Messiankaramessi
Dołączył/a: październik 2024
2 obserwujących
0 obserwowanych
Której reprezentacji, do której powołany został zawodnik Barcy, kibicujesz?
Komunikat
Polecający
Ładowanie...
Historia komentarza
Ładowanie...
1
@prokofiew Zandberg nie wywodzi sie z Konfederacji. Przed Razem mial tylko przeszlosc w UP ktore przez pewien czas bylo w koalicji z SLD, potem stwierdzili ze nie sa dla nich wystarczajaca lewicowi (z roznych powodow m.in inwazja na Iran i liberalne zapedy SLD) i jakos wtedy zandberg od nich odszedl crica 2005. Przez chwile byl w pps'ie ale odszedl jak ci zaczeli miec czolgowy skret i stali sie antyparlamentarni i potem wspieral kooperatywy i zwiazki w polach dookola przemyslu spozywczego az do zalozenia razem kolo 2015stego. Moze jest dla niektorych nieco radykalny pod wzgledem tego co promuje ale zdecydowanie byl otwarty w swoich pogladach przez 20 lat na scenie. I otwarcie socjalistyczny i otwarcie demokratyczny i chyba tylko zlagodzil swoj antyglobalizm przez lata.
0
@prokofiew what? Jakich konfederackich zapedow zandberga?
0
@pt9 Nie, to nie jest czynnik kulturowy, wiekszosc badan mowi ze kryzys demograficzny wynika z tego ze ludzie dobieraja sie w pary i kohabituja (po ludzku wprowadzaja sie razem) w coraz pozniejszym wieku - jednym z glownych powodow tego jest spadek dostepnosci mieszkalnictwa atrakcyjnego dla mlodych par (cenowo i pod wzgledem infrastruktury) w przeciagu ostatnich 20-30 +/- lat (zaleznie od miejsca) i upadek infrastruktury dla tych par (zmniejszajaca sie liczba szkol i pieniedzy na szkoly etc).
https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0166046221000946
Co do kosztow to tez nie jest prawda - generalnie najdrozsze jest utrzymywanie osrodkow oswiaty (stad incentywa zeby centralizowac zabudowe dookola nich) i gospodarka komunalna (rozszerzanie sieci o ktorych mowie, np sieci drog, kanalizacji etc.)
Jesli zyczysz sobie takich luksusow to zbuduj sobie samowystarczalny osrodek a nie zmuszaj panstwo zeby to subsydowalo doprowadzaniem Ci drog, serwisow etc. Smieci utylizuj sam, wode dowoz sobie sam, droge ubij sam i ja zalegalizuj, szambo odprowadzaj sobie sam. Jest to droga zabawa dlatego pasowaloby zeby twoj osrodek byl w jakis sposob dochodowy stad jakis kompromis jest preferowany dla faktycznych terenow rolnych. Lub poprostu chcesz czegos na ksztalt domku letniskowego. Te wciaz beda legalne ale zycie w nich na dluzsza mete jest raczej bez sensu. Jesli te serwisy zostana doprowadzone to zacznie sie dookola ciebie naturalnie tworzyc osrodek wiejsko-urbanistyczny i bedzie to wymagalo zaplanowania go co jest drogie i im rzadsze jest zabudowanie tym jest to jeszcze drozsze. Subsydiowanie czegos takiego jest bardzo niestabilne i jest akceptowalne tylko dla bardzo bogatych gmin. Kiedy ten balans zostanei naruszony moze to bardzo szybko taka gmine pograzyc. Miasto jak Detroit (glownie detroit i wayne county) jest tego przykladem ktore bardzo sie rozroslo w zlotych czasach przemyslu samochodowego ale kiedy balans zostal zaburzony i kryzysem amerykanskiego rpzemyslu samochodowego i white flight'eami brak mozliwosci finansowania serwisow znacznie przyczynil sie do stworzenia przestrzeni gleboko dotknietych rozkladem spolecznym co jeszcze bardziej wyniszczylo miasto i teraz bija jakies chore rekordy w analfabetyzmie, braku oswietlenia miejskiego etc.
