Wilczeq
Dołączył/a: kwiecień 2018
10 obserwujących
12 obserwowanych
Której reprezentacji, do której powołany został zawodnik Barcy, kibicujesz?
Komunikat
Polecający
Ładowanie...
Historia komentarza
Ładowanie...
1
Poleca ktoś jakieś ciekawe wykłady np. o historii Polski na yt?
1
@Chakalaka Wyklęci to w dużej mierze bohaterowie, to, że wśród nich pojawiały się szumowiny nie oznacza, że każdemu trzeba przypisywać łatkę bandyty, poza tym trochę śmiesznie to brzmi - okrutna zbrodnia dokonana na....7-13 Żydach. I nie śmieje się tu z ludzkiej śmierci ale jak się to ma do rzezi prawie miliona Żydów przed i tysięcy po wojnie przez Ukraińców lub mordach na Żydach prowadzonych przez Rumunów np. Jassy - 13 tys. zamordowanych.
3
@lucas/catalan Tam gdzie Lana tam mój głos
1
@Rewolucja123 ooo, zapomniałem o tym
0
Kto może być głównym rywalem dla Argentyny co do złota? Brazylia, Urugwaj, Chile czy potężne Peru które rok temu doszło do finału
0
Fuuuck..........
1
Trzeba anulować bo przegramy
0
@kamilop kiedy zaczynają się igrzyska?
1
Jako że nie znam się na siatce, jak duże szanse mamy na wygranie LN?
0
To tak przy okazji przerwy, zmieńmy dyscyplinę, zna ktoś jakieś zajebiste filmy o futbolu amerykańskim?
2
Już za kilkanaście dni!
Lewan41goalski prowadź nas!
0
@Rysiu Zgaduje, że to po to by odbiorcy z Wysp mogli normalnie i bezproblemowo czytać jego nazwisko, nie zmienia to faktu, że w 1914r. powiedział: "Dwie rzeczy osobiste napełniają mnie dumą, że ja Polak, jestem kapitanem angielskiej marynarki i że nieźle potrafię pisać po angielsku". To co, był ale potem przestał być?
5
Francuzi kradną nam Marię Skłodowską jako "znaturalizowaną Francuzkę", Chopina także mimo iż żadnych dowodów na to, że Francuzem się uważał nie ma a Anglicy wielkiego i wspaniałego Józefa Korzeniowskiego zwanego przez nich "Joseph Conrad", jednego z największych pisarzy w historii, a tutaj fakty uwypuklające "angielskość" tego poety:
Fragment wywiadu od którego się cieplej na serduszku robi:
-Czy Anglia interesuje się naszemi sprawami, czy wogóle wie co o POLSCE?
–"Bardzo mało! Głucho TAM O NAS – rzekł Conrad. – Anglikom cały świat przesłaniają Niemcy. O Polakach wiedzą tylko tyle, że po bohatersku przelewali krew w
walkach o niepodległość w latach 1831 i 1863.Te czyny dotąd imponują Anglikom".
Innym razem gdy po latach spotkał swego przyjaciela Konstantego Buszczyńskiego, ten przypomniał mu słowa jego ojca:
-"Będziesz żeglarzem. Ale gdziekolwiek statki cię nie zaniosą, zawsze pamiętaj,że jesteś Polakiem i wrócisz do Polski".
-"Nigdy nie zapomniałem" - miał odpowiedzieć Conrad.
"Znajomi Anglicy nie maja nic przeciwko temu. Dla nich fakt, że Conrad był Polakiem, jest pozytywny. Angielski słownik oksfordzki pisze:
"Joseph Conrad, a Pole of genius".
Real nie potrafi żegnać swych legend a my o swoich pamiętać i potem odbierają je nam inni.
1
@Kgorecki2500 To prawda, tworzyły i szkoliły przyszłe elity, bez kronik takich duchownych jak Gall, Kadłubek czy Długosz nasze podręczniki do historii przenikałyby pustką.
1
Ostatnimi czasy na kościół czy to słusznie czy nie, wylewa się kubły pomyj i zrównuje się duchownych do rangi pedofilów, czasem antyPolaków i ludzi robiących papę z mózgu, postaram się przedstawić wam (w ramach ciekawostki) sylwetki kompletnie nieznanych polskich duchownych, którzy wnieśli ogromne zasługi dla polskiej (i nie tylko) literatury, kultury i nauki, miłej zabawy :)
-Benedykt Polak (Benedictus Polonus 1200-1251?) – franciszkanin, pierwszy polski podróżnik, autor sprawozdania De Itinere Fratrum Minorum ad Tartaros,
będącego relacją z pierwszej wyprawy Europejczyków do stolicy imperium mongolskiego, która trwała od 16 kwietnia 1245 roku do 18 listopada 1247 roku.
