0

Jasne Messi to Messi, ale Messi to tylko jeden zawodnik a pilka nozna to sport druzynowy i to to tworzy wiele niewiadomych.

Głosowanie na ZP - to jednak tez glosowanie - w ostatnich latach była era Messiego i Ronaldo.

Pamietam wlasnie rok 2013 - Messi wygral La Lige, SPH, do tego byl krolem strzelcow La Liga z 46 trafieniami. Uratowal Barce w meczach z Milanem i PSG, a jednak ZP zgarnal Ronaldo, bo Messiego na jesieni dopadly kontuzje.

Swoja droga 2013 w kontekscie ZP byla i tak bardzo wyrownana:

1. Cristiano Ronaldo Portugalia Hiszpania Real Madryt 27,99%
2. Lionel Messi Argentyna Hiszpania FC Barcelona 24,72%
3. Franck Ribéry Francja Niemcy Bayern Monachium 23,36%

Przy takich niesamowitych wynikach statystycznych Messiego i Ronaldo oczywiscie trofea druzynowe schodzily na dalszy plan (jednak wciaz sie liczyly) - ale tylko dlatego, ze w tych druzynach ktore wygrywaly najwazniejsze trofea (Chelsea 2012, Bayern 2013) nie bylo takiego zawodnika jak Messi czy Ronaldo - ktory siekal gole na zawołanie. Tego nie było od lat w piłce, a to robi niesamowite wrażenie.

Messi nie bedzie juz siekal bramek z taka czestotliwoscia w wieku 30 +, bo bedzie jeszcze bardziej cofniety do ryzgrywania, wiec nie bedzie tez nabijal takich statystyk w kolejnych latach. W takim wypadku zdobycie 10 ZP jest niemal niemożliwe. Jasne sam chcialbym to zobaczyc, ale wazne przede wszystkim zeby kontuzje trzymaly sie od niego z dala, a dalej to mozemy zobaczyc.

Inna sprawa, ze teraz wszyscy szydza z Realu i Cra, ale oni sa wciaz w walce o LM i La Lige i nawet w tym sezonie nie wiemy co sie wydarzy na wiosne. Jezeli Real wystrzeli z forma i wygra LM, to pilka pojdzie pewnie do CRa - bo on swoja liczbe bramek nasieka. A jak pisałem wyzej to wciaz bedzie robilo wrazenie. W pilce moze sie wiele zmienic z sezonu na sezon, co pokazala chocby nasza sytuacja rok temu.

0

sukcesy druzynowe maja jednak ZNACZENIE. Owszem w 2012 i 2013 nie byly kluczowym czynnikiem, ale poza tym od 2007 zdobywca ZLotej Pilki zawsze wygrywal tez LM, wiec jednak maja znaczenie.

Do tego w wieku 33-35 Messi nie bedzie ladowal tyle bramek - a jednak to ma spory wplyw w ostatnich latach na przyznanie ZP. Messi po prostu nie bedzie juz tak spektakularny, a przeciez pojawiają sie nowe gwiazdy - szczegolnie Neymar.

Te 10 ZP jest bardzo malo realne - bo jezeli Messi w latach swojeje swietnosci zdobywa 5 ZP, to raczej nie jest to mozliwe, ze zdobedzie kolejnych 5 w przeciagu nastepnych nawet 6 czy 7 lat.

Do tego z wiekiem moze pojawic sie wiecej kontuzji u Leo, a to jednak nie CR, ktorego wlasciwie omiajaja kontuzje.

Dodatkowo niedlugo moze sie okazac, ze rywalizacja CR- Messi wygasnie, co dodatkowo wsrod glosujacych spowoduje szukanie oddawania glosow na innych graczy - w szczegolnosci Neymar jawi sie jako osoba ktora za 2 3 lata a moze juz za rok zdobedzie ZP.

0

z tymi 10 to jednak bedzie ciezko. Do 28,5 roku zycia Messi bedzie mial 5 pilek - wiec jezeli powiemy ze najwyzszym poziomie bedzie gral jeszcze 5 lat - to raczej co roku nie uda mu sie zgarniac ZP. Pamietaj, ze w pilce wiele zalezy tez od sukcesow druzynowych, a przeciez raczej Barca nie bedzie kosic przez 5 lat z rzedu najwazniejszych trofeów. Do tego dochodzi rosnaca pozycja Neymara.