0
@pt9 a co do ustaw dt. aspektow wizualnych tez sie zgadzam ale ich brak wynika bardziej z braku czegos takiego jak polska kultura architektoniczna i nie ma ludzi ktorzy by za tym adwokowali. Nikt u nas nie prowadzi jakis badan, eksperymentow etc na ten temat. Jestesmy 1000 lat za wlochami, szwajcarami, japonczykami czy nawet mlodymi graczami w temacie jak portugalczycy. Ciekawa architektura u nas kopiuja rozwiazania i trendy z zachodu zamiast zastanawiac sie nad tym co to znaczy dla nas, stad brak zainteresowania szersza kultura przestrzeni wizualnej (w moim mniemaniu przynajmniej). Jakies proby poroszuania tego sa niestety dosyc mocno skupione na fetyszyzmie historycznym ktory konczy sie marnymi probami odtworzenia starej architektury jak jakies karczmy pod strzecha zamiast uwspolczesnic swiadectwo kulturowe tego co wczesniej bylo u nas. Polecam np budownictwo mieszkalne Zumthora, Franzoso-Marinelli lub Olgiattiego w kwestii tego jak calkiem niedawno wynalezli oni cos takiego dla kultury Alpejskiej. Wszyscy wywodza sie ze szkoly w Mendiriso. U nas zas nie ma takich miejsc ktore ksztaltuja kulture architektoniczna, nasze szkoly przygotowywuja wyrobnikow ktorzy beda robic za bezcen w studiach a nie ludzi ktorzy beda w stanie rywalizowac z innymi studiami w tworzeniu czegos nowego i interesujacego.
0
@AbelKabel czynnikiem o ktorym ludzie zapominaja jest tez to ze kiedys bylo wiecej dzieci, bylo rowniez wiecej szkol i komunikowanie sie daleko nie bylo takim problemem. Jest i bedzie nas coraz mniej wiec musimy sie proporcjonalnie zagescic. Wolalbym brak likwidacji szkol ale no niestety do tego potrzebne byloby prospoleczne rzadzenie ktorego u nas nie ma wiec cos za cos
0
@pt9 Jest to ideal ktory siega doslownie poczatkow greckiej kultury. Problem lezy w tym ze od zadnej strony nie jest to oplacalne dla panstwa. Historycznie taki stan zawsze byl luksusem albo jako de facto domy letniskowe ktore byly projektowane jako samowystraczalne i byly wiejskimi rezydencjami mieszczan ktorzy albo przebywali tam przez okres kiedy rola faktycznie mogla dzialac i to oni sie nia zajmowali na malej skali albo dla ludzi ktorzy mieli pracownikow ktorzy by ta ziemie za nich uprawiali i to bylo ich glowne zrodlo utrzymania. Innym typem byly domy letniskowe ktore byly calkowicie zasilane ze srodkow pozyskanych w osrodkach miejskich. Dlaczego panstwo ma ponosic koszty tego ze przecietny Kowalski ma zyczenie zeby byc z daleka od przecietnych Kowalskich? Doprowadzenie infrastruktury do dzialki to jedno a doprowadzenie sieci infrastruktury na tyle blisko zeby to bylo mozliwe to drugie, nie mowiac o problematycznych kosztach spolecznych. 50% budowy na terenach wiejskich w polsce to stricte budownictwo mieszkalne dla ludzi ktorzy beda komunikowac do miejsc w pracy w sasiadujacych miastach. Wg. tego prawa budowa domu na dzialce faktycznie rolnej jak w tej pierwszej klasie domow ktore wyroznile dalej bedzie mozliwe (po spelnieniu kilku warunkow). Celem jest zaadresowanie problemow urbanistycznych ktore wynikaja z braku uprzadkowania tej drugiej klasy. Z reszta jak mowie - te domy beda istnialy dluzej niz osoba budujace je beda w nich mieszkac, tworzyc sie beda wiec oddalone osiedla slabo zaludnionych i slabo podlaczonych do infrastruktury domow i to panstwo, gmina whatever