z La Masii (taki Fermin jest teraz sredni ale byl drugim strzelcem w klubie w zeszlym roku tak znikad), ktos kto moglby zmienic 3 sprzodu i cos wniesc bo Fati, Ferran sa ciency a Pau jak ma potencjal tak jest chyba troche za krotki na barcelone, przypominam ze gosc jest rok starszy niz Fati. Jak nie gowniarze z La Masii to testowac budzetowych gowniarzy z Hiszpanii i podoba mi sie ten kierunek z afryki. Kapiszony pokroju Roque nie beda tak bolec, a nie ma kasy na tych topowych mlodzikow. Zjedzcie mnie

0

@Messiankaramessi ** Szwedzi jako pierwsi wprowadzili koncept platnego urlopu rodzicielskiego (dla obu plci) w latach 70tych. Przy okazji wpadlem na ciekawy artykul ktory zasugerowal inny sposob myslenia o tym - to wsparcie panstwowe umozliwia im wciaz przejscie relatywnie sucha stopa przez pewien globalny kryzys klasy sredniej w dzisiejszych czasach i moze obwinianie tego na bledy panstwa ktore uprawiam powyzej jest niedokonca sprawiedliwe. Spadek w calej Skandynawii i Francji byl bardzo podobny i w podobnym okresie i ich problemy sa wynikiem globalnego trendu.

0

@draxidox Zawsze denerwuja mnie rozmowy o demografii, bo wszyyyscy maja o tym opinie ale nikt za bardzo nic nie wie. Wiele razy probowalem to tlumaczyc a mam taka broszke do tego ze to czesciowo wpada pod moje kwalifikacje ale produktywniejsze bedzie podanie kogos madrzejszego. Jesli ktos chce sie troche doedukowac zamiast zgrywac Pana polityka polecam wywiad radia naukowego z prof. Szukalskim z Uniwersytetu w Lodzi. Tutaj link na spotify https://open.spotify.com/episode/3x1klqUq07bGekTAWKzvkk?si=55d2d3b520ed4183. Co do tejku, jak w takim razie wytlumaczyc demografie Francji? I zwykle rzucenie ze migranci nie jest prawdziwe bo w czasach najwiekszego boomu migrantow w ciagu ostatnich 15 lat dzietnosc we Francji zmalala. Czym bogatsza i bezpieczniejsza klasa srednia i nizsza z zaufaniem do systemu tym krocej odklada sie posiadanie dziecka. Na potwierdzenie tego masz fakt ze w wielu krajach to klasa wyzsza ma jedna z wyszych dzietnosc, slynnie np w Szwecji i we Francji. Francuzi byli jednym z pierwszych krajow w historii ktory zaczal sie starzec i historia panstwa opiekunczego siega u nich jeszcze Napoleona, bo wtedy zauwazyli ze 'o kurcze jak nam ludzie nagle przestane miec dzieci to troche przypal moze byc szczegolnie ze my lubimy miec duze wojsko wiec fajnie by bylo jakby ich ilosc sie nie zmniejszala'. Powod jest bardzo prosty - dobrze dzialajace i ogolnodostepne publiczne fundusze, prawa i organizacje ktore wspieraja zajmowanie sie dziecmi i wyzsza niz przecietna partycypacja ojcow i rodziny przy zajmowaniu sie dziecmi (nie mam akurat na to zrodel ale kiedys je widzialem, na wszystko inne tak). Wowczas powody kulturowe nie maja znaczenia bo jest to cos bardziej spolecznego i decyzja o posiadaniu dziecka to nie cos co spada na glowe kobiety jak u nas, a cos normalnego bo posiadanie dziecka nie jest widzane w spoleczenstwie jako tak wielkie poswiecenie jak u nas i kariera kobiety i mezczyzny jest calkowicie normalna w takiej sytuacji. Biednienie klasy sredniej i nizszej w obu wspomnianych krajach jest duzo bardziej prawdopodobnym powodem spadku dzietnosci, nie FeMInIS. Innym posrednim powodem moze byc to jacy migranci maja jaka dzietnosc. Migranci z Magrebu (Tunezja, Maroko, Algieria) i z Turcji maja we Francji znacznie wiecej dzieci niz z Sahelu i innych rejonow afryki (ok. 2.8-3 dla tych pierwszych vs. ok. 1.5+/- 0.2 dla tych z Sahelu). Jednym z powodow ktory upatruja w tym riserczerzy jest to ze to wlasnie ludzie z tych krajow maja najbardziej rozwiniete diaspory ktore poniekad zastepuja to podupadajace panstwo wsparcia ktore kiedys wspieralo takich Francuzow czy Szwedow. Zeby nie bylo problemow u nas niestety obudzilismy sie jakies 30-40 lat za pozno... I jak sensownej debaty nie bylo tak dalej nie ma. U nas juz troche to przegapilismy.

2

@czar007 Prawda, ludzie troche nie pamietaja starych czasow po latach posuchy bo zespol bez celu co najmniej od czasow Enrique, a naprawde od czasow Guardioli. Nowy kierunek projektu ktory dziala i cieszy jest (Xavi tez mial jakis pomysl ale grali jak Kotletico nawet jak dobrze szlo.). Jak chca grac to umieja, teraz trzeba tylko poprawic detale. Dawanie im trypletu po dobrych 2 miesiacach to byla lekka przesada

0

@Rupert_Haubica gosc ma kontrakt do 2031. Ciezki bedzie bardzo do sprzedania i jedyna zaleta to ze ma relatywnie niska pensje (wciaz jebane 3.5 mln eur za rok, pensja yamala do 1,7 mln). Sprzedac sie go tylko uda jesli pojdzie na wypozyczenie do dobrego klubu w serie a/pl i sie sprawdzi

0

Pierwsze 90 minut Gaviego moze

0

@okiemtypera_lucaxx95 Pep jest jedynym trenerem w historii ktory zdobyl 2 tryplety i zdefiniowal styl w jakim dzisiaj gra wiekszosc zespolow. Carlo nigdy nie wygral trypletu ale zdobyl najwiecej LM (5) (drugi najbardziej wplywowy pod wzgledem stylu byl Klopp ktory zapoczatkowal ta cala szkole pressingu choc nie zdobyl wiele trofeow zdecydowanie topka). Sensowna topka. Ostatnie 3 miejsca sa dyksusyjne ale reszta ma sens a wymienianie Carlo I pepa na 1 albo 2 to tak jak klocenie sie o to czy lepszy byl Messi czy Ronaldo. Nie da sie obiektywnie tego stwierdzic.

5

@NeroTFP1??? Matysiak nawiazuje do tego ze zazwyczaj w Wigilie sa krotsze dyzury i dzien pracy to polowa - 3/4 zwyklego, zamiast tego bedzien jeden pelny dzien pracy wiec krotszy dzien pracy zostal przehandlowany za jeden pelny. Jest to dosyc glupie i kto jak kto ale ona powinna sie obruszac o takie debilizmy. W calej tej dyskusji czesciowo chodzilo o to zeby odjac jeden dzien pracy, bo jako polacy i tak robimy jak w chinskiej fabryce i czas troche wyluzowac ale wtedy wychodzi taki Swetru i prawi swoje bzdury

Media

Sonda

Której reprezentacji, do której powołany został zawodnik Barcy, kibicujesz?