Benedykt podczas wyprawy w głąb Imperium Mongołów wraz z Włochem Jan Di Piano Carpini uzyskał wielką wiedzę o kulturze i językach krajów Dalekiego Wschodu,
jego sprawozdanie zawierało wiele wyrazów mongolskich wraz z ich tłumaczeniem na łacinę. W relacji znalazł się również bezcenny opis krain leżących poza
granicami znanego wówczas świata. Jego wyprawa pozwoliła Europejczykom znacznie lepiej poznać Azję.
-Witelon (1230-1280,1314?) - polski mnich, matematyk, fizyk, stworzył podstawy psychologii postrzegania, której później na jego odkryciach uczył się np. Kopernik i Da Vinci.
-Paweł Włodkowic z Brudzewa (1370-1435) - polski kapłan katolicki, uczony, prawnik, pisarz religijny i prawno-polityczny, prekursor tolerancji religijnej
w Europie - Reprezentując Koronę na soborze w Konstancji (1414-1418), głosił pogląd, że każdy naród, nawet pogański, ma prawo do spokojnego życia na
własnej ziemi. Wówczas była to myśl rewolucyjna, dziś jest fundamentem prawa międzynarodowego.
-Wawrzyniec Goślicki (1530-1538,1607?) - polski biskup, kanclerz Księstwa Siedmiogrodzkiego, autor traktatu "O senatorze doskonałym", bardzo popularnego
zwłaszcza w Anglii. W USA panuje silne przeświadczenie, że treściami traktatu inspirowali się m.in. Thomas Jefferson i Thomas Paine, tworząc konstytucję USA.
Pod koniec życia pisał kolejny traktat De hereticis. Rozprawy tej nie ukończył, zaś jej autograf został najprawdopodobniej, wraz z innymi rękopisami, spalony
przez Niemców po upadku Powstania Warszawskiego.
-Maciej Kazimierz Sarbiewski (1595-1640) -światowej sławy polski poeta neołaciński i teoretyk literatury epoki baroku, kaznodzieja nadworny Władysława
IV,jezuita, liryk,jego poezje obowiązywały w angielskich podręcznikach szkolnych aż do połowy XIX w.
0
Komentarz usunięty
1
Mieliście tak, że jak byliście młodsi to baliście się iść jakiegoś dnia do szkoły bojąc się jakiegoś testu lub wgl nauczyciela? :D
2
XD
8
Ja tylko przypomnę, że oni mają 10% poparcia XD
0
@tristan87 a, który lewak nią grzeszy?
0
@Kettger Co to Manczester? :o
0
Komentarz usunięty przez użytkownika
0
jeśli w raczej bezpiecznej mimo wszystko Polsce co 5 kobieta została zgwałcona to w Szwecji i Niemczech chyba co 2 albo każda xd
0
Wydaje mi sie czy funkcja pokazywania komentarzy do nawet 24h w tył zniknęła? Czy ja jej nie potrafie znaleźć. Poczytałby sobie człowiek tą radość rablowiczów z wygranej Villarealu
7
Fajne to zachowanie Zizou, takie niehonorowe, 2 raz spieprza gdy czuje, że mu się grunt pod stopami pali
1
#Ciekawostkihistoryczne
Tego dnia 1863r. pod Salichą na Wołyniu doszło do bitwy między powstańcami styczniowymi pod dowództwem Edmunda Różyckiego a carskim wojskiem. Siły polskie liczyły około 260 osób a rosyjskie około 720 ludzi, szarża jazdy wołyńskiej Polaków spadła na Rosjan miażdżąc ich pod ciężarem polskich lanc, które wyrąbały sobie w ten sposób drogę. (#legendarypolishpower :D) Straty rosyjskie były ogromne a Różycki zawrócił na Galicję gdzie doszło do rozwiązania oddziału. Po bitwie 600 Rosjan przybyło na pole bitwy zdając sobie sprawę z rozmiaru klęski. Jeden z większych i najbardziej pamiętliwych polskich sukcesów podczas powstania.
2
@Eto'o9 R10 Może dlatego, że fani Konfy nie zawiedli się na niej?
0
Chyba zacznę liczyć ile razy stano powiedział "gej" i "geje"
0
@viscajasiek ale jesteś śmieszny HAHA, tym czasem twój Stanowski raz przyznał, że został zaorany a potem odpowiedział znowu głuchą ciszą, zwykłe dążenie do czepiania się na siłę mu mocno nie wychodzi
2
@viscajasiek przecież to Mentzen go wyjaśnił a sam Stano przyznał, że został zaorany XD