beda ponosic koszty uzdatnienia tych miejsc do zycia pozniej. Niestety ale przyslowiowy domek w karkonoszach to luksus ktory jest od niedawna i nigdy nie byl wydajny do utrzymania. Jesli faktycznie chcesz byc rolnikiem to spoko dalej mozesz ale nie zmuszaj innych do fundowania wymiaginowanej idylli ktora ma wiele wad, wolnosc twoja konczy sie tam gdzie konczy sie wolnosc innych. Jest to nienajgorszy sposob na faktyczne zaadresowanie kryzysu demograficznego ktory tyle osob lamentuje na La Rambli w dluzszej perspektywnie. Jak nie lubie Pisu tak to jest nienajglupszy pomysl
0
@Hasszz Faktycznie sa takie ktore zostaly marnie zbudowane (mi pierwsze do glowy przychodza przedmiescia wschodniego mediolanu ktore sa straszliwie zapuszczone albo zbyt geste przedmiescia machesteru wybudowanych w 19stym wieku i to jak byly okropne zainspirowalo Friedricha Engelsa do stworzenia raportu ktory byl formatywny dla wczesnego urbanizmu) ale jest tez mnostwo swietnych przykladow (np zuid w amsterdamie czy przedmiescia Lejdy, architektura otto wagnera i jego szkoly albo bardziej wiejska sceneria jak highgate pod londynem (niestety to zostalo straszliwie zagentryfikowane ale jeszcze 30 lat temu bylo wioska glownie klasy pracujacej)). Te zle zbudowane zakorzenily sie bardziej w kulturze stad jak mniemam takie przekonanie. Te Dickensowskie przedmiescia manchesteru albo amerykanskie/brytyjskie kopiuj wklej suburbie staly sie kulturowymi scenami dla rozkladu spolecznego wiec sie nie dziwie. W rzeczywistosci jest to jednak bardziej skomplikowane
0
@Lanosss Keane Trenuje Ferencvaros a o ile sie nie myle nie sasiadujemy z wegrami
0
@Hasszz Ale Dom stoi dluzej niz taka osoba bedzie mieszkac w nim. Dom moze stac ponad 100 lat jesli jest dobrze zrobiony (70-100 lat to wytrzymalosc zbrojonego betonu ktora jest najwiekszym waskim gardlem w dzisiejszych czasach, drewno i cegla lepiej sie konserwuja). Nastepna osoba ktora by w nim zamieszkala moze juz miec takie plany ale jesli ten dom bedzie bez dostepu do szkoly to nie bedzie wartosciowy dla panstwa z punktu demograficznego bo brak mieszkalnictwa z wymogami dla rodzin jest jednym z glownych powodow zapasci demograficznej. Personalnie wolalbym publicznie finansowana budowe takich osiedli ale jest to jakas forma zachowania tego przy minimalnym wplywaniu na rynek (samych liberalow mamy w koncu w rzadzie poza zandbergiem eh). Retroaktywne adaptowanie takiego hipotetycznego osiedla takich odosobnionych domow jest zas duzo drozsze i lepiej tworzyc takie incentywy zawczasu. Nie mowiac o tym ze rzadkie zabudowanie bardzo negatywnie wplywa na wzrost w gminie i dla nikogo z osob decyzyjnych nie jest dobry. Na skali swiatowej nie jest u nas tak zle ale urban sprawl mamy mocno sredni na tle europejskim i dobrze ze ktos cos z nim robi. Celem jest wymuszenie zageszczenia zabudowy przez sprawienie ze male bloki i szeregowce beda bardziej oplacalne dla deweloperow etc nawet w przypadku wsi. We wloszech np bloki we wsiach sa bardzo normalne a budowa szeregowcow na wsi w np. wielkiej brytani siega do 17stego-18stego wieku. Nawet u nas to nie jest cos niespotykanego
1
@Kinginiesta Jako student architektury i urbanistyki - tak. Jesli zacznie sie tworzyc takie osiedle na dziko to w koncu gmina musi doprowadzic te wszystkie uzytki co kosztuje proporcjonalnie duzo do odleglosci od centrum miasta