0

wiem - wlasnie dlatego z grubej rury napisalem :)

3

na pewno w 2011 roku w grudniu. Po przejsciu Neymara byl tez mecz o puchar gampera z Santosem w 2013 - i to byl ostatni mecz z Santosem.

3

Np tego, ze sad arbitrazowy przyzna Realowi racje i dopusci ponownie do rozgrywek PK? :)

1

Zalezy tutaj co mamy na mysli poprzez logike? Jezeli poprzez logike mamy na mysli ze liderem rankingu powinni byc Niemcy - to moze warto uproscic ranking do tego zblizonego do siatkówki, czyli punkty przyznane jedynie za miedzynarodowe turnieje (np. 100 1 miejsce na ms, 30 pkt - 1 miejsce na turnieju kontynentalnym). Chco w tkaim wypadku mzoe sie okazac, ze np. taka Australia jest w pierwszej piatce rankingu. Do tego w jaki sposob wtedy uwzgledniac aktualna forme (mecze eliminacyjne, towarzyskie)?

Wiadomo, ze wielu osobm nie podoba sie, ze Belgia jest na czele, ale sporo meczów na wygrywała - do tego z mś miała osiągniętą 1/4 finału i taki efekt.

Jezlei by pojsc od druzyn ktore na ostatnim mundialu sie dobrze spisaly, to

1. Niemcy - zaczeli przegrywac z Polska, Irlandia - to stracili swoje miejsce (choc i tak wysoko) -
2. Argentyna - fatalnie rozpoczete eliminacje pozbawily ja liderowania w rankingu
3. Holandia (nawet sie na euro nie zakwalifikowali!)
4. Brazylia - problem gospodarza duzego turnieju oraz sredni poczatek eliminacji do ms
Pozniej przechodzimy do druzyn ktore byly w 1/4 MS:
Kolumbia (bardzo slaby początek eliminacji), Kostaryka, Francja (gospodarz Euro) i Belgia.

Mozna powiedziec, ze miejsce Belgii w 8 nalezy sie jak psu buda (byli w 1/4), a dalej widac z czego to wynika.

Zeby nie bylo oczywiscie nie uwazam Belgii za najlepsza druzyne na swiecie :), ale tez chyba nie ma co nadmiernie przejmowac sie tym ranknigiem - zwlaszcza w obrebie kilku pozycji.

2

akurat ranking FIFA jest OBIEKTYWNYM rankingiem i nie ma nic ws[pólneggo ze smarowaniem. Po prostu Belgia odniosła w ostatnim okresie wiele zwyciestw - co wplynelo na ich miejsce. Ten ranking to czyste liczby nic wiecej - nie ma tam żadnego glosowania czy SUBIEKTYWNEJ opinii.

Kryteria tego rankingu sa jasne i obiektywne. Czy sa tam wady? Tak, np. gospodarz danego turnieju zawsze spada w takich rankingach, bo nie gra w meczach eliminacyjnych, a jedynie towarzyskich - jednak rakning nie ma nic do smarowania.

5

Z takich ciekawostek - jutro Trybunal Arbitrażowy będzie rozpatrywał skargę Realu wiadomo w jakim temacie.

1

zawsze niezwykle ciezko porownywac jest bramkarzy z pilkarzami z pola - a tutaj przeplataja sie bramkarze.

Piłkarzy na różnych pozycjach tez ciezko porównywać - do tego grajacych w innych latach,...

Choc w jednym przypadku mozna spokojnie powiedziec, ze niewazne czy gra na skrzydle, czy na szpicy, czy rozgrywa w srodku pola to najlepszym piłkarzem ostatniego cwiercwiecza jest Lionel Messi.

0

Najbardzieu w 2011 i 2012 - w obu latach gdzie niezaprzeczalnie najlepszym piłkarzem był Messi.

0

Jest to chyba jedyny indywidualny plebiscyt w którym Ronaldo wyprzedza Messiego. Narazie 2-0 ale bedzie pewnie 2-1. Oczywiście nie liczę plebiscytów typu ulubiony piłkarz kibiców Marci czy tego typu.

0

Nie do końca - np Rooney przyznawał ze to Leo jest lepszy i jeszcze paru można by wymienić.

35

Tak zdecydowanie Ronaldo powinien wygrać te nagrodę - ani Malmo ani Granada mu nie straszna - nikt tyle nie "grzmotnął" mistrzom Szwecji. To musi byc ukoronowane największymi laurami.

