1

@Safrani no pogadaj i daj znać :) chętnie wysłucham. dzięki.

1

@Huck no mam 5kW foto ale to trochę za mało, rozważyłbym wtedy dołożenie kolejnych 2-3kW conajmniej . Jak nie 5 :) z tym darmowy to tez nie tak do końca, trzeba kupić ładowarkę do domu (koszt około 2500) bo przy standardowym gniazdku auto ładuje się około... 25h :) z tego co mi ten gość mówił. Jest za to tanio. bo wtedy wychodzi 100km około 20zł. Szybkie ładowanie np gdzieś w terenie już jest znacznie droższe i koszt wychodzi około 60zł /100km

1

@Safrani no gadałem dziś z gościem co ma model Y to mówi że realny zasieg zimą po mieście to jest 150km - na krótkich trasach, na długich 250 (a ma wersję premium long range czyli tą z wyższym zasięgiem). Niestety multimedia typu grzanie kabiny zżerają prąd. Jak często wsadasz/wysiadasz i grzejesz wnętrze to zasięg leci na łeb/na szyję. Mówił o zimie typu -10.
Baterie wiem że są inne w wersji podstawowej (LFP) i w wersjach wyższych. wkleje Ci jak Cię to interesuje:

Tesla stosuje różne rodzaje baterii, które można podzielić według ich składu chemicznego oraz formatu ogniw.

LFP (litowo-żelazowo-fosforanowe):

Zastosowanie: Głównie w podstawowych wersjach z napędem na tył (RWD).

Zalety: Bardzo trwała i bezpieczna; można (a nawet należy raz w tygodniu) ładować ją do 100% bez obaw o szybką degradację.

Wady: Niższa gęstość energii (cięższa przy tej samej pojemności) i gorsza wydajność w bardzo niskich temperaturach.


NCA / NMC (niklowo-kobaltowe):

Zastosowanie: Wersje Long Range i Performance (Model 3, Y, S, X).

Zalety: Wysoka gęstość energii (większy zasięg) i lepsze osiągi przy mrozach.

Wady: Szybsza degradacja przy częstym ładowaniu do pełna; Tesla zaleca limit ładowania do 80-90% przy codziennym użytkowaniu

1

@Safrani no pewnie zostawiłbym sobie jakieś auto na najsurowszą zimę .. Trochę kusi ta TESLA tą niezłą ofertą kredytową + rabatem. Nie ma szans na coś takiego jak kredyt 0% u konkurencji

1

@lajcior no ale TESLA ma kredyt 0% xD i jest przy tym stosunkowo niedroga w podstawie(która jest dość wypasiona jak na podstawę) i ma dopłatę: 175000 - 18700 (dopłata)= 156300 i ratka na poziomie 3k miesiecznie przez 5lat.

5

@Zoker ciekawe jakie uzasadnienie

0

@lajcior a ok, bo chodzi mi po głowie ta nowa 3. Ktoś jeszcze moze?

0

Posiada ktoś tu TESLE 3?

2

@626 no to jesteśmy w d..... w ataku gorszy, w pressingu/odbiorze nie istniejący

0

@David_Martin zawsze z Materacami robimy deale życia, Griezmann 120mln (potem chyba 24 odzyskaliśmy), Suarez za bodajże 5-6mln (max, z bonusami), czy Villa podobnie. Oczywiście wszyscy wymienieni strzelali w meczach z nami gole.
Czas na Rekina by się odrodził w Atletico.

1

@Safrani no i to ja zrozumiem. Fur coś tam

1

@Safrani nie widziałem że wrzuciłeś i zdublowałem, ale już niech wisi :) Ciekawi mnie kiedy to ma wejść, wiesz coś więcej? Z początku się nawet ucieszyłem ale po chwili sobie zdałem sprawę że to tylko zapowiedź.

4

@JimMorrisonFCB no właśnie, to dopiero zapowiedź. W tym roku? jest Marzec xD ja to się zastanawiałem czy to wejdzie jeszcze w Marcu. no dobra na poczatku Kwietnia.

2

@Kinginiesta na spokojnie, jeszcze nic nie wprowadzili. Damy znac jak wprowadzą. Nie będziesz chyba czekał z zalaniem tygodniami :)

1

Premier Donald Tusk potwierdził decyzję rządu w sprawie podjęcia działań na rzecz obniżenia cen paliw w Polsce. Zapowiedział specjalny pakiet CPN. Najważniejsze decyzje to: obniżenie stawki VAT na paliwa z 23 proc. na 8 proc., obniżenie akcyzy na paliwa do minimum wymaganego w Unii Europejskiej.
Donald Tusk zapowiedział też, że zostanie wprowadzony mechanizm, który sprawi, że obniżkę odczują kierowcy, a nie firmy, które zajmują się dystrybucją paliw.