1
@AlexDark00 przepis wprowadzil akurat pis
0
@David_Martin byl taki artykul kilka dni temu
0
@Michael24 Za duzo latam, juz kurwa nie moge. W Wizzirze i Ryanie czuje sie jak w puszcze sardynek i zawsze znajduja sie jakies dzieci ktore dra jape (nie ze mam cos do nich ale ostatnie kilka razy po tym jak czekalem pol nocy na lotnisku na lot o 6 zawsze znajdywala sie jakas para z dracym sie dzieckiem i zdecydowanie nie pomaga to w byciu mniej zmeczonym) . KLM zawsze ma jakies jaja, to opoznienia, to awaria idk, zdecydowanie nie za taka cene acz raz dostalem darmowego winiacza na urodziny. Lubie tylko ITA Airways bo ngl maja zajebiscie wygodne samoloty i daja dobre snacki i darmowa kawke.
1
@Mitch_Atleta wiem, z jakiegos powodu myślałem że Ceuta pisze sie celta. Myślałem że Vigo to gdzieś blisko musi być, coś jak Rayo Vallecano club de Madrid którzy są z przedmieść Madrytu.
0
Jestem trochę głupi ale dopiero dzisiaj zauważyłem że Celta Vigo nie ma nic wspólnego z Ceutą gdzie całe życie kibicowania Barcelonie byłem przekonany że są ulokowani. Ktoś miał kiedyś coś podobnego xd?
1
@Foton Zalezy co to za link. Jesli jest to spoofing ktory jest najczestszy bo najprostszy i inzynierowanie czegos super skomplikowanego jest zazwyczaj niepotrzebne - musialbys wpisac swoje dane w strone ktora udaje strone banku i i tak kupe ludzie sie nabiera. Jesli pobierzesz cos przez ten link to zalezy. Wtedy najczesciej masz albo inkryptory danych - to na co nabral sie cdp kilka lat temu albo jakies rozne formy sledzenie inputu z urzadzenia zeby wychaczyc hasla - key loggery etc. Najniebezpieczniej jest kiedy hakerzy uzysakaja zdalna kontrole nad urzadzeniem ale zazwyczaj wymaga to wydania pozwolenia. Albo masz tych slynnych indian ktorzy oszukuja dziadkow zeby zainstalowali taki software albo masz aplikacje ktore udaja zwykle aplikacje ktore normalnie wymagalyby pozwolenia ( w zeszlym roku byla afera z takim wirusem ktory udawal google chrome). Jesli nie podales danych, jesli nic ci sie nie pobralo, jesli nic cie nie prosilo o jakies pozwolenia to raczej powinno byc git. Sa na pewno bardziej zaawansowane techniki ale to ostatnie o czym powiedzialem juz jest rzadkie wiec tez raczej nikt na jakies male wyludzanie nie stosowalby technologgi polnocnokoreanskich hakerow. Jak ludzie mowili nie przejmuj sie, bank wyslalby ci powiadomienie w aplikacji jesli cos by chcial.
0
@Ukwozniakk Odejscie do Leonory de Borbon, po tym jak Gavi odmowil oferty
1
@lukkobe malo znanym faktem jest tez to ze casado w athleticu gral na prawej obronie wiec tez bylaby to opcja
1
@Kgorecki2500 W zime syrop wisniowy bo mam z drylowania (i drylowanych wisni) z sadu dziadka, polecam hehe. A w lato to polecam yerbe jak Leo
0
@Profesorek moderacja cos kombinuje z cookies i ludzie maja problemy z logowaniem podobno
1
@maroon Klu w tym czy te akcje moga sie podniesc. Gosc ma historie bardzo shady manipulowania rynkiem (nic nie wyklucza ze np unia nie sproboje go udupic) i jego obecny syf doprowadza do spadku sprzedazy tesli na leb na szyje. Przy okazji antagonizuje duza czesc rynku samochodowego ktory moze sie na przyklad zbuntowac przeciwko niemu. On tez bedzie najbardziej uderzony przez te durne taryfy bo najbardziej polega na zagranicznych importach.