21

Wybór Falcao w 2012 to kompletna kpina - rok w którym Messi załadował 91 bramek. W 2011 Messi zdobył 5 trofeów i był liderem Barcy ale to Cr zdobył nagrodę - kolejna kpina. Wyglada na to ze w tym roku sie zreflektują

0

mecz będzie ciekawy - zobaczymy czy Chelsea spadnie pod kreskę, oraz czy Manchester zakonczy slaba ostatnio serie porażek

6

Nastepna kolejka w Premier League ciekawa:

Manchester - Chelsea

Leicester - City

Arsenal będzie miał 4 słownie CZWARTĄ szansę na objęcie fotelu lidera - jeżeli Leicester nie wygra.

0

dobra - to juz wyjasniam.

75 milionów funtów - to była klauzula odstępnego Suareza - czyli na Euro w tamtym dniu wlasnie 94 mn EUR. Jednak wiceprecez Barcelony potwierdzl, ze udalo sie obnizyc kwote transferu wlasnie do 81 mn EURO. W wikipedii dodal ktos kwote odstępnego. Wiceprezes Barcelony potwierdzial te kwote.

http://www.fcbarca.com/57148-oficjalnie-luis-suarez-pilkarzem-barcelony.html?utm_source=newsNewest&utm_medium=newsNewest&utm_campaign=newsNewest&p=41

Na transfermarkcie rowniez jest kwota 81 mn EURO:

http://www.transfermarkt.com/luis-suarez/profil/spieler/44352

0

ale gdzie TY znalazles ta kwote? Podaj link do zrodla

Oficjalnie kwota transferu o ile wiem to 81 milionów Euro - nie wiem jak bylo placone, ale raczej EUR/ FUNta nie wzrósł na tyle, że kwota transferu skoczyłaby o 13 mln, a więc 16%.

0

a czy Suarez nie kosztowal przypadkiem 81 mn EURO?

0

i nie z tej nogi :)

0

Cech wiedzial kiedy sie ewakuowal z Chelsea

0

Oficjalen trofea Messiego i Iniesty:

La Liga x7
CdR x3
CL x4
SPH x6
SPE x3
KMS x3

Razem daje to 26 trofeów - byl tez niedawno o tym artykul u nas na stronie.

0

Messi ma 28 tytułów - 26 a Barcą i 2 z Argentyną

0

Komentarz o Messim:

"W reprezentacji jego osiągnięcia są - nomen omen - karłowate. "

No comment co za podejscie. Wygrywasz srebro MS (przegrane po dogrywce), 2x srebro CA (przegrane po karnych), zloto IO i zloto ms-u20 i to jest karłowate, A gdyby to niebyłoby srebro ms, a zloto - to juz bylyby WIELKIE osiagniecie? Totalny nonsens i straszna radykalizacja - wygrywasz w finale to jest niezle, a jak przegrywasz w FINALE, to twoje osiagniecia sa karlowate...

No comment ...

0

w latach 2005-2009 druzyny angielskie regularnie ugrywały "coś" w LM (finaly, zwyciestwa) - a wtedy tez mialy taki terminarz. W sumie w lidze angielskiej jest tyle samo kolejek co u nas.

Jedyna roznica jest taka, że u nich gra sie dodatkowo puchar ligi - ale przeciez mozna wystawiac wtedy mocno rezewowe sklady, z czego zreszta wielu menedzerów skrzętnie korzysta.

1

Czytzby Arsenal zostal liderem?

2

bedzie ciezko - zostalo 3 kandydatow. Z tych bramek bramka Leo najładniejsza, do tego strzelona w finale PK-a z silna druzyna z wysokiej jakosci obroncami.

Mozemy jednak wesprzec tutaj bramke Leo i po prostu zaglosowac :) a 11 stytcznia zobaczymy jak bedzie

http://m.fifa.com/ballon-dor/puskas-award/

0

Realu bylo 22 ogolnie, a ligowych bylo w takim razie 22- 2 (KMS) - 6 (LM) i chyba jeszcze 2 (PK), wiec w lidze bylo 12 - czyli widac, ze aktualny.

Nie zwroiclem uwagi na słówko "league"

0

czyli jezeli Suarez w LM strzeli jeszcze 6 lub 7 goli, to ma szanse wyrownac / pobic wynik Leo. To jednak bedzie bardzo ciezkie, ale nie niemozliwe.

Media

Sonda

Której reprezentacji, do której powołany został zawodnik Barcy, kibicujesz?