6

Za Ukrainą seria niezwykle skutecznych ataków na rosyjską infrastrukturę w obwodzie leningradzkim. Jak się okazało, odpowiada za nie Fire Point FP-1, w tym momencie najlepsze dalekodystansowe uzbrojenie w arsenale Kijowa.

FP-1 to dron kamikadze o zasięgu 1,6 tys. km, przenoszący modularną głowicę bojową o masie od 60 do 120 kg i zbudowany z materiałów pochłaniających promieniowanie radiowe, dzięki czemu jest mniej widoczny dla rosyjskich radarów i może skutecznie atakować wroga głęboko na jego terytorium. Dron został też wyposażony w sprzęt do walki elektronicznej, dzięki któremu jest odporny na zakłócanie ze strony wroga.

Jakby tego było mało, wszystkie te możliwości są opłacone bardzo niską ceną. Koszt jednego drona FP-1 szacuje się na ok. 50 tys. dol., co jest wręcz niewielką sumą, biorąc pod uwagę, jak duże zniszczenia może powodować taki sprzęt. Wydaje się, że pod względem ceny do jakości jest to dziś najlepsza broń w arsenale Ukrainy.

I to jest warte uwagi. Ciekawe ile pieniędzy z SAFE pójdzie na tego typu trudnowykrywalne i skuteczne drony :):):)

6

@fcbarcafan19 Braun uczynił Konfe partią umiarkowanie prawicową.

0

@draxidox kolejny dowód na to że demokracja nie dowozi :):):)

7

@maroon i teraz wjeżdzają zwolennicy demokracji czyli @tasde @bobo25 . Najbardziej niezadowoleni z demokratycznego wyboru :)

Oczywiście mówię to pół żartem. Mimo wad nie jestem jakimś radykałem antydemokratycznym. Dostrzegam jedynie przestrzeń do dyskusji nas potencjalną alternatywą.

@Safrani

1

@Safrani zawodzisz mnie. No sęk w tym że nie myślę tak co napisałem wyraźnie:
"Natomiast w skrajnym przypadku (czysta utopia i filozofia)" tak powiedziałem. Czyli nazywam to utopią i zdaję sobie sprawę że nie jest to realne. Ludki.. czytajcie ze zrozumieniem.

Ja sobie luźno dywaguję na alternatywami, jednowładztwo oparte na silnej jednostce (ktoś na wzór średniowiecznego Króla) w jakiejś nowej formie nie musi oznaczać strikte dyktatury i zamordyzmu. Nie jestem może Kantem czy Kopernikiem ale zwróccie uwagę że oni również byli heretykami, bo mówili coś niewyobrażalnego na tamte czasy. Rozmowa na forum internetowym nie jest grzechem a opryskliwe bronienie (tu nie mówie o Tobie) demokracji i swojej racji raczej nie świadczy dobrze o osobie.

0

@lithotripter ja rozumiem co masz na myśli. Ja odrzucałbym takie myśli z marszu. Jako próżne i niewłaściwe, krzywdzące dla tego dziecka. NIe wyobrażam sobie by moi rodzice w zaciszu swojego pokoju mysleli o mnie że mnie nie chcą. To jakieś kuriozum. Oczywiście są jakieś chwile słabości, że świat nas przerasta i czasem pomyslimy/powiemy coś na wyrost - ale sęk w tym by potem zdac sobie sprawę , że jednak to dziecko jest sensem naszego istnienia, wielką miłością i szczęsciem. Tak przynajmniej jest w moim przypadku i tutaj mierze swoją miarą - choć imo tak to powinno wyglądać właśnie u zdrowych na umyśle ludzi.

1

@Safrani ale to nie jest porównanie POLSKI dzisiejszej do POLSKI lat 20. Bardziej chodzi o samą instytucję męża stanu, którego nie ma. Człowieka z jakimis ideałami. Wyższymi , nazwijmy to.
To że urośliślimy nie zaprzeczam (zrobiłem to przecież w odpowiedzi do STARKK). Natomiast ten stan nie będzie trwać wiecznie, Hiszpania też w 15wieku miała złoto, miała flotę miała wszystko, a potem? A my tą Hiszpanią jednak nie jesteśmy.