1
@michal26 Chociaz nt. Adriana sie zgadzamy
1
@robsesh Ja np. mialem kontakt z takimi ludzmi. W mojej wsi byl tylko monopolowy i kosciol. Brak wsparcia dla takich osob sprawia ze na pewno nie beda w zaden sposob bardziej produktywni dla spoleczenstwa a miejsca w ktorych takie osoby zyja beda zamieniac sie w slumsy zamiast utrzymywac jakis podstawowy standard.
0
@clyde Alkoholizm to choroba to raz a dwa panstwu bardziej oplaca sie leczyc takich ludzi niz walczyc z kosztami ich pogorszajacego sie stanu, w jakis sposob to poglebia rozklad wiezi spolecznych, szerzy patologie, zwieksza bezdomnosc etc. Da sie to wyjasnic jak najbardziej racjonalnie. Mozna debatowac nt. teg jak efektywni jestesmy ale dlatego ze nie ma czegos takiego w USA masz te wszystkie slynne alejki cpunow w LA.
0
@kuz poza white2115 to troche noname'y. Jako osoba ktora troche wie o modzie imo ich outfity (szczegolnoie tych dwoch blondynow z krotkimi wlosami) troche rozbijaja sie o to ze przy dosyc maksymalistycznych i stylizowanych na zniszczone (distressed?) elementach nie dodali zadnych dodatkow ktore jakos podkreslily by maksymalizm a do tego zalozyli koszulki barcy ktore sa bardzo kolorowe co troche dziwnie wyglada w polaczeniu z tymi ztonowanymi kolorystycznie ale idacymi zupelnie gdzie inaczej pod wzgledem kroju kawalkami + jesli chce sie nakladac warstwy to zalozylbym jakis duzo wiekszy rozmiar na longsleeve albo wrecz przeciwnie cos w miare dopasowanego, tak to wychodzi ni w dupe ni w oko. Nie mowie o tym trzecim gosciu ktory nosi ciuchy ktore troche ironicznie maja wygladac jak jakies ganguskie ciuchy z 80sow ale on faktycznie wyglada jak podstarzaly gangus z 80sow. Normalni ludzie zazwyczaj nosza takie ciuchy z minimalistycznymi albo sportowymi rzeczami wiec to nie jest problem a ze zwykla moda najlepiej laczyli to brytyjscy chavsi ktorzy ubierali sie kolorowo, nie szaleli z krojami i to jako tako dzialalo albo sa bardziej modowe przyklady jak np wloscy huliganie do ktorych kroje koszulek ktore zaczeli bardziej wygladac jak Polo sie dopasowalo albo jak kilka lat temu w modowych kregach koszuli vintage pilkarsie byly modne wsrod kobiet i zazwyczaj byly parowane z bardzo kolorowymi glosnymi kompozycjami co dobrze wygladalo. A white wyglada ok, taki zwykly sportowy outfit
1
@Barcatroll Martin nie jest z La Masii, gral tylko przez rok w Barcy Athletic. Gral przeciwko nam w UE Cornella, raz przeciwko pierwszej druzynie w PK i kilka razy przeciwko Athletic i go wykupilismy bo sie nie najgorzej zapowiadal wtedy
0
@dawidlampa dzielil sie kiedys czemu? On czasem nie ma starych z dominikany?
0
@rumilas byle placek idzie tam za 50. Będą negocjować jak my o dembele
4
@lithotripter wszystko na lewo od memcena to doslownie komunis
0
@RC28 To drugi fakt nota bene