0

@Tasde oczywiście, pięknie powiedziane, mam wrażenie że już gdzieś to słyszałem.. aha już wiem, w co drugim mainstreamowym podcascie. Niestety czytanie ze zrozumieniem tez się kłania :

"oczywiście z tą dyktaturą to z przymrużeniem oka żeby zaraz Wam nie była potrzebna pewna maść."

Może tego nie chciałeś widzieć , badź nie pasowało Ci do z góry założonej narracji.


0

@Bobo25 masz niebywałą zdolność do dyskusji. Opowiadać o demokracji i wartościach, jak najbardziej. Dyskutować z szacunkiem. Brak skillsów.

1

@lithotripter no nie no stary jak może taka osoba iść spać, ułozyć te dziecko do snu, czytać mu bajkę, jeśli za plecami robi mu coś takiego? "tak na prawdę to Cię nie chcę". Przecież to szczyt zakłamania wobec własnego dziecka.. Ja to nazywam zwyrolstwem.

0

@Starrk no nie powiem bo bym skłamał.
Jestem jednak tego zdania co Albert Świdziński, niestety ale żyje nam się lepiej w dużej mierze lepiej dzięki sporemu zrządzeniu losu. Niepodległość została nam w sporej mierze dana, nie wywalczona. Choć jakąś tam cegiełkę dołożyliśmy.
Do obecnego stanu rzeczy czyli względnego dobrobytu oczywiście przysłużyła się obecność w strukturach EU których jestem również sporym krytkiem ale to dlatego, ze ta Unia ewoluowała niestety w bardzo złą stronę i nie jest to już ta sama Unia która pozwoliła nam być tu gdzie jesteśmy. Ale to temat na inną rozmowę. Uważam że teraz jest czas na niezależność / pójście własną scieżką (choć wciąż w graniach EU! nie nawołuję do wyjścia ale do refleksji) i tak jest to wykonalne.
Natomiast w skrajnym przypadku (czysta utopia i filozofia) to tak oczywiście widziałbym jakiegoś męża stanu, który tych wszystkich uwłaszczonych przy korycie wpakowałby do pierdla.

0

@lithotripter trzeba być niezłym zwyrolem żeby tak powiedzieć (że żałuje się posiadania dziecka). Współczuję dziecku. Dobrze że jeszcze nie gwałcą jak ta parka z PO z Kłodzka

0

@Fabik87 niczym bracia

2

@BillyButcher ciekawa sprawa z tą Kożuchowską (Wróblewski to mąż Kożuchowskiej). Trafiłem na artykuł, to historia jak z filmu romantycznego, spekatakle, młody Wróblewski, kwiaty, liściki. Jak on się dostał tam gdzie się dostał?

edit. nie ma takiej siły żeby przy tak dużej kasie i władzy nie było akcji typu "zenek ty zakładasz firmę a ja Ci daję robotę, zyskiem dzielimy się 40 do 60". Mam przeczucie graniczące z pewnością że wszędzie tak jest, również w USA i również w strukturach UE. Oczywiście jest to obrzydliwe, a karmią nas złudzeniem praworządności. Czyli rządów prawa, przetargów, konkursów...

Dlatego od lat mówię, niech będzie taki Piłsudski, niech weźmie wszystko, obstawi nawet i kolegami , byle by te państwo rosło (proporcjonalnie do dobrobytu obywateli).

Posłużyłem si,ę chatem by wyciągnąć kilka ciekawych zdań:

„Dyktatura – jeden kradnie i wiadomo kto. Demokracja – kradną wszyscy i nikt nie odpowiada.”

„W dyktaturze boisz się władzy, w demokracji śmiejesz się z niej — i to jedyna różnica.”

„Lepszy jeden zły władca niż stu"

„Jednowładztwo jest szybkie, demokracja jest głośna.”

„Demokracja to ustrój, w którym rządzi wielu — więc nie wiadomo, kto jest winny.”

„Dyktatura – jeden kradnie, demokracja – kradną wszyscy.”


oczywiście z tą dyktaturą to z przymrużeniem oka żeby zaraz Wam nie była potrzebna pewna maść.

@Safrani

1

@Safrani Czyli jak będzie jakaś afera w PIS to też powiesz podobnie, "no nie wiedzieli przecież, dajcie spokój.." . Zasadniczo ja się z Tobą zgadzam żeby nie było ;) jedyne o co wnoszę to konsekwencja :)

Media

Sonda

Której reprezentacji, do której powołany został zawodnik Barcy, kibicujesz?